Tippek, trükkök! Mire figyelj! 1. rész - Porlasztós okosságok

Az élet néha olyan, hogy nemvárt akadályokat gördít elénk. Aki hobbikat űz az tudja jól, hogy bármikor adódhatnak fennakadások. Természetesen ez alól a vape sem kivétel. De nem szabad megtorpanni! Hisz ahol gond van, ott van megoldás is! Találkoztam már sok hasznos praktikával, trükkel, jótanáccsal és tippel az évek során amik számomra is már beváltak, és még a mai napig be is válnak. Én most ezennel átadnám azokat az okosságokat amikkel meg tudod „hackelni” a szettedet. Bizonyos bosszúságot okozó dolgokat ki lehet küszöbölni, helyre lehet hozni, de akár elébe is lehet menni a bajnak.

Tippek, trükkök! Mire figyelj! 1. rész – Porlasztós okosságok

Bár hazánkban alig van már piaca, azért nem elhanyagolható, hogy néhány magyar nyelvű oldalon kívül a Kínai webshopokból rengeteg porlasztós tankot/kezdőszettet be lehet még beszerezni. És ugyebár kezdő e-cigisek mindig vannak és szívből remélem, hogy még lesznek is! Az ismeretlen pedig mindig tud meglepetést okozni. Sokan kérdezték már tőlem: „Mi olyan bonyolult egy porlasztón?” Tulajdonképpen a porlasztón semmi bonyolultság nincs. De azért van pár érdekes dolog és trükk amiről jó, ha Ti is tudtok.

Nehezen veszi a porlasztó a liquidet?

Túl sprőd a porlasztóban a vatta? VG többletet használsz? Túl kicsi az etetőnyílás? Vagy épp csak hideg van, ami miatt sűrűsödik a liquid? Ezek az okok arra, hogy nehezebben vehetik fel a liquidet bizonyos porlasztók. Természetesen ez a probléma nem mindegyik porinál áll fenn, de ha így jártál elmondom mit tégy!

  • Végy magadhoz egy tűt! A pori etetőlyukának méretétől is függ, hogy hányszor szúrj a vattába. A liquid VG arányától függ, hogy milyen vastag legyen a tű. Óvatosan csináld, nehogy eldeformáld a tekerést! Ha megszúrkáltad a vattát, az így keletkezett lyukakon keresztül könnyebben veszi a vatta a liquidet, és több jut a tekercsre.
    A másik megoldás ami ilyen eredményhez vezet, hogy egy kicsit megkarcoljuk a vattát. Ha ezáltal sikerül megborzolni, az ugyanúgy javít a léáramláson. Bár, ha engem kérdeztek, a szúrkálás nem olyan macerás. Ez egy kiváló kis trükk, hogy elérjük a legjobb íz és gőzélményt.

Miért fontos a porlasztó O-gyűrűjének színe?

A huzal anyagát és típusát jelöli. Ha van egy bevált porlasztód, az újrarendeléskor érdemes figyelembe venni, hogy milyen színű volt a porlasztó alsó o-gyűrűje. A színeket nem tudom felsorolni, ugyanis az gyártónként változhat, de a porlasztókban lévő huzalok anyaga és típusa a következők lehetnek:

  • A huzal anyaga lehet: SS ami TC-re is alkalmas, kanthal, nikkel ami csak TC-ben használható, nikkel-króm amihez a Ni80 is tartozik, titán ami szintén csak TC-ben használható. A TITÁNT TILOS LEIZZÍTANI!
    A huzalok fajtái lehetnek: sima szálhuzal (1, 2, 3, 4, 5 de akár 6 tekerés is lehet egy porlasztóban), sima huzalból készült paralel (mikor 2 szálat összefognak), és mesh. Mesh-ből van különböző alakú, sűrűségű, vastagságú. A felsorolt huzal anyagokból készülnek az itt felsorolt tekerés fajtái. Nagyon sok különböző porlasztót gyártanak, ezért érdemes odafigyelni az o-gyűrű színére! Amelyik számodra a legjobb élményt hozza, annak a porlasztónak az alsó o-gyűrűjének a színét tartsd észben! A másik fontos adat a porlasztón az ohm érték. Az ohm érték utal a huzal fajtájára. Nem mindegy, hogy 0.6ohm-os SS vagy 0.3 ohm-os SS. Ugyanis az egyik sima szálhuzalra utal, a másik pedig mesh-re. Ha ezt a kettőt megjegyzed könnyű dolgod lesz a rendeléseknél. Ez inkább kényelmi célt szolgáló jótanács!

