VapEvolúció 2. rész - 2000 után!

Itt van hát a folytatás. Ez valószínűleg közelebb fog állni hozzánk, hisz túl a 2. ezredfordulón, már megvolt minden ahhoz, hogy épkézláb e-cigit rakjanak össze. Sőt! Ahogy rohant az idő, úgy fejlődött a vapepiac is. És még mindig nem állt meg! Hogy jelenleg mi a nemzetközi legújabb vape ketyere és annak forradalmi újdonsága? Hogy megtudd, ahhoz el kell olvasd a VapEvolúció 2. rész – 2000 utáni részt. Vagyis ezt itt…

2000

2000-ben csupán annyi történt, hogy különböző dohányipari vállalatok dolgoztak azon, hogy létrehozzák a cigaretta biztonságos változatát, ám ekkor sem vitte sikerre az elektromos cigarettát senki, ugyanis nyilvánosan (a kormány és a BAT nyomására) senki sem merte elismerni, hogy az analóg cigaretta olyannyira káros, hogy muszáj azt kiváltani egy sokkal biztonságosabb alternatívával. De aztán jött egy férfi, aki gyászában fittyet hányt mindenre, legyen az a BAT vagy a Batman…

2003 – AZ ELSŐ GENERÁCIÓ, AZ E-CIGI SZÜLETÉSE!

A dohányzási tilalmak egyre gyakoribbá váltak a világ minden pontján. Magyarországon a tilalom 2012 január 1-től lépett érvénybe, és máig fokozatosan szigorodott. A cigaretta egészségre káros hatásai egyre ismertebbé váltak 2001-re. Amikor Hon Lik kínai gyógyszerész édesapja tüdőrákban meghalt, úgy döntött, hogy kitalál valamit ami kockázat nélkül hozza a dohányzás élményét. Olyan ötlete volt, mint Gilbert-nek. Úgy gondolta a gőz megfelelően kiváltja majd a dohányfüstöt. Hon Lik az egészséget tartotta a legfontosabb szempontnak. 2001-ben kezdett el dolgozni az első generációs e-cigi tervein. Akkoriban már megvolt a technika, így az nem szabhatott gátat az elektromos cigarettának és az akkumulátortechnika is már elég fejlett volt. Lítium-Ion akkumulátort használt (ahogy ma is minden Vaper és Vaperina) amelyre csatlakoztatott egy aprócska, úgy nevezett „hordozható” elektronikát. Hon Lik e-cigije vákuumkapcsolós és cigaretta formájú volt. A patron amibe a fűtőszálat és a liquidet tette eldobható volt. Melynek helyére természetesen egy másik patront lehetett tenni. 2003-ban elfogadták a szabadalmát. A termék a Ruyan nevet kapta. Hon Lik ezzel a ma kezdetlegesnek vélt elektromos cigarettával pillanatok alatt híressé és sikeressé vált. A legelső liquidet Herbert Gilbert alkalmazta. Ízesített vizet töltött az általa tervezett e-cigibe. A találmány tökéletesen működött addig amíg, mint már írtam, Gilbert raktára le nem égett és vele együtt minden el nem veszett. Aztán jött Hon Lik. 2003-ban úgy tudta véglegesíteni az e-cigijét, hogy a liquidet is megalkotta hozzá. Rengeteg kísérlet kellett, mire rájött, hogy a propilén glikol (PG) az igazi. A PG-nek számos előnye van. Jól tartja a nikotint, ez csak Hon Lik-nek volt újdonság akkoriban, de hevítve gőzt képez, szagtalan és ízetlen így bármivel ízesíthető, alacsony viszkozitású, így a vatta és az üvegszál is könnyen felszívta és az FDA (Food and Drugs Administration, azaz Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hivatal) már jóváhagyta, hogy alkalmas élelmiszerekben és gyógyszerekben való felhasználásra. Később kiderült, hogy a növényi glicerin (VG) ugyanolyan alkalmas liquid alapanyag, mint a PG. Illetve hipoallergén, ezért nem okoz semmilyen kellemetlenséget a PG érzékeny embereknél. Ezenkívül a VG sűrűbb, mint a PG, ami „zsírosabb” gőzfelhőket eredményezett és eredményez ma is.


Hon Lik, aki megvalósította a világ számára Herbert Gilbert álmát.


A Ruyan e-cigi egyik típusa.

2004

Hon Lik Ruyan nevű elektromos cigarettája szinte bekebelezte a Kínai piacot.

2005

Elkezdték Kínán kívülre is szállítani a Ruyan-t.

