Torokfájás, de mitől?

Sziasztok!
Pár hete kérdezgettem már sokat és sokfélét, akkor is nagyon sokat segítettetek, tehát itt vagyok megint(bárcsak ne ilyen miatt írnék)
Következő a szitu:
Röviden: sajnos rohadtul fáj a torkom az ecigitől, és tippem sincs miért.
Hosszabban: van kettő porlasztós tankom és egy “brunhildám” is, a jelenség mindegyiknél fennáll. Azt nem mondanám, hogy az egyiktől jobban fáj mint a másiktól, ezért elsősorban a liquidre gyanakszom. Shake and vape liquideket használok, amik ha jól értem nem sokkal másabbak mint a simán kevert liquidek, csak túl vannak aromázva, hogy az érési időt kiváltsa. Gyakorlatilag mindegy milyen ízt használok, mindig fáj a torkom.
Létezik olyan, hogy túl sok az aroma és az bántja ennyire a torkomat?
Ezen is gondolkodtam, de kipróbáltam azt, hogy akkor csak aroma és vg, így összességében 70/30 körülire jött ki a végtermék, és hát őszintén nem lett jobb a torkomnak semmivel. Gondoltam arra is, hogy a mentolos liquidek miatt van ez, ugye amúgyis több aroma, gondolom akkor a jo kis red astaire jobban hűsít és egy idő után besokall a torkom. Ilyen lehetséges? Anno mielőtt abbahagytam az ecigizést csak heisenberget szívtam éjjel nappal és semmi bajom nem volt.
(Azóta volt egy visszaszokós korszakom analógra meg stb, de újra itt hálistennek.)
Tehát eddig: a vg növelése nem igazán segített, a nem mentolos íz használata sem. Még egy utolsó tippem van, talán a nikotin só?
Igazából pont ez az amiről azt mondják, hogy nincs torokhatás meg egyebek, plusz nem gagyi niksó boostert használok. 3 félét is kipróbáltam, egyiktől sem lett jobb.
A liquid keverésem így néz ki:
1.) 10ml booster(ez most épp zap! 70/30 18mg) majd VG és minimális PG vagy csak VG. Az alapot kb 3-6-os erősség közé lövöm be, most épp csak hárommal próbálkoztam, hátha sok lenne a nikotin. Sajnos nincs különbség 10,6 és 3-as erősség között se, mindegyik ugyanúgy kinyírja a torkom 10 perc alatt.
2.) egy nap pihi az így megkevert alapnak, fedő nélkül,hogy szellőzzön.
3.) összeöntöm az ízzel, jól felrázom és szívom.
Nagy gyorsan ennyi amit fontos infonak tartok, kérlek ha bárkinak van ötlete vagy találkozott hasonlóval az írja meg mert nagyon nem tetszik a helyzet.
Azt kihagytam, hogy a chain vapelés megtestesítője vagyok, de régen is egész nap szívtam, és sosem volt ilyen bajom.
Köszi előre:)

6 kedvelés

Szia Máté. Milyen huzalokat használsz? Mennyire van fent a tekerés? Ha nagyon kapar, marja a torkod az lehet rossz pozícionálás is. Nálam is hasonló a szitu, érzékeny a torkom, teljesen levittem a tekerést amennyire lehet.

8 kedvelés

Szia Máté!
Kinga leírta a lehetséges megoldást “hardverügyileg” remélem segíteni is fog.
A láncvapelés nem elítélendő, de igényel egy kis pluszt is. Nálam és a magzatomnál is akkor jelentkezett torokfájdalom, amikor elfelejtettünk sok sok folyadékot inni fura szokásunk mellé. Ha pedig tartósan tettük mindezt, a fájdalom, a köhögési rohamok, is állandósultak és erősödtek. Ráadásként a folytonos használat azt is eredményezi, hogy a gőz szinte észrevétlenül kezd melegedni sőt forrósodni, hiszen sok esélye nincs lehűlni a tekerésnek. Alacsony teljesítményen is könnyedén állíthatsz elő forró gőzöket, akár “meg is éghet odabent minden”.

