Tekerés hossz vs jobb íz

Sziasztok,

Elgondolkodtam azon, hogy mennyire befolyásolja az ízet, gőzt, TH-t az, hogy milyen hosszú a tekerés fizikálisan. Mikcro coil párti vagyok. Viszont így rövid a tekerés. Kevés szabad légüres tér van a levegő áramlására a tekercs körül. A levegő egy részét a tekercs kapja meg ugyan, de bizonyos része meg a tekercsből kijövő vattát.

Változhat, jobb lehet, ha hosszab a tekerés és a levegő jó része csak a tekercsre jut? Vagy ez nem számít, hogy a levegő csak kis része jut a tekrecsre közzvetlenül mert kicsit a szabad tér a levegő áramlásának? Csak sejtem hogy emiatt szerethetik a hézagos tekerést…Csak hát mikro coilban túl nagy lenne az ellenállás

Szigorúan személyes vélemény szerint:
Nem is annyira direktben az íz változik(ugye más a kontakt felület, széthúzva fajlagosan nagyobb), hanem a felfűtés. A microcoli egy hézagos tekeréshez képest lényegesen gyorsabban melegszik azonos teljesítmény mellett. Én ezt vw üzemben jobban értékelem, mint a nagyobb felület miatti pici íztöbbletet egy lustább coil mellett.

1 kedvelés

Ez így van. Az összeért menetek segítik egymást az izzásban. Mivel jobban melegszik, így kb ugyanazt az élményt nyújtja, mintha kettővel több menetszámú coil szét lenne húzva. Ha hosszabb tekercset csinálsz microcoilból, ott viszont már a visszájára is fordulhat a dolog. A kevesebb rámpaidő nem biztos, hogy a megszokott levegőzéshez passzolni fog. Így jelentősen TH-sabb, melegebb lesz. De nem azért, mert a széleit nem éri levegő, hanem azért mert több wattot fog kérni. Hiába nagyobb az ellenállás, ha több a fém.

1 kedvelés

Igen. A belerakott fémmennyiség hőtehetetlenségéről szeret elfeledkezni az egyszeri felhasználó. A ‘nagyobb’ microcoil nem igazán járható út, mert vagy az is lusta lesz, oda ez az előnye, vagy megkapja a szükséges áramot, de akkor meg túl meleg a gőz, cserébe nem igazán tud kihűlni se :confused:. Ami menthető, több levegővel, de ez rontja az ízt. Egyet előre, kettőt hátra…
A gyakorlatban ezért szoktam mondani, VW modoknál már nem ellenállásra tekerünk, hanem a kívánt levegőzéshez. A többit a mod egész szépen megoldja a változtatható teljesítmény oldaláról. Mecháknál még ez nem volt, ott kénytelen volt az ember valamennyire a szükséges ellenállást belöőni, hogy ne vigye le a fejét a végeredmény :grin:

2 kedvelés

Pontosan! Én is ezt vallom. Manapság már nem számít az ellenállás, csak a hűtehetetlenség, az meg ugye huzalfüggő. :slightly_smiling_face: Főleg így, hogy minden mtl kazánhoz minimum 5-6 db AFC jár. Már rég megugrották a régi iskolát.

3 kedvelés

Én legújabban az 1 milliméteres szabályt követve tekerek meg mindent. Szerintem ezt le lehet írni, hogy a tekerés átmérője, hossza, a levegő beömlő nyílás széleihez képest, a levegőzőhöz mért magassága, rögzítő bakokhoz mért távolsága is mindig olyan legyen, hogy ne haladja meg az 1 millimétert, de ahhoz közelítsen, mert tized-milliméteres nagyságrendű réseken már nem megy át rendesen a levegő. Viszont az 1 mm -esnél nagyobb távolságok is már problémásak a kielégítő szellőzés szempontjából. Ez a huzalok minőségétől és mennyiségétől függetlenül az egyetlen, ami a jó ízt meghatározza. A kazán geometriai méretei és a lehetséges AFC betétek, semmi más. Ezek után bármiből akármilyen tekerést készíthetsz, a geometriai külső méretei az egyedül fontosak, semmi más. A többi dolog max. abban játszik, hogy mennyi gőzt adjon, vagy mennyi idő alatt kokszolódjon le teljesen.

