Miért jó a TC? A hőmérséklet szabályozás rejtelmei

Véleményem szerint kevés olyan felhasználó van, aki az e-cigis pályafutása során legalább egyszer ne futott volna dry hit-re. Az ezzel járó erős füst íz, és kaparó érzés szinte feledhetetlen. Persze nem azért, mert kellemes volna. Épp ellenkezőleg, borzalmas élmény! Ez a leggyakoribb oka annak, ha valaki hőmérséklet szabályzó módusban használja a modját. De természetesen ezen kívül is van még pár pozitívuma, és előnye a Temperature Control-nak, azaz röviden a TC-nek. Nem kell dry hit ahhoz, hogy belevessük magunkat. Nézzünk is kicsit a dolog mögé.

Miért jó a TC? A hőmérséklet szabályozás rejtelmei

Ahhoz, hogy megértsük miért jó, előbb tudnunk kell, mi játszódik le akkor, amikor VW módusban használjuk a modunkat. Mikor izzás alatt áll a tekercs, akkor megemelkedik az ellenállása, ez a meleg ellenállás. Mindegyik huzalfajtának eltérő mértékben emelkedik az ellenállása. Ez az ellenállás változás hőmérséklet növekedést idéz elő. Minél nagyobb az ellenállás növekedése, annál nagyobb hőmérséklet keletkezik, ami a slukk hosszával tovább ível felfelé. De úgy is írhatnám, hogy disszipáció megy végbe, avagy az elektromos energia hőenergiává alakul a tekercsben. Ahogy a tekercs egyre jobban melegszik, napról-napra csökken az élettartama is. Sőt, még az erős kokszolódást is ide sorolnám. Hisz minél magasabb a tekercs hője, annál gyorsabban ég rá a liquid. Bár a DL-eseknek nem ennyire szembetűnő ez a probléma, mivel a hűlés kompenzálni tudja ezt a hőmérséklet növekedést.

Itt ki is térnék picit a DL felhasználásra. DL-nél minden elképzelést borít a nagy levegőzés. A levegőzőtől függ mekkora tekercset (jellemzően valami combosabb claptont) igényel a tank. A tekercs (a fém mennyisége) pedig meghatározza a watt igényt. A TC maximális hőmérsékletét alacsony watton is hamar el lehet érni, ami az MTL felhasználásra jellemző beállítás. Ez az oka annak, hogy DL-ben nem fog működni a TC. Olyan tankkal érdemes TC-zni, aminek a maximum igénye a szálhuzal, és van némi érezhető légellenállása.

A TC maximális hőmérséklete amit a tekercsre küld, az 300 és 600 Fahreinheit, illetve 100 és 315 Celsius fok között van, ami a vatta égéspontja alatti érték. Ami azért nem elhanyagolható, ugyanis az égett vattából formaldehid szabadul fel, ami veszélyes, nagyobb dózisban pedig mérgező!

Ebből már adott is, hogy miért jó, és hogyan működik.

  • Nem engedi a tekercs hőmérsékletét a beállított érték fölé emelkedni. Ezáltal megnő a tekercs élettartama, és a kokszolódás is kitolható.
  • Nincs dry hit. A vatta nem ég meg, a formaldehid nem szabadul fel, a mi élettartamunkat is meghosszabbíthatja. :slight_smile:

Ezen felül egyenletes lesz a párolgás, ami kicsit ízesebbé teszi a liquid páráját. Mivel szinte minden íz más-más hőmérsékleten hajlandó előbújni, így TC-ben nagyobb az esély arra, hogy a beállított hőmérsékleten valami finomabbat kapjunk. Persze nem minden esetben, de azért egy kis pozitív változásra lehet számítani. És természetesen az akkumulátorra is jó hatással van, átlagosan 1.5x kevesebb energiát használ. De arra mindig ügyeljünk, hogy az ellenállás alapján állapítja meg a teljesítményt, amit nem minden készüléken lehet utólagosan korrigálni. Ezért, ha soknak bizonyul a watt, akkor magasabb ellenállásra kell törekednünk. Ergo itt sem maradhat el a kísérletezés.


