Gyári porlasztó vs "épített" cucc

Azt hiszem mindenki végigjárja a lépcsőfokokat: kezdi valami olcsó AIO eszközzel, majd jön a gyári porlasztós pod, és, ha nemcsak a nikotinpótlás miatt csinálja, hanem elkezdi érdekelni a téma, előbb-utóbb az RBA/RTA/RDTA…-k felé kezd kacsintgatni.

Én is ilyen vagyok. A kezdeti vackok után egy Voopoo Vinci X2 lett a mindennapi eszközöm, de nem hagyott nyugodni, hogy lehetne-e még jobb élmény a vape-elés.
A kedvesemnek vettem egy Vaporesso GTX one + gtx18 kit-et, szóval ezzel is volt már tapasztalatom: kb hasonlóan jó cucc, mint a voopoo, ugyannanak a lötyinek kicsit lágyabb-édeskésebb benne az íze, de nem egyértelmű a “győztes”: ez már tényleg csak ízlés/pofon. De a vaporeso is porlasztós.

A voopoo-hoz lehet kapni RBA porlasztót: miniatűr mérete miatt igazi kihívás megtekerni és vattázni, de ez volt a következő lépcsőfokom: 4-5 tekerés és vattázás kellett, hogy ne egy borzalom legyen, hanem nyomokban emlékeztessen arra az élményre, amit a kész pori tud. Nyomokban. A tekercs sokkal lassabban izzott fel - ez még megszokható - és, ha sikerült jól vattázni, akkor ugyan nem szörcsögött és pattogott, de akkor sem volt olyan “egyenletes” a slukk belőle. Az íze pedig sehol nem volt a gyárihoz képest.

Nem adom fel: jött egy Pico 25-ös mod, és egy Trio. Felüdülés volt ilyen “hatalmas” cuccba tekerni , ráadásul vettem az első Kanthal mellé SS és Ni80 huzalokat, és kaptam egy fél méter “MTL fused Clapton”-t is egy ismerőstől, szóval lehetett játszadozni. Tapasztalat: az SS és a Ni80 gyorsabban felizzik, de mindkettő fémesebb ízt ad, főleg az elején. A Clapton (Kanthal) és a sima Kanthal között csak azt éreztem, hogy a Clapton még lassabb. Ami a Pico25-öt illeti: alapból is okosabb, mint a Voopoo, ArcticFox firmware-rel, meg pláne eszméletlen mi mindent lehet rajta ügyeskedni: pl. a gyári TC kb használhatatlan, de ArcticFox-szal lehet addig bűvészkedni, hogy tök jó legyen - egy adott tekerésre, amíg az nem kokszolódik el. Aztán lehet kezdeni előlről. De a lényeg: ízben még mindig fényévekre van a voopootól…

Oké, a Trio egy olcsó cucc, lépjünk “feljebb”: Ripley. Röhejesen egyszerű tekerni és vattázni, nagyon kellemes és egyenletes slukkok jönnek belőle - nulla közeli ízzel. Ja: vettem Kendo vattát (az első Cotton Bacon volt): az elejétől nincs mellékíze (a szalonnának kell azért 50-100 slukk, hogy ne legyen enyhe hipó mellékíze), cserébe ebben az RDTA-ban azért sikerült szárazra szívnom: nem vezeti úgy a naftát.

Itt tartok most. Egymás mellé raktam és egymás mellett kipróbáltam ugyanazzal a löttyel a Voopoo kész porit, a Vaporesso GTX-et, a Voopoo RBA-t, a Trio-t és a Ripley-t: ízben ez a sorrend, óriási zuhanással a GTX után. A barátnőmmel is végigpróbáltattam: ő a GTX-et teszi az első helyre, de egyébként ugyanez a véleménye.