3 kedvelés

Értelek. Nálam is ez van. KB ennyivel van a levegőbeömlő felett és ennyivel is lóg túl mindkét oldalon, mert ennyit még tud hűteni és így a gőz is megfelelő. Ez az 1 mm egyébként a huzal vastagságára (0.32mm) és természetes rugózására hagyatkozva 2 menetet tesz ki.

1 kedvelés

Olvastam én a blogodban, onnan vettem én is. Csak te minden paramétert külön- külön tárgyalva, például a 2-2 menet max. túllógást is. Én csak annyit egyszerűsítettem a dolgon, hogy minden mindenhez 1 milliméter akkor kevesebbet kell rajta gondolkodni.

1 kedvelés

Ezt úgy érted, hogy van levegő beömlő, ami monduk 1mm-es, akkor jobbra balra 1-1mm, tehát a tekercs hossza max 3 mm?

1 kedvelés

Igen.

1 kedvelés

Elgondolkodtam rajta, hogy nagyon rövid a tekerésem, szűk a hely, a rés ahol a levegő haladhat… szemmel láthatóan olyan, de akkor ez nem gond, normális :slight_smile:

2 kedvelés

Ennyire nem szoktam elveszni a részletekben, csak úgy szemre, a józan ész határain belül :grin:

Töredelmesen be kell vallanom, fogalmam sincs pl., hány menetet tekerek 2.5 magra, pedig ~ két éve lassan csak az megy mindenbe(lustaságból).

Igen. Ezért panaszkodtam annak idején, hogy a By-kákhoz csak egy lyukú AFC van. De volt a Siren2 a másik véglet, aminek a három levegőző lyuka talán 5 mm-nél is hosszabban volt elhelyezve. Most én nem tudom, hogy a Dvarw MTL FL tartozéka-e vagy külön rendelhető hozzá, de amit kaptam, abban volt egy tasakban 3 darab 1 lyukú, és egy 10 darabos másik AFC készlet, másik tasakban, amiben annyi 2 és 3 lyukú betét volt, hogy a nálam levő összes Dvarwba tudtam belőle tenni.

Általában én sem szoktam másban :slight_smile: Csak hát elég kényes az ízlésem. Mindent megérzek sajnos, kritikus szinten. És nem érzem, nem tudom, hogy miért, csak azt, hogy a végeredmény jó vagy nem. Azt hogy miért, nem tudom, nem érzem. Ebben nekem minden majdnemhogy fekete vagy fehér, de nem modnanám meg, hogy mi a hiba. Azt viszont megtapasztaltam, hogy minimális eltérés billenti egyik oldalról a másikra… Több tényező. Nem tudok két egyforma olyan hajszálra egyforma setupot csinálni, hogy a maradék tényező vagy ilyen vagy olyan és abból megállapítanám, hogy ez egyik jobb vagy a másik. Minden építésnél mindig a másik variáció tűnik jobbnak :slight_smile: Én rohadtul elveszek a részletekben :slight_smile: Nekem nagyon sok jelentősége van :slight_smile:

2 kedvelés

Én próbáltam 2 és 3 lyukút is, hosszabb tekeréssel, de nem vált be :slight_smile: Sőt, ares2-ben is csak keresztbe fordítva az afc-t hiába volt hosszabb tekerés.

Viszont akkor a tekercs hosszát a levegő beáramlú méretéhez kell igazítani? Nah, gondolom azért jó a 3-4 menetes tekercsek széthúzva…Ellenállásra úgy jó, de túl rövid :slight_smile:

Sok minden mástól is függ. Előfordulhat, hogy az adott kazánnak gyenge a léellátása, vagy túl keményre vattázod, vagy túl sok a VG arány, vagy kevés az aroma, ízvakság, stb. Használok én microcoilt is, meg széthúzottat is. A nagyon vékonyakból inkább microcoilt, mert amúgy nincsen tartása, a vastagabb huzalokat inkább kevesebb menettel és széthúzom, de így is úgy is kokszos lesz, ízre meg nincs nagy különbség.