[HALADÓ] 3. rész: Vatta és vatta. Van különbség!

Eddig már tényleg mindenről szó esett, mindent kiveséztünk már. Félek is néha, hogy ki fogok fogyni a mondanivalóból. De aztán eszembe jut miről nem írtam még. Most ezt a gyorstalpaló részt a vattáknak szentelem. Mert azért sokkal több minden rejtőzik ám amögött a szó mögött hogy vatta. Egy elég érdekes gyártási folyamatnak a terméke. Az a vatta, amit te megveszel, mint Cotton Bacon, vagy Native Wicks, vagy esetleg a Koh Gen Do, de ott van a hallhatatlan Muji azaz japán vatta, amikről azt hitted kifejezetten e-cigibe gyártottak. Hát, nem annak indult. Csak tovább lett fejlesztve, ezzel kialakítva egy egész iparágat. Dúrva, nem? Egy egyszerű piperevattával kezdődött minden…

Sokan lenézik a vattát. Pedig az nem csak úgy terem, nagyon aprólékos munka árán kerülhet bele a felújítós kellékeid közé. A megtisztított pamutszálakból, kártológépeken nagyon vékony fátyolréteget készítenek. Több ilyen egymásra fektetett fátyolréteg alkotja a vattát. Már maga ez az eljárás is nagy dolog. A termesztésről, gondozásról, leszedésről nem beszélve.

A pamut az gyapot, csak már leszedték. Az organikus fajtákat olyan anyagokkal és eljárásokkal készítik, amelyeknek a lehető legkisebb a környezetre gyakorolt negatív hatása.

A vaperek kísérleteztek már az üvegszállal, mesh hálóval, a kenderrel és a műselyemmel, ám akkoriban szinte egyetemesen a pamutot tartották a legjobbnak. Mert olcsó, könnyen használható és semleges ízű. A legtöbb márkásabb előre gyártott tekercshez alapból jár az organikus pamutvatta.

A vatta, azaz pamutvatta, nevezzük bárhogy, messze az egyik legfontosabb kellék a felújításhoz szükséges kellékek között.

Nem mindig volt a „vape vattának” piaca. A vaperek a lehető legjobb megoldást használták párologtatás céljából, amely tipikusan a sarkon lévő gyógyszertárakból származó organikus (fehérítetlen) pamutgolyó volt. De más, boltban (p.l. DM-ben) vásárolt pamutot nem tanácsos használni. Ennek nagy részét fehérítővel és vegyszerekkel dolgozzák fel. Korábban a vaperek felforralták és megszárították a pamutot, de sokkal könnyebb és egyszerűbb megvenni egy darab pamutgolyót, amelyet direkt a vapeléshez gyártanak.

Végül a japán biopamut vált a legnépszerűbbé. Eredetileg bőrápolási célokra forgalmazták, de a vaperek rájöttek, hogy tökéletes e-cigibe is.

Ma már tucatnyi márka van, amelyek kifejezetten vapelésre árusítanak pamutvattát. Egy-egy márka terméke között elég sok különbség van. A fehérítés mértéke, a vatta sűrűsége, lapokra van e osztva, gombócokba rendezik, esetleg úgy teszik a zacskóba, hogy jobban hasonlít méretben egy szalonnára, mint pamutvattára, De a legkelendőbb a cipőfűzőforma. De minden esetben az a döntő, hogy melyik gyártó milyen vegyszereket használ a vatta megmunkálása során. Ez ugyanis befolyásolja a léellátást, és az ízt, na meg persze a kezelhetőséget. Ahogy a huzal alapanyaga is ízlés kérdése, nos, a vatta az egy fokkal többet nyom a latban.

De itt is van új trend. Az organikus pamutvattákat, amelyeket a Wotofo, a Geekvape és a COTN árusít, előzetesen megmérik, hogy illeszkedjenek a legnépszerűbb tekercsmérethez, aminek 3mm a belső átmérője.

Biztos felmerült mostanra a kérdés. Ilyen jó az a pamut? Egyébként igen. Nagyon kevés vaper akad, aki nem pamutvattát használ. Ám nem minden pamut azonos tulajdonságú! Ha alacsony teljesítményű MTL eszközöket használsz, abban teljesít a legjobban a pamut. De ha alacsony ellenállású tekercseket használsz, akkor előnyösebb lehet egy hőállóbb fajta, például a Cotton Bacon.

Végül, de nem utolsósorban, ott van az íz. Mindenkinek eltérő ízérzete van, előnyben részesítheti az egyik márkát a másikhoz képest. Csakúgy, mint a liquid, ez is nagyon szubjektív, ezért kell kipróbálni néhányat, és meg kell tapasztalni, melyik teszi a legjobban a dolgát a tankodban.