8 kedvelés

No igen, ez lehet tanulságos lesz. :slightly_smiling_face: Nagyon sokáig tesztelgettem, használgattam, pozícionáltam, huzalokat, vattákat próbálgattam, mindegyiket majd 1 hétig tesztelgettem, igazgattam. Azért 1 hét mert be is volt dagadva picit a torkom és adtam időt, hogy le menjen a duzzanat. De közben ugye azért próbára tettem magam. :slightly_smiling_face: És majd 1 hónap után, de lehet volt az több is jutott eszembe, hogy bakker, szívjak már mást is, és amint letettem azokat a bizonyos aromákat nem egész 12 óra alatt normalizálódott minden. :sweat_smile:

https://vaperina.cc/t/miert-kapar-az-mtl-clapton/4946

9 kedvelés

Szia! És DL-t vagy MTL-t használsz? Mert ha DL-t akkor a 18 mg lehet odavág a toroknak is. Bár ez csak egy tipp.

7 kedvelés

Szia Máté! Sok oka lehet, egyikeként a saját tapasztalatomat írom le. Nem vagyunk egyformák, de hátha … Keményen lánc-slukkos vagyok (és rendkívül különc figura), ezért az új tekeréseket nagyon alsó hangon fűtöm. Napi használatban most 2 MTL, és 2 DL kazánom áll. Megépítés után az MTL-t 7,5W-on (illetve az egyiket TC-ben 160C fokon) indítom, a DL-eket pedig 16W-on. A tankokban teljesen más aromával készített liquidet használok (fajta és beszerzési hely). Pár nap használat után a TH, mintha megsokszorozódna, marja a szájüregemet és a légcsövemet is. (Úgy gondolom, kezd összeesni a vatta, és így változik a porlasztás minősége). A liquid íze nem változott. Sok próbálkozás után nekem bevált, hogy 0,5W-al (a TC-ben 5C fokkal) növeltem a teljesítményt és erre a kaparó TH átmenetileg megszűnt (talán finomabbá vált a porlasztás?). Most az MTL-ek 9W-on (illetve 170C fokon), a DL-ek 18W-on üzemelnek (már több ilyen W növelésen túl vagyok). Ha a TH növekedés megint bekövetkezik, vagy ízromlással is jár, cserélem a tekeréseket.

Az esetem nagyon kirívó, egyedi lehet, mert mástól ehhez hasonlót még nem hallottam, viszont nekem beválik. Nagy ráfordítást, munkát nem igényel, szvsz megpróbálható. De ha alaphelyzetben a felső határérték körül hajtod a porlasztót/tekerést, akkor a további teljesítménynövelés beégést eredményezhet.

8 kedvelés

Úgy látszik kihagytam egész sok infót. Megyek sorban:
@Vaperina_Kinga: azért is vagyok kicsit kétségbe esve mert minden féle huzalt próbáltam már. Ezek nevezetesen, vandy vape superfine mtl clapton, ezekből,

De itt nem álltam meg, vettem Coilology tekeréseket is,

Kicsi tapasztalat mindegyikhez, ebből hátha lejön, hogy rosszul csinálok-e valamit.
Kanthal: lassan izzik, az első slukk kb semmi, ha csak nem 5-6 másodpercig szívom, utána a második slukk jó, a harmadiknál már érzem, hogy melegszik a brunhilde teteje. Az itt kapott ízzel nem igazán vagyok megelégedve, de ha össze kell hasonlítani a többivel, akkor ez bírja legtovább mielőtt fájna a torkom.
SS316L: első két slukk príma, utána melegszik nagyon.
Ni80: szintén mint az előző, csak mintha még gyorsabban izzana, de nem hűl le olyan gyorsan.
Ide hozzátartozik, hogy a tekerés majdnem érinti a levegőző lyukat lent, tehát levittem amennyire csak lehet. Jelenleg a 2,1mm átmérőjű levegőzőt használom(szívem szerint minimum eggyel mennék lentebb), nehogy az legyen a baj, hogy nem kap elég levegőt a tekerés, de nem hiszem, hogy 9-12 watt környékén ez lenne a probléma.

