Tippek, trükkök! Mire figyelj! 5. rész - Használat közben is érhet meglepetés

Az élet néha olyan, hogy nemvárt akadályokat gördít elénk. Aki hobbikat űz az tudja jól, hogy bármikor adódhatnak fennakadások. Természetesen ez alól a vape sem kivétel. De nem szabad megtorpanni! Hisz ahol gond van, ott van megoldás is! Találkoztam már sok hasznos praktikával, trükkel, jótanáccsal és tippel az évek során amik számomra is már beváltak, és még a mai napig be is válnak. Én most ezennel átadnám azokat az okosságokat amikkel meg tudod „hackelni” a szettedet. Bizonyos bosszúságot okozó dolgokat ki lehet küszöbölni, helyre lehet hozni, de akár elébe is lehet menni a bajnak.

Tippek, trükkök! Mire figyelj! 5. rész – Használat közben is érhet meglepetés

Látszólag minden eszközünkkel minden rendben. Mehetünk is utunkra! Én mindenesetre azt javaslom mielőtt kilépünk az ajtón, kicsit használgassuk azt a frissen megtekert tankot, vagy azt a frissen megvásárolt modot. Ne a belvárosban használat elött döbbenjünk rá, hogy valami nem stimmel a szettel ezért haza kell mennünk kijavítani a problémát. Ha annyi 5 forintosom lenne ahányszor így jártam, lenne 25 forintom. :slight_smile: De ez a pár alkalom is elég volt ahhoz, hogy megtanuljam, mielőtt kiviszem a szettet sétálni ellenőrzöm otthon használat közben! Ha még nincs megfelelő rutinod, ne aggódj majd lesz! Én is út közben tanulok. Nézzük milyen gondok adódhatnak használat közben.

Mi az a dry hit?

Más néven száraz slukk, avagy száraz vatta érzés. Még a legprofibb, sokat látott Vaperek és Vaperinák is néha belefutnak ilyen helyzetbe. Bárkivel előfordulhat. Porlasztós tankoknál is! Van pár dolog ami okozhat dry hit-et. Most ezeket leírnám, az okokból pedig kézenfekvővé válik a megoldás is.

  • Túl sok vatta van a tekercsben! Előfordul, hogy több vattát sikerül a tekerésbe tenni mint amennyivel valójában el tud bírni a tekerés. Ha szorul a vatta égett ízt produkál, ilyenkor a léellátás is rosszabb. Mindenképp vattacsere szükséges! De nem kizárt, hogy olyan szoros a vatta, hogy mikor ki akarjuk venni elhúzza a tekercset is.
    Észrevétlenül lefogyott a tank! Ha nem vesszük észre akár oda is éghet a vatta, de ha szerencsénk van még használható újratöltés után. Ahogy ürül a vatta úgy megy el az íz. De mivel koksz is okozhat ízvesztést, így ilyenkor általában nem az üres tank az első gondolatunk.
    VG többlet! Amit lassú léáramlás jellemezhet, főleg hideg időkben. Ilyenkor nem minden esetben kell vattát cserélni. Javasolt vattázási stílust váltani, vagy hígabb liquidre váltani.
    Rossz léellátás, amit a léellátóval ellátott tank okoz! Ilyenkor értelemszerűen a tankon kell állítani, de ezt akár kísérheti vattacsere is.
    Magas watton felejtett mod beállítás! Ha cserélgetjük a tankokat a modon, akkor érdemes rápillantani a kijelzőre. Főképp, ha DL-t cserélünk MTL-re. De a legegyszerűbb megoldás használni a modunkban lévő memória funkciót, ami megjegyzi a rajta lévő tankot az ellenállása alapján, így ha tankot cserélünk a mod a tárolt memóriabeállításra vált.
    Bizonyos esetekben, pl. a tank rosszul beállított léellátója, vagy kifogyott tartály után elszenvedett dry hit esetében nem biztos, hogy vattát kell cserélnünk. Ilyenkor érdemes ellenőrizni a vatta állapotát. Amit úgy tudsz megtenni, hogy kiveszed a deck-et, és egy vékony laposfejű csavarhúzóval benyúlsz 2 menet közé és óvatosan lenyomod a vattát. Ezzel láthatóvá válik a menetek alatti rész, illetve a vatta állapota.
    Ezek inkább jótanácsok! Ezekre figyelj!