A TC beállítása, és az ezzel kapcsolatos tudnivalók

Mielőtt bármit is állítanánk a modunkon, fordítsunk némi figyelmet a huzalra is. Fontos megjegyeznem, hogy csak olyan huzallal lehet TC-zni aminek közismert tulajdonsága, hogy megnő a meleg ellenállása. Ezen okból nem lehet kanthal-al TC-zni, mivel hő hatására nem változik az ellenállása. Csupán 4 huzaltípus alkalmas TC-re. Ezek pedig a következők:

  • SS (stainless steel = rozsdamentes acél):
    Különféle minőségben kapható, mint a 304, 316, 316L, 317 és a 430. A legelterjedtebb, amit mi is használunk, az SS316L. Az SS használható VW, és TC módusban is.
  • Ni200 (nikkel 200):
    Ez volt az első TC huzal, de ma már egyre kevesebb helyen lehet kapni. Nehezen formálható, és nehezen is tartja meg a formáját. A meleg ellenállása magas.
  • Ti (titán):
    FONTOS: TILOS leoxidálni! Kizárólag TC-ben használható! Mivel 650 Celsius fokon titán-dioxid gáz szabadul fel, ami mérgező! A hideg ellenállása nagyobb, ám a meleg ellenállása kisebb a Ni200-hoz képest
  • NiFe (nikkel-vas):
    Ez is különféle minőségben kapható, pl.: 30, 48, 52, 70. Ahogy az SS, szintén használható mindkét módusban, ám ez is ritkaság, mint a Ni200.

(A TC használata közbeni alacsonyabb hőmérséklet, sajnos nincs kihatással a fémallergiára. Erről ITT olvashatsz bővebben.)

Ha kiválasztottuk a számunkra legmegfelelőbb huzalt, vagy az adott anyagú tekercsel szerelt porlasztót, innentől pofon egyszerű a dolog.

  • Válts át a kívánt TC módusba.
  • Várj 5 percet, hogy kihűljön a tekercs. FONTOS: Ha nem szobahőmérsékletnek megfelelő ellenállást rögzítesz, a TC nem fog jól működni, mert a mod túl fog fűteni. (Ha 3 klikkel bemész a menübe, és tűzgombbal jóváhagysz, akkor is ráizzít a huzalra.)
  • Zárd le az ellenállást, hogy használat közben mindig ugyanannyi ellenállással tudjon számolni a mod. Így marad egyenletes az izzás, és állandó a mod által kiszámolt teljesítmény.
  • Állítsd be a hőfokot. Az ideális érték 200-250 Celsius fok közöttre tehető.

Természetesen első körben mindig a kísérletezésé a főszerep. Ezért ne add fel, ha esetleg kevesebb, vagy túl meleg gőzt kapsz! Mivel köztudott, hogy a TC nem mindegyik modban működik tökéletesen, ezért nem mindegy milyen készülékkel vágunk bele. A TC szerelmesei által legjobban preferált készülékek az Evolv, és Yihi lapokkal szerelt modok. De ezeket szorosan követi az Aspire, Vaporesso, Innokin, és a Smoant.


A TC finomhangolása, a TCR

Mindegyik ellenálláshuzalnak van TCR értéke, ám nem mindegyik ellenálláshuzal alkalmas vapelésre! A fentebb írt 4 huzalfajtának a TCR értéke már rögzítve van a modok szoftverében. De bizonyos források kételkednek ezeknek az előre beírt értékeknek a pontosságában, ami valljuk be, nem meglepő. Közzétették a fentebb írt huzalok TCR értékeit, amit manuálisan beírhatunk a TCR módusba. A számsor beírása utáni beállítás többi része pedig ugyanúgy zajlik, mint sima TC-nél (ellenállás zárolás, hőfok beállítása).

A TCR érték egy számsor, ami a huzal ellenállásának hőmérsékleti együtthatóját fejezi ki. Ami az ellenállás változás, és hőmérséklet változás közötti összefüggés. Egyszerűbben úgy hangzik, hogy minden egyes celsius fokonként ugyanannyival növekedik az ellenállás. Ha TC helyett TCR-t használunk, akkor csupán ezeket a számokat kell beírnunk, és a modunk már tudni is fogja milyen huzallal van dolga.

TCR-Values-Chart-Final

Összességében, nemes egyszerűséggel csak annyit írok, hogy a TC egy nagyon jó dolog. Ha pedig kifogy a tankból a liquid nem dry hit következik, hanem kevesebb lesz a gőz, mivel liquid hiányában hamarabb eléri a huzal a kívánt hőmérsékletet. Őszintén írom, nincs negatívuma! Ha kedvet kaptál, TC-re fel!