Ízekből pedig a teljesség igénye nélkül felsorolnám miket használtam:
red astaire, heisenberg, pinkman, riot squad rich black grape, dinner lady apple sours, aisu alma, aisu blue raspberry.

Nagyon agyalok azon, hogy talán az lehet a baj, hogy túl sok az aroma az adott keverésben mert ugye longfilleket használok. Szerinted lehetséges? Mert ugye ilyenkor ilyen 25-33% között mozog az íz, ha meg rendesen csinálnám 15% lenne a max. Olvastam továbbá az írásodat, ahol neked is ilyen problémád volt, azért mentem végig a huzalokon, más ízek, és nikotinmentes lötyi de sajna nem jobb a helyzet kicsit sem.

@Viktor_Hajdu: Megdupláztam a folyadékbevitelemet, és nem lett jobb. Van egy 0.5literes korsóm, amit mostmár sör helyett(sajnos), csak vízzel, teával vagy esetleg szörppel töltök, és mindig itt van mellettem, nehogy elfelejtsek inni. Egy nagyobb chain vapelés után meg amikor érzem, hogy a torkom nem oké állandóan iszok belőle. Ennél több folyadékot már nehezen tudnék bevinni, vagy közelebb kell hozni a wc-t :rofl: :rofl: :rofl:
Na jó azért néha a rendes funkcióját is ellátja az a korsó!
A tekerés lehűléséhez pedig, most jelenleg 3 készüléket használok, más ízek, más erősség, nem hiszem, hogy ez baj lenne. Egybe sosem szívok kettőnél többet, tehát nem gondolnám, hogy ez alatt annyira felmelegszik. Mind a 3 levegősebbre van hagyva mint ahogy szeretném, és kevesebb nikotinnal mint ahogy jól esne.

Nem. Semmi mást nem veszek észre, csak ez a durva torokfájás.

Sajnos az új tekerés élettartamáról órákban tudok beszélni csak nem napokban. De inkább percekben, ami nagyon gáz. Eljutottam oda, hogy szerintem egész jól meg tudom vattázni a brunhilde-t, tehát nem ez lehet a probléma. A lötyik 50-50 és 70-30 között mozognak, VG előnyben. Az pedig, sehogy sem éri meg, hogy óránként cseréljek. Kicsit részletesebben ez úgy néz ki, hogy megvan az új tekerés, beleszívok kettőt hármat, tök jó, majd ezt eljátszom párszor és már utána érzem, hogy az első kb atomgyenge slukk is kaparja a torkom. Napi 1 doboz rendes cigi majd heets után tértem vissza újra ide, tehát nem hiszem, hogy 3-6-os erősségő liquidektől ilyen gyorsan telítődne a szervezetem. Anno mielőtt “visszaestem” 20-as niksót szívtam egy lost vape orionba, azt is chain vapelve, és soha semmi bajom nem volt. Se fejfájás, se torokfájás, egyszerűen semmi. És az még gyári lötyi volt, tehát hűsített is mint az állat. Ahogy fentebb írtam, kb 5 féle aromát próbáltam, van közöttük hűsítős és nem hűsítős is, sajnos nem jobb egyikkel se. A vatta viszont lehet kérdéses, most egy pro cotton vattát használok, van még itthon a vapefly cipőfűzőséből, vapefly cotton clouds, és valahol @anon40018559 által említett titanium fiberből is vásároltam. Bevallom az utolsó kettőt még nem próbáltam, meg nem gondolnám, hogy a vatta a ludas, de bármi lehet. Azt viszont megjegyzem, hogy kanthal huzallal és a pro cotton vattával elég halovány ízeket kapok a brunhilde-ből, ss-el kicsit jobb a helyzet. És nem értem miért, mert a liquidjeim longfillek, tehát annyi aroma van bennük ami egy hadseregnek is elég lenne. Arra következtetek, hogy nagyon kevés watton szívom, de ha meg megyek feljebb akkor csak erősebb a kaparós érzés… Nem egyszerű eset tudom, sokat agyalok mi lehet a baj.

