Old-school vapelés, már 10 éves az első RTA!

Már biztos észrevettétek, hogy vannak bizonyos coil bekötési minták, illetve rendszerek amiket nem csak egy gyártó berkein belül fedezhetünk fel. Régen volt pár séma, igaz nem minden tankgyártó használta ugyanazt a sémát, de a legtöbb igen. Jobb is, hogy nem, hiszen így fejlődhetett minden. Már szinte 3 havonta piacra dobnak valami újdonságot. Minden gyártó egymásra licitál ebben az iparágban. Hogy ez jó e vagy rossz, arról lehetne vitatkozni. Úgy gondolom ennek a versengésnek köszönhető, hogy olyan forradalminak számító újítások születtek mint a bajonettzáras QP Fatality, vagy az igencsak hasznos cserélhető AFC betétek, vagy másképp airdisc-ek. Általában a régi motorosok első kérdése szokott lenni, ha valaki vesz egy új tankot: Taifun vagy Kayfun rendszerű? Nem, ez nem a márkára vonatkozik, hanem a bekötés milyenségére, az oszlopokra, a deck kialakítására. Az első építhető tanktípus a Genesis volt. Ennek már 10 éve, de még ma is akadnak hívei, ezért szerintem kb. sosem megy majd ki a divatból. A Genesis rendszerre alapul a Flash E Vapor, azaz a FEV és az Origen is.

Most tekintsünk kicsit vissza a múltba. Az első RTA Genesis rendszerű és 10 évvel ezelőtt, 2010 októberében mutatták be! Azt tudtátok, hogy régen úgy dobták piacra mint Genisis? Csak mára már ez feledésbe merült. Így úgy vált híressé, mint Genesis.

Genesis rendszerű tankok

A Genesis rendszerű tankok lényege az volt, mint ma a fémsodronyosoké, csak itt fémszövetet használtunk hozzá, nem sodronyokat. A mai menőbb nevén, mesh-t. A Genesis rendszer is kapilláris jelenségen alapul. Amint a liquid hozzá ér (tehát amint töltünk a tankba) az összetekert fémszövethez, már keresi is az utat. A liquid feláramlik a tekercshez. Természetesen a vákuum itt is segítség az feláramlásban. Itt nincs vatta. A huzalt vertikálisan a fémszövetre tekertük, a liquiddel bőven átitatódott fémszövetről tökéletesen párolog. Ez a tank inkább 1 ohm feletti használathoz javasolt, hogy ne égjen oda a fémszövet.


Taifun és Kayfun rendszerű tankok

A másik két méltán híres gyártó nevével említett bekötésű tankokat Taifun illetve Kayfun rendszerű tankoknak nevezzük. Szinte egymás ellentétei. A Taifun vonalat az E-Phoenix egy az egyben vitte magával, az összes tankja Taifun rendszerű, illetve a StattQualm által gyártott Squape tankokban is visszaköszön a Taifun rendszer, ám nem mindegyikben. A legnépszerűbb Kayfun rendszerű tankokat az ExVape gyártja Expromizer név alatt.

Taifun rendszerű tankok

A Taifun rendszerű tankok jellemzői a hosszú bekötő oszlop és nagy kazántér. A tekercs lábait a csavar köré kell tekerni, hogy ne mozduljon el a helyéről. Az RTA palástját tekerés és vattázás után kell visszatenni a deckre. Az említett paláston van két bemarás (etetőlyuk), annak szembe kell állnia a tekercs széleivel. A vatta végeit oda kell helyezni. Majd rá kell tenni az RTA kupakját. Tán ezt sokan nem is tudtátok, de a kupak léállítóként is funkcionál. Ha hígabb a liquid teljesen rácsavarod a kupakot a palástra, ha sűrűbb akkor nem kell teljesen, így könnyebben veszi fel a vatta.

Kayfun rendszerű tankok

A Kayfun rendszerű tankok esetében sokkal kisebb a deck. Kisebb hely van építeni, ezért ízkazánok a Kayfun-ok. Elég tömzsi és kicsi a bekötőoszlop. Itt is a csavar köré tekertük a tekercs lábait. A levegőbeömlő egy vonalban van a csavarokkal. Ezért a tekerést a csavar fölé kell húzni. A vattának van esztergált helye. Minden adja magát. És itt nem kell az RTA palástra külön figyelni mert az egyben van a kéménnyel.

