Az elektromos cigarettázás is dohányzás?

Tudtom szerint még senki más nem foglalkozott ezzel a kérdéssel, viszont az elmúlt napokban elég sokat foglalkoztatok Ti magatok ezzel, ezért én is elkezdtem utánajárni. Bár sok kutatás nem kellett, mire rájöttem, hogy ebben is én leszek az első, aki ilyen ír. Háh… :wink: Ez elég fontos momentuma lehet akár az átállásnak, akár a dohányos ízek hajhászásának. A kérdés rég óta adott:

Az elektromos cigarettázás is dohányzás?


@blini80 hozzászólásának eme kiidézett része után megfogalmazodott bennem valami, ami megér egy rövidebb cikket.

14 évig cigiztem, azt kell mondjam “megfelelt”, mert stresszoldó hatást váltott ki nálam is, sőt… az én időmben még menő volt cigizni. Ha 16 évesen még nem cigizett valaki, az volt a ám a ciki. :grimacing: Ma már szerencsére nem így van. :slightly_smiling_face: De amire szeretnék kilyukadni, az csak annyi, hogy nem értem, illetve mostmár nem értem azt (és ezáltal a 10-15 évvel ezelőtti önmagamat sem értem), hogy lehet kellemes, sőt élvezetes egy olyan kínzó dolog mint az égett papír füstje? Még emlékszem mikor a cserépkályhában papírt tettünk a vékony fák alá, hogy az által kapjanak lángra. És még arra is tisztán emlékszem, hogy mennyire tudott fájni, mikor az égett papír füstje akaratlanul tüdőt ért. A ciginél is hasonlót éreztem. Aztán rászoktam, és az érzés tompult, megszokottá vált. De vajon jó ez nekünk?

Dehogy jó! Sőt, pusztító!

Ha cigit füstölsz, számíts arra, hogy a nagyobb légutakban a nyákmirigyek megduzzadnak, több váladékot termelnek. A több váladékot a hörgő védekező rendszere nem tudja eltávolítani, ezért az pang a légutakban. (A pangás a dohányos köhés kiváltó oka!) A károsító anyagok így koncentrálódnak a pangó váladékban. Ebben könnyen megtelepednek a baktériumok. Ezáltal gyulladás jön létre! A sérült nyálkahártyán megtapadnak a cigaretta füst karcinogén anyagai, ami a rákos elfajulást elősegítik.

Kisebb légutakban is váladékfelszaporodás és gyulladásos folyamatok indulnak el. A karcinogén anyagok felszaporodása mellett a simaizom is megduzzad, gyulladt lesz, és szűkületet hoz létre. (A simaizom a belső szervekben és az erek falán helyezkedik el.) Végül a tüdő rugalmas állománya is sérül, a kishörgők és léghólyagok összeszakadoznak és kialakul a tüdőtágulat (emphysema).

És ami miatt már nem érint rosszul a füst: A gyulladás pusztítja a léghólyagokat. Csökken a számuk, csökken az őket körülvevő kis erek száma is. Ezzel a légcsere (elhasznált és friss oxigén cseréje, azaz a légzés) tovább romlik.

Ez a válasz arra, hogyan tudod megszokni az égett papír füstjét. Tulajdonképpen nem marad hajszálered ami azt mondja az agyadnak, hogy “Állj le, mert megölsz!”

Persze meg tudom érteni, hogy az itt jelenlevő anno kemény dohányosok talán a megszokott érzést keresik. Mert a rituálé itt is megvan, de a hatás más! A vape a ciginél sokkalta lágyabb érzést biztosít. Mikor átálltam Mellow Dew USA mix volt a legelső dohányos liquidem. Akkor még én is kerestem azt a tüdőszaggató érzést. Azt a kaparást amit előtte való nap a cigitól még megkaptam.

Ha ezt keresed, a vape-ben nem fogod megtalálni!

