Keverés módszertan 1. óra - Az alaplé és a Shake and Vape

Mi sem volt egyszerűbb egy elektromos cigaretta felhasználó számára mint kész liquidet vásárolni. Arra most nem térnék ki, hogy a helyi vapeshopból, e-cigi webshopból vagy a sarki trafikból. A fellelhetőség ugyanis az újabbnál újabb TPD-vel változott, és változik is időről időre. Régen mindenki megtalálhatta a kívánt ízt és erősséget. De ez a múlt… Ma már sajnálatos módon a gyári kész liquid olyan mint a fehér holló. Épp csak pár helyen lehet kapni. Ám a jogszabályok nemzetközi szintű folyamatos szigorodása miatt sajnos el fog jönni az a nap amikor már a határon túli székhelyű webshopokból sem fogunk tudni hozzájutni gyári kész liquid-hez. Ezért már a kezdők is rákényszerülnek a keverés elsajátítására. Amiből nem csak egy féle módszer létezik. Ezeket most alapjaitól veszem sorra.

Üdv a keverés módszertan első óráján! Foglalj helyet, és tessék szépen figyelni!

Sajnos vagy épp nem sajnos, de marad a házi liquid készítés. Ami tulajdonképpen nem is baj, mert sokszor némi kísérletezés utódaként olyan fergeteges ízű liquidek születnek amiket az erre szakosodott szakemberek álmukban sem tudnak kitalálni. Az otthoni liquid készítéshez alaplére és aromára vagy épp koncentrátumra van szükségünk. És természetesen pár segédeszközre amiknek segítsége nélkül nehézkes lenne összeelegyíteni a két fő alkotóelemet. Vicces, hogy két fő alkotóelemként említem ezeket, amikor is tudjuk jól, hogy már a készen kapható nikotinos alaplé fellelhetőségét is nagyban bekorlátozták. Szintúgy csak pár helyen lehet hozzájutni. A mai hatályos jogszabályoknak megfelelve a „booster-es megoldás” éli fénykorát. De hogy is néz ez ki pontosan?

Alapot az alapba

A booster tulajdonképpen magas nikotintartalmú alaplé kis kiszerelésben. A TPD miatt ízesítetlen nikotinos alaplé maximum 20mg/ml (létezik 20mg-osnál gyengébb is) koncentrációban és 10ml-es kiszerelésben árusítható. Ha olyan helyről vásárlunk alapnak valót ahol ezt a booster-es megoldást alkalmazzák, ergo a törvényeknek megfelelve árulják, akkor kapni fogunk booster-eket, mellé pedig nikotinmentes alaplevet. A nagy flakon amiben a nikmentes alap lesz az nincs teljesen tele. Ez azért van így, mert bele kell öntenünk a booster-eket a nikmentes alapba. Így a kettőből egy lesz, és megkapjuk a kívánt mennyiségű és erősségű alaplevünket. Ugye, hogy nem is bonyolult?

Ha elkészítettük, avagy felhígítottuk a booster-eket a nikmentes alaplével azután jó alaposan összerázzuk. Akkor jó, ha buborékos, kissé opálos. Ekkor levesszük a kupakot és hagyjuk 24 órát szellőzni. Ez azért szükséges, hogy ne legyen csípős az alaplé, mert az elronthatja az ebből készült liquidet. És kész is a „booster-es alap”. Tádááá…

Mint már az elején említettem azért van még pár hely, ahol kapható kész nikotinos alaplé. Tehát még megvehetjük kész alaplé formában azt az erősségű alaplevet amit ténylegesen használunk. És itt megjegyezném, hogy olyan határon túli országokról beszélünk ahol magyarországhoz képest csúszik a TPD. Tehát ez sem tart majd örökké. No de miért hozom ezt szóba, ha egyértelmű a dolog? Azért mert magas nikotin koncentrációjú alapot is szoktunk hígítani. Már írom is hogyan…