10 éve olyan komoly fejlődésnek indultak a felújítható tankok, aminek talán még vége sincs. Ahogy teltek az évek fejlődtek a bekötési rendszerek is. Már nem csak a kanthal huzalra összpontosítottak tankgyártásnál. A kanthal-nak elég a kis hely, kevés levegő, alacsony watt. De az újabbnál újabb és fejlettebb modoknak már túl kevés lett volna a kanthal. Jött a modok terén is az újítás. A VariVolt modok idejemúlttá váltak. Jött a VariWatt (VW, Power) módus, és a Temperature Control (TC) ami hozta magával a többi huzalt. A rozsdamentes acélt (SS), a nikkelt (Ni), a titánt (Ti). Egy ideje pedig a Ni80 áll a reflektorfényben. Azt azért meg kell hagyni, hogy a Ni80-as huzal tényleg nagyon tud. Finom íz, vastag gőzök. De természetesen a tankok terén is kellettek még nagyobb újítások. Egyrészt, hogy a kedvenc huzalodat, vagy épp mesh lapodat tudd mibe fogatni, másfelől személy szerint úgy gondolom mindenki az újdonságot üldözi. Nem lehet sokáig egy helyben topogni, mert fennáll a veszélye, hogy valaki beelőz.


Postless Deck

Szép lassan bekúszott az életünkbe a postless deck! Itt annyi a bibi, hogy a huzal lábait bizonyos méretre kell fabrikálni, nehogy túl magas vagy túl alacsony legyen. A levegő útjába kell tenni a tekercset. Ami szerintem amúgy nem is annyira nehéz. A tekercset beleállítod a lefogatásba, meghúzod a csavarokat és vattázod. A postless deck-ben nem áll fenn a zárlat veszélye, mert a huzal tulajdonképpen benne áll a deck-ben, nem ér hozzá olyan alkatrészhez amihez nem kéne.

6 new - postless wotofo

Mesh deck

A mesh lapokat már ismerjük mint a rosszpénzt. A legnagyobb felülete ennek van, és ebből adódóan a legnagyobb gőzt is ez tudja produkálni. Minél sűrűbb szövésű a mesh, annál vaskosabb, tejesebb gőzt lehet kihozni belőle. A vattázásra oda kell figyelni, teljesen ki kell tölteni a mesh alatti részt vattával. Ha valahova nem jut vatta, ott szíváskor az a mesh-rész önmagában fog izzani, mint mikor leégetjük. Az pedig nem kellemes. Az is nagyon fontos, ha mi magunk vágjuk a mesh-t akkor a szélén ne maradjanak kiálló fémszálak, az is önmagában fog izzani, ami nagyon elrontja az ízélményt. De ha jól csináljuk, vagy előre gyártott mesh coil-t használunk minden várakozásunkat felül fogja múlni. A bekötés pedig annyira pofon egyszerű, hogy szinte felesleges írnom róla, a kép adja magát.

8 new - mesh deck

Clamp deck

Aztán még ott van a mesh deck-hez hasonló clamp deck. Angolul bilincset jelent, de inkább egy satura hasonlít. Ez azért jó, mert bármekkora huzalt képes lefogatni. Ebből létezik single és dual változat is. Ezekre a bekötésű tankokra a nagy gőz a jellemző, hiszen a legvastagabb claptonfajzat huzalokat is le tudja fogni a satu. Ezáltal nagy levegőbeömlő is jár a satus megoldáshoz. A mesh deck-et sem és ezt sem bonyolult építeni. Így nem írnám le a semmit. De, ha el kéne magyaráznom a lefogatást a mesh deck és a clamp deck esetében akkor annyit írnék, hogy lazítsd ki a csavart tedd be a mesh-t, illetve tedd be a satuba a huzal lábait, és csavard vissza a csavart. Ennyi, nem több. A vattát ez a stílus is kéri, akárcsak a mesh.