Porlasztó kompatibilitás

A különböző gyártók porlasztói közül rengeteg van ami ugyanolyan méretű. Stimmel a magasság, szélesség, a menet szélessége és a menetszám is. Van egy külföldi lista, amiben kategorizálva vannak a porlasztók méretük szerint. Ha megtalálod az általad használt porlasztót az egyik kategóriában akkor abban a kategóriában lévő felsorolt porlasztók minden bizonnyal passzolni fognak a tankodba.

  • Ha poris tankot használsz már csak az a dolgod, hogy körülnézel EZEN A LISTÁN. Ez a trükk akkor igazán hasznos, ha a porlasztódat már nem gyártják, így tudod más gyártóéval helyettesíteni!

Porlasztó „mosás”

Mindenki tudja jól milyen drágák a porlasztók. Ezért volt aki kiokoskodta, hogy lehet egy eredetileg egyszer használatos porlasztót akár még plusz 1-2 alkalommal használni. Mielőtt bármit is tennél az elhasznált porlasztóiddal azt fontos tudni, hogy ez a nagyon kokszos porlasztón nem tud segíteni! A kokszot nem szedi le! Viszont amelyik porlasztóban a huzal csak el van színeződve, illetve a vatta is felvette a liquid színét azt képes újjá varázsolni! Ha porlasztós tankot használsz, és csupán csak megkóstolsz egy liquidet de nem ízlik, ne dobd el a porlasztót! Vagy ha esetleg valami mentolosat szívtál, vagy valamilyen ízt hamar meguntál amik még nem kokszolták szét a porit akkor ez a trükk a mentsvárad lesz!

  • Rip Trippers ebben a VIDEÓJÁBAN elmutogatja mit és hogyan kell csinálni! Ám ha nem tudsz inglisül akkor tolmácsolnám.
    Első lépés: Gyógyszertárakban kapható 75%-os alkoholt szerezz be! Nem baj, ha több mint 75%-os. Rip Trippers a gabona alkoholra esküszik, én gyógyszertárival próbáltam korábban, tökéletes lett a pori. Tedd bele a porlasztót/porlasztókat egy tálba, majd öntsd rá az alkoholt úgy, hogy teljesen lepje el. Hagyni kell az alkoholban ázni 12 órán át!
    Második lépés: Vedd ki a tálból, pár percre folyó forróvíz alá kell tenni az alkoholban áztatott porlasztót! Ha kivetted a csap alól azután egy tál vízben kell áztatni pár órán át, hogy teljesen kivigye a vattából az alkoholt. Ha kivettük a tál vízből még egyszer folyó forróvíz alá tesszük néhány percre. Ez fontos metódus, ugyanis ha marad benne alkohol azt meggyújthatja a tekercs hője! Így biztosra kell mennünk!
    Harmadik lépés: Fogd meg a porlasztót/porlasztókat egy konyhai papírtörlővel és fujj bele a vatta felől párat erősen, hogy a víz java távozzon belőle.
    Negyedik lépés: Tedd egy fűtőtestre középérintkezővel felfelé, hogy a meleg kiszárítsa a vattát. Hagyd száradni a fűtőtesten 24 órán át!
    És ennyi! Használatba is veheted a porlasztódat! Ha nem szeretnél alkohollal „foglalkozni” akkor akár ki is főzheted a porlasztókat! De azt figyelembe kell venni, hogy a kifőzés nem fog minden ízt nyomtalanul kiszedni! Pl. nálam a mentol nagyon halványan még érezhető volt a porlasztón. A szárítás ugyanúgy 24 órás legyen! Ezzel a trükkel pénzt spórolhatsz!

Sajnos a porlasztó mosás nem csalódásmentes művelet! Nem mindegyik márkájú porlasztónak tesz jót! Előfordulhat, hogy más ellenállást mutat mosás után mint gyárilag, vagy tönkre teszi a mosás a porit! Egy próbát mindenképp megér, de legyünk tisztában azzal, hogy akár a kukában is landolhat!


