Tippek, trükkök! Mire figyelj! 2. rész - Tekerés és pozícionálás

Az élet néha olyan, hogy nemvárt akadályokat gördít elénk. Aki hobbikat űz az tudja jól, hogy bármikor adódhatnak fennakadások. Természetesen ez alól a vape sem kivétel. De nem szabad megtorpanni! Hisz ahol gond van, ott van megoldás is! Találkoztam már sok hasznos praktikával, trükkel, jótanáccsal és tippel az évek során amik számomra is már beváltak, és még a mai napig be is válnak. Én most ezennel átadnám azokat az okosságokat amikkel meg tudod „hackelni” a szettedet. Bizonyos bosszúságot okozó dolgokat ki lehet küszöbölni, helyre lehet hozni, de akár elébe is lehet menni a bajnak.

Tippek, trükkök! Mire figyelj! 2. rész – Tekerés és pozícionálás

A huzal csak egy fémdarab, mégis mennyi minden van e fémdarab körül amire érdemes odafigyelni és szót ejteni róla. Rengeteg lehetőség rejlik egy RBA-ban vagy épp RTA-ban. Ezeknek a lehetőségek is megvan a maguk kis pikantériájuk. Tekerni könnyű? Hát, nem egy atomfizikával egyenértékű tudományág az biztos. De azért nem ajánlott összecsapni!

Hogyan kell felizzania a huzalnak friss tekeréskor?

Mikor megtekerünk egy tankot és megfelelően le is van fogatva a tekercs akkor annak a tekercsnek középről kell kifelé izzania! Ennek fizikai oka van ami megmásíthatatlan! Egyszerűen középre koncentrálja az energiát. Hasonlóan a mágneses elvhez, hisz minden mágnes középen a legerősebb. Tehát akkor jó egy tekerés, ha középről izzik kifelé. De ez még nem minden…

  • Hogy egyenletesen izzon fel a tekercs, ahhoz egymás után alacsony watton akár 2-3 alkalommal is szükséges az izzítás. Akkor lesz egyenletes, mikor ugyanannyi időkésleltetéssel izzanak fel a menetek. Ezeket meg is tudod figyelni, ha szemfüles vagy. Szépen halad az áram bentről kifelé és izzítja a meneteket. Hűlés során pedig kívülről hűl befelé. A leizzítás hasznos dolog, hisz nem csak a kezünk által rávitt zsírt égetjük le, de egy védő oxidréteget is létrehozunk a huzalon! Ezért is nevezzük leoxidálásnak! Ez inkább hasznos infó, jótanács amire érdemes figyelni!


Clapton huzal „megkapirgálása”

Mivel több huzalból áll egy clapton, így mindegyiknek összhangban kell izzania. A fentebb írtak itt is érvényesek. Középről kell kifelé izzania, de az összes benne lévő huzalnak egyszerre. De mi van akkor ha nem így izzik?

  • A clapton-oknál nem ritka, hogy hotspot-olnak. Ami annyit tesz, hogy nem megfelelően vannak gyárilag összehúzva a huzalszálak amikből áll egy clapton, ezért az egyik szál hamarabb izzik mint a másik. Ekkor érdemes megkapirgálni csipesszel egy kicsit, hogy a szálak vissza találjanak a helyükre. Általában kapirgálás után megszűnik a hotspot. Ha mégsem akkor 1-1 szál túl laza, ilyenkor azt a tekerést ki kell cserélni! Minden esetben az első izzítás után kapirgálunk, de csak akkor, ha szükséges! Még itt megemlíteném, hogy az sem ritka, hogy a clapton egyik fele izzik csak fel. A kapírgálás azon is segíthet! Ez is inkább hasznos infó, illetve jótanács!

Koksz leégetése

Ez tulajdonképpen olyan mint az első izzítás friss tekerésnél. A kokszréteg leválik a tekercsről, az ez utáni izzítással pedig ismét megkapja a fentebb írt védő oxidréteget.