Amik fentebbről kimaradtak, mert nem is nagyon tudnám hova sorolni őket, azok számomra vadhajtások. De valószínűleg csak számomra, a másik vagy harmadik vapernek pedig valószínűleg ezek a legkedveltebb bekötési fajtái. Ami kissé fura volt számomra, és már alig látni ilyet (gondolom a gyártók is rájöttek, hogy ez fura) az a T shape center deck. Ennek a T alakú bekötőoszlopnak két pozitív oszlopa van, amiből kiágazik az elvileg negatív oszlop, bár most akkor az is pozitív, mert nincs külön úgy, mint a jó öreg three post-os dek-ek esetében. Egyébként a three post-os deck is a Taifun vonalat viszi magával. De ha már three, azaz három oszlopa van, akkor természetesen van dual post deck is, aminek két oszlopa van. A Velocity deck aminek már hernyócsavaros a lefogatása hamar népszerűvé vált. A mai napig sok gyártó kedvelt lefogatási stílusa a Velocity, így feltételezem ismerős lesz mindenki szárára. Egyébként a Velocity egy nagyon bitang RDA. Ezek itt négyen igénylik a vastag claptonokat, és jó sok vattát. A lefogatás nem bonyolult, csavar ki, huzal be, csavar vissza.

14 Three post deck

Így telt el 10 év a vapervilágban.

Ezek a főbb bekötési rendszerek. A koppintások, illetve az egyvelegek kimaradtak. Mint ahogy fentebb írtam minden gyártó egymásra licitál. Ezért lehetetlenség lenne felsorolni az összeset.

Kis infómorzsa:
Vertikális tekerés = függőleges tekerés (egyenesen felfelé menő)
Horizontális tekerés = vízszintes tekerés (látóhatárral párhuzamos)


Kapcsolódó cikk

28 kedvelés

Fantasztikus poszt, nagyon érdekes volt végig olvasni és vártam már valami hasonlót :slight_smile: Néhány képnél fel sem fogtam hogy pontosan mit látok de elképesztő milyen változásokon mentek keresztül. Nekem a 10-ik képen látható szörnyeteg nagyon szimpatikus :smiley: De most már értem mi az a Kayfun mert erről a névről nekem valahogy mindig a Tűzgyűrű című film jut eszembe :laughing:

7 kedvelés

Ha egyszer sikerül működésre bírni és lesz lehetőséged akkor akár egy videót is készíthetnél róla. Nagyon kíváncsi vagyok rá

4 kedvelés

Ez egy Origen Genesis. :heart_eyes: Igen, emlékszem. :blush: Kérdezd meg Tomiékat az Aradi utca 22-ben. Ha jól emlékszem 11kor nyitnak. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Köszönöm. :blush: Nagyon örülök, hogy tetszett. Már rég óta terveztem ezt, csak mindig akadt más tennivaló. De semmi nem maradhat el. :point_up::blush:

5 kedvelés

Kinganéne öregszünk nem? :stuck_out_tongue_winking_eye: Jó kis szellemidézés volt! Kellemeset nosztalgiáztam! Számomra az eddigi legjobb poszt volt. Nem kis munka, és jól összeszedett. GRATU!

4 kedvelés

Legjobb? :grinning: De azért elment a többi is, nem? :grin: :stuck_out_tongue:

4 kedvelés

A reggeli kávéhoz ez tökéletes cikk volt. :smiley:

3 kedvelés

Ekkora időeltolódás lenne Fehérvár és Pest között? :flushed: Fel sem tűnt. :grinning: Itt már majdnem este van. :grin:

Egyébként köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts: Egészségedre :kissing_heart:

4 kedvelés

Nem tudom. Nem figyeltem, mert megtanultam, hogy csak a saját szexuális tevékenységemmel szabad törődnőm…abból nincs baj :zipper_mouth_face: :zipper_mouth_face: :crazy_face:

1 kedvelés

Dehoooogy, reggel olvastam, csak most már rendesen megcsináltam a regisztrációmat. :smiley: úgy emlékszem, hogy volt, de… sebaj. :smiley:

2 kedvelés

Lehetnél együttérzőbb Zolibá. :joy:

1 kedvelés

Én is úgy emlékszem volt. De mintha Facebookal jöttél volna be. :thinking:

1 kedvelés

Nabakker, tényleg! Nem baj, ez a profilom már MOST aktívabb, úgyhogy jó ez így rendes regisztrációval. :grin:

2 kedvelés