@Sylonan: csak MTL. Lehet rosszul fogalmaztam meg, de a boosterem 18-as, a kész liquid az max hatos. A boostert hígítom VG-vel (és néha pici PG-vel), majd utána adom hozzá az ízt. Most hármas erősségűek a kész liquidjeim. Azok is marnak, kaparnak. A vicc az, hogy semmivel sem kevésbé mint anno a 10-es mart/kapart.

@Kabak: Próbálkoztam ennyire alacsonyan hajtani a dolgokat, de akkor kb. semmi ízt nem kapok, és az nem pálya nekem annyira. Vagy hatszor kell megszívni, hogy beinduljon a tekerés és akkor már megint keményen csapja a torkomat. Viszont az érdekelne, hogy a levegőzés milyen nálad, mert pl, én azt most soknak érzem, és lehet ezért is nem adja annyira alacsonyabb watton.

Köszi mindenkinek. Amit még fontosnak tartom megemlíteni, hogy a brunhilde-n kívül használt két másik tank az egy zeus nano, 1.2ohm és 0.6ohm-os porlasztókkal, 10-17 watt környékén.(amiről az egyik bejegyzésben nagyon nem jó véleményt írtam, de hát vettem hozzá rettentő sok porlasztót, azt nem kukáznám, meg kísérletezni jó) és egy zenith pro, 1.6ohm-os és 1.2ohm-os porlasztókkal 9-12 watt környékén.

4 kedvelés

Ha jól látom/sejtem a huzalok mindegyike clapton. Sima huzalokkal (pl kanthal) próbáltad már? Ugyanez az eredmény?
Ugyan ez teljesen szubjektív, totálisan ízlés dolga, de Mtl tankban csak sima huzalokat használok, a claptonosdi/fused claptonosdi nagyon-nagyon nem jött be. Ízben, teljesítményben, gőzben, élményben meg sem közelítették számomra sima huzalokat.

5 kedvelés

Érdekes amit írsz…nálam csak ss húzal van, kb. minden tankom 8 menet körül van megtekerve, 2.5-es magon és 12-13 watton hajtom. Na most kipróbáltam, kb. 4 hosszú slukk kell, hogy elkezdjen melegedni a kazán, kívülről is érezhető módon, de akkor is csak kicsit meleg.

Amire még gondolok, hogy nem tudom mennyire meleg a gőz, én csak hűvősre tekerek, nem-e esetleg a meleg baszkurálja a torkod?

A másik, hogy biztos, hogy a vape miatt van?

Esetleg valami allergia szerűvég PG/VG-re?

Milyen hosszú a driptiped? Én az összes gyárit kukázom azonnal, mert csak a dvarw-é az, ami kellően hűs gőzt hoz, az ilyen rövidebb bizbaszokkal nem is tunám szívni, mert már a langyi gőztől is rosszul vagyok.

7 kedvelés

Teljes levegőzéssel használom mindkét típust. Ha szűkítem a levegőzést, akkor erősödik a kaparó érzés. A másik nagy különbség, hogy te claptonokat használsz, én meg drótokat. Sajnos nem tudtam segíteni a módszeremmel. (Én is csak 2-2,5 napot nyerek az ügyeskedéssel, ma új tekerést kell építenem).