A különféle márkák pamutvattái különböző tulajdonságokkal bírnak, mint például a léellátási sebesség, íz és a könnyű használat. De a gőz termelésének a mennyiségében is eltérnek. Van olyan pamutvatta, ami jobban kihozza a liquid ízét, míg egy másik fajtának több idő kell, hogy hozza az elvárt ízt. De cserébe nagyobb gőzfelhőket lehet vele eregetni. Néhány gyártó vattája könnyen kezelhető, míg másoké több előkészítő időt vehetnek igénybe.

Organikus pamut (p.l.: Native Wicks)

Megfizethetőek, könnyen kezelhetők, megtalálhatók a legtöbb üzletben/webshopban, és nem csupán megfelelő íz- és gőz élményt biztosítanak. Tényleg nem lőhetsz mellé organikus pamutvatta esetén.

Cellucotton

Az internet szerint a műselyem, „gyártott regenerált cellulózrost”. Ez azt jelenti, hogy ez egy ember által készített anyag (leginkább fapépből). A végtermék tiszta szintetikus cellulóz. A cellucotton minőségéről és biztonságáról sok vita zajlik. A közismert vélemények azt mondják, hogy bár ez nagyon jól működik tankban, van íz, a léellátás megfelelő, viszont magas teljesítményen használva előfordul hogy megég, ezzel kellemetlenséget okozva a usereknek.

Japán organikus pamut (p.l.: Koh Gen Do)

Japán organikus vatta. Avagy piperevatta.

Koh Gen Do

Muji

A japán organikus pamut, az „ősvaperek” hatalmas kedvence. Tiszta és meglehetősen egyszerűen használható, mivel lapokban kapható. A japán pamut párnák, ha összetapadnak, kicsit nehézkes szétszedni. Ezeknek a japán organikus pamutvatta lapoknak van alsó és felső rétege, amik szárazabbak mint a belső pamutvatta rész, az alsó és felső lapréteget érdemes eltávolítani használat előtt!

Pamut szalonna (azaz Cotton Bacon)


Kiváló lehetőség azoknak a mecha mod felhasználóknak, akik valami egyszerűt akarnak. Steril fogászati pamut, könnyű szalonnaformájú darabokra vágva, amit nagyon könnyű vágni.

Kender kanóc (avagy a Kendo)

Kendo

NewHemp kendervatta

A hagyományos kender kanócot az öngyújtókban egészségesebb alternatívaként használják. A kender nem túl jó nedvszívó, viszont nehezen gyullad meg. Nagyon tömör, és sprőd. Az ebből készült „vatták” barnás színűek, és inkább RDA-kban ajánlatos használni. Ízre, gőzre rendben vannak.

Egyiptomi pamut (Drago)

Nincs hidrogén-peroxid kezelés, nincs fehérítő = szép tiszta íz. Ez a legtisztább pamutvatta amit valaha gyártottak. 100%-ig organikus, ennél az íz a fő! Ennek a pamutvattának a másik nagyszerűsége, ha telített nem ég meg.


Frissítés:
Elírások javítva 2021.10.01.
Elírás javítva 2021.12.17.


Előző rész

Következő rész

Kapcsolódó cikk

23 kedvelés

Nálam valami nem jó, sem mobilon, sem gépen nem látom a képeket, rendelni szeretnék, és nem tudom a leirást mihez társitani.
Hiba az én készülékeimben van?

4 kedvelés

Javítottam! :slightly_smiling_face: Köszönöm, hogy jelezted!

3 kedvelés

Minden jó, köszi szépen! :slight_smile:

4 kedvelés

Sziasztok, ilyen drago vattat rendelt mar valaki valahonnan? En most rakerestem, de csak 2 angol oldalt talaltam. Valaki tudna adni egy cimet kozelebbi orszagbol, ahol van es utanvetes fizetesi lehetoseg is van, meg persze aromak :slight_smile: ha mar rendelek :wink:

2 kedvelés

Szia. Sajnos ez a legritkább vatta. Valószínűleg csak ott van ahol Te is találtad. Én mikor ezt a cikket írtam szintén csak két helyen láttam.

3 kedvelés

Koszi, akkor majd veszek valami mast, a miuji vagy valamit kiprobalok, most cotton bacon meg cloud 9 em van.

2 kedvelés

Igen vannak különbségek, de ízben szerintem szinte semmi. Talán annyi, hogy némelyik tovább ázik be, addig pelenka íz is jelen van. Az egyikkel könnyebb bánni, a másikkal nehezebb, az egyiket tépni kell, a másikat vágni, az egyikből vékonyabbat tanácsos előkészíteni, mert amúgy is tömörebb, mint a másik lazább, az egyik zsugorodik idővel, a másik meg bedagad. Finomabb szálú, vastagabb szálú könnyebben fésülhető. Muszáj fésülni, nem muszáj, mert nem csomósodik?