Egyszerre nyomd és szívd!

Ha úgy használod a szettedet, hogy még a szádhoz sem ér a drip tip de már nyomod a gombot annál rosszabbat nem is tehetsz a porlasztóval/tekeréssel! Persze, tudom, valamilyen szinten berögzülés, ha valaki így használja. De ennél tekerés és vattagyilkosabb szokás nem sok van. Le is írom miért.

  • A hűtés hiánya! A tekercs fűt, akár többszáz fokon, ennek hűtés kell! Lehet, hogy nem tűnik nagy dolognak, de már néhány hűtés nélküli alkalom után is úgy lerakódhat a koksz a tekercsen amihez normál használat mellett napok kellenek! És persze a huzalnak sem teszel jót, és a vattának sem! A liquid egy pillanat alatt elpárolog, azután már a vattát égeti a tekercs! A léáramlás pedig lassabb mint az áram ami a tekercset hevíti. Azt tudtad, hogy a szívás elősegíti a jó léellátást? Tulajdonképpen szíváskor vákuumot teremtesz amivel nem csak a gőzt szívod fel, hanem ez a vákuum a vattába húzza a liquidet, így lesz folyamatos a léellátása a vattának. És plusz emellett még hűtjük is szívással a tekercset, így nem ég oda a vatta. Viszont, ha nem szívod, megszívod! Próbáljunk meg arra törekedni, hogy a szívás kezdeti pillanatában nyomjuk a tűzgombot! Úgy gondolom nem túl nehéz összehangolni a kettőt, nekem is sikerült szinte azonnal. Ezt inkább jótanácsnak szánom! Nem sokan szeretik, ha kioktatom Őket a szívási szokásaikat tekintve. :neutral_face:

Mit kell tenni, ha összeszorultak az alkatrészek?

A tank három féleképp tud összeszorulni. Az O-gyűrűnél, a meneteknél, illetve a csavar is be tud vetemedni. És persze a deck is rá tud szorulni a modra. Ezért a menetekkel mindig óvatosan kell bánni. Már mindegyik eset megtörtént velem. Új tanknál szorultak a menetek, és tapadt az O-gyűrű, de még a csavar is beszorult. Az volt a szép mikor az Expromizer V4-nél mindhárom megtörtént közvetlenül a kicsomagolás után. A figyelmetlenségemből adódóan pedig volt már, hogy rászorult a deck a modra. A jó hír az, hogy némi erőkifejtéssel és leleményességgel mindegyikre van orvosság.

  • Ha már összeszorult a tank, akár úgy, hogy valamelyik menetes résznél, akár az O-gyűrűnél vagy épp a modra szorult rá, az első dolog amivel tudunk próbálkozni az a gumikesztyű. A gumi rátapad kb. bárhova, így nem csúszik el a kezünk a tankon mikor próbáljuk szétcsavarni az összeszorult részeket. Többnyire ez elég szokott lenni.
    Ám ha az O-gyűrű és a tank is száraz, összetapadhatnak. Itt is próbálkozhatunk a gumikesztyűvel. Ha nem jön szét akár a fagyasztóba is bedobhatjuk a tankot egy kis időre, hogy a hideg összehúzza az O-gyűrűt és elengedje a tartályt.
    Ha a modra szorult rá a deck, itt is nyugodtan húzzunk gumikesztyűt. Ám ha ez kevésnek bizonyul, terítsünk a deck-re egy konyharuhát vagy valamilyen rongyot, és fogjunk rá fogóval. De csak óvatosan! Nehogy eldeformálódjon! A konyharuha vagy rongy azért kell mert a fogó nagyon durván karcol! Festett tanknál pedig viszi a festéket zokszó nélkül!
    Ha valamelyik csavar ragadt be kicsit barátságosabb az első megoldás. Cseppents a csavarra, vagy a csavar és az adott alkatrész csatlakozásához egy csepp liquidet, vagy alapot! Ez beszivárog, megnedvesíti ezáltal meglazítja a meneteket és a csavart ki fogjuk tudni szedni. Ha mégsem mert rátépték, akkor fogóval fogd meg a csavarhúzót, és úgy próbáld meg kitekerni. A fogó mint erőkar kap szerepet ebben a műveletben. Ezek hasznos és bevált trükkök arra az esetre, ha a fent írt kellemetlen dolgok veled is megtörténnének! Jut eszembe! Ha töltésnél leveszed az egész tankot a modról akkor nem szorul rá mikor visszateszed a tartályba a deck-et. Illetve a top cap-el is rá lehet szorítani a tankot a modra. Elég az is, ha töltés után kicsit kitekered a tankot, majd vissza a helyére. Ezzel elkerülheted, hogy a modra rászoruljon.