  • Ha kiveszed a vattát a tekercsből először azon a watton szokás izzítani amennyin utoljára használtuk a tankot. De persze lehet kevesebben is. Ekkor a tekercs ledobja magáról a kokszot. Van olyan felhasználó aki ilyenkor lemossa folyóvíz alatt a deck-et a tekerccsel együtt, ami nyomtalanul leviszi a lepattogzott kokszot. Ez után kicsit visszaveszünk a wattból és ráizzítunk. Ezáltal a huzal ismét megkapja az első izzítás utáni színét, esetleg egy árnyalattal sötétebb lehet, hisz már használt huzalról beszélünk! És az oxidréteg is újra képződik. A koksz leégetését maximum 2-3 alkalommal tudjuk minőségromlás nélkül megismételni! Ez egy spórolós trükk! Bár maga a huzal nem drága, és viszonylag sokáig elég, de ezzel a trükkel sokkal tovább fog tartani egy spulni huzal.

Mit eredményez a felemelt tekerés?

TH-t, ami a torokhatás rövidítése. Ez azért van, mert a tekercs nem közvetlenül hűl. Ezt úgy kell elképzelni, mint mikor közelről elfújsz egy gyertyát. Az azonnal elalszik. Ám ha kicsit távolabbról próbálod elfújni csak lobog a láng, de nem biztos, hogy elalszik. Ezt vapernyelvre lefordítva: Nem közvetlenül (nem közelről) éri a levegő, így hevesebben izzik a huzal és vele együtt a vatta is elérheti a égéspontja közeli hőmérsékletet, amitől karcosabb, TH-sabb lesz a belélegzett gőz. Erre törekszel? Akkor írom mire figyelj.

  • 1.5mm-nyire a levegőbeömlő felett már nem tekercsorientált a levegőzés, vagyis nem közvetlenül hűl. Ezért nő a TH. De vigyázz! Ha túl messze tolod a levegőzőtől a tekerést odaéghet a vatta! Ha aggódsz a vatta miatt, használj TC módust! A TH kielégítő lesz, de a vatta nem látja kárát. A TC-t csupán elővigyázatosak kedvéért említettem meg! Na de az sem elhanyagolható, hogy feltolt tekerésnél kissé gyengül az íz és a gőz. Ez egy régi, már szinte szakállas trükk! A dohányos liquidek fogyasztói körében kezdett elterjedni, hogy valahogy pótolják a cigaretta karcosságát. És akkor is hasznos, ha lejjebb viszed a nikotinerősséget, de hiányzik az a bizonyos kaparó érzés. Ezzel a tudatos nikotincsökkentés is könnyebben elviselhető lehet bizonyos userek számára. Ez tulajdonképpen egy hiánypótló praktika!


Mit eredményez a letolt tekerés?

Értelem szerűen a feltolt tekerés ellentétéül szolgál. Kevés vagy megszűnt TH, selymesebb íz, több gőz lesz a végeredmény.

  • 1mm-nyire a levegőzőtől már érezhető a selymesség, és a feltolt tekeréshez képest több gőz tapasztalható. Ha mondjuk 0.5mm alá toljuk a tekerést a levegőbeömlőtől úgy félő, hogy azonnal túl erős levegőáramlás éri a tekerést ezáltal túlhűlhet, így gyengébb ízt produkálhat. De ez a kisebb rossz. Vagy cseppet feljebb tesszük a tekerést, vagy picit feltoljuk a watt értéket, hogy kompenzáljuk a sok levegőt amit kap a tekercs. És itt megjegyezném, hogy inkább a tekercs feljebb tolását javaslom! Ha emeljük a wattot és nagyon alacsonyan van a tekerés akkor meleg de akár forró gőzt is kaphatunk! Személyes tapasztalatom, hogy 0.5mm távolság alá nem érdemes menni! Ez szintén egy hiánypótló praktika! Nem mindenki szereti, ha a TH mardossa a gégéjét.


Ebben a cikksorozatban leírt tippek és trükkök megalapozták azt a tudást amit ma tudok az e-cigiről. Ezek a dolgok a Vaper/Vaperina élet velejárói, amiről úgy gondolom nem árt, ha tudtok. Ha bármi problémád akadt, vagy most küzdesz valamilyen gonddal, ne torpanj meg! Itt vagyunk és segítünk! Sokak szerint túl van misztifikálva a vape világa. Szerintem viszont minden nézőpont kérdése! Csupán annyira van túlmisztifikálva amennyire mi akarjuk!

