A laza vattázást is lehet jól csinálni

Volt már pár cikkem a vattákról és a vattázásról, de most picit más felé venném az irányt. Nemrég megtekertem és bevattáztam a tankjaimat, eközben gondoltam egyet és stílust váltottam. Csak próbaképpen, picit kevesebb vattát tettem a tekerésekbe (nem fogja annyira a huzal) és hosszabban hagytam a vattavégeket. Ez megfigyelésem szerint azt eredményezte, hogy picit több liquid jut a tekercsre. Így tulajdonképpen közvetlenül a huzal alatti részén a vattának is jobb lett a léellátása. Képzeljük csak el, hogy van egy szivacsunk (biztos mostatok már táblát a suliban szivaccsal), amit ha középen megnyomsz két újjal akkor onnan kiszorítod a vizet. Most ezt a példát ültessük át az RTA felújításba. Ha szoros a vattázás kiszorítja a huzal alatti vattarészből a liquidet. Persze nem teljesen, csak ott így nem olyan gyors a közvetlen léellátás. Ezért is szoktuk mondani, hogy úgy vattázz, hogy a tekercsben a vattát picit húzd meg mindkét irányba, ha érzel egy minimális ellenállást (ahogy a huzal fogja a vattát) akkor jó. Ez nem túl szoros ami pont jó szokott lenni. Ebből következik az, hogyha szorosan vattázunk (úgy, hogyha meghúzod a vattát akkor elhúzza a tekercset) akkor közvetlenül a huzal alatti vattarészben nincs annyi liquid mint azokon a részeken ahol nem érintkezik a huzallal. Így kevesebbet tud elpárologtatni aminek a vége dry hit. Plusz, ha olyan vattát használunk, aminek eleve rossz (lassú) a léellátása akkor könnyen, akkár minden slukknál is dry hit-re futhatunk. Miután második alkalommal megtekertem az akkor még nekem újnak számító Berserker V2-t, rájöttem, hogy ez a tank iszonyatosan háklis a vattázásra. Ezért minden tekerésnél kipróbáltam valami újat, valamin mindig változtattam.

Jelenleg úgy van a vatta a tekerésben, hogy mikor húzom a vattát mindkét irányba csak nagyon picit érzem, hogy fogná a huzal, de tényleg csak leheletnyire! Kell egy kevés ellenállás a vatta és huzal kombójának, csak nehogy túl kevés legyen a vatta ami miatt köpködni és folyatni fog. Ebben a rendhagyó cikkben azt fogom taglalni, hogy…

A laza vattázást is lehet jól csinálni


Mint ahogy már írtam, a Berserkerben és egyébként a többi tankomban is jelenleg úgy van a vatta, hogy alig fogja a huzal. Szinte már kevés is. Viszont figyelnem kellett arra is, hogy a huzal végeinél is maradjon vatta, ne konyuljon annyira le, hogy eltávolodik a huzaltól, mert az a fémrész önmagát fogja égetni ami kellemetlenséget is okozhat. Ezért hosszabban hagytam a vattát. Tök jó, van puffer a tekercs széleinél, de a levezetésben viszont kissé kevésnek tűnt a vatta. Semmi gond, vattagát kell ide. Ezt már jól ismerjük. Egy pici darab vattát helyeztem az etetőnyílás szájához, hogy ne tóduljon be a liquid és ne árassza el a kazánteret. Ahol lyuk van az RTA paláston (a Dwarv a tökéletes példa erre) ott a lyuk elé helyezzük a vattagátat. Ahol viszont GTA (nem Grand Theft Auto hanem Genesis Tank Atomizer) stílusú a levezetés ott a levezetés fém peremének belső oldalához helyezzük a vattagátat a levezetésbe már bevezetett vatta mellé. A vattagát (ha nem túl vastag) szépen át fogja vezetni a liquidet a kissé ritkára kreált vattánkra. Azért fontos, hogy ne legyen túl vastag a gát, mert akkor lassabban vezeti át a liquidet, ami újfent dry hit-et eredményezhet.