2 kedvelés

Meg az alapanyag… Milyen földről szedik a gyapotot hozzá? Milyen jó minőségű maga a gyapotnövény? Meg az eljárás… Mennyire tiszta helyen gyártják le a vattát? Milyen vegyszerekkel tisztítják meg, fehérítik ki? Meg a felhasználás módja… Piperevatta vagy kimondott vapevatta? Bírja a hőt (DL vatta) vagy hamar összeesik tőle (MTL vatta)?

Ezen felül a gyártók ritkítják vagy ép tömörítik össze a vattákat ezzel kb meg is határozzák melyik tankba mit jobb tenni. Illetve hatással van a folyadékszállítás gyorsaságára is.

4 kedvelés

Ha bemész a gyógyszertárba, a kezedbe adnak valamit, az van. Ha beírod a keresőbe, hogy steril vatta, az 50 ezer féle találatot hoz. A vape vatta előnye, hogy egy márkához igyekeznek azonos helyről beszerezni. Tank is annyi féle van, mint égen a csillag. Amiket itt ajánlgattok egymásnak, azok 99 % -át egyáltalán nem ismerem. Aztán itt vannak a folyós tankok. Mint nálam a Siren, meg a By-ka. ( Tudom, léelzárós, de azt naponta 5x ki-be tekerészni van, aki ezt még élvezi?) Sok vatta kell beléjük, ezért elkerülhetetlen a pelenka íz induláskor. A Galaxies bár a befogatói hasonlítanak a Sirenre, pont az ellenkezője. Soha nem folyik meg, de ha jól megtömöd, lehet még dryhit. Még úgy nedvesen, csipesszel jól megtépkedtem a végeit, úgy is jó lett. A vékony, jól fésült vattázást szereti. Folyni viszont sohasem fog. A Dvarw egy külön állatfaj. Mindegy mit teszel bele, se folyni nem fog, se dryhitet nem ismer. De biztos, ami biztos, nem ajánlott túlzottan megtömni. A kis méret itt is előny. Minél kevesebb vatta kell egy tankba, annál kevesebb gond van vele.

Ezek jó észrevételek! :slightly_smiling_face::arrow_down: Ha így csinálod az jó lesz. :slightly_smiling_face:

Én a gyógyszertárban nem vennék vattát, az teljesen más eljárás során van gyártva és olyan anyagokkal van sterilizálva ami ha ártani nem is árt, de nem tesz jót az íznek. Szerintem… De megjegyzem, sosem mertem kipróbálni, már előre kialakult az ellenszenvem ezzel kapcsolatban. A Vapefly vatta Liquidhall-on és Gandalf Liquid-en is kapható, sokáig elég és nincs kb 800 Ft sem. Abszolút ajánlom! Ha egyszer aromát kell venned, Ferenc, javaslom kerüljön egy a kosárba. Nem fogod megbánni. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Nem szimpatizáltam ezzel a liquidhallal még, mert nem tudom, milyen pénznemben írnak? HRK = Mia pék…? Horvát kuna? S hogyan fizetsz? Szóval ezen akadtam ki mindig ezen az oldalon, miután megkérdezték már ezredszer, hány éves vagyok? Gondolom, regisztrálnom kellene, hogy ne legyen így. A Gandalf legalább magyar.

Ott van egy kis fül,át tudod állítani forintra és abban is fizetsz :blush:

6 kedvelés

Akár utánvéttel is. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Plg futár szolgálat intèzi a szállítást,ha jól emlèkszem 1390 forintèrt.
Nem tudtam átvenni a csomagot a megadott címen,viszont a futár annyira rugalmas volt,hogy telefonos egyeztetès után, mèg azon a napon házhoz hozta. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

A Cotton Bacon a csomagodból az idén még bőven elég lesz. A Galaxies dobozában azok a lapok japán mujik? Most épp azt tettem a Galaxies -be.

Nem Cotton Bacont küldtem, az elég rosszul teljesített nálam.

Eddig VattaMalac-ot használtam/használok (Cotton Bacon). Erről tervezek váltani valami komolyabbra, kíváncsi vagyok az mit tud. Eddig volt valami 4. rangú vattám (Daemon Killer Muscle Cotton II. Ezt még a vapelésem legelején vettem. Utána váltottam Vattamalacra, az azóta is tart, de kíváncsi vagyok mit tudnak más vatták. Vape42-ről szeretnék rendelni, mert csak ott van MisticJuice aroma idehaza, és fogyóban vagyok egy nagy kedvenccel, így kellemest a hasznossal beszereznék egy új vattakészletet. Gondolkodóba estem:

Fiber N’ Cotton vagy Titanium Fiber Cotton Elite V2. Esetleg Kendo Vape Cotton Gold edition. Nem tudok dönteni. Valaki tud tanácsot adni ezek közül?

2 kedvelés

Fiberből az Elite-et dícsérik sokan, én magam is “előtte állok még”, de a Tagok szerint jó vatta. A Kendo-hoz volt szerencsém, 25w felett kezdi hozni. Ritka jól tartja a liquidet. Ezért ez utóbbi DL vatta. :slight_smile:

2 kedvelés