Vaperbetegségek 3. rész - Fémallergia

A vaperélet nem mindig könnyű. Nem ez a legegyszerűbb hobbi a világon. De mivel sok szépsége van és sokkal több az előnye, mint a hátránya ezért az, hogy egy egészségügyi állapot miatt feladjuk a vapelést az számunkra nem tartozik a választható opciók körébe. Mi nem szeretjük a túl egyszerű megoldásokat. Hisz a gondok azért vannak, hogy megoldjuk azokat! A vapelésnek is vannak rizikófaktorai, kisebb-nagyobb buktatói amik csak idővel mutatkoznak meg. De mivel már sokan átéltük ugyanazt az állapotot ezért a megoldás is megvan minden lehetséges problémára. Nézzük meg ezúttal azt, hogy melyek azok a rizikófaktorok amiknek a bekövetkeztével megzuhanhat a lelkesedésünk a vape iránt. És világítsunk rá a megoldásra, illetve a probléma gyökerére. Ne feledd, mindenre van gyógyír!

Vaperbetegségek 3. rész – Fémallergia


A harmadik és legritkább vaperbetegség a fémallergia. Ránk vonatkozóan két féle fémallergia jöhet szóba, a króm és a nikkel. Ezen kívül még számon tartják a kobalt, higany, berillium, réz és platina allergiát. Ezek a leggyakoribbak, de van még egyéb fémallergia is. Na de maradjunk a vapelés területén. Nézzük is meg a krómot és a nikkelt…

Krómallergia

Krómmal leggyakrabban cement formájában találkozunk és pontosan a cement által indukálódik ki a krómallergia. Ezen felül galvanizáció során, vegyszermarás által is felszabadul. De még gyakran előfordul a fotózás világában, a litográfiában (kőnyomtatás, régi grafikai eljárás), a TV képcsövének gyártásakor és persze az SS huzalunk egyik alkotóeleme.

A krómallergia két féle formában testesül meg, allergizáló és közvetlen irritáció formájában. Az allergizáló hatás, tehát krómallergia nagyon nehezen múló bőrirritációt eredményez. Belélegezve akár torokgyulladás is kialakulhat és a fogakra, fogínyre is kihathat. De a bőrön is kiütközik az allergiás reakció. Legelőször is a száj és orr környékén. Kb. olyan mint az ekcéma. Vörös, viszket, száraz és ha nem kezelik sebes és fájdalmas. Irritáció az enyhébb eset, ilyenkor jelentkezhet köhögés, torokbántalom (mintha gombóc lenne a torokban), viszketés és bizsergés a bőrön. Az irritációt is érdemes komolyan venni mert, ha nem vigyázunk átcsaphat allergiába!


Nikkelallergia

A nikkellel találkozhatunk elemekben, elektródákban, festékekben, kerámiákban, katalizátorokban, ékszerekben, piercingekben, de még a fémpénzben is van. És természetesen a jó öreg SS huzal egyik alkotóeleme. Ráadásul az élelmiszerekben is megtalálható! Napi szinten több mint 100 mikrogammot „eszünk meg” nikkelből. Ezért nem ritka a nikkel okozta ételallergia sem. Egyébként nikkelallergiában többen szenvednek mint krómallergiában.

Bőrpírrel indul, ha elszabadul a buli a bőrpírt követi az ekcéma, ritkán csalánkiütés. Nemsokra rá akár asztma, kötőhártyagyulladás, illetve implantátumok esetében előfordulhatnak helyi gyulladások is. Ezért fontos, hogy időben cselekedjünk! Ezeken felül belélegezve ugyanazokat produkálja mint a króm. A nikkel esetében könnyen létrejöhet keresztallergia más fémekkel. Leggyakoribb keresztallergia a nikkel-palládium. Lehet, hogy Tony Stark-nak is ezért mondott csődöt a palládiummag! :open_mouth:

És jöjjön egy kis csavarintás…

Létezik olyan, hogy nikkel allergia szindróma! Ami annyit tesz, hogy a nikkelallergia nem csak külsőleg, de belsőleg is okoz tüneteket. Jelentkezhet fejfájást, krónikus fáradékonyság, hasi panaszok, hasi görcsök és akár vérszegénység is kialakulhat. Ezért a táplálkozásra is érdemes odafigyelni. Akinek enyhe allergiás tünetei mutatkoznak a nikkel tartalmú ételekre, annál egy SS huzallal tekert RTA, vagy porlasztó csak olaj a tűzre! Vessünk egy pillantást azokra az ételekre amik nikkelt tartalmaznak.

