[KEZDŐ] 8. rész: A tekerésről és a vattázásról

Az előző részben leírtuk a mod típusok mellett az újraépíthető tankokat. És ha már itt járunk akkor legyen ezek tekerése és vattázása a folytatás.

Ez a 10 részes cikksorozat leginkább a kezdőknek lesz segítségére, ugyanis valaki mindig kezdő valamiben. Ki a keverésben, ki a felújításban. De van, aki csak most próbálkozik az e-cigivel!

[KEZDŐ] 8. rész: A tekerésről és a vattázásról

Nem bonyolult, csak annak tűnik. Igazából leírni hosszadalmasabb, mint megmutatni. De azért hátha így is fogjátok majd érteni. Ahhoz, hogy megcsinálj egy komplett fűtőszálat és még be is vattázd nem kell más csak: huzal, vatta, órás csavarhúzókészlet magméret gyanánt (Tescoban, Interspárban kapható), kicsi csípőfogó a huzalt elvágni (kínából, vagy szintén Tesco), olló a vattát elvágni (Tiszta legyen ám!), kerámiacsipesz vagy műszerészcsipesz (de a legjobb a kerámia) a vattát egyengetni.


Órás csavarhúzó


Csípőfogó


Kerámiacsipesz

Minél vékonyabb egy huzal annál nagyobb az ellenállása és ebből következik, hogy minél vastagabb annál kisebb az ellenállása. Képzeljetek el egy kis átmérőjű csövet és egy nagy átmérőjű csövet. Ha ugyanannyi és ugyanakkora labdát próbálunk áttuszkolni rajtuk, akkor egyértelmű, hogy a vastag csövön hamarabb át tudjuk tuszkolni őket. Nos, ez az ellenállás. És a labdák szimbolizálják az elektronokat amik a huzalokban mozognak, ettől hevül fel, vékony huzaloknál lassan, hisz ott nagy az ellenállás, vastag huzaloknál pedig gyorsan, hisz ott kicsi az ellenállás. Ez nagy segítsék lehet ha első huzalodat szeretnéd megvásárolni.

Ami még fontos az a magátmérő. Egy csavarhúzó is lehet magátmérő, kerek legyen, azzal szokás. Ha mondjuk 2.5mm-es csavarhúzód van és arra tekersz pár karikát a huzalodból akkor annak a magátmérője 2.5mm lesz. A magátmérő szerintem tankfüggő, melyikbe mekkora fér bele. A csavarhúzóra tekert „karikákat” menetnek nevezzük. Annyi menetet tekerjünk a csavarhúzónkra, hogy a majdani kész tekercs maximum két menetnyit lógjon ki a levegőzőtől mindkét oldalon. Ezt a két-két menetet még tudja hűteni a levegőzőn keresztülszívott levegő. Ha kettőnél több menet lóg ki akkor nem fog rendesen hűlni vagy forró lesz vagy égett ízt fog adni.


MTL előretekert


MTL fused clapton előre tekert


Különböző előre tekert DL claptonok

Ha megtekerted a tekercsedet le kell fogatni a lábait a tankban. De ha kész tekerésed van akkor csak húzd a csavarhúzóra, hogy legyen tartása. A csavarhúzót addig hagyd a tekercsben amíg mindkét oldalon le nem fogattad a lábakat. Ha nincs benne elgörbülhet úgy, hogy nem fogod tudni visszaegyengetni. Ha ez megvan ellenállás függő, hogy mennyivel, de egyszer vagy kétszer le kell izzítani a tekercset, hogy a kosz és zsírréteg leégjen róla. Ha többször izzítasz szétégetheted a tekercset, az már jó ízt nem fog adni! A sima szálhuzal az amit a leghamarabb el lehet égetni, minél több huzalból áll egy clapton, annál tovább bírja a leégetést, és a használatott.


MTL setup


DL setup

Akkor most már csak be kell vattázni. A legjobbak a téphető avagy zacsis vatták. Mint a Cotton Bacon és társai. Az a vatta, amit ollóval kell elvágni, mint pl. a Muji, az tapasztalatom szerint nem a legjobb, pontosabban nekem nem felelt meg, eléggé sprőd. A vattázás sem bonyolult. Ha van mondjuk egy 2.5mm-es magméretű tekercsed, akkor vágsz vagy szaggatsz le egy 5mm (legalábbis közelítsen hozzá) vastagságú vattacsíkot. Ezt a vattacsíkot összepödröd, belehúzod a tekercsbe, megkeresed a vatta azon pontját ami nem jár olyan könnyen a tekercsben, de nem is szorul meg és nem húzza el a tekercset. Ha megvan, kipödröd a vatta széleit, majd levágod a felesleges darabokat. A vatta végét kicsit megpiszkálod kerámiacsipesszel, megborzolod, hogy szétmenjenek a szálat, ezáltal jobban veszi majd a liquidet. Majd már csak be kell tenned a csipesszel a levezetésbe a vattát. Locsolsz rá egy kevés liquidet, hogy ne legyen gond az első slukkoknál. Ugyanis magától nagyon nehezen veszik fel a liquidet, segíteni kell a vattának, úgyhogy mielött összerakod a tankot beliquidezed.

Ha ez mind kész és feltöltés után a tankunk sem folyat, akkor jó munkát végeztünk.


Előző rész

Következő rész

Tekeréshez kapcsolódó cikk

Vattázáshoz kapcsolódó cikk

17 kedvelés

Csupán egy aprócska kérdés…
Használt tekerés leégetése és újra vattázása után, lehetséges, hogy kell emelni vagy csökkenteni a watton?

4 kedvelés

volt már rá példa,hogy én le kokszoltam a coilt utánna vatta bele kicsit a vattát meg cseppentettem levessel tank össze rak és használtam ugyan úgy.A w magadnak kell ugye megnézni hol jó érezni kell de nem hiszem,hogy befolyásolja a kokszolást ez.Meg ugye ez ohm tól függ milyen tekerés van benne de lehet ugyan úgy használni szerintem.:blush::wink:

5 kedvelés

Nem kizárt, attól is függ hányadik leégetés. Idővel sérül a huzal szerkezete, akkor már magasabb watton hozza csak a vártat. Én max 2x-i leégetést szoktam javasolni. (Így 3x vattázol, friss tekeréskor, és még 2x-i leégetéskor.) Mert a 3. már, tudod, nem olyan… :thinking:

7 kedvelés

Ez volt az első leégetés. De attol még hozza a formáját rendesen…

7 kedvelés

Mert az első volt. :slightly_smiling_face: De azért egy darabig bírni fogja.

6 kedvelés

Szia!
Akkor ha jól értelmezem maga a huzal ellenállása az fix mindig? Vagy az ellenállás függ a menetszámától is?

1 kedvelés

A menetszámtól és a huzal anyagától is.

5 kedvelés