Az égetett papír ízét, és magát az égetés által nyújtott élményt laborban nem tudják reprodukálni! A cigaretta szívásakor vákuum hatására gyorsul fel az égés. Mikor szivod gyorsabban és élénkebben ég a papír, és a dohány. Ha Te ezt keresed, ezt a vape sajnos nem tudja visszaadni! Sőt! Az Iqos sem tudja ezt visszaadni! Sokszor halljuk, hogy minden fejben dől el. Ez az átállásra különösen igaz. Meg kell érteni, hogy ez már nem cigaretta, ne is hasonlítsuk ahhoz. Ami itt égés helyett zajlik az párolgás, vagy ha jobban tetszik forrás. Első sorban azt kell megértenünk, hogy nincs az a kémiai anyag, ami olyan hatást kelt párolgással, mint az égés.

Tulajdonképpen két ellentétes folyamatról beszélünk. A párolgás, porlasztás endoterm, az égés exoterm!

  • Az endoterm folyamat, illetve reakció, hőt vesz fel. Ehhez mi (avagy az e-cigink) adjuk a hőt. Mivel páolgásról, porlasztásról beszélünk ezért az általunk beszívott gőz a hőbontási reakció végeredményeként jön létre! Viszont a környezet nem melegszik fel.
  • Az exoterm folyamat hőt termel, avagy hőfelszabadítás történik. A cigaretta égésekor a környezet is valamelyest felmelegszik. Itt természetesen a látható és tapintható végeredmény a hamu.

Talán így lehet a legegyszerűbben rámutatni arra, hogy aki az igazi cigaretta feelinget keresi a vape-ben, sajnos soha nem fogja megtalálni!


Tehét, a válasz, nem!

Az elektromos cigarettát nem tulajdonítjuk cigarettának! Egyrészt az elv miatt, másrészt a kémiai folyamatok miatt sem. Elsősorban a cigarettáról való leszokást segíti. A fent írtak alapján nem csak a működési elvben, de még a végeredményként létrejött anyagban is különböznek. Emiatt soha nem lesz az elektromos cigarettázás élménye olyan, mintha igazi cigarettát, avagy analógot szívnánk.


Kis érdekesség:
A legelső dohányos liquidet úgy készítették el, hogy fogtak pár szál cigarettát, abból a dohányt beletették egy kávéfőzőbe, majd lefőzték! Amit végeredményül kaptak az “cigis víz” volt. Majd ismét dohányt tettek a kávé helyére, és azzal a cigis vízzel főzték át. Azt addig addig folytatták amíg nem lett egyre erősebb az illata, és sötétebb a színe.

Köszönöm, ha elolvassátok! :smiling_face_with_three_hearts: Szép napot kívánok mindenkinek! :kissing_heart:

26 kedvelés

Klassz írás ismét :wink:
Már nem keresem a cigaretta ízét,mert attól már van finomabb is​:blush:
Köszönjük :dash:

8 kedvelés

Aki még a cigaretta ízt keresi az még nem állt át fejben, vagy átfog vagy nem…A kormány és a nagy cigaretta gyártók persze nem akarják a bevételük csökkenését. Így ellenzik az elektromos cigarettát .Majd ha az ellenőrzésük alá vonják és a bevétel nekik megy mindjárt egészséges lesz.

10 kedvelés

Én megbékéltem pár komolyabb dohányos vonallal…és már azok ízét várom. Mellette sokféle liquid ízlik.
Az első héten, első kettőn marhára hiányzott a “füst és égés” íze :slightly_smiling_face:
Amúgy a th még mindig hiányzik.
Nekem pont nem a dohányos cuccok adnak nagy th-t, hanem meglepő módon néhány gyümi.

Kinga: az a kv-főzős buli faxa lehetett :grin: azért kíváncsi lennék, hány szál cigiből nyertek pl. 100 milli liquidhez elegendő aromát, sikerült-e átszűrni, illetve vajon milyen íze volt :roll_eyes::slightly_smiling_face:ilyen dolgokról nehéz találni tapasztalati blogot.

