Főbb tekeréstípusok a gyakorlatban

A múltkori, laza vattázást elméleti síkon elemző majd gyakorlatba átültetett metódust magyarázó cikket követően rákerestem, vajon van e olyan cikkem ami a tekerések gyakorlatiasságával foglalkozik. :thinking: Azt azért be kell vallanom, hogy miután közel 100 cikket írtam már oktatási céllal, kissé feledékeny lettem az évek során. Néha bezavar az, ha csupán érintek egy témát viszont nem magyarázom el. Tehát rájöttem, hogy nincs cikkem tekerésekről a gyakorlatban. Jó hír: Most lesz! :blush:

Főbb tekeréstípusok a gyakorlatban


Írtam már sokszor arról, hogyan kell elkészíteni egy tekerést ám arról még nem, hogy bizonyos tekeréstípusok hogyan viselkednek a gyakorlatban. A célom ezzel csupán annyi, hogyha valaki vesz egy számára új tankot akkor könnyebben el tudja majd dönteni, hogy a tekerést illetően melyik irányba induljon el. :slight_smile:

Összenyomott tekercs/Microcoil

Bármelyik tekercset összenyomhatjuk csipesszel izzítást követően, amíg még forró. Azért akkor célszerűbb, mert amint kihűl megmarad a microcoil forma. Microcoil-nak nevezzük azt a szálhuzalt amit a fent leírt módon összenyomunk. Ez a tekeréstípus főként MTL tankban használatos, de bármelyik DL tekerést is össze lehet nyomni, baj nem lesz belőle, sőt… Ezzel egyesítjük, pontosabban növeljük a tekerés hasznos fűtőfelületét, így nagyobb gőzre is számíthatunk. Évekkel ezelőtt a kanthal huzalt nem is tudtuk másképp elképzelni, csak microcoil formában. Ezzel természetesen nem csak a gőz lett nagyobb, hanem az ily módon történő felületnöveléssel picit (tényleg csak picit) jobb ízeket is ki lehetett sajtolni a kanthal huzalból. Képzeljünk el egy hézagos tekerést amiben van 5 menet. Most képzeljük el azt is, hogy ez az 5 menetnyi hézagos tekercs pont akkora, hogy befedi a levegőbeömlőt. Ha a tekerés méretét szeretném megőrizni akkor nagyjából 9-10 menet szükséges ahhoz, hogy a microcoil akkora legyen mint a hézagos tekerés. Amire itt érdemes figyelni, hogy nem törvényszerű, hogy dupla akkora legyen a microcoil menetszáma mint a hézagos tekerésé, ezt csupán azért írtam mert a 26/28ga-s (ezek a legelterjedtebb méretűek MTL-hez) huzalok természetes rugózása olyan, hogy két menet közé kb. pont beférne még egy menet. DL tekerések esetében, azoknál a coiloknál amik már előre vannak tekerve, a java össze van nyomva. Ez azért jó, mert a felületnövelt tekerésről ismeretes, hogy több liquidet tud porlasztani, ezért ízben és gőzben is kiemelkedőek. Viszont, ha spulniban vásároljuk meg a DL huzalt, akkor annak érdekében, hogy méretben igazodjon a levegőbeömlőhöz ezért célszerű a fentebb leírtak szerint eljárni.

A gyakorlatban az összenyomott tekercs/tekerés, avagy microcoil kicsit több wattot kér, mivel növeljük a felületet ami azzal jár, hogy több menetet kell tekernünk. Azok a userek akik mindig előretekert coilokat vásárolnak nem kell ilyenekkel bajlódniuk, azonban azok a DL-esek akik már tekertek hézagosan és az ahhoz képest ugyanabból a spulniból származó összenyomott tekercs, szintúgy több wattot fog kérni, ám itt nagy valószínűséggel több levegő is fog kelleni mivel szintén több menetet kér a microcoil. Nem kizárt, hogy MTL-ben a microcoil is kelleni fog plusz hűtés.


