Vaperbetegségek 1. rész - Az ízvakság

A vaperélet nem mindig könnyű. Nem ez a legegyszerűbb hobbi a világon. De mivel sok szépsége van és sokkal több az előnye, mint a hátránya ezért az, hogy egy egészségügyi állapot miatt feladjuk a vapelést az számunkra nem tartozik a választható opciók körébe. Persze szélsőséges esetekben igen, mint amilyen a Meniere. De a Meniere szerencsére ritka, és most picit lépjünk is vissza az általános dolgokhoz. Mi nem szeretjük a túl egyszerű megoldásokat. Hisz a gondok azért vannak, hogy megoldjuk azokat! A vapelésnek is vannak rizikófaktorai, kisebb-nagyobb buktatói amik csak idővel mutatkoznak meg. De mivel már sokan átéltük ugyanazt az állapotot ezért a megoldás is megvan minden lehetséges problémára. Nézzük meg ezúttal azt, hogy melyek azok a rizikófaktorok amiknek a bekövetkeztével megzuhanhat a lelkesedésünk a vape iránt. És világítsunk rá a megoldásra, illetve a probléma gyökerére. Ne feledd, mindenre van gyógyír!

Vaperbetegségek 1. rész – Az ízvakság


A leggyakoribb vaperbetegség az ízvakság. Ahhoz, hogy a betegei legyünk nem feltétlenül kell más alapbetegségben szenvednünk. Az a fajta ízvakság ami a gőzléreket jellemezheti az a hypogeusia, vagyis az ízlelés részleges elvesztése. Azért részleges, mert általában csak egy általunk nagyon gyakran pöfékelt ízre terjed ki. Kvázi, ha éjjel-nappal csak egy adott liquidet szívsz számíts arra, hogy egy idő után nem fogod érezni az ízét.

Az ízvakság kialakulásához nemes egyszerűséggel „sokkoljuk” az ízlelőbimbóinkat azzal, ha állandóan ugyanazt az ízt szívjuk. Mondhatni nem dolgoznak, beleunnak, megcsömörlenek. Kivéve a mentolos ízektől. A mentol ugyanis nyugtatólag és frissítően hat a papillákra. Ezért a mentolos íztől képtelenség ízvakságot kapni. Ami egyébként megoldás lehet annak aki gyakran szenved ebben a vaperbetegségben. Jó esetben csak 1-3 napig áll fenn az ízvakság állapota. Rosszabb esetben viszont akár 10-14 napig is eltarthat. Ugyanis nagyjából 2 hét kell ahhoz, hogy az összes papilla regenerálódjon.

Mint írtam, ehhez az állapothoz nem szükséges egyéb betegségben szenvednünk, mert ez bármikor és bárkinél kialakulhat. Sőt! Annál is aki nem e-cigizik! Ám vannak bizonyos betegségek, egészségügyi állapotok, illetve olyan kezelések amik miatt hamarabb vagy gyakrabban elérhet minket az ízvakság.

Az itt felsorolt betegségek és egészségügyi állapotok azok amiknek a mellékhatásaként tapasztalhatunk ízvakságot:

  • Felső légúti vagy orrmelléküregi megbetegedések
  • Fogászati problémák vagy rossz szájhigiénia
  • Nyálmirigy-gyulladás vagy Sjögren szindróma
  • Szájszárazság
  • Bizonyos vegyi anyagok expozíciója
  • Száj, torok, orr, illetve fül műtét
  • Fejsérülés
  • Allergia
  • Anyagcsere rendellenességek
  • Daganatos megbetegedés

Az itt felsorolt gyógyszerek és kezelések azok amik szintén rádobnak egy lapáttal az ízvakságra:

  • Gombaölő gyógyszerek
  • Makrolidok (bizonyos fertőzésekre alkalmazzák)
  • Fluorokinolon (ez egy antibiotikum)
  • Savlekötők
  • Vérnyomáscsökkentők
  • Koleszterincsökkentők
  • Sugárkezelés
  • Kemoterápia

Akik a fent felsoroltak valamelyikében szenvedett/szenved, vagy gyógyszerekre, kezelésre van kényszerülve, azok a Vaperek és Vaperinák sokkal rosszabb helyzetben vannak. Ugyanis náluk az ízvakságra hajlamosság esélye sokkal nagyobb. Viszont, ha tudatosan vapel valaki akkor ezek a rizikófaktorok eltörpülnek.

Ahhoz, hogy elkerüld vagy megelőzd az ízvakságok a következő tippekkel tudlak ellátni:

  • Vigyél be több folyadékot!
    Nekünk gőzléreknek eleve több folyadékot kell innunk, a liquid dehidratációs hatása miatt. Ezzel elkerüljük a szájszárazságot is és az ezzel gyakran együtt járó ízvakság kialakulását.