Magasabb nikkel tartalmú ételek

50-200 mikrogramm/kg

  • Kajszibarack, homár, brokkoli, hagyma, kukorica, körte, aszalt szőlő, avokádó, répa , fejes saláta, füge, gomba, hajdina, édesgyökér, hering, tea, rebarbara.

200-1000 mikrogramm/kg

  • Fémedényben főzött ételek (mivel az edények SS-ből készülnek), spárga, káposzta, karfiol, bab, zöldbab, korpás kenyér, instant élesztő, margarin, kagyló, osztriga, krumpli, borsó, paradicsom, spenót, aszalt szilva.

1000 mikrogramm/kg felettiek

  • Mogyoró, zab, kakaó (csokoládé is), paradicsom koncentrátum, lencse, mandula, dió.

( Ha van tudomásod további nikkelt tartalmazó ételről kérlek, jelezd nekünk és bővíteni fogjuk a listát! )

Mivel a nikkel allergia szindróma már tényleg olyan dolog ami megkeseríti az emberi létet szinte minden téren, ezért létezik egy kezelés, a deszenzitizálás. Ami annyit tesz, hogy szájon át, szigorúan ellenőrzött emelkedő dózisban adagolt nikkelt tartalmazó készítmény szedésével hozzászoktatja a beteg immunrendszerét az allergiás tüneteket kiváltó nikkel elviseléséhez. Ilyen típusú kezelést a pollen, atka és állatszőr allergiás betegeknél már sikerrel alkalmaztak. De egy ilyen kezeléshez szükséges igazolni orvos által a nikkel allergia szindrómát!

Nos tehát…

Króm és nikkel mely huzaljainkban vannak? Könnyebb lenne arra válaszolni, hogy melyikben nincsen. De azért vegyük sorra. Túl sok úgysincs.

  • SS316L – Krómból, nikkelből és szénből tevődik össze.
  • NiCR azaz a nikróm – Nikkelből és krómból áll.
  • Kanthal – Vas, króm és alumínium ötvözet. Nikkel allergiások által széles körben kedvelt.
  • Ni200 – Azaz a 100%-os tiszta nikkel.
  • Ti – Vagyis titánium, ami 100%-os tiszta titán, ez megfelelne a króm és nikkelallergiásoknak egyaránt ám bizonyos hőmérséklet felett titán-oxid szabadul fel. Ezért nem szabad tekerésnél felizzítani, csak TC-ben használható!

Tehát ami szóba jöhet az a titán és a kanthal. De a titán nagyon nehezen beszerezhető, mivel nem teljesen biztonságos! Így hát marad a kanthal. De a kanthal meg olyan lassan izzik, meg olyan nehezen hűl le, meg tök magas az ellenállása is. De ez van sajnos, ezzel kell dolgozni. Vagy mégsem?

Kishazánkban egyáltalán nincs elterjedve, sőt! Talán nem is ismeri senki, én is csak hosszas utánajárás után bukkantam rá… DOBPERGÉS…

…az SS430-as huzalra, ami NIKKELMENTES!

Az SS430-as huzal tartalmaz 0.12% szenet, 1% mangánt, 0.04% foszfort, 0.03% ként, 1% szilíciumot és 16-18% krómot! Ezért a krómallergiásoknak nem ajánlott!

Az SS430-as huzal megoldás lehet a nikkelallergiára! A krómallergiásoknak pedig ott a Ni200-as huzal, amivel TC-zhetnek. Véleményem szerint a Ni200 nagyon jó ízeket hoz. És könnyen beszerezhető, ami az SS430-ról már sajnos nem mondható el. Jelenleg mindenhol „out of stock”. De ha nyitva tartjuk a szemünket még akármikor belebotolhatunk az interneten. Ami számottevő az SS430 kapcsán, hogy kisebb az ellenállása mint 316-osnak. Ami még más, hogy a TCR együtthatója magasabb, egyenlőre pontos infót nem találtam, hogy mennyivel. Azok a külföldi e-cigisek akik már használtak SS430-at arról számoltak be, hogy jobb a kanthalnál, viszont az SS316-tól nem tér el élményben. Akik nikkelallergia miatt használtak SS430-at azok pedig arról számoltak be, hogy 48 órán belül minden allergiás tünetük megszűnt amit addig a nikkel tartalmú huzal okozott! Ám az nem derült ki, hogy miért használtak nikkel tartalmú huzalt miközben allergiásak rá! Bolond amcsik…

Kedves webshop tulajdonosok!

