Fémsodrony, a visszatérő megoldás

Annyi féle tank van már. A gyártók tele vannak ötletekkel, innovációkkal, jobbnál jobb megoldásokkal. De vajon tudjuk e mit miért veszünk meg? Számít a funkcionalitás? Hogy esetleg az egyik megoldás a tudományon alapul? Ez által ad egyfajta történetet a tanknak. Vagy mert tetszik? Nyilván sokunknál az az elsődleges szempont. Senki nem vesz csúnya tankot. Bár igaz ami igaz, nagyon nem is tudnék csúnya tankot mondani. Ezzel szemben olyat annál inkább megvesz a felhasználó aminek magyarázható a funkcionalitása. Az évek alatt sokszor mondtuk már valamire, hogy ez új és innovatív dolog és jó lesz. Javarészt be is vált minden. Idén amennyire észrevehető, a fémsodronyé a főszerep! Ezért írnék erről is egy keveset.

A sodronyok vékony SS (rozsdamentes acél) huzalszálakból állnak. Úgy készülnek, hogy összefognak 7 SS szálat, azt megsodorják úgy, hogy csigavonalban legyenek. Ezek már maguktól is összeállnak, nem esnek szét. Ugyanezt és ugyanígy megcsinálják még 7 alkalommal, ezeket a megsodort szálakat is összefogják, és szintén megsodorják csigavonalban, és kész is a 7×7-es sodrony. Avagy ahogy az angol nyelvjárásban nevezik: SS kötél.

A működési elve nem valami bonyolult, a barázdák közötti kapilláris működés húzza fel a liquidet a vattáig. Ez annyit tesz, hogy a gyártók minden bizonnyal jártasak a fizika világában. A folyadék tapadásán alapuló jelenség a kapilláris jelenség. Úgy kell elképzelni, hogy a sodronyok ugyebár benne állnak a tankban, amint töltesz a tankba liquidet érvénybe lép a fizika. A liquid utat keres, és talál is magának, a sodrony barázdái között. A sodronyra tapad, és már fenn is van a vattában. A fizikát nem lehet megcáfolni vagy átverni. A liquid addig fog felfelé araszolni a sodronyon amíg ki nem fogy a tank. Tulajdonképpen az is kapilláris jelenség, ha a papírra vizet cseppentünk, ugyanis a víz tapad, terjed. Ugyanezt teszi a liquid a sodronnyal. Rátapad, felkúszik.

Nem új dolog ez a sodronyos megoldás egyébként. Csak most kezd teret hódítani. Én legelőször 3 éve találkoztam ezzel, egy Taifun BT-t találtam venni. Mivel ódákat zengtek akkoriban arról a tankról. Akkor láttam sodronyt is, és mesh lapot is először, de ez mellékes. A BT-vel elindult ez az egész. Na de mik követték még?









Ez a sodronyos megoldás csak az RDTA-kban kivitelezhető. Az RDTA tankok ízesebbnek számítanak mint a sima alsó coil-os RTA-k, mivel a lehető legközelebb van a szánkhoz a tekercs, és persze nincs kémény ami tompítana az ízen. Ez a sima RDTA-kra is jellemző. Régebben általában lelógattuk a vattát a tartály aljáig, és még így is ízesnek mondtuk. De volt aki rövidebbre hagyta a vattát, Ő volt az okosabb, no mindegy. A sodronynak hála kevesebb vatta kell, nem tesz meg olyan hosszú utat a liquid a vattában, így nem romlik egy kicsit sem az íz minősége. A sodronyok rozsdamentes acélból készülnek (stainled steel), így aztán elég sokáig bírják, de minden esetben szokott a tank mellett lenni egy garnitúra pót sodrony és egyéb más pót alkatrész. Talán csak egyetlen negatívumot tudnék írni, de ez az RDTA-k 70%-ára igaz lehet. Ha rosszul vattázod, vagy keskenyebb a sodrony, fekvő helyzetben a liquid visszaszívároghat a deckhez, majd megfolyhat. De ez kis odafigyeléssel elkerülhető.

17 kedvelés

Valahogy a profile rdta a thc artemis az expomizer le maradt a képröl :slight_smile:

És még néhány. De csupán párat szerettem volna felsorolni. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Ezt nagyon szépen megfogalmaztad :heart_eyes:

2 kedvelés

Mindig egy fekete lyuk volt az elmémben ez a sodrony dolog, de most már meg vagyok világosodva, köszönöm (ezt is). :smiling_face_with_three_hearts: :heart_eyes:

Most már tudom, hogy én ilyet tutira nem fogok használni. :laughing: :stuck_out_tongue:

5 kedvelés

Én köszönöm, hogy olvasod. :smiling_face_with_three_hearts:

3 kedvelés

Köszönöm, hogy olvasol. :smiling_face_with_three_hearts:

Nekem egyébként a Brünhilda kiválóan üzemel. Anno a BT is jó volt lészállításban, csak íztelen volt. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Elhiszem, csak én nem akarok küzdeni egy tankkal sem, megveszem megtekerem és menjen, se időm, se kedvem nagyon kisérletezni. Majd lehet lesz ilyen is. Na meg persze kva lusta is vagyok odaülni és 1 órán keresztül szenvedni a tankokkal. :rofl:

5 kedvelés

Rossz válasz, ha nem igényelne annyit sem, na akkor érdekelne. :+1:

1 kedvelés

Csak hilda ekkora ló vagy ez alapvetően a sodronyos tankokra jelemző általában?

1 kedvelés

Méretre van vágva. Én úgy hiszem, ugy emlékszem a Taifun GX alacsonyabb. De nem vagyok biztos benne. A Hilda 5ml, azért akkora mint az ember tenyere. :sweat_smile:

1 kedvelés

Nekem kifejezetten bejön a sodrony, főleg, hogy egy vattacserénél nem kell szétlocsolnom a lét :crazy_face:

1 kedvelés

Egyébként nem is annyira ló. Én most összemértem az 5ml-s Vaporesso NRG tankommal és csak a hosszú szipka miatt magasabb, ha a röviddel használnám egyforma magasak lennének. Viszont a Hilda karcsúbb.

1 kedvelés