Vape a családban? Hát ez totál szívás!

Van a vapelésnek egy olyan oldala, amiről végképp kevés szót ejtünk, ez pedig a szülők találkozása a vapeléssel. Vajon ők hogy élik meg, amikor a szemük fénye azzal állít be, hogy „Daninak olyan menő ecigije van, füstöl mint nagyapa lombégetéskor, és annyira de annyira finom az a szütymő ami benne lötyög”.
Fogalmam sincs arról, érdekel-e ez a téma valakit is, engem foglalkoztatott és foglalkoztat, lévén gyakorló apa és férj vagyok jónéhány éve. A fenti történet sem kitalált, hasonlóképp szembesültem azzal, hogy a „Kölyköm szívja azt a valamit”. Nem itthon, nem előttünk, hanem a barátokkal bandázás közben, bulikon, iskola után, vagy épp helyett. Szerencsére mindezt nem titokban tette… Néhány fotót is mutatott a gép(ek)ről, a fellegekről, amiket eregettek. Élénken él az emlékezetemben az a jeges rémület, amit akkor és ott éltem át, lévén soha egy büdös szót sem hallottam az ecigiről korábban. Ennyit sikerült kisakkozni hirtelen: a vape az új cigi, a cigi volt az új drog… Innen csupán egy lépés és kész a folytatás: a vape az új drog. Mérgezik, rászoktatják, bűnöző lesz, drogos vagy még rosszabb… Ki tudja mi van benne, ki tudja mi ez, és egyáltalán???
Az első reakciók, amelyeket azonnal meg is osztottunk a gyermekkel: a zsigerből érkező, teljes és totális tiltás, az elutasítás és persze a „majdénmegmondom” című előadássorozat. Gyorsan jött a felismerés, a tiltás mit sem ér, az elutasítás csak további vitákat szül, a szónoklatok pedig mentek is azonnal a kukába. Hiszen, hogy a fenébe tudnék vitába szállni egy olyan dologgal, amiről az égegyadta világon semmit, de semmit sem tudok? Hamar nyilvánvaló lett, itt bizony alulmaradtunk. Hozzáteszem, több évtizednyi dohányos múlttal a hátunk mögött, valóban furcsán hangozhatott a kioktatás részünkről a „kisded” szemszögéből.
Abban az életkorban járt eleve, amikor gyakoriak ezek a beszélgetések: Jó lesz így? NEM. Fiam és ha minden kötél szakad? AKKOR SEM. Nem könnyű az élet (persze a halál sem az replikázna a gyerekem). Az a bizonyos élet ment tovább, és folytatódott a vape sztori is. Egyre gyakrabban és egyre többet hallottam, hallottunk róla, sőt már rávettek arra is, hogy kipróbáljam. Leírhatatlan élmény volt. A kiszakadó tüdőnek és az azonnali szívmegállásnak egy olyan fojtogató elegye, amit ma sem felejtettem el.
És természetesen nem maradtak el az Anya-Apa okoskodások, az esti-éjszakai vagy épp hajnali beszélgetések arról, mi a fenét csináljunk ezzel az új szokással? Meguntuk a sötétben tapogatózást és megkaptam a feladatot, nézz utána mi a franc ez (mégis csak olyan férfidolog ez az e-izé). És jöttek az infóhegyek, érvek, ellenérvek, fórumok, hozzászólások, tesztek, leírások… Egyszerűen meghaladta a képességeim ez az egész. Végül kiszúrtam pár kellemesebb adatot és anyagot, és a saját megnyugtatásunkra családi közkinccsé tettem. A vapelés maradhatott, de vele együtt a kétségek is.

Magvas gondolatok: ismerős ez a pólókról visszaköszönő felirat: „Én egy tetovált (esetleg szakállas, motoros, autós… a kívánt jelző bátran behelyettesíthető) apuka vagyok, ugyanolyan, mint a többi, csak sokkal menőbb”. Ha a tetoválás helyére a vaper szót illesztem, máris igaz lesz rám is ez a mondás? Egy szóban? L@f@szt illetve a paripa pimpilijét.

Más lehetőség nem lévén a folytatásban azt az utat választottam, amit a legelején kellett volna… Megkértem a nagyfiúkat, gyertek fel így bandástól, eszegessünk-iszogassunk-beszélgessünk kicsit… Ne az utcán csináljátok azt a tekerést vagy mit, ne ott szereljetek… Legalább megmutatjátok mi is ez az ördögi szerkezet. Röhögtek, de eljöttek. És végre elmagyarázták mi is ez. A maguk nyelvén, a maguk módján, mégis jókedvűen, vigyorogva, mert most ŐK tanítottak egy felnőttet végre. Láttam, hogy nem robbanószerkezet van a kezükben, nem radioaktív anyagot pöfékelnek és végre nagyjából elmondták-megmutatták azt is, miből áll egy szett. Ha jól emlékszem, valami óriási méretű Smok volt náluk. Ráadásként egy könnyed liquidkeverési tanfolyamot is tálaltak nekem. Kedvet nem kaptam hozzá, de már valami fény gyúlt az addig sötét tárnában… :grinning:
Nem fenyegétésként, de folyt.köv. :wink: :grinning:

21 kedvelés

Kedves Viktor! Ez nagyon jó lett! :slight_smile: Várom a folytatást! :slight_smile: Ha a “Csemete” is érez némi írói vénát magában, az ő verzióját is szívesen meghallgatnám! :slight_smile:

4 kedvelés

Köszönöm szépen! Igyekszem rávenni szerelmünk gyümölcsét is tapasztalatai megosztására, de ezt megígérni sajnos nem tudom. Ahhoz már túl erős és túl nagyra nőtt. :wink: :grinning:

4 kedvelés

Meggyőzni szerintem semmiképp sem kell. :slight_smile: Mivel még eléggé Zöldellő korban jár (ha jól tudom 19 éves), így nem lennék meglepve, ha nem szeretne ilyeneket irkálni. :slight_smile: Ha van kedve írjon, ha nincs, akkor pedig szerintem nyugodtan engedjük el. :slight_smile:

5 kedvelés

Így-így. Nem erőszak az atyai pofon :grinning:. Jelzem neki délután, hogy vitázhatunk egy jót ezen is, aztán vagy érkezik vagy nem. Ugyan szeretném azt hinni, tudom, mit gondol erről az egészről, de az is lehet, hogy tágra nyílt szemekkel állnék a véleménye és az emlékei előtt… :grinning:

6 kedvelés

Bizony - bizony meglehet, hogy meglepődnél! :wink:

3 kedvelés

De most tényleg depressziós fatert csináltok belőlem? :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: Megyek a Szinvának vagy levetem magam a krumpliszsákról! :grinning: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:

4 kedvelés

Asszem én vagyok a másik véglet. :grinning: Mondtam anyámnak az e-cigit mikor megvettem a legelsőt. Először nézte, forgatta nagy pofavágások közepette, az undor az arcán volt rendesen. Bár Ő olyan, hogy mindegy mi az, ha nem Ő csinálja, vagy nem tőle van, akkor az rossz meg undorító. :woman_shrugging: Mutattam Neki, nézegette, majd önhatalmúlag majdnem kidobta! Há’ mondom nemááá… Ki ne dobd mer’ valami naon csúnyát fogok mondani. Erre Ő aszonta, de kikell dobni mer’ amit beszivsz az cigEretta (Ő e-vel ejti), és kész és ez mindent felülír. Mondom Neki, ez gőz, nem füst. Válasz: Ez cigEretta! :point_up: De akkuja van, elektromos! Válasz: Ez cigEretta! :point_up:De ebben liquid van! Válasz: Ez cigEretta! :point_up:De hát ezt meg sem kell gyújtani, hogy lenne már (gúnyosan) cigAretta? Válasz: Mert én azt mondtam! :point_up:

Ennyi, nincs esély… Még jó, hogy már nem vele élek, így kénytelen volt rossz szájízzel hazabuszozni. :slightly_smiling_face:
Addig a pillanatig amíg tartottuk a kapcsolatot, egészen addig ha valami negatívat hallott, látott az e-cigivel kapcsolatban mindig felhívott, elmesélte. Majd hozzá tette a klasszikus “Én megmondtam!” - ot. :grinning:

Sok felé ember van, a gyerek is tesz hozzánk, átalakít, megnevel! Tanít valamit! Nem szabad mindent tiltani, mert bár ahogy olvasom 19 a fiad, nos… 31 vagyok 16 éve nem lakom “otthon”. Ez azért sejtet valamit, úgy szülői szemmel… Egy családban ne legyen tiltás, vagy tiltási kényszer! Egy családban megbeszélés van, családi kupaktanács. Okosan kell forgatni a lapokat, és persze szeretettel. :smiling_face_with_three_hearts:

12 kedvelés

A szeretet a legfontosabb. Még akkor is ha túlzásba visszük :wink:. Tagadhatnám, de minek: nehéz nem félni az ismeretlentől, ráadásként ott a nagy csapda, sokkal könnyebb elutasítani és/vagy megsemmisíteni azt, amit nem ismersz, mint megismerni. Nos, belelépni ebbe a hibába pillanatok műve és észre sem vettem, hiszen volt mögötte egy általam elfogadott és kitalált érvrendszer. :wink: De átlendültünk ezen is, és jó tudni, hogy működünk! :grinning: :wink: :smiling_face_with_three_hearts:

7 kedvelés

Sajnálom, hogy ez történt, hogy megtörtént Veled.
Kupaktanácsot azt tudunk tartani!!! És szoktunk is. A tanács elnöke ugyan időnként tojik a demokratikus alapelvekre, de elnézzük neki, mert szeretjük. :grinning: :wink: :heart_eyes: :rofl:

6 kedvelés

Nem áll szándékunkban Depressziós Fatert csinálni belőled. Vagy szereted a depressziót, vagy nem. Azért, hogy ezt el tudd dönteni, küldök neked egy számot tőlük :slight_smile:

:rofl::rofl::rofl:

4 kedvelés

Még jó, hogy szeretem! A rendszert hova sokkoljam? Sokkot kap az magától ha meglát… :grinning: :grinning: :grinning: :wink: :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 kedvelés

Mondanám, hogy sajnálattal olvasom, amit írtál, és így is van. Abból ítélve, ahogy ezt leírtad, számomra úgy tűnik, hogy ezt te már túl lépted, és pont ettől vagy az a Vaperina, aki vagy!
Tehát sajnálom, hogy ezt kellett megélned, és nagyon örülök annak, ahol most tartasz! :slight_smile: Ha az életed nem így alakul, ahogy alakult, akkor most nem beszélgetnénk itt. :slight_smile: Azért pedig, hogy ez a beszélgetés lehetséges (és az egész, amit képviseltek), nagyon hálás vagyok! :smiling_face_with_three_hearts:

7 kedvelés

Nálunk a családban mindig én voltam a “Fekete Bárány”, mert csak a nagyszüleim cigiztek, a szüleim és a tesóm nem. Az e-cigire szokás után már nem kellett azt hallgatnom, hogy sokat cigizek, meg milyen ártalmas. Mióta youtube videókat csinálok, azóta pedig a család is nézi őket, bár továbbra sem használnak semmi ilyen eszközt. :slight_smile:

6 kedvelés

Tuti, hogy az “Apapapapai” tanácsok is közrejátszottak a Családnál. Lehet nem azonnal, az is lehet, hogy csak ott motoszkált a fejekben… De akkor is! Az ő sikerük ugyan, de ott voltál a háttérben!

4 kedvelés

Hát ez tényleg szuper iromány lett!
Nálunk senki sem dohányzik a házban a múltba kijártam cigizni az udvarra,teraszra,manapság e cigivel a konyha a főhadiszállásom és az ebédlő asztal sokszor a tekerő munkapad,hála az égnek anyóca(feleségem) is támogatja a dolgot,így elnézi,hogy függönnyel leszeparált konyhát telegőzöljem,sőt sokszor előjön,ha már úgyis arra mész keverd már meg az ebédnek valót,szval nálam abszolút pozitív a történet, tesómat mikor 2 hónapja nálunk járt annyira sikerült felhergelnem vele,hogy próbállkozott e cigivel,de végül hevítős témánál kötött ki,ami érdekes,mert sokszor elkéri 1-2 slukkra a készülékem,ami be is jön neki,de mégis hevítget inkább,igazából az is haladás már​:slightly_smiling_face:

7 kedvelés

Helyes helyes. :smiling_face_with_three_hearts:
Ne sajnáld… :heart: Már rájöttem, hogy lehet nem itt tartanék, ha mondjuk másképp alakul bármi is. Titeket sem ismernélek… Szóval jó ez így. A jelent szeretem, a múltat már kevésbé, de a jövő az szép lesz. :smiling_face_with_three_hearts:

3 kedvelés

Gratula Nektek!!! Nálunk is pozitív a vapelés jelenléte a Családban, az idáig vezető út volt kicsit rögös. :wink:
Számomra azért “érdekes” téma a szülői reakció, mert mióta igazán “divatba jött” a dolog, azóta bizony gondot is okoz elég sok családnál, ahol tinédzserkorú gyermekek vannak. Nehéz elfogadni, megérteni, megismerni… Ráadásul ez pont az a téma, ahol egy-egy válasz csak újabb és újabb kérdéseket vet fel. Viszont itt, így, talán segíthetünk egymásnak ebben is.

6 kedvelés

3 évbe telt, de túl léptem rajta. :blush: Donát rohadt sohat segített úgy az egész életemet rendbe vágni, főleg lelkileg. :smiling_face_with_three_hearts: Most azt hiszem ott tartok, hogy már nincs bennem fájdalom. :slightly_smiling_face: Jó azért ez túlzás, de javuló tendenciát mutatok. :smiling_face_with_three_hearts:

5 kedvelés

Na de amúgy nem akartam ám szétoffolni Viktor témáját. Elnézést kérek. Elég szentimentális tudok lenni. :slightly_smiling_face: Visszatérve a témához, a mi családunkban (uncsitesók meg miegymás) csak én e-cigizek, anyun kívül mindenki elfogadta, páran még azt is mondták, hogy huuuu ez sokkal jobb mint a cigi. :blush:

6 kedvelés