Vape-egészségügy kérdéskör

Kedves Vapertársak!

Egy olyan cikkbe botlottam az interneten két hete, ami minket érint. Ugyanakkor komoly fejtörést is okozott nekem, hogy szabad-e ilyet közzétennem vaper közösségben, hiszen a benne foglaltak erősen szembemennek azzal amit tudtatok, és tudtam én is. Ráadásul éppen pont most kell ez, amikor az aromafronton is komoly változások előtt állunk?! Végül úgy döntöttem, hogy mégiscsak meg kellene ismernetek, legyen a tartalma a szájízetek ellenére is. Ha van időtök olvassátok el, aztán majd mindenki azt a következtetést vonja le magának, amit vérmérséklete, logikája diktál. Mindenesetre ne a hírhozót (ezen esetben engem) büntessétek, ha nem igazán tetszik, amit olvastok. Ha az eszetek a cikk elolvasása után is azt súgja, hát csak legyintsetek rá egy nagyot, mondván: marhaság…

A téma jobb kibontása érdekében viszont írtam Nektek egy hosszabb bevezető szöveget is, ami viszont talán nem igazán elhagyható a cikk olvasása előtt. Kezdjük is tehát…

Mindannyian ismerjük Dr. Konstantinos Farsalinos nevét, hiszen hozzá kötjük az a tudást, mely szerint a vape 95%-ban kevésbé káros, mint a hagyományos cigaretta. Kardiológusként a dohányosok szívműködési zavaraival foglalkozott, amikor barátai révén megismerte az elektromos cigarettákat. A dolog azonnal érdekelni kezdte, és egy görög e-cigis fórum önkénteseivel kezdett bele a – rajta kívül minket is olyannyira érdeklő – téma kutatásába.

A Belgiumban dolgozó görög kardiológus tehát már 2011 óta dolgozott a vape toxicitásának vizsgálatán. Komoly és szigorú kutatásai azt találták, hogy a gőzölés ártalmai elhanyagolhatóak, a belélegzett aldehid mennyisége kicsi. Ugyanakkor egy kaliforniai laboratórium már akkor is ennek ellentmondó véleményt fogalmazott meg.

2015-ben Farsalinos cáfolta a Portlandi egyetem kutatócsoportjának azon következtetését, mely szerint a vape 5–15-szörös mértékben ártalmasabb a dohányzásnál (annak formaldehidtartalma miatt), mert szerinte a következtetéseik hibás adatokon alapultak.

A kaliforniai laboratórium 2016-ban megjelent tanulmánya szerint a vape-eszközök aldehid-kibocsátása 600–32 000-szerese a hagyományos cigarettákénak, ami mind a fogyasztókra, mind a passzív jelenlevőkre nézve rendkívül ártalmas. Farsalinos reprodukált kísérleteiben azt bizonyította, hogy a kaliforniaiak tesztjei hiteltelenek voltak a folyadék túlhevítése miatt (mondhatjuk, hogy kb. a “szárazat kapsz” állapotban mértek). A rekonstukció során ugyanazt a (CE4 V2) tankot helyesen használva a formaldehid koncentrációja 10-szer, az acetaldehid 6-9-szer, az akrolein pedig 16-26-szor volt kisebb a gőzben.

Porlasztók

Az akkor modernnek számító Aspire Nautilus Mini tankkal elvégezve a kísérlete pedig bizonyította a fenti rémisztő állítás újabb ellenkezőjét, azaz, hogy az aldehid-kibocsátás mértéke valójában nem több, hanem ellenkezőleg: 94,4-99,8%-kal alacsonyabb, mint egy hagyományos cigaretta kibocsátása. No, kb. innen származtatjuk mi a mágikus 95-öt…