A gombok lezárása

Táskában, zsebben, kesztyűtartóban hordott/tárolt modoknak nem árt lezárni a gombjait. Véletlenül is el tud állítódni a watt és tud tüzelni is, ha valami nyomva tartja a gombot. Én olyan szerencsés voltam, hogy a táskámban átváltott Bypass módusra a mod, így az egész tanknyi liquidet elgőzölte letiltásmentesen! Plusz még az elgőzölés után a vattát is elkezdte égetni és így maga a tank is felforrósodott. Annyira, hogy a pénztárcámból ráégett egy kis darab. Mivel nem volt hűtve a tekercs olyan bazi forró lett, hogy a drip tip leolvad! Természetesen plasztik moddal történt mindez, ami ugyebár hőre lágyul! Ilyen az én szerencsém. :slight_smile: Ekkor vettem utoljára plasztik modot. De már a full műanyagokat is kerülöm. Tanulj a hibámból! Zárd le a gombokat mielőtt elteszed valahova a szettedet! Természetesen képekkel prezentálom, majd leírom a gombkombinációkat.

Drága mulatság volt hazavágni a Tesla WYE-t és a UD Bellus V2-t. Ha még nem térképezted volna fel a modod tudását mondom micsinájjá…

  • Három féle módon lehet egy modot lezárni. Márkától függ, hogy melyik működik. Melyiket alkalmazta a gyártó.
    Első mód: 5 gyorsklikk a tűzgombbal! Ez általában lezárja az egész modot. De figyelj oda, hogy elég gyors légy! Ahol nincs kategorizálva a menü ott átugrik TC-be vagy Bypass-ba a mod!
    Második mód: A navigációs (plusz és mínusz) gombokat egyszerre nyomva tartva 3 másodpercig! Ezt ki kell tapasztalni, van amelyik márkánál csak a navigációs gombokat zárja le és a tűzgomb éles marad!
    Harmadik mód: A plusz és tűzgombot egyszerre nyomva tartva 3 másodpercig! Ezt ki kell tapasztalni, van amelyik márkánál csak a navigációs gombokat zárja le és a tűzgomb éles marad!
    Ez egy hasznos praktika, amivel nem tudsz olyan szerencsés lenni mint én!


Itt a tűzgomb és a plusz gomb 3mp-ig egyszerre nyomva tartásával tudom a modomat zárni/nyitni.


Mi van akkor, ha nem látja a mod a tankot?

Először mindenképp a középérintkezőnél kell keresni a hibát. Rosszabb esetben a mod romlott el. De most ne abból induljunk ki. Talán elkoszosodott, megrepedt, eltört a középérintkező. Ezek elég abszurd állítások, de megtörtént eseteken alapulnak. Ha ilyen van javasolt kicserélni. Viszonyt ami a leggyakoribb probléma, hogy egyszerűen nem éri el egymást a tank és a mod középérintkezője. Mondom mit tégy.