Hézagos tekerés

A Vaperinák és Vaperek többsége így teker. Ezt nem is nagyon kell (túl)magyarázni. Csupán annyit érdemes tudni a hézagos tekerésről, hogy így hasznosul magának a szálhuzalnak vagy claptonnak a teljes felülete. A microcoilnál előfordulhat, hogy annyira összenyomjuk, hogy az egymáshoz érő fém részekhez nem jut liquid. A szálhuzalból készült tekercs meneteinek minden oldalát éri a liquid. Ezt úgy kell érteni, hogy mivel a tekercs közepén van a vatta ezért a liquid közvetlenül eljut a menetek teljes felületére, a microcoil külső oldalát ezzel szemben csak közvetve éri liquid, bár ez használat közben nem észrevehető.

A személyes véleményem az, és én is igyekszem mindig így tekerni, hogy a kész tekercset mikor szabadkézzel összenyomom és befogatom a deckbe, utána még egy picit összenyomom csipesszel izzítás nélkül. Ettől ugyanúgy hézagos marad mert izzítás nélkül megmarad a rugózás, de a lényeg ott van a két menet között, ugyanis ahogy közelebb tolom őket egymáshoz, egyre kisebb a menetek közti űr ami előnyös a porlasztás szempontjából. A menetek között megülő liquid segítségével valamennyivel nagyobb gőzt kapok, tehát (csak minimálisan, de akkor is) több liquidet porlasztok el így. Szerintem nem mindegy, hogy meg tud e ülni a liquid két menet között úgy, hogy a sűrű liquidcseppett közre tudja fogni a huzal két menete, vagy olyan nagy a távolság két menet között, hogy inkább a vattába ivódik a liquid.

Még annyit hozzátennék a microcoil és a hézagos tekercs kapcsán, hogy a microcoil nem biztos, hogy jól tud működni picit kevesebb vattával, viszont a hézagos tekerés tapasztalatom szerint, ahogy korábban írtam is, jól tolerálja.


Vertikális tekerés

A már megszokott horizontális tekerés azt jelenti, hogy vízszintesen avagy a látóhatárral párhuzamos helyzetű. Ezzel szemben a vertikális függőlegest jelent avagy egyenesen felfelé menőt illetve elhelyezkedésűt. A vertikális tekerést porlasztókban alkalmazzák, mivel kisebb helyet igényel, de van olyan RTA amibe bele lehet trükközni egy vertikális tekercset is. Ebben az esetben a tekercs közepén halad át a levegő és kívül helyezkedik el a vatta. Ezért olyan tankkal célszerű próbálkozni, aminek alul van a belső levegőbeömlője mert őszintén szólva ezzel kevesebb a macera, mintha olyanba tennénk ami oldalról hűti a tekercset, de ettől függetlenül meg lehet próbálni csak tudjon hűlni rendesen. Itt is érvényes az, hogyha túl messze van a levegőbeömlőtől a tekercs akkor magas a TH, ha közelebb akkor pedig alacsony. Mivel a vattatakaró amivel bevonjuk a tekercset nem túl vastag ezért nem tesz meg nagy utat a liquid a tekercsig. Ez miatt olyan jóízűek a porlasztók. A deck kialakításából derül ki, hogy alkalmas e vertikális tekercs fogadására vagy sem. Legtöbbször a vatta levezetésének megoldása több gondot okoz, mint az, hogyan fogjuk befogatni a vertikális tekercset.

A vertikális tekercshez nem szükséges túl sok menetszám (véleményem szerint a 7 az ideális) és túl vékony huzallal sem érdemes próbálkozni, mivel így jobban tud hűlni maga a fűtőfelület ezért a túl vékony huzalokat könnyen túlhűthetjük ezzel a megoldással. Számomra a 0.4mm-es (26ga-s) SS huzal vált be a legjobban erre a célra. Vattatakarónak pedig tömör vattát ajánlanék, olyat ami nem esik össze.

vertical rda

Azt fontos még megjegyeznem, hogy RDA-kban a vertikális tekercsnek a belsejébe szokás a vattát húzni, mivel a paláston át közvetlenül kapja a tekercs a levegőt nem pedig alulról.