Magas nikotintartalmú alap hígítása

A bevált séma ilyen esetben az, hogy megvesszük a szokásosnál erősebb alaplevet és azt felhígítjuk a kívánt erősségig. Mégpedig nikotinmentes alaplével. Utóbbit a FloraVita borászati szaküzlet webáruházából tudjuk megvásárolni, külön-külön úgy mint propilén glikol és növényi glicerin. Ez azért célszerű, mert a végén ha a mennyiségéket és árakat összenézzük, akkor olcsóbbra jövünk ki, mintha havonta vagy kéthavonta megrendelnénk az általunk fogyasztott erősséget. Ez úgy működik, hogy veszel valahonnan, akárhonnan, bárhonnan (Fogadok, hogy ezt Te is Besenyő Pista bácsi hangján olvastad!) mondjuk 100ml 36mg-os alaplevet. És veszel 1-1 üveg PG-t és VG-t a FloraVitáról. Most az alaplé arányait nem taglalnám, olyat rendelsz, illetve olyan arányúra kevered a FloraVitásat amilyet a szervezeted megkíván. Na de, ha összepancsoltad a FloraVitásat (Ezt nem kell félre tenni 24 órára mert nincs benne nikotin.), és ott van elötted a rendelt 100ml 36mg-os alap, és Te mondjuk 6mg-osat szívsz akkor vagy kiszámolod a Keverdével mennyi nullás kell a 36-osba. Vagy követed az elvet, miszerint: Ha duplázod a mennyiséget feleződik az erősség! Ezt értsd úgy, hogy a 100ml 36-ost felöntöd szintén 100ml nikmentessel, akkor kapsz 200ml 18mg-ast. És ezt tovább hígítod 200ml nikmetessel akkor lesz 400ml 9mg-esed. Igen… Tudom! Ebből ugyanígy tovább hígítva lesz 800ml 4.5mg-os. Na itt a csavar! Direkt írtam 6mg-osat. Ugyanis a Keverdével egyszerű, és én nagyon ajánlom, viszont a tudás sem utolsó. Azért is írom le, hogy tudd így is lehet. Ha sietsz ott a Keverde, de ha unatkozol, és le szeretnéd kötni magad egy kis időre, sőt keverned is kéne. Akkor ezzel elmolyolhatsz egy kicsit. Na szóval, ott járunk, hogy 400ml 9mg-osunk van elméletben. De hogy ebből NE 800ml 4.5-ös legyen, nem árt ha van papír és toll a kéznél. Egyszerűbb mint hinnéd, de ha kezdő vagy akkor javaslom jegyzetelj amíg bele nem jössz! Itt van tehát a 400ml 9mg-os ha megduplázod a mennyiséget feleződik az erősség ugyebár. De most a felének a felével kell csak, hogy csökkentsük az erősséget. Ebből adódik, hogy most nem felezed, hanem csak harmadolod a hozzáadandó mennyiséget! A 400ml 9mg-oshoz csak 200ml nikmeteset adunk, így lesz 600ml 6mg. És el is értük a kívánt mennyiséget! Juhúúú!

Volt az a mondatom, miszerint: Ha duplázod a mennyiséget feleződik az erősség! De mikor odáig elérsz, hogy a következő hígítás gyenge lenne, a két érték közti nikotinmennyiség az ami neked kell, akkor kell nikotinmentesből a nikotinos adag mennyiségének a harmadát hozzáadni!

Ezt is úgy ahogy a booster-es alapot, összerázod amíg a kissé opálos állapotot el nem éri, és szellőzteted 24 órán át! Ne feledd, ezzel csökkented a későbbi ebből készült liquided csípősségét!

Az, hogy az alaplével ennyit kell foglalkozni azt a TPD hozta magával! Már lassan olyan metódusokban kell gondolkodnunk, mint mikor komplett liquidet készítünk. Beleértve a méricskélést is.

Az aromákat és a koncentrátumokat mindenki ismeri. Milliószor ki is lettek tárgyalva. %-os hígítási arányokkal és érési idővel rendelkeznek, amik ízvilágonként változhatnak. Erre oda is figyelünk, hiba nélkül. Így már csak egy dolog maradt hátra amiről még nem ejtettem szót. A vapertrendek királyai…

Shake and Vape – Rázd és szívd!

Tényleg csak ennyi? Felöntjük a flakont a nyakáig, összerázzuk és azonnal mehet a tankba? Jó lenne, ha tényleg így lenne. De ez így ebben a formában csak a felét fedi a valóságnak! A shake and vape (továbbiakban s’n’v) termékek két részre oszthatóak. Nézzük is meg melyek ezek…

Shortfill

A shortfill kifejezés magyarra fordítva rövid töltést jelent. Ami tükrözi is a s’n’v-k ezen fajtája elkészítésének módját. Adott egy 60ml-es flaska (de van nagyobb kivitelű is), abban 50ml gyárilag készre kevert nikotinmentes liquid. A shortfill, vagyis rövid töltés azt hivatott magyarázni, hogy kevés hely van a teli töltéshez, csupán 10ml szabad űrtartalom van a 60ml-es flaskában. Így nem is kérdés, hogy 1db booster-rel tudjuk csak felturbózni a kész liquidet. Ezek a shortfill-ek úgy vannak kitalálva, hogy egy 18mg-os booster-t hozzáöntve 60ml 3mg-os kész liquidet kell kapj. Ha 20mg-os booster-t öntesz hozzá az számszakilag 3.3mg-os lesz, ám annyi marad a booster flaskájának belsejére tapadva, hogy én inkább a 20mg-os booster-t javasolnám, hogy ténylegesen 3mg-os liquidet kapjunk végeredményként. A shortfill liquid-ek PG/VG arányát mindig feltüntetik a csomagoláson, illetve a flaskán lévő címkén. Így a választást is megkönnyítik. Tök egyszerű, nem?