1 kedvelés

Mindenem amim van az clapton igen. Olvastam sok helyen, értem(azt hiszem), hogy miben más, de ami előre elkészített tekerés abból csak claptonokat találtam. Itt lenne az ideje magamnak tekerni?

3 kedvelés

Még egy kérdés, a torkod effektíve fáj vagy csípő-maró érzés inkább?
Amikor sikerült rommá égetnem a légzőszerveim (észrevétlenül), kifejezetten erős “normál” torokfájás és mellkas fájdalom lett a vége minden egyes slukknak. Ami normál esetben megszűnt, azonban amint picit melegebb gőzt szippantottam be, azonnal vissza is tért.
Ha azonban csíp-mar a gőz, az nálam azt jelzi, itt a likvidvákumozás ideje.

5 kedvelés

Elhiszed, ha azt mondom, hogy mindkettő? Mostmár nem csak vapelés közben, picit utána van tünet, hanem konkrétan együtt élek a torokfájással ami nagyon nem jó. Próbáltam teázni, strepsils, ilyenek, de nem segítenek sokat. És sajnos van nekem is olyan amikor érzem a mellkasomban is, meg leginkább a fülem szokott mostanában fájni. Tudod ez a mintha összeszedtem volna egy kemény torokgyulladást vagy megfázást. Februárban rövid nadrágban két fagyival a kezemben.

4 kedvelés

Próbáltam 50-50es liquidet, próbáltam 70/30-as liquidet de még 80/20-asat is, az nem igazán jutott eszembe, hogy a PG-t kéne feljebb tornázni, nem igazán hallottam még olyat, hogy VG allergia. A drip tipjeim pedig nem valami nagyon hosszúak, leghosszabb amit a brünhilde-hez adtak, a többi alacsonyabb, de sosem érzem azt, hogy nagyon meleg gőzt szívnék be.

4 kedvelés

Bár lehet a nem claptonok megoldanák a problémát a brünhilde-ben, de akkor is zavar az, hogy ott van még a két másik porlasztós tankom is, és azoktól is rosszul vagyok. Tehát nem lehet csak a clapton a hiba. Ezekből az egyik mesh porlasztós(aegis boost porlasztók) a másik pedig “sima” (innokin z coils)
és nincs különbség, mindegyiktől rosszul vagyok pár slukk után.

4 kedvelés

Így van, nálam az aroma tett be… az a fajta aroma bizonyos ízei kissé karcosak. Én arra buzdítalak, hogy próbáld meg (akár longfillel is), hogy kevesebb %-ban keversz. Úgy vélem az említett 15% is sokkal jobb, mint a 25-33%. Ez az egyik…

A másik pedig az, hogy a férfiak teljesen másképp élik meg a túlzott nikotinbevitelt, vagy épp a nikotin mérgezés mint a nők (kvázi én). Nekem fáj a torkom, a fejem, bágyadt leszek ha sok nikotint viszek be. Te egyszerre viszel be sokat (láncslukkolás), így lehet hogy így jön ki Nálad az, hogy pont annyit viszel be ami sok a szervezetednek, de még nem vagy rosszul tőle. És ugyebár a clapton erre dob még egy kicsit, mert az pedig még többet porlaszt mint a sima huzalok, azért is tanácsolták a fiúk, hogy próbáld meg szálhuzallal is!

És ha mondjuk szálhuzallal javul a helyzet, akkor lehet, hogy sok az a gőz a torkodnak. De ezt is írták azt hiszem. :slightly_smiling_face:

Szerk.:
Azt lefelejtettem, hogy most épp nekem is kapar a torkom. Mert én állat, nekiálltam éjjel DL-ezni. :sweat_smile: Ezzel a kütyüvel e…


Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ez most ugye DL, de én nagyon light-os MTL-ben nyomom, és érzem is a torkomon, hogy mit okoz a gyorsan elporlasztott sok liquid. Hiába ugyanaz a liquid mint MTL-ben, teltebb, erősebb a gőz, ezáltal az erősség is érzete kaparosabb.