  • Rendszeres szájápolás!
    A fogmosás, szájvizek, rágók és szájsprék használata nem csak üdévé teszi a megjelenésünket, de a papillákat is frissen tartják.

  • Ha még dohányzol, tedd le végleg!
    A cigaretta is okoz szájszárazságot, ám ez mellett még tompítja is a papillákat, így vagy fals ízt érzünk, vagy hamar elmegy az ízlelésünk egy bizonyos ízre kiterjedően. Meg egyébként sem jó dolog az analógot az e-cigivel egyidejűleg használni!

  • Hosszabb szünet két slukk között!
    Ez is egy módja az ízvakság elkerülésének. Elpöffentesz néhány slukkot, majd nem pár perc múlva nyúlsz a szettedhez ismét, hanem sokkal később. Ezzel nem sokkolod olyan szinten a papillákat mint a gyakori használattal, vagy a láncslukkolással. Ha ezt a módszert választod, akkor valószínűsíthetően szükséges a magasabb nikotinerősség!

  • Gyakori ízcsere!
    Célszerű 2-3 szettet használni a nap folyamán, így pont a fő okot kerülöd ki ami az egyféle íz napi pöfékelése.

  • Mentolos vagy koolada-s ízek!
    A mentol nyugtató, frissítő hatással van a papillákra. Ezért a mentolos vagy koolada-s ízek mindig úgy hatnak mintha friss keverés lenne. Kivéve, ha kokszos a tekerés!

  • Íz nélkül!
    Az alatt az idő alatt amíg nem érezzük a finom ízeket kár is pazarolni. A sima ízesítetlen alaplével a nikotinéhségedet pótolhatod amíg visszatér az ízlelésed. Meg persze ezzel teljesen kizárod az ízvakság felmerülésének gondolatát is. Hisz nem lesz íz amitől ízvakságot kapj.

  • Használj balzsamecetet!
    A balzsamecet serkenti az ízlelőbimbókat és a főzéshez is kiváló. Önmagában is fogyasztható, selymesen savanykás ám közben mégis édes ízű. Balzsamecettel főzni jobb, finomabb. Mindenképp megéri bevezetni az étrendbe.

Korábban hittük, hogy a kávébab és a citrom is képes segítséget nyújtani ízvak időkben. De sajnos az idő előrehaladtával bebizonyosodott, hogy ezt az állapotot csak a mentol tudja valamelyest visszazökkenteni alaphelyzetbe. Ezen kívül maximum megelőzni lehet a fent leírt módokon.

Megosztanám a személyes tapasztalataimat is. Mivel azért párszor már velem is előfordult, hogy nem éreztem az ízeket mikor túltoltam egy ízt. Nálam két dolog vált be, hogy napi szinten az összes tankomat használom, így nem csak egy ízt szívok egész nap. Illetve beiktattam egy napközbeni plusz fogmosást és rászoktam a rágóra. De ismerek olyan Vapert aki arra esküszik, hogy 3 naponta mindegyik tankját újratekeri. Ha Te ismersz gyógyírt az ízvakság megelőzésére, oszd meg a többi Taggal hozzászólás formájában a cikk alatt.

Kis érdekességek:
Az ízlelőbimbók kúpos, hengeres vagy gomba alakúak lehetnek. Különböző típusú papillák találhatók a nyelv különböző részein, de még a szájüregben és a torokban is vannak szépszámmal. Így az egyik aromára való érzékenység dominánsabbá válik, mint a másikra. Természetesen attól függően, hogy a nyelv melyik területét éri az inger. Ha olyan területre helyezünk egy csipetnyi sót, ahol édes ízt érzékelő papillák találhatóak, akkor azt kevésbé fogjuk sósnak érezni. Az ízlelőbimbók valójában a papillákon lévő kis receptorok amik szabad szemmel nem láthatóak. A papillák száma átlagosan 10.000-re tehető, de ahogy idősödünk a számuk csökken. Minden papillán 6-8 ízlelőbimbó található, de ez változó a papillák alakja miatt.

A Meniere egy fül-orr-gégészeti és neurológiai tünetegyüttes aminek a fő tünetei az erős, forgó jellegű szédülés és hányás, végül az eszméletvesztés. Sajnálatos módon, egy gyógyult Meniere beteg exVapertől tudom, hogy a liquid elpárologtatása felerősíti a szédülést. Aki bármilyen apró tünetet észlel magán, az haladéktalanul forduljon orvoshoz!

