Az akkuk kinézetének funkciói

Sokszor beszéltünk már az akkukról, hogy milyen specifikációjút érdemes venni és melyiket milyen felhasználásra lehet/szabad használni. Fontos téma az akku, hisz nem mindegy milyet használunk. Írtam is ezekről ITT és ITT, ha még nem került elétek… Ám egy fontos tényezőről még nem írtam az akkukkal kapcsolatban. Ez pedig a kinézet. És ezalatt nem a hengertestet értem.

Az akkuk kinézetének funkciói

Van egy akkucellánk amit a modunkban használunk. Tudjuk jól, hogy henger alakú, és elől-hátul lapos. Sőt, azt is tudjuk mekkora átmérőjű és milyen hosszú. Na de, ha a megszokottól kicsit is eltér a kinézete vagy a mérete annak oka van. Az ok pedig akár egy funkciót is takarhat. Nem minden esetben az adott akku funkcióját. Ezek a kinézeti eltérések meghatározhatják, hogy milyen eszközökbe valók azok a bizonyos eltérő kinézetű akkuk. De akár egy kis pluszt is adhatnak az akkuknak, amitől biztonságosabb a használata. Vegyük sorra ezeket a különbségeket, és nézzük meg mi célt szolgálnak.

A pozitív pólus lehet button-top vagy flat-top

button - flat

Button-top
A gombos pozitív érintkezőjű avagy a button-top akkuk olyanok, mint egy nagy alkáli elem. Olyan készülékekbe valók amiknek az érintkezője rugós. Szó szerint van egy rugó az érintkezőn, amibe pont beleillik a gomb. De biztosra veszem, hogy mindenki tudja mire gondolok és van is otthon olyan ketyeréje ami ilyen. Egy egész iparág épült az elemlámpák köré, menőbbnél menőbb darabokat lehet vásárolni. Általában ezekbe a modern elem,-és fejlámpákba használnak 18650-es button-top akkukat, a jobb teljesítmény és nagyobb üzemidő érdekében. De persze egyéb más készülék is van ami gombos 18650-el működik. És persze nem csak 18650-es méretkóddal rendelkező akkukból van button-top változat. Az összes méretkódú akkuból létezik ilyen.

A gombos akkuk nem férnek be a modokba, mivel ahogy a fenti ábra is mutatja 1cm-el hosszabb mint egy flat-top akku. A gombot persze eltávolítani nem lehet, így ha ilyen akkut látunk az általunk használt méretkóddal jelezve akkor az sajnos nem lesz jó a modunkba. Viszont, fordítva működőképes a dolog. Ha elemlápába tennénk egy flat-top akkut, akkor párszáz forintért vásárolhatunk hozzá hézagoló mágnest, másnéven flat-top-button-top adaptert. Így bele fog passzolni a rugóba.


A hézagoló mágnes.

Flat-top akku
Mindegyik általunk használt lapos pozitív polusú azaz flat-top akku ipari kivitel. Azért lapos és azért ipari, mert különféle elektromos kütyüknek az akkumulátorai ezekből a cellákból tevődik össze. Javarészt párhozamosan vannak össze kötve, de akadnak soros bekötésű akkupakkok is.

Egy ipari akkupakk így néz ki:


Amilyen akkukat megveszünk a modunkba, ugyanazokat veszik a gyártók is, majd forrasztják össze.

FONTOS! :point_up:
Ha bontott akkut dob eléd a sors, azt abból veszed észre, hogy olcsó. Illetve a pozitív és a negatív oldalon is tisztán látszanak a forrfülek helyei. Rosszabb esetben a forrfülek is rajta vannak. A bontott akkukat én személy szerint nem ajánlom! Ezeknek az akkuknak az előélete felvet pár kényes kérdést. Mivel be vannak építve az akkufészekbe illetve akkupakkba, így nem sérülnek. Újként hatnak, ezért nehéz felmérni az állapotukat. Ezen okból jobb, ha Ti is kerülitek ezeket.

forrfüles akku
Forrfüles akku.

