Meddig nyúzzuk az akksit?

Sziasztok!

Ha a mod már jelzi az akkumulátor merülését, de még szépen működik, gőz is megfelelő, meddig használjuk?
Kivegyem, és töltsem, vagy szivjam addig, amig fullra le nem merül?
Hogy az “egészségesebb” az akksinak?

7 kedvelés

Szia!
Én nem szoktam teljes végkimerülésig hajtani az akkut. 10-15%-nál megy a töltőre illetve töltőbe.

9 kedvelés

Szia! Szintén 10% alá nem engedem, mert nem jó az akksinak ha teljesen lemeríted! Viszont arra figyelj, hogy a modok 75-85% már úgy dolgozik mikor már nem tudsz izzítani és felteszed töltőre az akksit 8-15% van! Már a gyártók is bele teszik ezt a védelmet hogy ne tud kisütni az akksit teljesen!

8 kedvelés

Pontosítok: én nem engedem low battery jelzésig romlani a helyzetet. :wink:

6 kedvelés

A modok 3.2 voltig merítik az akkukat, az a biztonságos érték. Az az alsó kapocsfeszültség, ha jól emlékszem. :thinking: Így én addig szívom, míg le nem merül teljesen. :slightly_smiling_face:

Volt olyan modom (Sigelei Fuchai 213 Vortex-el moddolva) amin állítani lehetett, hogy meddig meritse az akkut, de persze ez szoftverezés után volt csak lehetséges. Az azért nem jó, mert 2.5 voltra állítottam, az meg már közel van ahhoz, hogy az akku úgy alámerüljön, hogy nem lehet sem sima töltéssel, sem regenerálással, sem bikázással visszahozni. Én ezt nem ajánlom senkinek! Én kíváncsi természet vagyok, épp azért próbáltam ki. De rendesen leredukálta az akku élettartamát!

Még szerencse, hogy a modok alámerülés védelemmel is rendelkeznek. :slightly_smiling_face:

9 kedvelés

Nekem sem volt még “rossz” akksi szindrómám, én így szoktam meg, kényelmes és biztonságos, nem indulok el úgy, hogy ááá jó lesz az még, bírja… Ha a “kritikus” szint alá csökken az energia, indul a csere.

5 kedvelés

Pedig ha a modod olyan hogy nem meríti le teljesen akkor érdemes megvárni míg lemerül mert az akksi élettartamának jót tesz!

5 kedvelés

A tervezett elavulás elmélete? Rajta vagyok. :wink:

3 kedvelés

Na most több évi gyakorlatot dobhatok a kukába :wink:. Kezdek figyelni erre is. :thinking:

2 kedvelés

Az egyik párost Vaporesso revenger modban használom, a másik párost meg egy Eleaf Ikonn (talán, de lehet hogy nem ez a neve), és egy szólót a Swag-ban.

3 kedvelés

Modban nem lehet kinyirni az akkut. :slightly_smiling_face: Mechában esélyesebb. De a modokban kapásból 2 olyan védelem van (alámerülés, zárlat) ami az akku védelmét szolgálja. De ott van még a túlmelegedési védelem (az akkut és a board-ot védi), ugyanis ha túl meleg az akku akkor hamarabb is merül. Ezt megakadályozván kiírja a mod, hogy “Too hot”. Így ez akkor már 3 védelem, ami az akkut, vagy az akkut IS védi. :slightly_smiling_face:

Nekem az tűnt fel, hogy akkor “nyírom ki” az akkut amikor tankokat cserelgetek a modon, és mondjuk egy napig 15 watton hajtom a modot, utána egy napig DL-ezek, akkor feltolom 40 wattra majd utána ismét vissza 15 wattra. Ezt eddig egyik akkum sem szerette. :grinning:

13 kedvelés

Sziasztok, használok egy mecha squonk modot és olyan töltőm van ami kiírja a feszültséget. Így talán nem írok butaságot, amikor azt írom, hogy merülésig (illetve ameddig megfelelő teljesítményt -gőzt-ad)lehet használni ha dl-ezel. Bármikor vettem ki a 30Q aksit a modból szinte mindig 3,4V (most éppen 3,48V) felett volt a feszültsége és már nem adott megfelelő ízt és gőzt (jelenleg 2x0,4ohm coil). Védett, szabályozható normál modoknál ez nem is kérdés, itt sem mért még a töltő 3,2V alatti feszültséget, de a mod már jelezte a cserét és jelentős volt a teljesítmény csökkenés. Hozzáteszem, hogy dl felhasználásnál ez a tapasztalatom. MTL-nél kisebb teljesítményen lehet hogy ki lehet facsarni az aksikat, de dl-nél ez csak úgy lehetséges, ha akkor is szívod amikor már egy szappanbuborékot sem tudnál megtölteni a gőzzel.

4 kedvelés

Ez pontosan így van. :slightly_smiling_face: Egyébként az okostöltők java kiirja hányadán áll az akku, sőt az akku belső ellenállását (MR = miliohm) is méri. Így tudni fogod, hogy mikor tényleg cserés az akku (400MR felett, ha jól emlékszem). Illetve sok töltő (de nem mindegyik) még 2.5V-tól is tudja tölteni. Az a mélymerult állapot.

6 kedvelés

Utánanéztem,íme az eredmény:

Ni-MH akkumulátor esetén:

0-50 mΩ – új cella
50-100 mΩ – kezdődő kapacitás vesztés, még alkalmas nagyobb áramok leadására
100 mΩ felett – gyorsuló kapacitásvesztés, nem alkalmas nagyobb áram leadására, alacsonyabb terhelésen viszont még használható a cella

Li-Ion akkuk esetén:

0-50 mΩ – nagy terhelhetőségű új állapotú speciális cella (jellemzően védelem nélkül)
50-150 mΩ – új állapotú normál akkumulátor (jellemzően védelmi elektronikával)
150-250 mΩ – használt állapotú cella, normál terhelésre még megfelelő
250-400 mΩ – erősen használt, gyengülő cella, gyengülő terhelhetőség
400 mΩ felett – haldokló, csere érett cella

Persze ott érdekes,ahol kiírja a töltő. Pl nálam :slight_smile: .
Jó étvágyat.

10 kedvelés

És mikor mejen a kukába? (Gyüjtőedénybe természetesen)

2 kedvelés

Jelzi a töltőd az akku belső ellenállását? Az a miliohm, a töltőkön az MR jelzi ezt. Ha jelzi, akkor csak simán a számot kell figyelni. Pontosan úgy ahogy @sv650tk leírta. Én is ezeket az adatokat ismerem, így figyelem is az akkuim belső ellenállását.

Jelzi a töltőd az akkukba beletöltött mAh-t? Az akkukban 10% töltés mindig marad, merült állapotban is! Ennyi kell ahhoz, hogy a Li-ion akku visszatöltsön. Tehát ha 3000mAh-s akkud van, akkor ha abba 2700mAh-t töltött bele, akkor a 10%-al egybevéve meg is van a 3000mAh, a teljes kapacitás. Ez a normális.

Mennyi idős az akkud és hány naponta töltöd? Az akkuk 300 töltési ciklust tudnak mielőtt elkezd romlani az állapotuk. Ha már túl vagy a 300 cikluson, akkor már várható, hogy hamarabb töltődik fel, hamarabb merül le, nem ad le annyi teljesítményt ami sajnos kevesebb gőzt, tompább ízt eredményezhet.

4 kedvelés

Nem jelez semmit sajnos :frowning:
Kb másfél éves akksik, de több szettem is van, tippem sincs, hogy vajon hányszor tölthettem már fel.

4 kedvelés

Így akkor ez marad csak. :thinking:

Kicsit figyelgesd, hátha kiderül ezáltal valami. KB mennyi idő alatt tölt fel, és kb mennyit megy egy toltessel.

4 kedvelés