Pár szó az akkukat is megillet

Ismét az akku a téma a csoportokban. Nem véletlenül. Naponta felteszik az emberek a kérdést, „Ki milyen akkut használ az e-cigijébe?”

Nagyon sok féle akku létezik az e-cigikhez, 18350, 18500, 18650, 20650, 20700, 21700, és 26650 . Ezek a számok a méretkódok, az első két szám a szélességet jelenti, a második két szám a magasságot milliméterben. A nulla pedig a tizedmilimétereknek van fenntartva. Tehát pl. a 18650-es akku 18 mm széles és 65 mm magas.

A leggyakrabban használt akkuk a 18650, 20700, 21700, 26650

18650 -es akkukból a legkisebb 10 amper áramtűrésű és 2000mAh (milliamper-óra) kapacitású. Ugyanebből a méretkódból a legnagyobb áramtűrésű az 50 amper viszont csak 950mAh (milliamper-óra) kapacitású az a bizonyos akku!

Tehát ha olyat látsz, hogy 9990mAh (milliamper-óra), vagy teljesen mindegy mennyi van ráírva, a valós kapacitása egy 18650-es akkunak 3500mAh (milliamper-óra) és 35A és annyi! Ami ennél nagyobb az mind fals!

20700 -as akkukból 25 amper és 3000mAh (milliamper-óra) a legkisebb, 40 amper és 4300mAh (milliamper-óra) a legnagyobb. Itt is az van hogy ha a legkisebbnél kisebbet (bár ez kizárt) és a legnagyobbnál nagyobbat látsz akkor az kamu akku!

21700 -as akkuból 30 amper 3000mAh (milliamper-óra) a fellelhető legkisebb, 50 amper és 5000mAh (milliamper-óra) a legnagyobb.

26650 -es akkukból 20 amper 3500mAh (milliamper-óra) a legkisebb, 75 amper és 5200mAh (milliamper-óra) a legnagyobb.

Számtalan oldalt és akkulistát néztem át az elmúlt héten, ha valami elkerülte a figyelmemet akkor elnézést, szeretnék pontos lenni, remélem sikerült.

Sokan csak a milliamper-órát veszik figyelembe, fúúúú 3500as akkum van! Aha…… de ha 15 amperes akkor DL tankkal túl messzire nem mész vele.

Mikor 10-13 watton hajtottuk az 1.2 ohmra tekert Taifun GT-t, annak bőven elég volt a 15 amperes akku, ugyanis le sem terheltem olyan szinten, hogy letérdeljen. De azért azt hozzáteszem, hogy a mod sem igényelt maximálisan sokkal nagyobbat. Így kiegyeztem a moddal egy 15 amperes Sony akkuval. Teljesen jól működött amíg 10 és 13 watt között maradtam. Majd mikor meglett a Subtank mini akkor az már igényelte a 20 amperes LG-t. Mert hát az elkért 0.7 ohm -al 22-25 wattot. Régi egy akkus modok…… Régi szép idők……. Az elektronika sem volt túlbonyolítva. Óra meg háttérkép az e-cigin? Haggyá’ má’!

Na de manapság sokkal okosabb dolog ha a modhoz választjuk az akkut. Akkor biztos hogy nem ér meglepetés. De még akkor sem mindegy, hogy milyen akkut teszünk bele.

Hiába van 2 vagy 3 akkus modod ha 15 amperes akkuid vannak. Ha van egy 30 amperes akkud abból maximum 80 wattot tudsz kivenni. A milliamper –óra mondja meg, hogy mennyi ideig fogod a 80 wattot kivenni belőle. Egy 25 amperes akkuból max 60 watt amit úgy gondolunk, hogy biztonságos az akkura nézve. 20 amperes akkuval olyan 35-45 wattig mehetsz el. 15 amperes akkut 25 wattnál többel nem kínoznék. 10 amperes kamu akkuknak meg még a 15 watt is sok. A piacon fellelhető zöld Panasonic akkuról is sokan gondolják, hogy e-cigi akku, holott laptopokba való.