A flat-top és a button-top akkuk között specifikáció terén különbség NINCS! Bár páran azt állítják, hogy a teljesen feltöltött button-top akkuknak a maximális kapocsfeszültsége 0.1 voltal több, mint a flat-top akkuké. Hivatalos megerősítést nem találtam, úgy tűnik ez amolyan mende-monda.

Tudod mennyi az a 0.1 volt? Nagyjából 10 slukk 16 watton, MTL-ben és 5 slukk 35 watton DL-ben. :nerd_face:

A pozitív pólus külsőségén kívül van egy sokkal fontosabb differencia! A VÉDELEM! Amit nem bánnék, ha a mecházó Vaperina tagok fontolóra vennének. Egyetlen okból írom ezt: FŐ A BIZTONSÁG!

Védelemmel ellátott (protected) akku
Amilyen akkut mi általában használunk az védelem nélküli, vagyis unprotected. Mivel a szabályozható modok védelmet nyújtanak a board által, így szükségtelen védett akkut használnunk. És persze bele sem férne a modunkba egy védelemmel ellátott akku, mivel hosszabb, átlagosan 4.5mm-el.

protected-unprotected

Azt a plusz 4.5mm-t egy PCB panel okozza. PCB, azaz Printed Circuit Board ami magyarul nyomtatott áramkört jelent, de talán a nyák kifejezés ismerősebben cseng.

A PCB panel az akku negatív végén található. Ebből egy vékony vezeték indul a pozitív pólus felé, így mindkét oldalt védi. Amitől véd az a túltöltés, az alámerülés, és a zárlat. A túltöltés megelőzése végett az áramkör megszakítja a töltést, ha az akku eléri a maximális kapocsfeszültséget, ami a 4.2V. Az alámerülés elkerülése érdekében az áramkör szétkapcsol, ha az akku eléri a minimális kapocsfeszültséget, ami a 3.2V. A PCB a zárlatra úgy figyel, hogy méri az akku belső ellenállását. Ezek közül a legfontosabb dolog a zárlat elleni védelem! Ezért mechanikus modokba ajánlatos a protected akku! Bár ott az alámerülés is lényeges már. A legtöbb mecha akkufészke egy menetes gyűrűvel zárható. Ez az akkufészek néha hosszabb, főleg a csőmecháknál. Ez azért jó dolog, mert egyrészt így belefér a szokásosnál 4.5mm-el hosszabb védett akku, illetve ha kijjebb tekerjük, még véletlen sem tudunk izzítani, ez pedig tökéletesen kiváltja a zsebzár funkciót. Természetesen a félmecha modokba bele vannak építve ezek a védelmi funkciók, szintén PCB panelen, csak annak a PCB-nek a külalakja eltér, mivel a mod belsejében található, általában hosszúkás. Azokba elegendő egy mezei unprotected akku is. Persze azért ilyenkor is tartsuk szem előtt az akkuspecifikációkat!

A PCB panelek nagyon népszerűek, de még ezen panelek előtt bimetállal látták el az akkukat védelem gyanánt. Ezt a pozitív érintkező alatt helyezték el. A bimetál kétféle fémlemezből áll, ezért úgy is nevezik, hogy ikerfém. Ezek a fémlemezek hő hatásásra elhajlanak. Ergo megszakítják az elektronáramlást. Ezt úgy képzeljük el, hogy mikor már kevés miliamper van az akkuban, akkor valamivel jobban dolgozik mivel próbálja kisajtolni magából az elvártat, több-kevesebb sikerrel. Ebben a nagy munkában megizzad az akku, így elér egy bizonyos hőmérsékletet, durván 30-40 fokot. A bimetálnak ez sok, az egyik fémlemez amelyik hő hatásásra nagyobb mértékben tágul meghajlítja a másikat amelyik kis mértékben tágul. Így tulajdonképpen elvándorol a bimetál a neki kijelölt helyről, és szétkapcsolja az akku elektronáramlását a tekercs felé. A PCB-vel ellentétben a bimetál nem egy okos cucc. Ezért is helyezték a pozitív pólushoz, hogy ha már „meleg a helyzet” akkor a bimetál azonnal tudjon reagálni. Mert ugyebár a pozitív pólust terheljük izzításkor, az azonnal melegszik.