Ha már feltöltöttük a shortfill kiszerelésű liquidünket booster-el, akkor nincs más dolgunk mint alaposan összerázni. Én azt szoktam ajánlani, hogy 1 vagy 2 órára tegyük félre pihenni elegyedni, de akár azonnal is szívhatóak! Szerintem a shortfill az igazi shake and vape!

Longfill

A longfill kifejezés magyarra fordítva hosszú töltést jelent. Ha longfill fajtájú s’n’v-t vásárlunk akkor ne lepődjünk meg, hogy nem csupán 60ml-es kiszereléssel találkozunk. Van ugyan 60ml-es longfill (pl. a PJ Empire), de inkább a 100 és 120ml a megszokott kiszerelés longfill-ek esetében. Ez a fajta s’n’v NEM készre kevert gyári liquid! A flaskába csupán koncentrátumot töltött a gyártó. A koncentrátum mennyisége viszont gyártónként, azon belül pedig akár ízenként is változhat. Némelyikben 15ml van, de a 25ml sem szokatlan mennyiségű koncentrátum longfill-eknél. A koncentrátum mennyisségétől függetlenül a flaska nyakáig kell felönteni az általunk használt nikotinos vagy akár nikotinmentes alaplével. Miután felöntöttük a longfill-ünket a flakon nyakáig, jöhet a rázás! Ez is olyan hígítás, mint mikor sima aromából vagy koncentrátumból készítünk otthon liquidet. Csak ez annyiban más, hogy mivel több, olykor akár a dupla annyi koncentrátumot tartalmaz a flaska mint ahány %-ban keverjük a normál koncentrátumokat, így tulajdonképpen azért szívhatjuk már azonnal, mert a túl sok koncentrátum miatt elmarad az érési idő. Érthetőbben fogalmazva, azért érzed azonnal szívhatónak, mert túl van „aromázva”! Viszont ennek vannak hátulütői!

Sok felhasználó túl töménynek találta!
Nem vagyunk egyformák! Hál’ istennek nem vagyunk egyformák… Viszont ilyenkor is kiütközik az egyéni ízlés. Te hány százalékosan keversz? 5%? 10%? Most akkor képzeld el, hogy vettél egy olyan longfill-t amiben annyi aroma van, hogy 15 vagy épp 20%-ra jön ki a hígítás aránya. Hát persze, hogy túl édesnek fogod találni! Semmi baj… Vedd két felé a koncentrátumot, és csak a felét hígítsd a gyártó által meghatározott összmennyiséget betartva! Vagy több alappal hígítsd az egészet, mint az előírtak. De, ha így teszel akkor már szükséges az érlelés! Vagy ha már felöntötted, és még nem telt el 2 napnál több idő a felöntés óta, akkor öntsd át nagyobb flaskába, és ahogy elhangzott anno a 14. Live-ban, hígítsd tovább alaplével! Azért a 2 nap, mert azon túl már félő, hogy túlérik. De ez a túlérés is egyénileg változó lehet. Mindenkinél máshol van az ingerküszöb.

A flaskában lévő koncentrátum PG-nek számolandó!
A PG érzékenyeknek ajánlom figyelmükbe ezt az információt! Könnyen átbillenhet a mérleg egy másik arányú liquid-be, ami a PG érzékeny felhasználóknak nem biztos, hogy jót tesz! De aki az egyensúly alapot részesíti előnyben, az is megérezheti a jelentős változást. Ha Neked fontos a liquid PG/VG arányának betartása akkor javaslom a PG-VG-nikotin szentháromság külön-külön hozzáadagolását a longfill-hez!