2006

Hon Lik ötletén elindulva két brit fickó 2006-ban feltalálta a Cartomizert-t és ezzel együtt az Ego akkumulátort. Ez már fejlettebbnek bizonyult, mivel cserélhető porlasztós Ego csatlakozós és újratölthető tankos szett volt. Az Ego-val debütált az első porlasztó és azzal együtt a köztudatba ivódott az ellenállás fizikai fogalma. Mivel a porlasztó jobb élményt nyújtott, és praktikusabb is volt így elég gyorsan felfutott a termék.

ego-t-ce5-1100-mah-duo-kit-black
Az első Ego szett.

2007

A Ruyan sikere ekkor még töretlen volt, elkezdtek az Amerikai piacra szállítani.

2010 – MÁSODIK GENERÁCIÓ

Megjelent az Európai piacon is a már második generációs elektromos cigaretta, az Ego. Újratölthető akku, újratölthető tank. A két brit fickó, akiknek a neveikre sehol sem bukkantam rá, az Ego-val hatalmasat akasztottak. Innen már tényleg nem volt megállás.

2012

Ezt követően, mikor már rajongói is lettek szép számmal a gőzölésnek, ezeknek a rajongóknak egy kis tábora kiokoskodta, hogyan módosíthatják az elemlámpa csatlakozóját úgy, hogy arra (akkor még) Cartomizer-t lehessen csavarni. Ezzel megnövelve első sorban az akkuidőt. Erre az ötletre a Kínaiak le is csaptak nyomban, fejlesztették és tovább gondolták. 2012 körül (pontos évszámot nem találtam) megjelentek a technikailag szintén második generációba tartozó e-cigik, a szabályozható csőmodok, azaz az APV-k (Advanced Personal Vaporizer), és a mechák. Ezzel egy sokkal intenzívebb vape élményt nyújtva a felhasználóknak.


A második generációs APV.

2013 – HARMADIK GENERÁCIÓ

Az elektromos cigaretta néhány év alatt olyan rekord gyorsaságú fejlődésen ment keresztül amit a mai napig is tapasztalunk. Néhány havonta jönnek ki új holmik. Ez olyan technikai és ipari fejlődés ami más iparágra nem jellemző! A harmadik generációval jöttek a box modok, a több akkus modok, a kijelzős modok, a DL tankok, különböző chipek, pontosabb elektronika, a TC, a Bypass és még sorolhatnám…

De más módjai is vannak a gőzölésnek. Már megannyi eszköz elérhető a piacon, csak a forma lehet eltérő. Vízipipa, Pen, mod készlet, csőmod készlet, kezdő készlet, POD, de már asztali párologtató is létezik. Ezek mindegyike Electronic Nicotin-Delivery Systems (ENDS) néven ismertek. Magyarra fordítva ezek elektromos nikotin szállító rendszerek.

2018-ban, Hon Lik találmánya után 15 évvel, a globális vapepiac bevétele szakértők becslése alapján meghaladta a 14 milliárd dollárt. Ez a bevétel várhatóan 2025-re 50 milliárd dollárra nő.

Nos tehát, ez eddig három vape generáció…

2021 – NEGYEDIK GENERÁCIÓ

Egy másik, jelenleg újnak számító funkció már a negyedik generációs vape eszközöket jellemzi. A szakértők szerint, és egyébként szerintem is, sok felhasználó számára segítség lesz. A bluetooth-os modellek nem újdonságok. De a kereső funkció már igen! Ha nem tudod hová tetted a szettedet/mododat, csak megkeresteted az applikációval. A mod jelezni fog. Ez a funkció a Vandy Vape Gaur 21-ben is megtalálható és várhatóan egyre több modban benne lesz a későbbiekben.


Vandy Vape Gaur 21 és az ANTI-LOSS kereső funkció.

A váltakozó áramú mod (Alternating Current Mod, röviden ACM) a vape technológia negyedik generációját Nikola Tesla ihlette. Az Innokin pedig megtervezte és piacra dobta!