Próbáltam tehát:

  • háromféle “építgetőset” (mini RBA, RTA és RDTA)
  • három-négy féle huzalt
  • kétféle vattát
  • különböző tekercsátmérőket (2-2.5-3mm)
  • még a “vertikális” tekerést is, imitálva a gyári porlasztók elrendezését: ennek a vattázása külön szívás, ha nagyritkán jól sikerül, akkor nem szörcsög/pattog, egy nagyon minimálisan talán jobb is az íze, de lehet, hogy csak bemagyarázom, ha már egy órát kínlódtam az építéssel :slight_smile:
  • különböző ellenállásokat és teljesítményt (0.5-1.2 ohm, 10-30W), plusz TC
  • az RBA-k levegőzés-beállításait
  • …és asszem feladom. Az, hogy nem tudok megközelítőleg se olyan jó ízt kiszívni belőlük, mint a baromi kényelmesen használható porlasztósból, az nem kicsit frusztrál.

Tudom, hogy se Trio se a Ripley nem a csúcs, de nem fogok egy kisebb vagyont kiadni pl egy Kayfunra, mert az eddigiekből az a gyanúm, hogy abban is csalódnék. (még mielőtt valaki “klónt” emlegetne: hamisítványt nem veszek. Nem támogatom a kínai tolvajokat, nincs “reobek” cipőm vagy hétzenés rolexem sem. Nem is értem hogy lehet vaper körökben ez ilyen elfogadott - de itt most nem ez a téma)
Egyetlen előnyét látom a házi tekergetésnek: fillérekbe kerül. Már, ha megvette az ember az RTA-t, amiből azért a legolcsóbb is 7-8ezer, míg a Voopoo-mhoz kapok tankot 1500-ért (van is 4, egy mozdulat cserélgetni az ízeket, ha ráunok).
Amiről le kell mondanom, azok a dohánykivonatos aromák. Azok tényleg fél tank alatt kinyiffantják a porlasztót, azt nem lehet pénzzel bírni.
Én rontok el valamit? Bennem van a hiba? Más liquid kéne hozzájuk? Vagy az én ízlésemhez/szokásomhoz nem való az RBA? (MTL, minél intenzívebb íz, dohányos esetleg desszertes ízek - a gyümölcsösről a menzai meleg gyümölcsleves ugrik be, a "hűs"ekről meg a fogkrém…)

Én maradok a porinál, de ki vele: ki miért építget? Az ára? Az, hogy jó játék “pepecselni” vele? Vagy tényleg ugyanolyannak/jobbnak érzi az ízét egy porlasztóssal
összevetve? Vagy eleve az enyhébb ízeket szereti, és a gőz/TH/mittomén mi ami hajtja?

Szóval, pori/RBA pro/kontra, jöhet.

8 kedvelés

Szia.Nekem ugyan nincs RBA-m csak RTA-m.Én is Vaporesso gtx one-al kezdtem.De meguntam a porlasztókat venni és,hogy nem tudok porlasztó csere nélkül ízeket váltani.Volt már ízvakságom.Akkor vettem gyorsan egy Vaporesso Orca Solo plus-t.Persze az is porlasztós volt.Szépen sorban elkezdtem veszegetni a cserélhető akkus modokat és arra az RTA-kat.Eleinte íz bajom volt és vattát váltottam.Csak Kanthal 28gast használok huzalnak és Vapefly Cotton clouds vattát.Ez azonnal hozza az ízeket.Nincs betörési idő.A huzalokat ugye nem tudom hasonlítgatni,de a több féle vattából megtaláltam a favoritot.Van olyan RTA-m amiből a dohányos ízek jönnek ki jobban és vannak olyanok is,amiből a gyümisek.
Ég és föld ugyan azt a liquidet a porlasztósból szívni,mint az RTA-ból.Soha többé porlasztó!
A Gtx-re vettem kicsi 18-as RTA-t,majd kaptam ajándékba egy 16-os Dvarwot rá.Így a modot nem kellett “kidobni”,de nem fogok bele porlasztót venni többé.Mármit a Gtx saját tankjába(Próbáltam a porikat kifőzni is,de az sem jött be.

6 kedvelés

Ha nincs íze valami rosszul van megcsinálva:

  • sok a vatta
  • sok a levegő
  • kevés a watt
  • nem úgy kell megépíteni azt a tankot
  • nem minden vatta működik jól az adott setuppal
  • nem minden húzal működik jól az adott setuppal

A porlasztó drága, sosincs kéznél amikor kell, hirtelen tud megdögleni, kellemetlen ha besül a zsír új, ízben soha nem fogja azt hozni, amit egy építős kazán, amivel cserébe sokat kell játszani.