Kiemelten a Samsung, Sony, Efest, Golisi, LG, Ijoy (20700), Sanyo (20700), illetve a feltörekvő Ampking (20700) és Hohm Tech (20700) akkukat ajánlanám. Piackutatást végeztem, ezeket a márkákat veszik szívesen az e-cigi felhasználók.

Ha nem szeretnél belefutni az átfóliázott kamu akkukba akkor jobban jársz ha gyártótól vagy itthoni webshopból veszed meg. De, hogy is néz ki egy kamu, átfóliázott akku? Ide figyu….


Az eredeti LG HG2-nek alig észrevehető a bemarása. A hamis akkun sokkal mélyebb.


Az eredeti akkun a fehér kör a pozitív oldalon sima, ha csillogó vagy fényes az az akku hamis.


Az eredeti akkun a pozitív érintkezó púposabb, a hamis akkun lapos.


Az eredeti akkun magasabb a pozitív érintkező, mert hosszabbak a lábai, a hamis akkun beesettebb a pozitív.

20200814_105231-xpTPaBR3-62367
Az eredeti akkun 3mm vastagok a pozitív oldal lábai, a hamis akkun 4mm.

Ugyebár a több akkus modok egyszerre terhelik az akkukat, így el is oszlik az említett terhelés. Ilyenkor a volt összeadódik, azaz 2 akkus modnál az 8.4 voltot jelent ha teljesen fel van töltve mindkét akku, ha meg lemeríted akkor 6 vagy 6.4 volt. A modok úgy vannak kitalálva hogy az ohm-hoz mérik a voltot. Ezért is szokták mondani az öreg Vaperek, hogy ha nem tudod hány watton hajtsd meg a tankodat akkor egyszerűen állítsd be úgy, hogy 4.2 volton legyen. Azzal az akkut sem gyilkolod le. De például én mint MTL felhasználó nem tudok 4.2 voltig eljutni. 3 volt környékén mozgok. Mivel a huzal a tankban így porlaszt megfelelően. Ez a 4.2 volt is inkább a DL felhasználóknak lehet hasznos, de ha bele gondolok nekik sem, mert mindenki 3-4-5 huzalból álló claptonokat fogyaszt. Annak a huzalmennyiségnek a meghajtásához meg viszont lehet hogy túl kell lőniük a 4.2 volton. És most milyen jó hogy több akkus modod van, mi?

A megszokott 15w kb 3 voltot vesz ki az akkuból, MTL-el, mezei 0.32-es SS-el.
Ha ragaszkodnék a nagy öregek által ajánlott 4.2 volthoz kissé szenes lenne a tiramisum.

Ha esetleg szakszerűbb, szaknyelven íródott, szakszavakkal teli, igazi szakitól származó írást szeretnél olvasni akkor itt van ez : LINK

Én mint felhasználó írtam le a tapasztalataimat és a véleményemet. Nem vitatom, hogy van nálam pengébb ember is a földön. De ha kicsit odafigyelsz, érdeklődsz, kérdezel és elfogadod az okosabb tanácsát akkor Te is könnyen tudsz fejlődni. Később könnyebben tudsz majd választani.

Ja, és ami a legfontosabb az e-cigibe használatos újratölthető, 300 töltési ciklust lazán bíró, az elemnél sokkal nagyobb kapacitású lítium-ion akkumulátorokat nem csúfoljuk elemnek, jó? Az elem, egy vagy több elektrokémiai cellából áll, ami a tárolt kémiai energiát elektromos energiává alakítja át, és általában nem újratölthető. Nem bántás, csak mondom……. Vagyis írom. Az elem a 3. legdurvább szitokszó a Vapervilágban!

23 kedvelés

Hoppácska! :slightly_smiling_face: Mondtam én, hogy elkerülte a figyelmem (2019.októberi bejegyzés). Szerintem simán mehetne a Vaperina +18 FB csopiba tudás frissítésnek :nerd_face:

7 kedvelés