Farsalinos fontosnak tartja a hitelességet, hiszen orvosként olyan dolgokról tesz nyilatkozatokat, melyek sokak életére lehetnek komoly kihatással. Ugyanakkor tudni kell azt is, hogy erős ellenszélben dolgozik. A BigTobacco és az általa pénzelt tudományos körök kutatásai természetesen az ő eredményeivel ellentétes véleményeket fogalmaznak meg. Dr. Farsalinos ugyanakkor sosem állította, hogy az e-cigarettázás egészséges lenne, mindössze károsságának mértékét tartja a hagyományos cigarettákhoz képest elenyészőnek. Állítja, hogy amerikai egyetemek, sőt, maga a CDC is olyan tanulmányokat tesznek közzé, melyek eredményei vagy módszereik hamisak, és valójában magukat hiteltelenítik el. A CDC (azaz “Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ”), egy olyan gigaszervezet, mely neve sokak számára ismerős lehet. A pandémia alatt bőven kivették a részüket a veszélyek eltúlzásából, a hisztériakeltésből, az oltás kötelezővé tételének erőltetéséből, illetve a józanabb hangú orvosok, tudósok véleményének (és személyüknek) totális elnyomásából. Gyakorlatilag az amerikai egészségügy legfőbb irányító szerve. Tehát az egyetemek és a CDC a vape-ellenes kutatások eredményeinek közlésére az egyetemek weblapjait és a nagy nyilvánosságot használják fel. (Ha tovább olvasol, a CDC felemlítése nem volt véletlen, később még értelmet nyer.) Farsalinos azt is többször hangsúlyozta, hogy a vape-kutatásoknak alaposaknak, sokrésztvevősöknek és hosszútávúaknak kellene lenniük, hogy valós eredményekre vezessenek a gőzölés biztonságának növeléséhez.

Sérelmezi az EU döntéshozóinak hozzáállását is vape-kérdéshez (értsd: TPD szabályozások). Véleménye szerint a 20mg maximális nikotintartalomra lekorlátozás kimondottan akadályozza a dohányzásról való leszokást (pontosabban a jóval kevésbé ártalmas módszerre átszokást). A vape során beszívott gőzből a nikotin ugyanis is sokkal kevésbé hatékonyan szívódik fel (kb. 35 percig kellene szívni egy 9 watton használt készüléket ahhoz, hogy egy öt perc alatt elszívott hagyományos cigarettának megfelelő nikotinmennyiséget pótoljon vele a felhasználó). Tehát ily módon a nikotinmennyiség ilyen alacsonyan tartásának erőltetése akadályozza a hatékony átszokást. Emlékeztek még arra, hogy régen ilyen esetben 36mg-ot ajánlottak?

Farsalinos állítja azt is, hogy a nikotin csak a (hagyományos cigarettában levő) más alkaloidokkal együtt igazán addiktív. Mivel ezek az e-cigarettában nincsenek jelen, neki komoly kétségei vannak azzal kapcsolatban, hogy reálisan a vape rabjává lehetne válni. Sok kutatása volt eddig is, pár publikálásra is vár, de természetesen a pénzhiány akadályozza a munkáját, hiszen mögötte nem állnak nagy, pénzes szervezetek.

Elmondja azt is, hogy az élelmiszerekben engedélyezett aromák belélegzés általi hatásait nem ismeri ő sem (2021-es ECF-interjú), pár minta elemzéskor viszont találtak a gőzben olyan anyagokat, amiknek nem kellett volna ott lenniük, ami aggodalomra adhat okot. Ugyanebben az évben mondta azt is, hogy 160 likvidet vizsgálnak meg a világ különböző pontjairól, feltárják a problémát, és megoldási javaslatokkal szolgálnak majd. (Tényleg, ismeri valaki, hogy ennek lett-e már eredménye? Mert a doki saját (https://www.ecigarette-research.org/research/) oldalán a legfrissebb kutatás is csak 2020. novemberi…)

Ahogy Farsalinos ugyanebben az interjúban ismerteti, ennek a jelenségnek a feltárása egy nagyon összetett és bonyolult tesztelést kíván(na) meg, amelyekkel könnyű visszaélni, vagy akár csak félreértelmezni is az eredményeket. A gyártó cégek, ahogy a szakértők is, gyakorlatilag sötétben tapogatóznak. A vape egy rendkívül összetett egyedi termék: a kémia, a technológia, az elektronika és a fizika integrátuma. Ráadásul a teszteknek csak úgy van (avagy lenne) értelme, ha azokat oly módon végzik el, ahogyan a felhasználók a terméket valóban használják.