Ez a módszer azoknak is segítségére lehet, akik „alulvattázták” a tankjukat. Bárkivel előfordulhat, velem is számtalanszor megtörtént és a vattagát mindig segített. Ha esetleg abban van a bibi, hogy a kevés vatta túl rövidnek is bizonyult akkor ne a lyukak elé tegyük a vattagátat, hanem a levezetés aljára. A vatta végét tereljük az etetőlyuk felé, majd „támasszuk ki” a vatta végét szintén egy kis vattával. Ezzel konkrétan egy vattalépcsőre helyeztük a vatta végét, ráadásul úgy, hogy ne csak a vattagát kapja közvetlenül a liquidet, hanem az eredetileg a tekercsbe behúzott pamutdarab is. Ha olyannyira rövid lett, hogy ezt nem lehet kivitelezni, akkor természetesen újra kell vattáznunk. Ha egy GTA rendszerű tanknál vagy egy RDTA-nál bizonyul rövidnek a vatta, semmi probléma! Amíg picit is beleér a tartályba addig nincs gond. Előfordulhat, hogy később már segíteni kell, hogy a liquid elérje a vattát, de minél kevesebb vatta van egy tekerésben, minél kevesebb utat tesz meg a liquid annál jobb és ízesebb.

Azáltal, hogy picit (kb. 0.5mm-el) keskenyebb vattát tettem a tekercsbe, jobb léellátása lett a tankjaimnak. Az íz nem lett jobb, viszont a gőz egy picikét több lett. És ami a legfontosabb, hogy ez már bírja a láncslukkolást, ami nálam max. 10 slukk egymás után. Azt is fontos megjegyeznem, hogy összepödrés előtt lemérve keskenyebb. Ami annyi tesz, hogy egy 2mm-es magátmérőjű tekercsbe 4mm-es vatta helyett csak 3.5mm vastagságút használtam. Ahova 2.5mm-es magméretű tekercs megy oda pedig 5mm helyett csak 4.5mm volt a vatta eredeti vastagsága, természetesen összepödrés előtt.

Úgy gondolom mindegy milyen vattával próbálkozunk, az eredménynek hasonlónak kell lennie. Azokhoz a vattákhoz is ajánlom, amik hajlamosak megdagadni a liquidtől. Ott az a probléma szokott fenn állni, hogy hiába pont passzentos a tekerésben a vatta, picit jobban megdagad már szorossá válik és bekövetkezhet a dry hit. Itt azért megjegyezném, hogy nem minden esetben jellemző a dagadás, de sok Cotton Bacon-t használó vaper számolt be róla.


Ha tömör a vattád (súlyra nehéz és nehéz dolgozni is vele) akkor abba általában sok liquid „elfér” ezért DL-re ajánlatos. Pl. azok a vatták amik hőállóbbak azoknak DL tankban a helyük. Nagy eséllyel ezek szoktak dagadni is, de akad kivétel mindenhol. Itt tudsz variálni a tekercsbe befűzött vatta szélességével.

Ha sprőd a vattád (mint pl. a Muji) azzal lehet, hogy könnyű dolgozni, de nem a legjobb a léellátása ezért inkább MTL-be és alacsony watton magas ellenállás mellet ajánlott. Ezzel már nem biztos, hogy tudsz variálni, mert olykor összeeshet.

Ha olyan puha vattád van (mint pl. a Vapefly Cotton Clouds vagy a Coil Master Pro Cotton) azt MTL és DL tankba is egyaránt beteheted és alkalmazhatod az általam leírt kis „hackelést”. Egyébként ezekkel a legjobb dolgozni is. Itt megjegyezném, hogy a puha vattáknak alapból jó a léellátása, maximum fokozni tudod a felhasználói élményedet.