A magméret fontossága

Sokszor felmerül a kérdés, hogy hányas magméretre tekerjük a tekercset. Itt két variáns létezik. Normál levegőbeömlőlyuk esetén a legjobb az, ha nem haladja meg a mag átmérője a belső levegőbeömlő átmérőjét. Gondoljunk csak bele…ha nagyobb lenne, maga a tekercs állná a levegő útját így előfordulhat, hogy élvezhetetlenül meleg és TH-s lesz. Ha túl pici akkor pedig túlhűl, ezáltal íztelen lesz. A második variáns amikor Honeycomb stílusú (sok kicsi lyukacska) a levegőbeömlőnk, vagy pedig oldalról kapja a levegőt a tekercs. Ha Honeycomb stílusú a levegőbeömlőnk, akár DL akár MTL tank az alany, sokkal elszortabb és bőségesebb a levegőáramlás ezért ilyen levegőbeömlőhöz lehetőleg úgy igazítsunk tekercset, hogy a lyukas rész teljes szélességénél mindkét irányban a tekercs maximum ~ 1mm-el legyen szélesebb. Természetesen lehet kevesebb is, de a maximum az kb. ennyi, amit a Honeycomb stílusú levegőbeömlő rendesen le is tud hűteni. És ez ugyanúgy érvényes az olyan RTA-akra amik oldalról hűtik a tekercset, miven nem kimondott lyuk alak a levegőbeömlő ezért sokkal szerteágazóbban tódul be a levegő. Ezért a ~ 1mm itt is érvényes.

A levegőbeömlők alakjától és nagyságától függetlenül a tekercsek szélei (a vertikálisnál nem) maximum 2 menettel lóghatnak túl a levegőzőn. Ez azért lényeges, mert ha a szélein nem kap elég hűtést az elronthatja az egész vape élményt. Összességében még annyit fűznék hozzá, hogy sokféle levegőbeömlő létezik ezért érdemes többféle huzallal (mint méretében, mint anyagában) próbálkozni, ugyanis az sem mindegy, hogy lassan áramlik be a tankba a levegő vagy gyorsan és ezek meghatározzák a huzalt is amit majd beleteszünk.

Az mindenképp hozzá tartozik a fent leírtakhoz, hogy én a levegős MTL híve vagyok. Szűk levegővel nem lesz jó a 0.4-es SS, ilyen esetben a 0.32 jobb választás lehet. :slight_smile:


Ezt a cikket egy jótanáccsal zárnám:
Ne a huzalt vegyük meg először “valamibe majd jó lesz alapon”, hanem az adott tank tulajdonságait figyelembe véve válasszuk ki a vélhetően hozzá legjobban passzoló huzalt! És a huzalt pedig az anyagának tulajdonságai alapján válasszuk ki!

Köszönöm, hogy elolvastátok. :kissing_heart:

39 kedvelés

Épp ma jutott eszembe egy youtube videó, vertikális tekerésről. Gyorsan elő is vettem a Dwarv-ot, találtam itthon 0,4-es Kanthal huzalt, megtekertem 2,5-es magra menettel. Egy kicsit bajlódós volt befogatni a tankba, de pár perc próbálkozás után sikerült. Körbenyomkodtam Cotton Clouds vattával, feltöltöttem liquiddel. Nem tudom, mit vártam tőle, de az első pár slukk után nem dobtam hátast. Elpöfékeltem egy fél tanknyit, miután bejáratódott a vatta, kicsit finomodtak az ízek, de nem mondanám, hogy jobb lett volna, mint hagyományos tekeréssel. Utána kipróbáltam 2-es magon, Ni80 huzallal, olyan 6 menettel. Ez kényelmesebben elfért a deck-ben, így már több hely volt a tekercs körül, és a vatta teljesen körbevett a huzalt. Egy másik levessel feltöltöttem, ez már jóval intenzívebb gőzt és ízeket adott, mint az előző. Ezzel még kísérletezni fogok, de ha meg lesz a megfelelő tekerés, szerintem maradok ennél a verziónál, legalábbis a Dwarv-ban ( többi tankomat elég nehéz lenne vertikálisan tekerni) Mellesleg így a vattacsere is sokkal egyszerűbb lesz, mintha áthúznám a tekercsen.