Élnék egy kéréssel! Ha lehetséges, bővítsétek a kínálatotokat SS430-as huzallal. A közösség érdeke! Szívből remélem, hogy sikerrel jártok! Bízunk bennetek!

Köszönöm, hogy elolvastátok! :heart: Gőzben gazdag szép napot Nektek! :kissing_heart:


Előző rész

Következő rész

25 kedvelés

Szia Kinga! Ismét remek írást tettél fel! Köszi!

3 kedvelés

Eliq.hu-n van, sajnos csak 24 és 26 GA-s
image

:no_smoking:Only vaping!

2 kedvelés

Köszi Kinga! Allergiás vaperek nincs kibúvó, szippantgatásra fel! :+1: :+1: :clap:

3 kedvelés

Annyira életszerűen írtad le, hogy már-már az összes reakciós tünetet felfedezni vélem magamon. :nauseated_face: A hozzászoktatás (deszenzitizálás) mehet úgy is, hogy reggel délben, este megnyalintom a huzalokat? :stuck_out_tongue_winking_eye:

Érdekességként a huzalok TCR értékei:


(Nem én állítottam össze, valahonnan lementettem. :flushed:)

5 kedvelés

Köszönöm szépen mindenkinek! :smiling_face_with_three_hearts:

Örömmel látom @Baki hogy én tévedtem, és van! :heart_eyes: Bár még nem kattintottam, remélem van is készleten. :slightly_smiling_face:

Köszönjük @Kabak ezt sem találtam sehol. :blush:

Ez Veletek lett teljes! :smiling_face_with_three_hearts::kissing_heart:

7 kedvelés

Igen van!!! :crazy_face: Megkérik az árát.
:no_smoking:Only vaping!

4 kedvelés

Most kattintottam. :sweat_smile: Hát na, de lagalább van. :blush: És viszonylag elérhető távolságban is van.

3 kedvelés

@Vaperina_Kinga gratulálok!Ismét nagyon jó cikket írtál!:heart:
Sajnos ennél több élelmiszerben van nikkel​:cry:Nekem már annyi allergiám,keresztallergiám,intoleranciám van,hogy lassan levegőt sem vehetek majd…csapvizet sem ihatnék(de iszok).

Aranyat sem hordok már.
A legjobb az volt,mikor egy műtét előtt megkérdezte a doki,hogy mégis mivel műtsön,altasson?Nincs műanyag tubus…műszer…:joy::joy::joy:

3 kedvelés

Amúgy…nekem 1általán nem lehetne e-cigiznem…vagy van olyan tank,amiben nincs nikkel?:thinking:

2 kedvelés

Szerintem nincs, de amíg nem fém a drip tip addig nincs baj, nem? :thinking:

4 kedvelés

Dettó, megjött a kedvem ehhez az új ss húzalhoz. :thinking:

4 kedvelés

Köszönöm. :kissing_heart:

Sajnos ennyit találtam… :confused: De ha kiderül mik azok még akkor ki fogom egészíteni.

2 kedvelés

A tank belseje ugyan az,mint a rozsdamentes edény,amiben nem főzhetek…

2 kedvelés

Ez így igaz Drága. De nem válik ki belőle semmi úgy tudom. Viszont, ha a szádhoz érne a fém drip tip abból már lehetnek gondok. :thinking:

2 kedvelés

Nekem van valahol listám róla,de nagyon jól eltűntettem valahova,mert,ha nézem a belem,az allergiáim és az intoleranciám és az allergiánál a nikkelt is,akkor komolyan mondom,hogy nem maradna semmi amit megehetek.

Hő hatására válik ki sajnos,azt mondták​:cry:

1 kedvelés

Mi az,hogy “anyag:Nerez”?:thinking:

Cseh, szlovák nyelven: rozsdamentes acél :no_smoking:Only vaping!

2 kedvelés

A huzalból, igen, de a tank fala nem hevül annyira fel, hogy kiváljon belőle bármi is.

2 kedvelés