A túl sok koncentrátum elvesz a nikotinerősségből!
Egész egyszerűen arról van szó, hogy mivel PG-nek számolandó a koncentrátum, így mikor felöntöd pl. 75ml 6mg-os alappal a 25ml koncentrátumot, hogy megkapd a 100ml összmennyiséget az a 25ml koncentrátum gyengíti a 6mg-ot. Így összesem 100ml 4.5mg-os liquid-et fogsz kapni! És ez a különbség nagyon is érezhető! Így aztán vagy eleve erősebb alappal dolgozol, vagy utólag adagolod a magasabb koncentrációjú nikotint. A 6mg-os esetleírás csak példa volt! A koncentrátum mennyisége határozza meg a gyengülés hatásfokát! Azta micsoda professzionális megfogalmazás! Most még magamon is meglepődtem…

Rázd és szívd! De várj, mert van amelyiket pihentetni kell!
Sok longfill van, amit én már nem is neveznék shake and vape-nek. Ezek azok, amiket napokra vagy akár hetekre is félre kell tenni, hogy az íz beérjen. Desszerteknél hallottam már 2-3 napos pihentetésről, de dohányos s’n’v-knél nem ritka az aromáknál megszokott 3-4 hét pihi sem. De nem volt szokatlan számomra, hogy bizonyos Black Note s’n’v-ket 5 hónapig pihentettek. Nyilván ez ízlésfüggő is, hogy ki mit vásárol. Még a 2-3 nappal én is ki szoktam békülni. De azért az 5 hónap az már eléggé sok. Én amiket eddig szívtam longfill-eket (a tesztes K Flavour Company-n kívül) azoknak 24 óra elegendő volt. Ezek desszert, édes ízek. A gyümölcsösök és a coolada-sok azok amik tapasztalataim szerint valóban azonnal fogyaszthatóak. De mivel itt is fontos az elegyedés, így az érési idő is fontos szerepet tölt be. Már amelyik igényli ugyebár.

A személyes véleményem csupán annyi, hogy a longfill-ek nem feltétlen jellemezhetőek s’n’v-ként, ugyanis nem mindegyik szívható azonnal. Bizonyos ízvilágból pedig találhatunk sima koncentrátumot is, amivel akár ugyanolyan élményt is elérhetünk kevesebb pénzért. De a piaci térhódításuk vitathatatlan! És bár a longfill irányzattal nem feltétlen értek egyet, attól függetlenül be kell lássam, hogy finomak és látszólag van rá igény is.


Következő rész

47 kedvelés

Nagyon köszönöm :heart:

7 kedvelés

Szia Kinga!

Köszönöm a cikket, nagyon hasznos infók, nekem 2 év után is :wink:
Amit idéztem, abba kicsit belekérdeznék, ha nem baj, mert nem mindent értek teljesen.
Túlérés… Tehát ha bekeverem a longfillt, és mondjuk 4 nap után jövök rá, hogy nagyon “vastag” (én igy hivom a túlizes, számomra túl tömény liquidet), akkor az már túlérett, és nem fogadja be az alaplevet?
Vagy mit jelent a túlérés ebben az esetben?
Ha megvan a flaska, finom is, akkor az már fél év után nem érik túl? Fogyaszthatom akár 7-8 hónapig, ha kitart addig? Vagy változik időközben, és jobb elfogyasztani hamarabb?
Köszönöm :heart:

10 kedvelés

Azért van előtte a “félő” szó. :slightly_smiling_face: Nem törvényszerű, hogy túl érik. De aki nem szereti az intenzív, tolakodó ízeket azok így higithatják fel. Ám van olyan ismerősöm, aki azt is 4%-ban keveri amit én 10 vagy 12%-ban. Az Ő ízlése szerint ami nekem 10%-ban kellemes az számára túlérett. Ha hagyjuk túlérni az aromát, akkor az az íz marad meg amire beérett, ha higitjuk is úgy marad. Pl. Ha neked valami nagyon édes, szirupos ízű, azt ha felhigitod akkor is édes és szirupos ízű marad, csak már nem annyira intenzíven. Magát az eredeti ízt nem hozza vissza a higitás ha már túl van érve. :slightly_smiling_face:

Hasonló témákat fogok feszegetni a 2. keverés módszertan órán. :nerd_face::face_with_monocle::blush:

10 kedvelés

Köszi szépen! :slight_smile:

7 kedvelés

Nincs mit. :kissing_heart:

7 kedvelés

Köszönöm az órát.ez meg erősítette hogy idáig jól csináltam. :grinning:

6 kedvelés

Csak most sikerült végig olvasnom, ezért most köszönöm szépen @Vaperina_Kinga ! Ismét egy nagyon jól sikerült cikk!:heart::kissing_heart: Várom a folytatást!:kissing_heart:

7 kedvelés

Szia Kinga!
Lehet, hogy hülyeségét kérdezek, de honnan tudom, hogy egy likvid érett?
Vannak ennek látható, érezhető jelei?