Bimetál működési elve. (a) ábra: Normál, nyugalmi állapot. (b) ábra: A hőtágulástól a bimetál elhajlik, majd egy billenőkapcsoló segítsévével nyitja az áramkört.

Bizonyos okostöltők képesek érzékelni a bimetált az akkuban, és a töltés megkezdése előtt visszaállítják azt az eredeti állapotába. Bár sajnos az említett töltőknek nem sikerült utána járnom, hogy melyek ezek, de olyan szempontból lényegtelen, hogy a bimetál elavult technika, ezért már csak a PCB panellel ellátott akkucellák szerezhetőek be. :slight_smile:

Köszönöm, hogy elolvastátok! :smiling_face_with_three_hearts: Gőzben gazdag szép napot kívánok! :kissing_heart:

31 kedvelés

Kéz csók Kinga !

Köszönjük ! Ismét remek lett mint mindig ! :blush: :+1:

7 kedvelés

A száraz téma ellenére kellemesen olvasmányosra sikeredett. Gratula és köszönöm. :clap:

6 kedvelés

Én köszönöm, hogy olvassátok. :smiling_face_with_three_hearts:

8 kedvelés

Szia Kinga! Jó lett nagyon! Köszönjük! :wave:

4 kedvelés

Köszönöm Robi. :smiling_face_with_three_hearts:

6 kedvelés

Köszönöm szépen,megint tanultam valamit​:kissing_heart:

5 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts::kissing_heart:

6 kedvelés

Ismét egy jól sikerült írás lett @Vaperina_Kinga ! Köszi! :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

@Vaperina_Kinga remek összefoglalt téma :ok_hand::100:

7 kedvelés

Köszönöm szépen. :smiling_face_with_three_hearts:

5 kedvelés

Ez nagyon jó lett,Köszönjük Szépen @Vaperina_Kinga

5 kedvelés

Sok egyforma akkum van.
Párban használom őket, nem keverem.
Esetleg alkoholos filccel megjelölhetem őket a biztonság kedvéért?

4 kedvelés

Igen, olyat én is szoktam. :blush:

5 kedvelés

Szuper, köszönöm :kissing_heart:

4 kedvelés

@lachenbacher ma a telefonban erről a cikkről gagyogtam. :sweat_smile: Ha gondolod olvasd el, megtudhatod belőle miért nem javasoltam amit ajánlott az az oldal. :slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Köszi és bocsánat,hogy a nagy messziből meg ilyen hirtelen előhúztalak a teló névjegyzékemből a hülye kérdésemhez :upside_down_face: :crazy_face: Nagyon jólesett a készséges segítséged még ennyi idő után is :hugs: :metal:

1 kedvelés

Bármikor Drágám! :blush: Örültem, hogy ismét beszéltünk! :hugs: :heart:

1 kedvelés

Tegnap is, ma is csillió órát voltam itt az oldalon, ennyit mint a két nap alatt szerintem soha…Más téma,de:Kezdem magam szégyellni a porlasztós tankjaim miatt…tanfolyamot nem indítassz szerelésből stb.? Voltak próbálkozásaim,több is,de annyira nem volt sikerélményem,hogy mindig a könnyebb utat választottam…tudom sok az írott infó itt fent…de valahogy én olvasás alapján nem tudom a gyakorlati dolgokat elsajátítani rendesen…

6 kedvelés

Ha valahol össze tudunk futni és van egy RTA-d akkor szívesen. :blush:

8 kedvelés