  • Engedd kijjebb a tankon a csavart, hogy elérje a mod érintkezőjét! Általában menetesek a középérintkezők, látszik is, hisz a csavarhúzó helye bele van marva. De sajnos nem az összes tankra jellemző. Még mindig gyártanak fix érintkezős cuccokat. Erre is van megoldás. Szerezz be egy hűtőbordát! Angolul így van: Heat sink (hít szink). A tankodon fix az érintkező, de az fix, hogy a heat sink-en nem fix! Ez egy tökéletes és jól bevált praktika, jótanács! Ha szükségét érzed egy heat sink-et beszerezni akkor kalkuláld bele, hogy megemeli a tankodat kb. 7mm-el!

Mi van akkor, ha nagyon kileng az ellenállás?

Ha csak pár századot változik az ohm érték az normális, hisz a hideg és meleg ellenállás között van egy pici különbség. Ha a modod csak a tizedeket méri akkor ebből mit sem fogsz észre venni. Na de azt már igen, ha a tekercsed mondjuk 1.2 ohm-os ami felmászik egészen 1.6-ig vagy tovább, majd lezuhan 0.9-re, stb. És így randomizálja magát az ellenállás minden gombnyomáskor. Két dolog van ami lehetséges.

  • 1. Nézd meg jól van e lefogatva a huzal! Ha a lefogató csavar laza, akkor a huzalt sem tudja jól a helyén tartani. Ebből pedig adódik a probléma, hogy nagyon kileng az ellenállás. A jó méréshez elengedhetetlen a jó lefogatás!
    2. Ha a csavar jól fogja a huzalt, akkor sajnos a mod is lehet ludas! A biztonság kedvéért próbálj rá más tankokat is. Bizonyosodj meg róla, hogy tényleg meghibásodott. Mivel a modok nem minősülnek tartós fogyasztási cikkeknek, ezért a többsége nem túl hosszú életű. Ha a mododdal van gond, keress fel egy szakszervízt! Ne bízz meg mindenkiben, aki azt állítja ért hozzá! Budapesten még biztosan akadnak szervízpontok, de tudomásom szerint Miskolcon és Pécsett is akad. Az 1. tipp már párszor engem is kihúzott a bajból!

Visszafújás

Biztos láttad már, hogy sok Vaper és Vaperina illetve a YouTube-erek zöme is belefúj a tankba már azonnal az izzításkor, majd amint kifújta a levegőt a levegőző felé már szív is, ám ekkor a gőzt már befelé szívja a tüdőjébe. A tűzgombot persze nem engedik fel. Azt fontos leszögezni, hogy a visszafújás nem első slukk! Ezt csupán a tekercs egyenletes lehűlése miatt csinálják. Ha azonnal lehűtik felülről a tekercset kicsit a kokszolódásnak is elébe tudnak menni. Ráadásul később éri el azt a hőfokot amit akkor ér el, ha a slukk véget ér. DL-esek alkalmazzák, MTL felhasználás mellett még nem láttam ilyet. Van olyan ismerősöm aki szerint tejesebb a gőz tőle. Ha tejesebb nem is lesz a gőz, de látványosan több lesz. Nos, lelkük rajta. Én nem élek vele, de legalább már ezt Ti is tudjátok. Ha gondolod alkalmazd, baja senkinek és semminek nem lesz tőle, ezt most teljes mértékben rád bízom. De, hogy tartozzon valahova besorolom a tippek közzé.


Rövidzárlat

Van a mod, a modban az akku, és a tank benne a tekeréssel. Ez igy felsorolva egy nyitott áramkör. Ha lenyomod a tűzgombot az áramkör bezárul. Azaz, a villany elindul! Szabad utat kap. A végpontig vagyis a tekercsig meg sem áll. Ez egy áramkör. Viszont! Ha a huzal hozzáér egy fém részhez a tankon belül az a fém rész lesz a végpont a tekercs helyett! Az azért baj, mert a fémet “égetjük” nem pedig porlasztunk. Hogy lassan égetjük e azt a fém rész, vagy gyorsan az a vastagságától és a hőtehetetlenségétől is függ. Ha hozzáért ahhoz a bizonyos fém részhez, akkor rövidre zárta az áramkört. Ez kép dolgot eredményez.