A likvidekben levő káros összetevők problémájának megoldását pedig abban látta, hogy a gyártó cégeknek kellene tesztekkel igazolniuk (a nyilvánosság és a vásárlók felé), hogy az ő termékük mentes az ilyesmiktől. Mivel a vaperek nem a maguk ellenségei, így nyilván az ilyen cégek kerülnének versenyelőnybe a minőségi termékeik iránti megnövekedő kereslet által, és tennék így még biztonságosabbá az e-cigarettázást.

Nos, ez a hosszú bevezető szolgált arra, hogy a következő cikk fordítását közzétegyem. A szerzőről, Dr. Joseph Mercoláról annyit kell röviden tudni, hogy amerikai orvos, aki neves kutatók és orvostársak cikkeit és kutatásait is publikálja étkezés, vitaminok, életvitel, gyógyszerek, pandémia, oltások, stb. témákban. A pandémia idején, annak hibás kezelése miatt szembefordult az amerikai közegészségüggyel, így a kormányzattal, és a fent már korábban említett CDC-vel is. Cikkeire, véleményére válaszul azonnal közellenség lett (mint oly sokan mások). A kormányzati szervektől kezdve a New York Times-ig, a Facebookig, valamint az ügyben anyagilag leginkább érdekelt BigPharmáig mindenki szembefordult vele és társaival. Azonnal megkapta természetesen a “félretájékoztató” jelzőt, és bár minden eredménye igazolt tudományos tényeken és kutatásokon alapszik, ez mindmáig tart. Tiltották ahol lehet: cégét, weboldalát támadták, az általa közzétett információkat cenzúrázták, és úgy általában megkapta a teljes csomagot, ami kijárt neki a “nagyok” szerint. Az, hogy (az ő és társainak) korábbi állításairól, kezelési javaslatairól mára már túlnyomórészt többszörösen bizonyított, hogy megalapozottak és igazak voltak: nem téma a hírekben…

Ezeket mindössze azért írtam le, hogy lássátok, nem egy, a dohánycégek által pénzelt orvos cikkét fogjátok olvasni. Írásait a pandémia kezdete óta napi szinten figyelemmel kísérem, és sosem olvastam nála semmi olyat, ami tisztességtelenségre vagy rosszakaratra, hátsó szándékra utalt volna, sőt! Komoly aggodalommal figyelte azt a teljes őrületet, ami az elmúlt években világszerte folyt. Azt, hogy a hatásos és olcsó anyagok (jól bevált gyógyszerek, vitaminok) és kezelési protokollok helyett inkább a káros mint hasznos lélegeztetőgépekkel, vagy éppen drága és ismeretlen hatású kísérleti génterápiás oltásokkal kezelték a helyzetet, hogy a maszkok tudományos kísérletekkel igazolt hatástalanságáról már ne is beszéljünk… Jelen cikk eredetije már (pont az őt ért folyamatos támadások miatt) nem elérhető, mert minden cikke csak két napig online. Ugyanakkor pár egyéb oldalon meglelhetitek az eredeti angol szöveget másodközlés formájában (a cikk eredeti címe: Vaping Causes More DNA Damage Than Regular Cigarettes).

Tehát: aki a fenti hosszú bevezető ellenére sem ijedt meg a téma megismerésétől, a lefordított cikket csatoltan megtalálja. Zárójelekben a hivatkozások, így aki késztetést érez rá, hát jobban is elmerülhet a témában, kutatási eredményekben. Természetesen az én lelkemnek az tenne jót, ha Farsalinos professzortól kaphatnánk egy cáfolatot erre, de sajnos az utóbbi három évben ő nem publikált semmit. Tud róla valaki valamit egyébként???

CikkFordítás.pdf (92,3 kB)

5 kedvelés

Köszi, az előszóval együtt, raktál bele melót rendesen, nem csak egy szösszenet.
A tanulság…én sem tudom​:smiley:
Az analógtól hosszútávon biztosan megdö@lünk; ettől meg talán​:thinking: Na innentől mindenki kizárólag saját felelősségre! (2x év bagózás már megvolt, most itt próbálkozom. Ha a holnap eldobom,és többet nem gondolok rá opció lenne, akkor tuti azt csinálnám)

2 kedvelés

Köszi elolvastam…én a megoldást a 600milliárd dollárban… látom…

1 kedvelés

Én is köszönöm klassz írás,de ugyanazon az elven vagyok.
Ha huszonév dohányzás után a gőzgyártást is tudom folytatni legalább addig,majd beszámolok a következményeiről húsz év múlva.
Addig meg :man_shrugging:jobban érzem magam 4 éve mint előtte,sőt……azt meg már nem is írom le :joy:

5 kedvelés

Nem is arról van szó, hogy én is meggondoltam volna magam, hiszen a 15 modba, kb. 30 tankba, na’meg az 50-60 likvidbe, illetve az egyebekbe fektetett pénzem nem hagyom ám veszni :laughing: Maga az előszó és a fordítás is csak azért “szerény” gőzben született meg, mert sajnálom az antik hifimet a DL-ködtől!