9 kedvelés

Én sem hinném, hogy sokkal többet adna, de valamivel jobb élmény. Taifun tankokba nagyon jól teljesített, OBS Engine-ben nehéz volt bevattázni, viszont sokkal jobb gőzt adott. Van ennek is szépsége. És egyébként is, jó időtöltés ezzel babrálni. :blush:

1 kedvelés

Szia Kinga, megint egy jól sikerült írás, mint mindig. Ma jöttem haza az üdülésből. Az érintőképernyős telefonon való gépelés nem az én műfajom, addig inkább kihagytam, amíg haza nem értünk. A legnagyobb igazság, amit a Vaperinán olvastam, beigazolódott nálam: Amikor az újoncok tanácsot kérnek, sokan emlegetik: “Egy szett nem szett, majd megtudod”'. Ez nálam is többszörösen beigazolódott. Amíg az egyetlen egy Siren2 tankom volt, nem volt összehasonlítási alapom semmivel sem, az ízek vonatkozásában. Sajnos azt hittem eddig, hogy az ohm számít, és az aktív felület. Egyre jobban a minél több gőzt hajszoltam, miközben szinte teljesen elvesztek az ízek. Fogalmam sem volt eddig arról, hogy miért? Nem volt tudomásom arról, hogy az átmérő, a hossz, és az afc is mennyire számít. Pláne, hogy a Sirenben csak egyetlen egy afc van, amivel adják. Egy jó nagy 3 lyukú, és slussz. Ahhoz a talphoz tartozik, amit eltörtem, ugyanis egybe van öntve az egész. A Siren2 hatalmas üstházzal rendelkezik, elfér benne akár egy 6 mm-es átmérőjű tekerés is. A clapton huzalok több gőzt adnak, amikkel elértem azt, hogy egy teljes tank fél óra helyett két perc alatt kiürül. Közben elvesztek az ízek, amire folyamatosan panaszkodtam eddig is, azt hittem, mindig az ízvakság a ludas, meg az E-cigi, mert az “soha nem lesz olyan, mint az analóg”. Azután vásároltam ezt a 2 tankot: A Dvarw- ban volt tekerés, az volt a minta. Leutánoztam claptonból és isteni jó lett. A By-ka v.8 -at megtekertem Siren módra, és csodálkoztam, hogy az is rossz lett, nem csak a Siren. Ma beletettem azt a tekerést szimpla drótból, amit a Dvarw- ban kaptam. Előjöttek az eltűnt ízek. Még a Siren van hátra, tudom, az forró lesz, bármiből is tekerem, mert eléggé fent van a tűztere, de ne ürüljön ki 1 perc alatt, mert abban most fused clapton van, valami 3,5 vagy 4 mm-es magátmérőn. Ott ugyanis azt hittem, a nagy átmérő a jó, mert folyton folyik, és sok vatta csak vastag tekerésbe megy bele. talán egy kis vattagát kellene ott is a nyílásokba? A Sirent még soha nem próbáltam 3,5 mm-esnél vékonyabb tekeréssel, és az mindig jó hézagos is volt. Microcoilt még az életben ki nem próbáltam. Attól féktem ugyanis, hogy hézagok nélkül még kevesebb Watton is dryhites lesz. Úgy érzem állandóan, van még mindig mit tanulnom.