Kis érdekesség:
A TC 2014-ben debütált az Evolv első DNA lapkájával.

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: Kellemes estét kívánok! :kissing_heart:

33 kedvelés

Köszönjük az írást!
Annyit tennék hozzá én aszt vettem észre, hogy jobban merül az aksi tc-be.Gondolom a sok korigálástól…

1 kedvelés

Köszönöm, hogy olvasol. :hugs: Készülék függő is, de igen, van benne valami. :thinking:

2 kedvelés

Gondolom igen deszka függő csak azt tudom ami már járt nálam…nem sorolnám fel… :slightly_smiling_face:
És természetes, hogy olvaslak bírom az írásaid.

1 kedvelés

Nálam túl sok készülék azt hiszem nem járt, de mindegyikkel próbáltam a TC-t. A középkapegórás készülékek közül a Tesla-k jeleskedtek benne, a cikkben felsoroltakat statisztikák alapján állítottam össze. De személy szerint az Aspire, és Smoant TC-jéhez volt szerencsém, azok is egész jók. Most a kedvencem, a Vsticking Yihi lapkája ami valóban korrekt, de nem egy Evolv mégse. :slight_smile: Ezen kívül a Lost Vape is jó volt, de most elvesztették a fonalat. :thinking: Amúgy én sem tudnám felsorolni. :smiley:

2 kedvelés

Közben gondolkodtam :slightly_smiling_face:lehet csak nálam merül jobban tc-be mert ha sima power modba használom kevesebb teljesítmény kell mint Tc-be. Ami tekerés power modba 10watton jó az Tc-be 13w és 205C :thinking:

2 kedvelés

Így már érthető. :slight_smile: Nekem a 0.8 ohmos tekercset 17.5 wattra állította, 12-13 watt az átlag, de egyenlőre ugyanannyira merül. Az én akkujaimat tekintve tudom, hogy ez normális, mert már csereérettek. :slight_smile:

1 kedvelés

Már megérte beszélni róla soha nem gondolkodtam rajta miért merül jobban az aksim tc-be csak kicseréltem… :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Pedig mindennek oka van. :hugs:

2 kedvelés

Köszönjük @Vaperina_Kinga ! Ismét egy remek tananyag.

1 kedvelés

Köszönöm. :blush:

Még mindig imádom az ismeretterjesztö írásaidat! Gratulálok,és köszönöm.

1 kedvelés

Szia Kinga! Jó lett, köszi! Amúgy szerintem a legjobb TC-t a Yihi lapkája produkàlja. Ugyanazon huzallal, beállításokkal levessel hangyafasznyival jobb ízeket hoz mint a Dicodes. A DNA lapka (250, 400) nem volt kipróbálva sajna TC-ben csak az átlag nonem lapkák szintjét hozza!

2 kedvelés

Köszönöm fiúk. :blush::kissing_heart:

Egyedül Dicodes mod nem volt a kezemben, viszont DNA lappal szerelt igen, én nem tudnék különbséget tenni Yihi és DNA között. Jelenleg is van Yihi-m, és ebből tudtam a legtöbbet kihozni eddig. :slightly_smiling_face: A DNA csak rövid ideig volt nálam, egy Lost Vape-ben szerelve.

5 kedvelés

Köszönöm Kinga! Ez igazán hiánypótló írás számomra!
:slightly_smiling_face::kissing_heart:

Megtisztelsz Éva. :hugs::heart:

1 kedvelés

A primera megy a fém palást amit eddig a dry hit miatt nem próbáltam ki, de egyébként nagyon tetszik, és kifogom próbálni :slightly_smiling_face:
Most már csak a mod menüjét kell alaposan atnezni hozzá :joy:

1 kedvelés

A legjobb tc-és mod van a kezedbe…

3 kedvelés

Egyszer próbáltam, de valószínűleg nem sikerült jól a beállítás.
Most majd újra próbálom.
Egyébként a vattáknál fel van tüntetve valahol, hogy hány foknál kezdenek5 égni, vagy altalanossagban 200 foktól valahonnan?

1 kedvelés

kb 210…de próbáld ki…a régi tekerésbe rakj új vattát tedd fel a modra és láthatod mit csinál…