VV mód, akksik kihasználhatósága, biztonsága

Sziasztok!
Segítsetek nekem megérteni a Voltage modot, és használatát kérlek.
2db 18650 vtc5a val használom thelema questemet. Azt tapasztaltam, hogy nekem szimpatikusabb a VV mód. Valahogy jobban össze tudom hangolni a levegőzést, ízeket, a feszültséggel. Az akksim 35A 3.2-4.2V tud adatlapja alapján, de 3.7-t ír neki a gyártó alapvetően.
Meddig tekerhetem VV-ben? Van összefüggés a gyári adatok és a használat között? Vagy használhtom 5V is? Lesz baja? A mod 8V tudná leadni ugye.
Általánosságban azért a 3,5-4.7 között használnám.
Tapasztalatom alapján egyebként VV-ben jobban bírja a napot is slukkszám alapján.
Köszi!

1 kedvelés

Varivolt módban a tekercsed ellenállása határozza meg a teljesítményt. Az akku terhelt névleges 3.7 Volt kapocsfeszültségéből állítja elő egy step-up jellegű konverterrel a beállított feszültséget.
Emiatt kevésbé kézben tartható paraméter, nem is divat már
Példa: 1 ohmos a tekercsed, 5 Voltra állítod a modot. Ekkor I=U/R azaz 5 Amper folyik.
P=UI, azaz 55, tehát 25 Watt teljesítmény alakul ki a fűtőszálon.
VariWatt módban a mod ezt szépen kiszámolja helyetted, 0.2 és 3 Ohm közt megpróbálja a megfelelő kapocsfeszültséggel a kívánt teljesítményt beállítani.
Varivolt módban kell a matek, vagy pontos ellenállásértéket kell használni. Szóval jóval nehezebb úgy belőni, na :slightly_smiling_face:mert hülye ellenállásoknál odasül ám a vatta…
(Ezért sem divat már).

A “jobban bírja” az pszeudo-hatás. Persze hogy tivább bírja, ha a beállított Volt-értéked alapján kapott tekjesítmény pl. valamivel kisebb, mint amit Watt módban beállítasz neki.

3 kedvelés

A VV módus az akku feszültségét küldi a huzalra/porlasztóra. Hasonlóan működik (vagyis pontosan azt a célt szolgálja), mint az állítható feszültségkapcsolós mechák, illetve anno a kezdő szetteken is csak a voltot lehetett babrálni. Amit az akkuból ki tudsz venni, az max 4.2 volt, annál feljebb ne állítsd, mert gyilkolod csak vele az akkut. De már a 4.2 is csücskös, én 3.8-4 volt között lőném be. Persze attól függ milyen tank és huzalt hajtasz meg vele. Ha sima szálhuzalról van szó, akkor elég a 3.4-3.6 volt is. Ha DL, vagy mesh, akkor mehet a 3.8-4 volt környéke.

Azért érzed jobbnak, mert itt nem az ohm érték alapján lövöd be a wattot, hanem annyi feszültséget engedsz a porlasztóra amennyit Te szeretnél. Ha a wattot állítod, ott viszont a mod kiszamolja, mennyi feszültség kell azon a watt értéken, annak az ohmnak amit beállítottál. :slightly_smiling_face:

Jut eszembe, a thelema két akkus. Viszont ha sorba vannak kötve az akkuk, akkor a max itt 8 volt, ha párhuzamos bekötésű a mod, akkor nem adódik össze a két akku output feszültsége, abban az esetben lehet 4.2 volt a max. A probléma csak annyi, hogy nem tudható biztosra, ez most hogyan van kötve. Elvileg párhuzamos, de nem merek rá megesküdni. :thinking:

Amúgy szuper kérdés, ilyet is ritkán tesznek fel. :heart_eyes:

3 kedvelés

Ez is igaz. :hugs: Régen, mikor kijelző sem volt… Érdekes dolgokat lehetett tapasztalni. :sweat_smile:

3 kedvelés

Ez a fordított módszer sem rossz, aki érti :+1::slightly_smiling_face:
Varivoltot egy akkunál is felvihetsz akár 8 Voltra is megfelelő moddal. Ugyanúgy dolgozik a step-up konverter.
Persze egyszerűbb elektronikáknál lehet, hogy az akku kapocsfeszültsége a maximum.