Porlasztó felújítás

Ez nem a legkönnyebb módja a tekerés gyakorlásának azt meg kell hagyni. Főleg akkor, ha vertikálisan van a tekercs a porlasztóban. Kicsi a hely, a vattával trükközni kell mivel vertikális tekerésnél a tekercs köré kell tekerni, nem pedig belehúzni. Ritka a horizontális tekerés egy porlasztóban, de azért még akad és azokat könnyebb is felújítani. Ezt sokkal többször el lehet játszani mint a porlasztó mosást. Kb. addig amig maga a porlasztótest, vagy valamelyik része meg nem adja magát. Ha most szeretnéd kipróbálni akkor ne az utolsó porlasztódat kezd el felújítani. Biztos ami biztos legyen tartalék porid. Nos, a gond az, hogy épkézláb porlasztó felújítós videót nem találtam. Persze ez nem jelenti azt, hogy nincs egy sem a YouTube-on! Csak azt mondom, hogy szerintem nem úgy történnek a dolgok a videókon, hogy az jól látható lenne. Így úgy döntöttem, hogy inkább leírom lépésről lépésre. Ehhez most nem csatolok videót. Ti pedig majd társítotok egy YouTube videót, és így remélhetőleg össze áll majd a kép. Mielőtt belevágsz, szerezz be huzalt és vattát! A huzal porlasztók esetében NE clapton legyen! Nos akkor, a porlasztó felújításának menete a következő lépésekből áll:

  • Első lépés: El kell távolítani a porlasztó középérintkezőjét, majd a gumitömítését. Mindkettő alul található, ezek azok az alkatrészek amik a deck-be tekert porlasztón már nem látszanak.
    Második lépés: Ki kell szedni a huzalt és a vattát. De óvatosan, a huzalról belső magméretet szokás venni!
    Harmadik lépés: Ha szükséges tisztítsuk meg a porlasztó részeit, ami a porlasztótestből, gumitömítésből és középérintkezőből állnak. Ha ezek tiszták, vagy már szárazak, jön a…
    Negyedik lépés: Tekerjünk egy tetszőleges anyagú huzalból akkora magra és annyi menetet mint amekkorára a porlasztó tekerése volt tekerve.
    Ötödik lépés: Ha horizontális tekerés volt benne és azt is szeretnénk bele tenni, akkor a szokásos módon tekerünk egy tekerést, aminek a lábai legyenek teljesen egyenesek és nézzenek lefelé. De nézhetnek felfelé is, csak majd fordíts meg a tekercset. Ha vertikális tekerés volt benne és azt is szeretnénk bele tenni, akkor fordítsuk bal oldalra a tekerést, a lábai jobbra nézzenek. A felső lábat görbítsük el a magméretet adó szerszám jobb oldalához simítva. Az alsó lábat pedig a magméretet adó szerszám bal oldalához egyengessük. Utóbbit óvatosan, nehogy megbontsuk a tekerést. Bal kezeseknek az ellenkező irányban kényelmesebb lesz. Így a két láb közötti távolságnak kb. akkorának kell lennie mint a magméret.
    Hatodik lépés: Helyezzük bele a tekerést a porlasztótestbe, majd az egyik lábát hajtsuk rá a porlasztótest aljára. Ezután tegyük vissza a gumitömítést a helyére de ügyelve arra, hogy az a láb ami nincs felhajtva az áthaladjon a gumitömítésen, a másik pedig a tömítés alatt legyen. Majd, ha visszakerült a tömítés a helyére és még lóg lefelé a porlasztó másik lába addig tudjuk a tekerést középre igazítani, ha szükséges. Ha a tekerés jó helyen van akkor a másik lábat hajtsuk rá a gumitömítés külső felére.
    Hetedik lépés: Ha a huzal és a gumitömítés a helyén van és a lábakat is visszahajtottuk, akkor mehet vissza a középérintkező a helyére. Ez tartja a tekerést a helyén és vezeti rá az áramot, ezért is ér hozzá az egyik láb Így már a huzal kilógó felesleges lábait is levághatjuk. Majd végezzünk el egy leégetést.
    Nyolcadik lépés: Vágjunk olyan vastag és lapos vattacsíkot amekkora a porlasztótest, ez átöleli majd a tekercset. Ezt egy csipesz segítségével helyezzük a huzal köré. Figyelnünk kell, hogy ne legyen laza a vatta, különben folyatni fog a tankunk! FIGYELEM! Van olyan porlasztó, ami a felülről való vattázást nem teszi lehetővé! Ebben az esetben a tekercset vattázva együtt kell a porlasztótestbe helyeznünk! Ekkor sajnos kimarad a leoxidálás.
    Kilencedik lépés: Már használatra kész az újratekert porlasztónk! Ugyanúgy megáztatva kell a tankba tenni! Elzárt levegőző mellett töltsük először csak maximum félig a tartályt, így ha véletlenül gyengére sikeredett a vattázás akkor nem túl sok liquid folyik majd el!
    Tizedik lépés: Háh! Nincs is tizedik lépés! :sweat_smile:
    Ne izgulj, ha nem sikerül elsőre! Én magam is sokat bénáskodtam az első porlasztó felújításomkor. Ezzel a trükkel szintén pénzt spórolhatsz! Bár ettől cseppet könnyebb RBA-val dolgozni.