4 kedvelés

Egy dokufilmeben láttam, talán a Billion Lives-ban, hogy így csinálták, de majd megkeresem, csak most földrajzilag nem tartózkodom a lakóhelyem közelében. :joy:

Köszönöm, hogy olvassátok. :smiling_face_with_three_hearts:

9 kedvelés

Renden :grin:
Amennyiben belátható távolságra kerülsz földrajzilag is a megfelelő eszközök és szolgáltatások igénybevételéhez szükséges hardverelemekhez, perifériákhoz, valamint az időtényező is racionálisan egyvbevág a motivációs folyammal, szívesen látok hasonló érdekességeket.:grin:

4 kedvelés

@Zoli76
Kérlek alássan, visszatértem a természetes élőhelyemre, perifériálisan és hardverileg is készen álltam. Szerencsére jól emlékeztem (még nem kell cavinton :smiley:) Egy kis ízelítő:





Ott a felirat, meséli a pasas, mit és hogyan. :slight_smile: Ha jobban is érdekel, akkor kattints, ismét kattints, a fent prezentált tényállás a 34. perctől látható, de érdemes az egészet megnézni. PC-n vagy laptopon érdemes nézni, a lejátszó telefonon akadozik. De majd meglátod, lehet neked lejátsza. :slight_smile:

Ja igen, a téma linkje. :slight_smile:

9 kedvelés

Mindenképpen meg nézem én is… :smiling_face:

2 kedvelés

Nagy Királyság Terem, köszi!:wink:
Hurrá, nem akadozik :+1:

Szedem is le, ha nem baj.

Mindjárt feldobok egy kotyogóst :rofl:

2 kedvelés

Én főzni sem tudok nem hogy liquidet gyártani :rofl::rofl::rofl:

5 kedvelés

Se kávét, se tojást? :rofl:

7 kedvelés

Örömmel venném, sok dologra fény derül, amiről a nyilvánosság elött mindenki hallgat!

2 kedvelés

Az megy abban vagyok profi :rofl::rofl::rofl:
Tényleg nem tudok főzni,de nagyon kedvesen tudok rendelni :rofl::rofl::rofl::rofl:

5 kedvelés

Én még mindig bevállalok egy csirkecombos tejfölös nokedlit csinálni…

3 kedvelés

Amúgy kiborító faxok ezek. Dohányzás…persze. Egy Lemon Tart ízű gőz… :rofl::rage::crazy_face:

Ha qwára kötekedni akarnának, neg kakán csomót keresni (persze, azt akarnak, egy csomót keresni…ezen is), nagyonesetleg beleköthettek volna a valódi dohánykivonatokba. De még az us erőltetett.

(Amúgy a vodkával átitatott tampon az piálás? :roll_eyes:)

Tök érdekes,én valahogy nem pótléknak tekintem,hanem egy új szenvedélynek. Nem voltam erős dohányos, de pl. mégis egész nap gőzölök. Ha jól vagyok,azért, ha nem akkor azért, ha unatkozok azért stb. Ja, és én zokszó nélkül azt mondom mindenkinek, a dokinak is,hogy nem dohányzom, egyszerűen ezt nem tekintem annak.

7 kedvelés

Ellenberger nehezményezem kicsit, hogy általános iskolások is rákapnak, tapasztalatlanul, mert rengeteg “ifjúsági” íz és aromagyártó van, design-ban is erre apellál. Ok, cigire is rászoktunk 14-15 évesen…tudom. De nem mindegy pl., hogy milyen nic-tartalommal szívják kiskorúak.

Remélem, jövő februárban az orvosi alkalmasságin már mondhatom, hogy: Köszi, nem. Inkább innék valamit. :joy:

4 kedvelés

Az attól függ hová teszed :rofl::rofl::rofl::rofl:

2 kedvelés

Erről hallottam… Előbb mehet a páciens a detoxba. Jó buli.

4 kedvelés

Az eldobható e-cigi nagyon megy…tele a Tik-tok vele…olcsó és menőzni lehet, anyáék se szúrják ki a szagot stb. Hááát, valaki már azt is mondta,hogy olyan az e-cigi a fiataloknak,mint a fű, egyfajta kapudrog, csak nem a “kóla” jön utána,hanem a rendes cigi

2 kedvelés