  • Égett, fémes ízt! Mert ilyenkor mint írtam nem a vattát hevíti, vagyis nem porlaszt a tekercs. Azt a fém részt égeti, a vattához hozzá sem nyúl. Minden energia a találkozási ponthoz összpontosul. Ha úgy hagyjuk, a huzalunk azon része amelyik érintette a tank fém részét teljesen el fog szenesedni. És még az adott tankrészletben is kárt okozhat!
    Nincs gőz! Ha az íz nem lenne elég feltűnő, gőz sem nagyon fog keletkezni zárlatkor, hisz a porlasztás helyett a fizika a fém tankrész égetését választja. Bizonyos esetekben akár fel is hevülhet az a fém rész, és balesethez vezethet! Ügyeljünk az ohm értékre! Zárlatkor ugyanis feleződik az ellenállás! Biztonság kedvéért mielőtt összerakjuk a tankot pillantsunk rá a tekercs ellenállására amig csak a deck van a modon!
    Ha időben észrevesszük menthető a tekerés! Csak vissza kell húzni egy csipesszel azt a részt, hogy ne érjen oda a huzal ahova nem kéne. Azért tedd majd el ezt a tippet a tarsolyodba, soha nem lehet tudni…

Ebben a cikksorozatban leírt tippek és trükkök megalapozták azt a tudást amit ma tudok az e-cigiről. Ezek a dolgok a Vaper/Vaperina élet velejárói, amiről úgy gondolom nem árt, ha tudtok. Ha bármi problémád akadt, vagy most küzdesz valamilyen gonddal, ne torpanj meg! Itt vagyunk és segítünk! Sokak szerint túl van misztifikálva a vape világa. Szerintem viszont minden nézőpont kérdése! Csupán annyira van túlmisztifikálva amennyire mi akarjuk!

Köszönöm, hogy elolvastátok! Gőzben gazdag szép napot! :kissing_heart:


Előző rész

Következő rész

26 kedvelés

Köszi @Vaperina_Kinga ! Ismét egy jó/hasznos írás! :kissing_heart:

5 kedvelés

Én úgy jártam már vagy 2x, hogy a táskám átállította a wattot, nagyon cool ráízzítani 80 wattal az 1 ohmra, kb. mintha letüdőznél egy erdőtűzet.

6 kedvelés

Szuper kis írás, köszi!

3 kedvelés

Én már nem számolom, azóta lock vagy kikapcs. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Köszönöm szépen :smiling_face_with_three_hearts::heart:

3 kedvelés

én csak ki kapcs van mindig​:+1::wink:

3 kedvelés

Köszi szépen!
Ismét egy nagyon hasznos írás, amikor elolvastam egy dolog jutott az eszembe:
-ezt nagyon odatetted! :+1:

Jártam már én is úgy, hogy gőzölt a zsebem. :slightly_smiling_face:
De volt már kombinált fogóval történő tank szétszedés is (nyugalom, még egyben van)!
Kalandos ez a Vaper/Vaperina élet!

5 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts: Igyekeztem, remélem közérthető is. :smiling_face: Kalandos, ez jó szó. Abszolút egyet értek. :smiling_face_with_three_hearts:

4 kedvelés

Köszönjük szépen, @Vaperina_Kinga megen sikerült tanulni valamit.hányszor égettem meg a vattámat,annyira belemerültem a játékba vagy film nézésbe hogy szívtam-szívtam azt hopp valami hiányzik,ja a lé. :crazy_face:azt a vissza fújós dolgot láttam sok mindenkinél de most kezdem csak használni.

2 kedvelés

Én köszönöm. :heart: szívböl örülök @KapitanyHU :smiling_face_with_three_hearts:

2 kedvelés

Régen láttunk @Gyula merre vagy? :confused: Ebben vannak a képek amire kíváncsi voltál jómultkor. :blush: Gyere visszaaaaa! :cry:

4 kedvelés

Elolvastam minden cikket amit írsz. Kedves vagy hogy emlékeztél rám.

5 kedvelés

Megtisztelsz! Jajj hát persze, hogy emlékszem. Hiányollak Gyula. :heart:

6 kedvelés