Ebben a cikksorozatban leírt tippek és trükkök megalapozták azt a tudást amit ma tudok az e-cigiről. Ezek a dolgok a Vaper/Vaperina élet velejárói, amiről úgy gondolom nem árt, ha tudtok. Ha bármi problémád akadt, vagy most küzdesz valamilyen gonddal, ne torpanj meg! Itt vagyunk és segítünk! Sokak szerint túl van misztifikálva a vape világa. Szerintem viszont minden nézőpont kérdése! Csupán annyira van túlmisztifikálva amennyire mi akarjuk!

Köszönöm, hogy elolvastátok! Gőzben gazdag szép napot! :kissing_heart:


Következő rész

32 kedvelés

Köszönjük :smiling_face_with_three_hearts:

4 kedvelés

Köszi,ismét tartalmas és lényegre törő írást olvashattam.nem mellékesen tanulságos is.

5 kedvelés

Köszi @Vaperina_Kinga ! Ismét nagyon jó írás lett! :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Köszönöm! :heart: Örülök, hogy tetszett. :smiling_face_with_three_hearts: Még 7 rész várható. Összeszedtem minden ilyen kis tippet, trükköt amit csak ismerek. :blush:

11 kedvelés

@Vaperina_Kinga várjuk! :slightly_smiling_face::kissing_heart:

7 kedvelés

Köszönjük szépen a munkádat, @Vaperina_Kinga :slight_smile:

8 kedvelés

Remek,ha minden igaz pont ma jönnek a gyerkőcök és megpróbálunk megeszközölni Melo III ec pori karbantartást,csinálok pár képet,azt fellövöm ide akkor lessz képi anyag is​:+1:

6 kedvelés

Ez szuper ötlet Szilárd! Köszönöm. :blush:

4 kedvelés

Köszi,szívesen,csak képek lesznek,ha nem probléma,vidit nem merek bevállalni,sem felszerelés sem motiváció nincs meg videóban való szerepléshez​:slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Bőven túlteljesitesz ezzel is. :smiling_face_with_three_hearts: Gondoltam már arra, hogy csinálok videót a pori újratekerésről, de egyenlőre nem találok rá időt. :sweat_smile: Amúgy emlékeztem, hogy van valami még régről. Kicsit kutakodtam a dolgaim közt, és meg is lett. :blush:

Úgy nézem fel lehet újítani. Csak még magamat kell össze szednem hozzá. :slightly_smiling_face: Nem először csinálnék ilyet, meg hát a módszert le is írtam, én is úgy csináltam anno. Csak az a fránya idő… :confused:

4 kedvelés

Itt meg az történt,hogy fiatalság bolondság és otthon felejtették az összes felújítandó porijukat,közölték mivel tudták,hogy kapnak egy rta-t,így lényegtelenek tartották és jól el is maradt sajnos​:slightly_smiling_face:Na mind1 ami késik nem múlik,vagy te,vagy én vagy valaki majd csak megörökíti a történetet,elnézést én rajta voltam nagyon​:slightly_smiling_face:Mondom neki kiszedem ami benne van,erre tegnap cseréltem ne már​:joy:

4 kedvelés

Sziasztok!
Mégiscsak összejött pár kép a porlasztó felújításról,egyszerű eszközökkel​:slightly_smiling_face:






A tekerés menetek meg lettek igazítva az lemaradt meg az
utolsó kép is lemaradt,annyi történt még,hogy beljebb lett helyezve a porlasztóházban a tekerés és vissza lettek helyezve az alkatrészek!
Frankón működik a dolog,annyi észrevételünk volt vele,hogy 26ga helyett 24ga huzal lenne a legmegfelelőbb ennek a porinak ami persze nem volt készleten,de beszerzés alatt áll​:slightly_smiling_face:

15 kedvelés

Köszönjük Szilárd! :heart_eyes:

5 kedvelés

Szívesen​:smirk:

5 kedvelés

Köszi-köszi! :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Első porlasztó kifőzésem​:slightly_smiling_face:Ha nem jön össze,kuka​:slightly_smiling_face:(van benne egy napos is)5 db porlasztó…kíváncsi leszek :slightly_smiling_face:



Egy perc után színeződik is a víz…

6 kedvelés

hadj főjön mehet egy kis só bors bele pikánsan​:rofl::rofl::grinning::wink:

6 kedvelés

tényleg az összes porit ki lehet vajon így főzni?:thinking:nem számit,hogy mesh vagy sima coil van benne esetleg milyen ellenállással van

3 kedvelés

A kerámiák kukában landoltak mindig​:slightly_smiling_face:Ezek mind a gtx porijai…:slightly_smiling_face:

2 kedvelés