Az e-cigik korábbi generációi mind egyenáramot használtak a tekercsek egyetlen irányba történő hevítéséhez. A váltakozó áramú üzemmód mindkét irányból képes áramot küldeni a tekercsre. Az Innokin-nál azt mondták az a céljuk, hogy a vapelés még jobb élményt nyújtson a felhasználóknak. (Ennél is jobbat? Hááát…) Ez egy új módja lehet a fejlődésnek ami újabb innovációkhoz vezethet. Ez az izgalmas új technológia könnyen használható, nagyon összetett, és minden jelenlegi piacon lévő tank és tekercs használható vele. Az összes lehetőséget még nem aknázták ki az Innokin mérnökei, de abban reménykednek, hogy a felhasználók visszajelzései alapján képesek lesznek minden lehetőséget meglátni amit a váltakozó áram nyújthat. A felhasználó mostantól beállíthatja a Hertz frekvencia hullámalakját, valamint a kimeneti feszültség teljesítményét is. Különböző típusú hullámformák kiválasztásával és a frekvencia beállításával a teljes ízspektrum előhívható ami a liquidben van. Az ACM technológia növeli a tekercs és a liquid közötti hőátadás hatékonyságát, ami javítja az ízeket, meghosszabbítja a tekercs élettartamát és állítólag nem is kokszol annyira.

Innokin_fourth_generation_ecigarette|.656x496
Az ACM technológiás Innokin újdonság.

Itt tartunk tehát 2021-ben! És gyanítom, lesz még új a nap alatt…

Köszönöm, hogy elolvastátok! Gőzben gazdag szép napot! :kissing_heart:


Előző rész

35 kedvelés

Köszi, köszi, köszi Kinga! Újkori történelem. :wink:.

6 kedvelés

Ez megint klasszul sikerült ,gratula!

6 kedvelés

Köszönjük szépen a munkádat!
:heart::heart_eyes:

6 kedvelés

Egy újabb remek írás!
Köszi! :slightly_smiling_face: :kissing_smiling_eyes::dash:

5 kedvelés

Happy Birthday GIF by ideekreativ

Gratulálok ismét lenyűgöző írás! :ok_hand:

4 kedvelés

Szia Kinga! Ismét lekötött az iromány! Köszi! Gratula!

5 kedvelés

Köszi szépen @Vaperina_Kinga ! :kissing_heart: Ismét nagyon jó írás lett!:kissing_heart:

5 kedvelés

Excited Despicable Me GIF

Azt hiszem szerencsés időszakban kezdtem vapelni.

6 kedvelés

Azért ez az innokinos dolog érdekes

4 kedvelés

Köszönöm szépen mindenkinek! :smiling_face_with_three_hearts::kissing_heart::kissing_heart:

6 kedvelés

Kéz csók Kinga !

Köszönjük ! Alapos lett mint mindig ! :blush:

4 kedvelés

Szia @Atis :smiling_face: Köszönöm :kissing_heart:

3 kedvelés

Igaz,hogy nem igazán értem még mi az a ACM,de biztos jó!:see_no_evil:A cikk viszont nagyon-nagyon jó ismét!Nagyon szeretem olvasni az írásaidat!:heart:

3 kedvelés

Mert ugyebár Nikola Tesla találta fel a váltakozó áramot. :slightly_smiling_face: Thomas Edison jól le is járatta miatta… Ezért szeretem a történelmet, mert tele van Izgis sztorikkal. :smiling_face:

Amúgy a váltakozó áram annyit jelent, hogy két irányba haladnak az elektronok. Teszem azt elindulnak az akku pozitív felétől a tekercsre, aztán egy ponton megfordul és elindult a tekercs felé a negatív pólus felől. Ezzel egy “S” alakú utat ír le, az ha nem tévedek a Sinus-görbe. A Hertz pedig azért kell, hogy megadja a Sinus-görbe “sűrűségét”.

De nem vagyok túl jó fizikából, ezért bárki kijavíthat.:slightly_smiling_face: De én úgy tudom az amitől működik az ACM, az amit leirtam. :slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Tannéni üzeni: jövő héten vizsga, a két történelemóra anyagából kell készülni, aki nem tudja kívülről-belülről, be se jelentkezzen az oldalra! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

8 kedvelés

Fizikából sík hülye vagyok​:joy:Miért is jó ez nekünk?:see_no_evil:

2 kedvelés

@Viktor_Hajdu mindjárt nyílik a napló a “H” betűnél… :rofl:

@anon88785338 mert sok új és jó dolgot hozott az ACM. A vape eszközökben való megvalósítása az ami nagy durranás. És egyébként sok jót vélek felfedezni ebben. Ez még lekokszolja a tekercset is. :sweat_smile:

7 kedvelés

Tannéni ne mááááá, beteg vagyok, rosszul vagyok, meg inkább feleljen az Ede, mer ő nyakon szúrt a körzővel. :rofl:

5 kedvelés

Szuper és élvezetes folytatás. :grin: Kíváncsi leszek mi lesz pár éven belül. :thinking: Lassan olyan technológiákat használnak amitől égnek áll majd a hajunk. :joy: Hamarosan jön a zenélő vaper. :rofl:

5 kedvelés