Köszönöm, hogy elolvastátok! Gőzben gazdag szép napot! :kissing_heart:


Előző rész

Következő rész

48 kedvelés

Köszönöm András. :smiling_face_with_three_hearts:

6 kedvelés

Köszi ezt a jó kis összefoglalást! :slightly_smiling_face:

6 kedvelés

Köszönöm Zoli. :smiling_face_with_three_hearts: Remélem tudok Nektek is újat mutatni. :stuck_out_tongue:

5 kedvelés

Ajj, @Vaperina_Kinga ,de szeretem olvasni az írásaid.Te erre születtél​:grin::smiling_face_with_three_hearts:

5 kedvelés

Mindig tudsz! Ha más nem így: :+1: :wink:

5 kedvelés

Köszönöm @Zsuzsika75 :heart_eyes: Ez nagyon jól esett. :smiling_face_with_three_hearts:

6 kedvelés

Milyen igaz. :blush::+1::love_you_gesture:

6 kedvelés

Köszönjük, @Vaperina_Kinga .Ezért szeretek itt olvasgatni érthető minden.Még én is egyből felfogtam elsőre mindent.Nem mindenki tudja ilyen jól és érthetően mindenki számára elfogatható módon elmondani a dolgokat.Nagyon jó lett,köszi

6 kedvelés

Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts: Igyekszem mindig érthető lenni. :blush: Én úgy gondolom, az a jó cikk ami után nem marad kérdés, vagy csak minimális. Megtiszteltetés Nektek írni @KapitanyHU :heart:

7 kedvelés

Köszönjük szépen ezt az újabb profi cikket! :kissing_heart:
Nagy segitség sokunknak.

5 kedvelés

Szia Kinga! Szuper lett !

4 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts:

3 kedvelés

Már nem is tudom hanyadjára olvasom újra és újra a tudástért​:joy:Mindig más miatt…és persze,mert roppant feledékeny vagyok​:wink:Olyan jó ez a sok minden,amit @Vaperina_Kinga megtanítasz nekünk.Ide mindig fel lehet jönni és újra és újra elolvasni és tanulni​:heart::kissing_heart:
Még szemügével sem látom,hogy mennyire van lent vagy fent a tekerésem​:cry:Nem tudom belőni a kb.1mm-t​:slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Ha letoltad tégy oda egy centit vagy vonalzót. Ha kb-ra meg van akkor jó lesz az. Plusz-mínusz egy tized nem a világ. Ha jó a méret, akkor keress egy pontot amihez tudod kötni, hogy “na itt kell lennie a tekercs aljának”. Kayfun-nál nem egyszerű, mert ültetett a deck. Ezért is tolod csavar fölé a tekercset. De én bízom benned, tudom, hogy sikerül. :smiling_face_with_three_hearts:

2 kedvelés

Ezt nem értem​:slightly_smiling_face:

@anon40018559 videójából csináltam egy csomó képernyőképet,hogy valahogy be tudjam lőni,hogy hol is kellene lennie…ahogy írtad is.:slightly_smiling_face:De még nem sikerült :joy:

1 kedvelés

Amióta vaperina tag lettem, azota szinte teljesen megszünt a fcbok, insta, stb… Csakis és kizárólag ezt olvasom… Gratula!!!

10 kedvelés

Nagyon köszönjük. :smiling_face_with_three_hearts: Itt biztosan minőségi tartalmat találsz! :hugs:

6 kedvelés

Újra átolvasva ezeket a témákat, keverés módszertan, tekerés… Stb, mintha lenne egy olyan érzésem, h ~vissza az alapokhoz~, pedig tekertem már jó párszor, jó pár kazánt, de itt valahogy mindig találok valami újat.

2 kedvelés

… És itt, venném példának, a brunhilde mtl kazánomat. 1.8-as afc van benne, 2,5 magra tekertem, ni80 28ga sima szálhuzalt, 6-7 menet, 1.18 ohm lett. Az eleaf istick power 2 modom 7-12 wattot adott ideális setup-nak. Viszont 11 watton már eléggé forró a gőz amit kapok. Most vagy rosszul mér a modom, vagy nem levegőzik rendesen a kazán… 7-8 watton minden rendben van. Viszont azt kissé kevesellem neki…

1 kedvelés