2 kedvelés

Elolvastam, köszönöm. Jó írás, de akkor most gőzölök egyet, és legalább nem leszek büdös :blush::+1:
Szerk… DC pistaccio forever akármi is van benne :thinking::+1::blush:

5 kedvelés

En gozokok tovabb. Aztan tenyleg majd el valik. 1991-2009/10 ig szivtam analogot. Eleg volt. Azota Vape. Nem tapasztaltam eddig problemat.

3 kedvelés

Szerintem húsz év alatt nem költöttem annyit mint négy év alatt​:joy:én sem panaszkodni akartam :grin:van miből elszívnom azt a “pár db “ aromát és ha minden jól megy,még szeretnék élni hogy nyugdíjas koromra vitatkozzunk ki miből mit teker és mit szív :grin::grin::grin::grin:

3 kedvelés

Hát igen…azt eddig is sejtettük, hogy nem hegyilevegő, látom itt az egyik bevezető út mellett az embereket futni, ahol percenként megy el egy autó 70-el, azok meg sportolás címszóval tüdőzik be a smogot. Csak átfutottam a cikket, de mi a helyzet a dohányzás okozta 100 féle gebasszal? Azzal kéne összevetni. Egyébként meg az élet halálos. :sweat_smile:

Kb úgy néz ki mintha a covid oltás mellékhatásait akarnák a vépelésre fogni…miért is nem csodálkozom :grin:

3 kedvelés

Elolvastam, szépen össze van rakva.
Ha nem lennék sokkal jobban a vape-re átállás óta talán el is gondolkodnék.
De így nem, szívtam inkább egy kis desszertet​:blush:

3 kedvelés

Ja nem voltam kovidos, nem tudok róla, 1 éve még taknyos sem. Batman vagyok-e? :grin:

En elvileg ugy volttam covidos , hogy be vagyok oltva. Munkahely miatt be kellett. De ha nem tesztelek akkor azt mondtam volna egy sima influenza. Es ha mar covid. Miota jott ez a szar azota hol az influenza?

Mondok furát…most voltam laborban, az autoimmun gyulladási faktora 300-ról 5.2 lett 1 év alatt. Csak annyi változott hogy nem cigizek. :star_struck:

4 kedvelés

ebbe szerintem ne menjünk itt bele :grinning:

1 kedvelés

Szerintem se. Csak ke irtam.

1 kedvelés

Most no kovi​:grin:most snüssz van és egyéb nyalánkságok ahogy hallom :joy:

1 kedvelés

Nem áltatom magam, ez egy káros szenvedély. Minden igaz lehet, ami cikkben van, nem tudom.
De a magányos orvosok mindig gyanúsak :sweat_smile:
Nem hinném, hogy tényekkel alátámasztott dolgokat egy komplett orvostársadalom el akrna tussolni.

2 kedvelés

Én már most jobban érzem magam, 1 év után :+1: viszont az aromákban kicsit egyetértek, ott elkelne egy kis vizsgálgatás. De hitelesen. Mert már úgy érzem néha, hogy túl sok van, sok márka, sok nemzet :grin:Amúgy meg majd kiderül, remélem sok év múlva, hogy jobb ez sokkal.

(Kukoricaízű dolgokat külön nagylabor, vérnyomás, kardio!:grin:)

3 kedvelés

Nos, Dr. Mercola korántsem magányos orvos. Az orvosok azon csoportjához tartozik inkább, mint akár pl. Judy Mikovits, akik ki merik mondani az igazat, még ha a karrierjük is a tét. Ugyanakkor ez egy nagyon hosszú téma lenne, így - ha nem ismered a helyzetüket - inkább nem is mennék bele…