Köszönöm, hogy elolvastátok! :heart_eyes: Gőzben gazdag szép napot Nektek! :kissing_heart:


Következő rész

52 kedvelés

Kézcsók Kinga ! :blush:

Köszönjük ! Ismét remek lett , mint mindig ! Respect ! :hugs: :heart: :ok_hand:

3 kedvelés

Szia Kinga! Jó lett! Gratula! Tudtam ügyi vagy! :grin:

3 kedvelés

Ismét egy nagyon király cikk @Vaperina_Kinga !

Köszi! :slightly_smiling_face:

7 kedvelés

Köszönöm szépen fiúk. :smiling_face_with_three_hearts: És köszönöm, hogy olvastátok! :heart: Napokon belül publikálom a következő részt.

Addig is, szép estét Nektek! :kissing_heart:

10 kedvelés

Nagyon jó! Folyamatos ízvakságos problémáim vannak, egy részét a leírtaknak már tapasztaltam és alkalmazom…Ezek alapján jobban fogom tudni kezelni :slight_smile:

6 kedvelés

Remélem hamarosan megoldódik a gondod. :smiling_face_with_three_hearts: Én drukkolok Neked. :kissing_heart:

7 kedvelés

Végre megtaláltam ezt a topicot,hétvégén láttam de nem volt időm hozzászólni .Először is gratula Kinga!Kérdés,bar szerintem egyedi probléma .Adott egy dvarw clone.Hajlamos vagyok édeskésebb,összetett! Ízekkel(dohányos is) akar egy tankon belül is izvakságot kapni.Vagyis neha teljsen ,neha csak egy adott íz dominál .Ugyanez más tanknál nem jött még elő .Próbáltam 0.75-1.5 ohmig 10-16 wattig minden huzallal és több afc-vel.Gondolom bennem van a hiba.Sima dohányossal nincs ez a probléma .

4 kedvelés

Szia @Paldeak_Attila

Nagyon szépen köszönöm! :smiling_face_with_three_hearts:

Sajnos a Dwarv nekem is kakukktojás íz téren. Úgy vélem, mivel pici a kazantér és ahhoz képest viszonylag kevés levegő halad át rajta ezért jobban is kokszosodik.

Milyen huzallal használod?

Nekem SS van benne, 2es magon 5 vagy 6 menet és ha egész nap azt szívom már délutánra elmegy az íz. :thinking: Én ezt a kokszosodás számlájára írom. De nyugodtan cáfoljon meg bárki, az csak jó, ha több tapasztalat is van. :blush:

A dohányosokkal meg az a helyzet, hogy annyira intenzív az ízük, de nevezzük erősnek inkább… Annyira erős az ízük a dohányos liquideknek, hogy emiatt tartják is szépen. :thinking: De ez csak sejtés, mivel nagyon ritkán (inkább nem mint igen) szívok dohányosat.

3 kedvelés

Szia Kinga !Nagyon érdekes a helyzetem,de most van időm is jobban leírni .A probléma szerintem velem van és kizárólag a dvarw esetében .Próbáltam kanthal,nikkel és ss dróttal és az eredmény ugyanaz.Minden esetben nagy kedvencek le petit bond,element 555 és Ladybug Chicana az áldozatok .Ezek minden esetben ízesített dohány aromák, csonthéjasok mindben esetleg még vanília vagy karamell .Egész biztos hogy nem a koksz,új tekerés ,néha már egy harmad tank után nem érzem .Múltkor félreraktam hogy hétvégi peca után átrendezem a tekerést ,hétfőn előkaptam és adta újra szépen úgy hogy semmit nem csináltam vele…
A triókkal ez nincs,akár 2-3 napig is szívhatom ugyanezeket,este mondjuk gyümölccsel kombinálva de na!
Alap dohányizt szívok most a dvarwból,ugyanazt reggeltől-estig kedd reggel óta és az íz ugyanolyan,nem értem …
A tekerésem kettes magon van,most 1.6-os afc talán 1.2-2-szer 1.2-esig vegigzongoráztam már de mindig ugyanaz,max fél tank és jóccakát.Egy dolgot nem próbáltam meg 2.5-és mag de nem hiszem jobb lesz.Plusz még a gyümisre fogok rápróbálni hogy milyen lehet.
Mint ahogy kezdtem is szerintem velem van a baj,de ettől még nagyon szeretem a dvarw-ot,sőt szerzek még párját is,nagyrészt úgyis a dohány íz az irányvonalam.