3 kedvelés

Kicsit emlékeztet engem ez a viccre:

- Doktor úr, ha itt megnyomom fáj…ha itt akkor is fáj…ha itt akkor is. Mi lehet a bajom, hogy mindenhol fáj?
- Önnek el van törve az ujja.

Szóval arra akarok kilyukadni, ha azt mondod mindent megpróbáltál és mégis szar valami, akkor én a helyedben első sorban egy füll-orr-gégészetre mennék egy kivizsgálásra, hogy nincsen-e valami betegség a háttérben.

Mert ez simán lehet torokgyulladástól kezdve, refluxig, gége gyulladás vagy akármi más is.

Vagy csak leégetted ott belül meleg gőzzel és nem tud gyógyulni, de persze nem vagyok Gyurcsok, így nem foglak távdiagnosztizálni.

De nekem gyanús, hogy soha semmilyen esetben sem jó.

Ráadásul a 3-6 mg-re sem lehet azt mondani, hogy hát igen, ez az, mert konkrétan ez már a hegyilevegő kategória, tudom, ez mindenkinél más, de én a 6-ost nem is érzem, mintha levegőt vennék.

Sőt, még egy allergia vizsgálatot is lehet érdemes lenne csináltatni a fémekre, pg-re, vg-re.

5 kedvelés

A clapton (mivel több huzalból áll) elvileg nagyobb és ízesebb gőzt ad a huzalnál.

Lehet, hogy gégeficamos is vagyok, de az MTL claptonokat 16-20W körül szoktam használni. Talán a 9-12W sem porlasztja szét normálisan a liquidet és ugyan az a hatás, mint nekem a vatta öregedésénél. Szintén megér egy próbát, egy tekerés lehet a veszteség. Én megpróbálnám 2W-onként növelni a teljesítményt és figyelni a változást.

A Brünhilde melegedése más téma, itt a teljes kifejtése: Hogyan lesz Brünhilde-ből kezesbárány. Az ebben leírtak szerint Kinga is vandy vape superfine mtl claptonnal optimalizálta a Brünhildét, esetleg meg tudná mondani, hogy hány W-on használta.

5 kedvelés

Bármilyen torokbántalomra,(hangszálra,égésre,vérzésre és sebekre)a legjobb az Aloe Vera First spray.

6 kedvelés

Na összepattintottam a Brünhildét. Vandy Vape superfine MTL fused clapton 0,99Ohm (megtekerve 1,03Ohm), Demon Killer Slacker Cotton. A tekerést a légbeömlőre ültettem (kb. 0,5-0,8mm). Teljesen nyitott levegőzés (2,5mm), a hosszabb (hűtőbordás) drip tip.

9W: gőz egy átlag MTL, de szinte semmilyen ízt nem érzek.
12W: beindult szépen, de az ízek még ott hátul vannak, hideg gőz;
14W csak langyosabb;
15W a kv és csoki most érződik igazán, zsíros, telt gőz;
16W még nem tört be a vatta, az aroma mellett már megjelenik a vatta-íz;
18W egyelőre nekem ez már sok, az ízek öblössé váltak, túltelítettek.

Így kezdetben 16W, majd ha összeesik a vatta, feljebb megyek.
Gőze testmeleg, se nem hideg, se nem forró. A gőz mennyisége közelít a DL aljához.
Szobában fújva a gőz szép lassan ereszkedik lefele (töménysége és alacsony hőfoka miatt). A selymes, lágy, TH-t nem érzek, 20-30 slukk után jelenik meg a szájpadlásomon a bizsergés.

Hát ennyi a személyes, azonnali tapasztalatom. Szóval az én ízvilágomban ez működik.
Valószínűleg rossz tanácsot adtam, mert 9W-on sem éreztem TH-t, kaparást és 16W-on sem ennél az új tekerésnél. Feltehetően más javaslat fog eredményre vezetni.

6 kedvelés