A klón témához: még abban sem vagyok biztos, hogy nem egy gyártósorról jön a klón és az originál. :sweat_smile: De kis pénz, kis foci, elfogadom, ha valaki szerint ez nem helyes, de ha erre van pénz, akkor vagy ez vagy semmi. De a 8k és 60k között azért van még jó pár lehetőség a 15-25k ársávban, ami azért megfizethető. Meg azért 60k-t kiadni egy tankért, amiről azt sem tudja az ember be fog-e vállni elég bátor dolog, cserébe meg majd lehet eladni féláron…erre is jó a klón és szerintem ezzel a gyártók is tisztában vannak. Előbb-utóbb aki klónnal kezdi, az megveszi a gyárit is, ha bejön neki a tank.

9 kedvelés

Szia. A fémes íz azért lehet mert nem oxidálod le használat előtt a huzalt. Amúgy DL vatta helyett valami jobban passzolósat kéne MTL cuccokba. A Vapefly Cotton Cloud’s vagy a Super Sorb ami nekem eddig a Coil Master Pro Cotton után helyt állt, de elég rendesen. Pro Cotton sokáig kifogyott termék volt, azért váltottam. No de a lényeg, szerintem, válts vattát és 2x 2-3mp-ig oxidáld a huzalt vattázás előtt. Az első izzitás után megcsapja az orrod a fém szaga, azt érezted ízben. Második izzitás után lesz az igazi. Vattát pedig érzéssel. :slightly_smiling_face:

9 kedvelés

Szia köszi a posztot nagyon tetszett :blush::dash::ok_hand:
én 2021 szeptemberében kezdtem a gőzölést elf barokkal majd decemberben folytattam egy kis vaporesso luxe Q pod-dal és És most januártól pedig áttértem egy kicsit komolyabb gépezetre voopoo drag s pro-ra , De sajnos ezt is meguntam és a tegnapi napon eladtam a gépemet tele lett a hócipőm a Porlasztók állandó cseréjével ! Most még egy kicsit műszert szeretnék venni GeekVape Aegis Legend 2 (L200) 200W BOX MOD-ot és hozzá egy Yachvape eclipse single RTA-t ! Szóval én is végig léptem lépcsőket de aki ráérez és megérzi az izét a gőzölés nek az ugyanígy fog tenni úgy gondolom ! További szép napot és jó gőzölést kívánok mindenkinek :blush::dash::ok_hand:

6 kedvelés

Valaki meg tudja mondani nekem, miért érzem jobban az ízeket egy gyári poris dl tankban mint egy rta mtl tankban?

2 kedvelés

Az én észrevételem az lenne, hogy manapság már a porlasztók is hihetetlenül jól képesek visszaadni az ízeket és ugye előre legyártott (elméletileg hozzáértő emberek munkájának gyümölcse), ellenben az RTA-t magadnak kell kitapasztalnod, hogy melyik tekerés / építés a legoptimálisabb hozzá. De ez csak a saját kis véleményem. :slightly_smiling_face:

6 kedvelés

Magyarán szólva, akinek van bivaly porlasztója, “faggassa ki” a titkokat :+1: könnyebb azt megpróbálni reprodukálni, mint elképzelni csak.

Én is kíváncsi vagyok.

3 kedvelés

Más (pontosabban ellentétes) a porlasztó felépítése, mint egy tekerésé. A porlasztóban a tekerést teljes terjedelmében körbeveszi a vatta, ami rendszerint jól átázik és a közepén áramlik a levegő. Ennél fogva "tömény gőzre képes. Az RTA esetében a vatta “csak” a tekerés belsejében van, és kívülről a levegő “öleli körbe”. Ezért alapesetben nem olyan “tömény” a gőz. Persze ez csak addig érvényes, amíg az adott RTA-ban ki nem kísérletezed a számodra optimális tekerést (pontosan ahogy @M3nyu5 is írta).