Nem feltétlen Veled van a baj. Mint írtam is, velem is előfordul. A Trio több irányból hűti a tekerést. Ez lassítja a kokszolódást is. Mostmár van Trio-m, úgyhogy bizton mondom. :sweat_smile:

Vagy a másik az a hosszú kemény, ami ronthat az ízen. Pont ugyanez van nálam is. Ha félreteszem másnap már jó, de aznap még nem igazán jönnek vissza belőle az ízek. :thinking: Így már nem is viszem a Dwarvot sehova, ha több órára elmegyek valahova, mert félúton vissza kéne fordulni a Brünhildáért. :joy:

Szóval egyenlőre nem fejtettem meg mi okozza, de nem vagy egyedül a gondoddal. :hugs:

A harmadik tippem meg az, hogy szvsz én meguntam a Dwarvot. :thinking:

5 kedvelés

Hát nem tudom,az biztos unni nem unom.Kb három tank dohányos után is ugyanolyan finom most ez a tank,nincs ízvesztés meg semmi.Majd a gyümi aroma megmondja,hogy a dvarw alapvetően az édes ízeket vagy csak a deszertesebbeket nem akarja a szervezetemnek​:sunglasses:

2 kedvelés

Gyümi és desszert jelen! :raising_hand_woman: Sajnos a dohányosok nálam nem igazán játszanak, de biztos van valami boszorkányság abban a tankban. A Berry Pie is leáldozott 3 óra leforgása alatt…

3 kedvelés

Nekem egy kérdésem volna: A balzsamecettel mit kell csinálni? Meginni, vagy a tankba kell? Almaecet nem jó? Egyébként a savanyítás és az édes íz tompítása már a kezdetek óta foglalkoztat. De hogyan? A citromlé hevítve nem savanyú, hanem fekete, és keserű lesz. Ecettel, citromsavval még nem próbálkoztam, sőt a tankba nem teszek a gyári liquiden kívül semmit. Az édes íz ellen azt találtam ki, hogy szacharin tablettát szopogatok, és ezzel ízvakságot idézekelő az édes ellen. A dohányos ízek jobban tetszenek nekem ez után. A Heisenberget meg visszaveszem a palettámba, nagyon kezd hiányozni. Nem is tudom,a legutóbbi rendelésemből miért felejtettem ki?

1 kedvelés

Szia Ferenc. :slightly_smiling_face:

A balzsamecetet vagy önmagában fogyasztod, vagy pedig főzöl vele. :slightly_smiling_face: Az almaecet sajnos túl savas, azzal mást érsz el, nem serkenti az ízlelőbimbókat, hanem a savas ízzel elnyomnak minden egyebet. Azzal csak óvatosan. De a balzsamecetet nyugodtan. :blush:

(Jól csináltad. Tankba liquiden kívül mást TILOS tenni! :kissing_heart:)

2 kedvelés

Pontosítanám: Már nem teszek. Kezdetben voltak próbálkozásaim. Bár egy dolgot szoktam azért néha: Ha nagyon hiányzik a menthol, és nincs itthon olyan liquid, akkor a kínai jegesmedvés eszencia. De vigyázat! Az nem csak menthol! De nincsen benne méreg. Menthol, ami hűsít, a kámfor is hűsít, csak az keserű is, eukaliptusz olaj, és menta eszencia. Az is gyógynövény. Mindegyik összetevő hűsít, csak van más ízük is. Ezért csak egyetlen cseppet, és minél ritkábban, ha annyira kívánom a mentolos ízt.

6 kedvelés

Nagyon jó cikk lett! Gratula :blush:

3 kedvelés

Rémlik valami, csak nem lehetett cseppenteni :slightly_smiling_face: Egy tigris volt a krémes dobozon és rettentő pici volt az egész. Én nem vagyok biztos benne, hogy ez nem veszélytelen, viszont ha az ember náthásan az orra alá keni az kb ugyanaz, mert párolog és belélegzed. :thinking: Azért csak óvatosan! :heart:

1 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts: és azt is, hogy elolvastad. :heart_eyes:

4 kedvelés

A tigris balzsam az nem az! Sem a vietnámi balzsam! Azok zsírosak. A jegesmedvés eszendia víztiszta, átlátszó folyadék, zöld címkés átlátszó üvegben. Ilyen: https://www.napibio.hu/dr-chen-polar-bear-ess-olaj-27ml?tracking=gcpc&gclid=CjwKCAjwmK6IBhBqEiwAocMc8gNqWd5EqB3NXscPV3_DZrjUoTdyEa2E8XCM6fX5q8fkyb510BlkvRoCig0QAvD_BwE A mentol a jó benne. A többi illóolaj nem tudni, hogy reagál a hevítésre.