Variable voltage vs variable wattage

Sziasztok! A címben említett 2 módról lenne kérdésem. Írtam már egy posztot ahol pedzegettem, hogy olyan modot keresek ahol 0.1-esével lehet állítani a wattot. De itt van ez az uj sl class és nem hagy nyugodni a dolog…
Az ötletem a következő: bár a wattot ezen a készüléken 0.1 helyett 1-es inkrementben lehet állítani, mi van ha VW helyett VV módban használnám?
Ha jól gondolom valahogyan így néz ki a dolog:
VW módban megadom, hogy oké akkor 20watt, ehhez a mod a porlasztó alapján kiszámolja, hogy ez hány volt és annyit küld rá.
Pl 0,7es porlasztóval 18watt=3.55v. De ezt minden slukknál megteszi—>nem mindig ugyanennyi fog kijönni mert változik a pori ellenállása merül az elem stb.
Tegyük fel nekem ez a beállítás megfelel és megpróbálom VV módban. Ott megadom ezt a 3,55-öt. Itt meg úgy fog viselkedni mintha a wattot számoltatnám ki vele automatikusan, tehát ahogy merül az akksi, változik az ohm az egyik slukk 18,3watt lesz a másik 17,9 stb…
Előny: mindig ugyanolyan lesz az “erő”
Hátrány: a vége felé több kakaót kell majd kiszedni az elemekből ezért lehet gyorsabban fog merülni.
Na valahogy így képzelem el, aki ért hozzá kérem segítsen mert nem birom elengedni azt a modot​:joy::joy:
Köszi előre is!

3 kedvelés

Szia. Az én elméletem ugyanez. De várj még, mert van nálam fizikából okosabb is az oldalon. :slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Szia!

Lehet, hogy kevés volt a reggeli KV, de nem látom, hogy milyen kérdésre vársz választ.

A VW és VV üzemmódok elvi leírása szerintem is helyes. Tapasztalatom szerint a mai korszerű chipeknél az akkumulátor kapocsfeszültségének változása, vagy a tekerés ellenállásértékének néhány századohmos változása érdemben nem befolyásolja a vapeélményt. VV üzemmódban a chip nem számol, hanem kiadja a user által beállított feszültséget (ha állandónak tekintjük a tekerés ellenállását, akkor a kimeneten levő állandó feszültség miatt állandó lesz a watt is). A KA és NI80 huzaloknál például annyira minimális az ellenállás változása a melegedés hatására, hogy a chip nem képes mérni, ezért ezeket a huzalokat nem is lehet TC üzemmódban használni (gyakorlatban az ellenállásuk állandónak tekinthető).

Az akkumulátorok általános sajátossága, hogy a “végén” gyorsabban merülnek, és ez független a használt üzemmódtól.

További szép napot, kellemes gőzölést!

6 kedvelés

P=UxI
I=U/R
tehát
P=Ux(U/R)
tehát
18W=4,2x(4,2/0,7) vagyis 6
18W=4,2x6
4,2x6=25,2 nem egyenlő 18-cal.
Itt valami nem jó.
Amúgy azt is tudni kellene, hogy tartósan mennyi ampert tud leadni az aksi és hogy valóban feltölt-e 4,2 vagy 3,7 V-ra.
Szóval szerintem ez van, ha nem számoltam el, pacsi :slight_smile:

3 kedvelés

:grin: Elszámoltad. A mod a 0,7 ohmos ellenállásra 3,55 voltot fog kiadni a 18 watt eléréséhez, és nem 4,2 voltot. :grin: Attól függetlenül, hogy az akku 4,2 voltra, vagy 3,7 voltra van feltöltve.

A számításod akkor lenne helytálló, ha mecháról beszélgetnénk. Viszont a chip (DC-DC konverter) beékelődik az áramkörben az akku és a tekerés közé. A chip saját maga számolja ki (az akku töltöttségi szintjétől függetlenül) a megadott teljesítményhez az adott ellenállásra kiadandó feszültség nagyságát. Szerintem a példában helyes adatok szerepelnek.

Pacsi! azaz további szép napot, kellemes gőzölést!

3 kedvelés

Nekem biztosan kevés volt a kávé úgy tűnik, a kérdés csak annyi lett volna, hogy helyesen gondolkodom-e, mert ha igen ezzel ugyanolyan pontosan tudnám szabályozni magamnak a wattot a VV mód segítségével(helyes volt megadásával) mintha 0.1-es léptekben tenném VW-ben a másik modon. És szerintem ezt a kérdést meg is válaszoltad szóval köszi szépen:) ha jól sejtem egyébként a neten léteznek ilyen táblázatok melyekben egész korrektul le van írva, az x ohm, y watt, z volt hármasok.

2 kedvelés

Igaz…elnézést kérek. Még jó, hogy ránéztél…köszi a kiigazítást, pacsi.
Na gyerekek ő az elektroszaki, a többi csak duma :slight_smile: .

3 kedvelés

A számolás biztosan helyes de amit én írtam az a modról leolvasott érték tehát ahogy kedves társunk leírta valószínűleg ott a magic még. De @Kabak érvelése elég korrekt ahhoz, hogy elkezdjek azon gondolkodni, hogy hogyan heveri majd ki a pénztárcám ezt​:joy:

3 kedvelés

Igen, csak megerősíteni tudlak, helyesen gondolkodtál és számoltál. És igen, VV módban (bár közvetetten) elvileg lehetséges a teljesítmény változtatása 0,1 wattonként. Ehhez a modnak képesnek kell lennie a feszültséget századvoltonként léptetni. A neten bizonyára sok ilyen táblázat van. Szerintem egyszerűbb, ha készítesz magadnak egy excel táblázatot, dinamikusan változó cellaértékekkel. Az még mobiltelefonon is hordozható.

További szép napot, kellemes gőzölést!

1 kedvelés

Bocsánat, de elveszítettem a fonalat. :nerd_face:

Beszélgettünk voltokról, wattokról, ohmokról, de nem rémlik, hogy a “költségvetés-kiadás” szóba került volna. :grin: Inkább mindent visszavonok, minthogy a beszélgetésünk a pénztárcád rovására menjen. :rofl:

2 kedvelés

Késő, már meggyőztem magam, kis segítséggel…sl class V2…ja igen most látom, a posztba is beleírtam, nem megy ez ma nekem​:joy:

2 kedvelés