Ha már nagyon hozzászoktál a “tömény” gőzhöz, akkor érdemes vastagabb tekerést építeni az erre alkalmas tankba, így több vatta lesz a közepében, több folyadékot képes szállítani, "töményebb gőzt képes leadni.

Ha kitapasztalod az RTA-dat, akkor viszont messze jobb gőzöket/ízeket hozol ki belőle.

7 kedvelés

Mar gondolkodtam azon, hogy a tekerést valahogy kívülről is bevattázni. De nem tudom, milyen lenne a gyakorlatban…illetve a megszokott mtl tekeréseinken hogyan lehet “porlasztósítani”.
Most a huzal 40 százaléka érintkezik durván a vattával.

3 kedvelés

Sehogy kb szerintem :slight_smile: nem lehetne megcsinálni vagy én ezt elképzelni sem tudom

3 kedvelés

Elképzelésem az van, csak nem tudom, működne vagy sem. :grin:

Tuti hogy az elmúlt 10 évben voltak tekerési, vattázási innovációs próbálkozások. Maximum nem váltak be, vagy keveset hoztak a befektetés nagyságához képest.

2 kedvelés

Hat én mielőtt belekezdtem, sokat olvastam es tanultam mások hibáiból es rögtön egy normalis szettel kezdtem dl-ben. Engem az ízek es a gőz fogott meg. Nem akartam olcsó gagyi készülékekkel kezdeni, hogy utanna pénzkidobás legyen. Elhatároztam és csinálom azóta is, pedig nem volt sima a kezdés, vagy 3 hetig kohogtem :slight_smile:

3 kedvelés

Jó közelítés lehet szvsz egy nagy átmérőjű kövér tekerés egy szűk kazántérben, gazdagon vattával, közel a szájhoz pl:

cthulhu-1928-mtl-rda-12006

6 kedvelés

Igen, régebben még nem igazán voltak a porlasztók versenyképesek a saját építéssel szemben, azonban manapság már igenis megállja a helyét egyik másik gyártó porlasztós kazánja. Most lényegesen jobb helyzetben vannak az éppen áttérni készülők, leszámítva ezt a boszorkányüldözés mizériát ami ellenünk folyik.

5 kedvelés

Az ízekről nem tudok nyilatkozni, nincs összehasonlítási alapom, de tuti olcsóbb az építés mint a porlaszto cserelgetese. Meg igy is, hogy dual mesh rba-m van es dupla vatta kell és 10 naponta cserélem őket.

4 kedvelés

Egyezik, árban össze sem hasonlítható a kettő. De mint tudjuk a “kényelmet” meg kell fizetni. Ráadásul manapság egyre inkább kezdenek a gyártók az újjáépíthető porlasztók irányába elmozdulni, ami adott esetben még mindig drágább mint a saját “tekergés”, de már nem annyira számottevően, és az ember pikk-pakk tudja reprodukálni ugyanazt a minőséget megfizethető áron. Van is egy ilyen szépséghez szerencsém, büszke tulajdonosa vagyok egy Voopoo Drag X-nek, amihez vásároltam a Wotofo által kiadott SMRT p’n’p porlasztó felújító készletet és bizony bocijól működik a dolog. Mindennek ellenére a két RDA-m jobban szeretem, de közel hasonló a minőség közöttük p’n’p kontra mesh építés. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Hátha ebben válaszra lelsz. :slightly_smiling_face: Én is próbálkoztam vertikális tekeréssel anno, nehéz vattázni, ám nem lehetetlen, és abszolút életképes és ízes build jött létre, egyedül a gőz nem volt olyan tömény.

5 kedvelés

Nah… Most adtam neked munkát… Igy is van elég dolgod itt… (utánunk takarítani… pl.) most meg ez is… :grin::smiling_face:

3 kedvelés

Régen a vatelines “cartomizerek” jó ízt adtak. Ott a vattarétegbe volt beágyazva valahogy a tekerés.
Ok, más okokból meg nem terjedtek el… :grin:
Nem tudom, de izgat egy kis varia.

3 kedvelés