6 kedvelés

Lehet, hogy ez (is ) volt eddig a bajom a Siren-nel. Mivel eddig ilyenről nem olvastam, nem is sejtettem. :thinking:

5 kedvelés

Szia Ferenc. :blush: Nagyon örülök, hogy tetszett a cikk. :heart_eyes: Erre a válaszom határozottan igen! :slightly_smiling_face::arrow_down:

7 kedvelés

Úgy hiszem, hogy igen. Sajnos útját állja a levegőnek maga a tekercs. Sirenbe én max 3as magra tekernék. Vattagáttal, ha igényli. :slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Szia @Mefeca
Sztem kisebb böngeszgetések után valszeg eddig is találtál volna a Vaperinán írást,hogy mekkora afc ill.levegő furathoz mekkora tekerés lenne ideális,én nem tudom,hogy kell belinkelgetni,de biztosan van róla írás​:v:Sőt komplett témát találtam a tekeréséről és vattázásáról amihez te is hozzá szóltál anno​:thinking:

Lenne még 1 kérdésem. By-ka v.8 elszívtam 1 tankot, príma íze volt. A második utántöltés után dryhit. Már nem először járok így, és nem csak ennél a tanknál. Ha 1 töltés simán elfogyott, utántöltés után dry hit hogyan keletkezik? Kibontottam, és a vatta fehér, nem fekete. Csak a liquid kezdett ráégni, mert kevés az utánpótlás? Lehet, hogy sok a vatta a végeknél? Ugyanis hosszúra hagytam, mert már megírtam. Nekem az macera, minden töltögetéskor folyadéknyílást nyitogatni, inkább kitámasztom.

2 kedvelés

Pedig az jó lenne, mert így nem tudom kitalálni, hogy te mire gondolsz? Sajnos ahhoz meg kellene keresni. A böngészőn egy új ablakban lehetőleg. Mert azt az URL-t, amit a keresősávban kiír, pl: https://vaperina.cc/satöbbi… Azt vágólapra másolod, Ctrl+c -vel, és a hozzászólásodba Ctrl+v - vel beilleszted.

2 kedvelés

Sziasztok :slightly_smiling_face: Nem szükséges külön oldalon megnyitni persze lehet, de telefonról úgy nehezebb megoldani, viszont minden bejegyzésnél találtok egy :link: gombot, ha arra rámentek akkor meg tudjátok osztani illetve ki tudjátok másolni a hivatkozását az adott bejegyzésnek vagy témának. :slightly_smiling_face:

9 kedvelés

na most okosabb lettem ezt én sem tudtam lent azt a kis pöcköt sosem használtam pedig már egy jó ideje tagja vagyok a csopinak​:blush::wink::sweat_smile:

6 kedvelés

A By-ka esetében a léellátás lesz a ludas. Az könnyen eltekeredik mivel felül kell nyitni/zárni. :thinking: Ha kitámasztod és működik, nem folyat meg semmi, akkor miért ne? :slightly_smiling_face: Ezerarcú Vapevilág. :smiling_face_with_three_hearts:

2 kedvelés

Siren viszont jó lett. A megbízhatatlanokat nem kell most erőltetni. Csak a Dvarw mellett legyen 1, másik íznek.

1 kedvelés

Csak picit több odafigyelést igényel. :slightly_smiling_face: Én szerettem a léállítós tankjaimat. Máshogy kell bánni velük. De én még mindig bízom abban, hogy jó kezekben van az a By-ka és egyszer egy szép tavaszi napon össze fogtok barátkozni. :smiling_face_with_three_hearts:

1 kedvelés

Lehet, hogy ebben a témában Off, de itt vannak az előzmények: Tegnap este fordult a kocka: By-ka v.8: Először dryhites volt a vattagáttól. Beletúrtam a kis kerámia-csipeszemmel. Eredmény: kifolyt az összes lliquid a levegőző nyíláson keresztül. Új ötlet: A vattagát nem a folyadék-beömlőhöz kell, hanem a levegőzőt kell elrekeszteni mindkét oldalról vattagáttal. Azóta nem folyik, nem dryhitel. Gondolom, a következő vattázásig. Másik gondom a Siren2. Gyárilag 2 darab 5mm-es külső átmérőjű coilt adtak mellé. Ez passzol a közel egy centis beömlőkhöz, ahol ki kell lógatni a vattát. Az új tekerés felborított mindent. Annyi vattával ömlik, mint az állat, dől a lé a levegőzőkön. Problémás még a kémény tömítése a bajonettzárnál. Ugyanis ott nincs neki tömítése. Megy befele a gőz a tartályba. Ez az üvegen át látszik. Dupla mennyiségű vatta ott, ahol az kilóg, dryhitet okoz. Meg kellene kérdezni például @Kabak -ot, hogy nála a kémény hogyan van tömítve? Ugyanis lehet, hogy az övé nem klón, vagy máshonnan van. Máskor azt írta, az övé mindig csontszáraz. Az enyém ömlik minden töltéskor új kora óta. Már az összes tömítését átnéztem. Egyedül az a bajonettzár okoz fejfájást. Ott nem tudták tömíteni a tankot. Így most épp a Siren a használhatatlan. Az eddigi egyetlen, és a legszebb tankom. A Dvarw átírt mindent. Felborította az eddigi életem. Semmi nem tud olyan jó ízű lenni sehogy, és csak kínlódom a többiekkel. (By-ka épp jó, a következő vattázásig remélhetően így marad.)

4 kedvelés

Én már arra is gyanakszom, hogy összeesik a vattád azért folyik minden. :thinking: De csupán ez egy gondolat részemről. Mert más nagyon nem marad. 5mm-es tekerés, hát az baromi nagy, ha csak azzal nem folyat a Siren az elég érdekes. Szerintem 3mm-es mag a max abba. De én is az eredetit próbáltam, és ilyen gondok nem adódtak, azért feltételezem, hogy a vatta is lehet gond.

4 kedvelés

Ide írom újra, hátha elkerülte a figyelmed, azt adtak hozzá gyárilag. Azt már én is sokalltam. Mindig 3,5 mm-es magra tekertem, ezek szerint még az is sok? + Nincsen tömítése a kéménynél. Azóta az összes többi másmilyen tankom vagy zárt, vagy O -gyűrűvel tömített. Kivéve a Siren. annak egyben volt a fedéltömítése, amíg a betöltőnyílások le nem darálták, már új korában. O gyűrűkkel nem mindenhol megoldható azóta a zárás. Ott a kéménynél ereszt a fedél.

1 kedvelés

Igen,mobilal vagyok álltalában fogalmam sem volt nekem sem mi az a kis ikon,most már tudom @Donat jóvoltából​:slightly_smiling_face:
Azt,hogy egy tankhoz milyen coil jön főleg clónál nem mérvadó,egy helyről rendeltem utóbbi 3-4 tankomat is és mindhez ugyanaz a 0.6ohm érzésem szerint 26ga huzalból tekert coil jött,namár most az mindbe nem megfelelőnek bizonyúlt magra is és ellenállásra is,nálam mtl-be 0.7ohm körüli az alsó határ,de ha tehetem 0.8 és 1.2 ohm között szeretek játszadozni.Sztem is a 3-as mag a max abba a Sirénbe,de inkább 2.5 lenne az ideális,a folyás utalhat vattára is és tömítetlenségre is,valszeg nálad a kettő kombinációja is fennt áll,amig nem lessz zárt a tankod addig folyatni is fog,az összeesős vatta vagy rosszúl bevattázott etető nyílások szintén problémát jelenthetnek.Ez egy ilyen téma sajnos van,hogy én is 2x szedem újra vattázásom mire minden klapól ízre meg mindenre is​:slightly_smiling_face:Vagy pl Taifun Gtr amióta nem ritkítok egy dekár sem a vatta végeken azóta megszünt a pici kondenznek vélt cseppecskék a tankom alatt,szval valszeg mégsem kondenz volt kb 3naponta tapasztaltam,szval ez ilyen küzdelmes néha,de megéri,ha az embernek futja rá időben,általában akkor van gebasz valamivel nálam amikor nagyon nincs rá időm​:joy::joy:

8 kedvelés

@Mefeca

Hary mindent elmond ami fontos ehhez a tankhoz ebben a videóban,egyébként amíg nem lessz rendes topcap tőmítésed addig ne is várj tőle csodát​:+1:

4 kedvelés