4 kedvelés

Csak érdekel… Hogy tolsz rá 5v-ot,ha 4.2 a max output? Értem én, hogy felfelé szabályoz, de a feszültség nem lehet több, max csökkenni tud. :thinking:

Igen. És 5 voltnál 1 ohmos tekerésre 25 watt alakul ki.
Viszont ha elméletben feltolnánk dupla feszre, azaz 10 Voltra, akkor bizony ott már 100 Watt ugrana ki :grin: ezért nem felhasználóbarát a VV mód.

Egy folyamatosan csökkenő értéket, hogy tart meg egy fiktív értéken? :thinking:

Step-up konverter, kapcsolóüzem.
Amúgy még a TC és a VariWatt sem működhetne.
Amit most szívok, 1 akkus mod, 23 watton áll. 0.66 ohm a tekerésem. Ha nyomom a tűz gombot, szépen felmegy a kiadott fesz 3.89 Voltra.
I=P/U, azaz így 23W/3.89V azaz 5.91 Amper.
R=U/I alapján 3.89V/5.91 A=0.658 Ohm, ataz 0.66 ohm. Tehát pontos.

Szóval így szabályoz. Pontos tekercsellenállás-mérés nélkül a Watt mód nem működbe.
A mod az 1 db akkut beállítja egy kapcsolóüzemű táp-jellegű megoldással 3.89 Voltra. (Angolul step-up vagy Boost-konverter, DC-DC konverter)
Huhh :grin: mint egy matekérettségi…

Ui:

az akku maximális leadható árama a fék minden értelmes rendszerben. Azaz a kb sacc 80 watt egy nagyon jó minőségű új akkunál. (3.7 Volt 20-30 A).
Ha egy step-up konverter az akku névleges 3.7 Volt 25 Amper tudását felemeli 8 Voltra, itt már maximum 8-10 Amper folyhat. Mert a P=U*I itt is igaz. Szóval a step up-konverter, bár tud emelni feszültséget, a leadható áram viszont csökken, mert a maximális teljesítmény állandó.

6 kedvelés

Huuuh, az amperrel nem számoltam… :grin: Utállak fizika. :joy: Köszönöm Zoli. :blush:

2 kedvelés

Köszi Zoli!
Igen sokat tanultam, amit már felejtettem…:upside_down_face:

2 kedvelés

Szia!

Segítenél megérteni a leírtakat?

Tudomásom szerint a teljesítmény a leadott feszültség és áram szorzata (P=U*I).
Jelen esetben P=7,64V * 11,57A, ami a számításom szerint 88,3948W.

Nos csak azt nem értem, hogy a 23 wattból az egy akkus modon hogyan lesz cirka 88 watt?

Segítségedet előre is köszönöm!

1 kedvelés

Elcsesztem, javítom.

Javítva, így a helyes. Köszi hogy szóltál.:+1:
Rossz számot olvastam le este a modon.:roll_eyes:
Ott vannak a helyes értékek. :+1:
A példa itt a 0.66 ohm miatt pont nem mutat számottevő feszültség emelést.

1.15 ohmos tankomnál már viszont igen, ott már jobban látszik a Boost, 5.14 Voltra állítja a kimeneti feszültséget 23 watthoz.

2 kedvelés

Köszönöm szépen a válaszodat.

További szép napot, kellemes gőzölést!

1 kedvelés

Ez a téma automatikusan lezárult (az utolsó választól számított) 30 nap után. Nincs lehetőség új hozzászólás küldésére.