6 kedvelés

Az íz intenzitásából meg tudod állapítani. :slightly_smiling_face:

6 kedvelés

Köszönöm szépen.

4 kedvelés

Nem sok helyen lehet olvasni ilyen alapos cikket!guessing-memes-8cdcbb40b4dabcbe-e94356fee51ad69d

10 kedvelés

Köszönöm. :heart_eyes: Örülök, hogy így vélekedsz! :heart:

8 kedvelés

Szia Kinga!

Én még csak két hónapja vapelek, kezdésnek saját keverésekhez vettem jó pár fajta aromát és alaplevet, de eddig nem igazán voltam kibékülve a bekevert levesek ízintenzitásával, nekem nem elég édesek. A gyári ajánlás szerint, 3-10% között adagolok a aromákból, főleg desszert és gyümölcs ízek. A legtöbb már egy hónapja érik, de még mindig nem elég édes.

Lehet, hogy túl kellene aromáznom kb. mint az SnV-knél? ( Pl. a 60ml-es longfill-ek van, hogy 20ml aromát tartalmaznak, az bőven 30%-os arány) Viszont van amelyik aromához odaírják, hogy a nagyobb százaléktól nem biztos, hogy erősebb lesz az íz, inkább szappanos. (pl. Atmos Lab)

A másik kérdés, hogy én nullás leveseket használok, hallottam olyat, hogy a nikotin is erősít az ízeken, ha tennék bele valamennyit, attól erősebb lehet az ízhatás?

4 kedvelés

Köszi a tippet, ezt kipróbálom, pont rendelés előtt állok :wink:

5 kedvelés

Szia Norbert!

Ha eddig nem kellett a nikotin, ne tegyél bele. Ha elvoltál nélküle, nem kell az neked.
Ez persze az én véleményem.
Én is kb 20 évig cigiztem nagyjából, és nullásat szivok.
Van egy 1.5 nic tartalmú liquidem, nagyon ritkán nyúlok hozzá, és ha elfogy, nem is foglalkozok vele tovább.
Persze, ha igényli a szervezeted, az más :slight_smile:
De csak az izfokozás kedvéért, hagyd inkább…

6 kedvelés

Szia @NexusPolaris :slightly_smiling_face:

Örülünk, hogy itt vagy!, Érezd jól magad. :smiling_face_with_three_hearts:

Ez erősen szubjektív dolog. :slightly_smiling_face: Én úgy hiszem, egy próbát megérne 12%-al megprobalni. Mert lehet nálad az fog bejönni, ott lesz a max. :slightly_smiling_face: Ám javaslom azt, amit Huszi linkelt. Ismerem azt az ízfokozót, és nagyon szuper dolog. Én anno kiwis aromákhoz használtam, sokkal finomabb lett tőle. :slightly_smiling_face:

Szerk.: Én úgy tudom nem a nikotin hozza elő az ízeket, az a TH-t tudja kicsit növelni. Esetleg PG többlettel is probalkozhatsz, ha nincs tőle bajod. :slightly_smiling_face: (PG érzékenységre gondolok)

6 kedvelés

Ja és az lemaradt, ha nincs benne nikotin, ne használj továbbra sem, ahogy Edina mondja! Ha nem igényli a szervezeted akkor NE! :flushed:

7 kedvelés

Szia Edina!

Először nem tudtam, milyen lesz e-cigire váltani, ezért a kezdőszett mellé rendeltem dohányos, nikotinos meg nikotinmentes likvidet is. A mentest már elgőzöltem, a nikotinos azóta is ott figyel a szekrényben. Mivel én nem voltam erős dohányos, inkább a rituálé miatt szívtam, cigiből is csak 3mg-os sárga multit szívtam. Viszont a vapelés megtetszett, van egy hobbi feelingje, meg a kütyüzés miatt is bejön :slight_smile:

8 kedvelés

Általában 50-50 vagy 60-40 PG többletes liquideket keverek, az ízfokozás miatt, a TH annyi bőven elég nekem, amennyit a PG ad.

Visszatérve az előző kérdésemre, még az eszembe jutott, hogy mi a különbség aközött az aroma között, ami a longfillekben van, és aközött, amit aromaként vagy koncentrátumként árulnak? Az egyikből beleraknak a flakonba 20-30%-ot, a másiknál max 10% ajánlott. Mindkettő PG-vel a hígított, esetleg a PG arányban különböznek?

4 kedvelés