Ha bárki kedvet kap egy kicsit kísérletezni, várom szeretettel az írásos beszámolóját a cikk alatt. :blush:

Köszönöm, hogy elolvastátok. :kissing_heart:

36 kedvelés

Jó írás @Vaperina_Kinga ,sok elgondolkodtató ,további kérdéseket felvető téma ez.Saját véleményeket ide én nem is írnék kezdőként .Egy biztos,számomra ahogy nyílik meg a vape világ úgy válik egyre nyilvánvalóvá ,hogy a legérdekesebb ,fontosabb! alkotóelem az a vatta és használata , és punktum.Ok,lehet itt a jobbnál jobb rta-kal,huzalokkal előjönni de ez az egésznek a lelke.Ha a vattázást elb@sszuk,akkor lehet itt bármilyen körítés .

6 kedvelés

Köszönöm @Paldeak_Attila :blush: Ezt én is így gondolom, nagyon oda kell figyelni a vattázásra, és ez is lenne a lényege a cikknek, hogy próbáltam finomhangolni a tankjaimat és most véletlen be is jött. :heart_eyes: Működőképes a dolog. De megjegyzem, erre viszont a Trio lett háklis, úgyhogy ott fednie kell a vattagátnak rendesen a lyukakat. :slight_smile:

5 kedvelés

én már semmi ilyen tömjünk bele vattát még nem alkalmazok bár próbáltam. Ha elrontottam kevés avagy sok kiveszem és újra húzom az egészet…Egy új tanknál mindig az van, hogy az első tekerés király minden jó és utána vagy 2-3tekerés mire ismét eltalálom a megfelelő arányokat .Ez nem tudom miért van igy de így van… :slightly_smiling_face:

9 kedvelés

Hasonlóan vagyok én is, első tekeréskor minden klappol, aztán kell még 3 próbálkozás, hogy ismét reprodukáljam azt a setupot. :slight_smile: Viszont a vattagátat szeretem alkalmazni, ha úgy hozza a helyzet, mert általában a ritkításnál szakad le kicsit több a kelleténél és akkor jó, ha ott van valami amitől nem pisil be a tank. :smiley:

5 kedvelés

Életem első rta-jába beletetettem a legelső saját tekercsemet,vattát és szuper volt 3 vagy 4 napig.Nem folyt,nem pattogot,semmi dryhit és finom volt.Azután a második ,harmadiknál,stb ugyanez volt.Közte voltak csalódások :rofl:

7 kedvelés

Akkor igen. De ha ritkításnál sokat szedek ki akkor azért szoktam újra húzni mert a vatta leül a tekerés alsó részére és ott általában meg is ég.Míg ha az egész tekerés kivan töltve akkor a leves megfelelően vissza hűti a tekerést. Természetesen ha megfelelően használod gondolok itt arra, hogy az utolsó szívás előtt elengeded a tűzgombot.

4 kedvelés

Ebben abszolút igazad van. És néha még íze sincs, ha olyannyira eltávolodik a tekercstől. Ilyen esetekben én is újrahúzon az egészet. :slight_smile:

3 kedvelés

Én úgy gondolom. Ha a vatta rövid akkor jó megoldás lehet a vatta gát avagy ha a lé ellátást biztositó furat nagyobb mint a vattánk feltud szívni de ha ritka a vatta húzzuk újra.

3 kedvelés

Szia Kinga! De èn nagyon örülök annak, hogy te írtál a vattagátról, mert èn nem règóta alkalmazom, de tapasztaltam, hogy mikor van szüksèg rá.Az is igaz, hogy minden szubjektív, ès mindenki tapasztalja ki magának. Nekem se mondja meg senki, èn hogyan tekerjem, ès vattázzam a Dvarwomat. Amikor nekem most pont így jó. A vattagát bizonyos tankoknál amikor úgy sikerül, jól jön, megmentheti a helyzetet,ès azt is èreznem kell, mikor kezdjem újra az egèszet elölről. Szerintem jó volt az írás, ès mindenki akkor alkalmazza a benne foglaltakat, ha szüksègèt èrzi.

3 kedvelés

Tökéletesen egyet értek. :blush:

4 kedvelés

Ez lett volna a lényeg. :smiling_face_with_three_hearts: Köszönöm szépen! :heart:

Amiket leírtam az egy kísérlet eredménye, nem kell mindenkinek úgy csinálnia. Mindenki úgy vattázik ahogy akar! Minden csupán iránymutatásként szolgál. :slight_smile:

5 kedvelés

Nekem a cikk nagyon bejött.
De az nagyon-nagy gáz,hogy nem tudom elképzelni ezt a vattagátat?:thinking::cry::joy:Hogy melyik tanknál,hova kell tenni?:heart:
Hol jön a liquid?Hol,melyik lukak?

2 kedvelés

nyugi én is csak hallottam róla de nem használtam soha vatta gátat az rta ban.Nem próbáltam még soha sem de lehet azért nem mert nem igénylik a tankjaim​:blush::wink:de nagyon jó kis írás lett ez is mint a többi.

5 kedvelés

Köszönöm Drága. :blush: :heart:

De jó, hogy megemlíted. :heart_eyes: Nálad (A Berserkernél és a Kayfunnál is) alulról kapja a vatta a liquidet. Oda nem kell vattagát, csak fedje rendesen a lyukakat a vatta, arra érdemes figyelni, hogy ne legyen túltömve mert az lassú léellátást eredményez. :slight_smile:

Az a személyes tapasztalatom az ilyen tankoknál, amik alulról itatják a vattát, hogy jobb nekik, ha nincs túl sok vatta a vájatban, éppenhogy csak fedi a lyukat/lyukakat. Ez is elősegíti a jó léáramlást. :slight_smile:

7 kedvelés

Ezzel is egyet értek. :blush: Nem mindegyik tanknál kell. De ez a “kell” is olyan, hogy bármikor adódhat olyan helyzet (épp ezt vitattuk Janival fentebb) amikor kell a vattagát. Ez inkább helyzetfüggő, a cikkben szerepelt megoldást csak vattagáttal tudtam megtoldani, hogy jó legyen, ne folyasson semmi. :slight_smile:

4 kedvelés

Èn pont olyan tankomnál alkalmaztam először a vattagátat, amilyen senkinek nincsen. Nem a mèrnökök terveztèk, hanem èn fúrtam túl nagy lyukat, hogy át tudjam cibálni a vattát. Azután hogy az ötlet a gyáriaknál is beválhat, azt az adott helyzet hozza elő.

2 kedvelés

Akkor ezért nem értettem,hogy milyen az ami nem onnan kapja​:wink:Mert én még csak ilyet láttam​:slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Szia @Vaperina_Kinga
Remek téma és valóban foglalkozós hiszen tényleg rengeteg múlik egy jól eltalált vattázáson​:v:
Bevallom a Berserker v2 minivel 3 napig szenvedtem mire kitapasztaltam ide biza gyors vatta kell és igen kevés mármint a léellátó nyílásokba,ahogy te is írtad,na mind1 kényes egy cucc​:slightly_smiling_face:
Viszont a tekerésbe kevesebb vatta nekem sosem jött össze,mert ha aznap jó is volt másnapra tuti megszivatott és heves pattogásokkal ezt ki is nyílvánította​:slightly_smiling_face:
Én személy szerint vatta gátat nem alkalmazok,mert nincs is olyan tankom ami indokolná,ha meg elcsesztem inkább újra játszom,mert ha variálok,abból mindig csak az van,hogy másnap úgyis újra vattázok,mert igen csak zavarni képes,ha valami mégsem olyan amit megszoktam​:joy:
Inkább a hideg ami nagyon tud szivatni még 50/50 es lötyivel is,hát picit zavar is,hogy a Bersi hogy fog viselkedni,tavaly pl télre elő kellett szednem a mujit az megoldotta nekem a problémát meg a nagyon ki ritkított vattavégek,de akkor ott volt még a lészabályzos Kayfunom,most meg mentsvárnak ott lessz a Taifunom,szval felkészültem azért biztonsági tartalékokkal,mert ha hideg,ha meleg a vape nem állhat meg​:v::slightly_smiling_face:

7 kedvelés

Nézd csak. Lefotóztam töltés előtt. :slightly_smiling_face:

Itt a 3 kis lyukacska az etetőnyílás. Ide tökéletes, ha ritka, vagy kevés a vatta vége. :slightly_smiling_face:

6 kedvelés