Smok Stick V9 Max kaland

Sziasztok!

Jártatok már úgy, hogy megláttatok egy szettet, szerelem első pillantásra, ezért meg kellett venni? Így jártam a Smok Stick V9 Max-al. Ahogy megjelent a magyar dohányboltban, beleszerettem és megvettem. Csak mert gyönyörű. De semmit sem tudtam róla.

Aztán jött az ismerkedés. A csomagban 2 porlasztó lapult (egy 0,15Ω-os quadruple huzalos és egy 0,15Ω-os mesh). A mod-on viszont csak a tűzgomb volt. Te jó ég vettem egy mechanikus modot?! Hogy is van ez? A gyártó szerint az akku 4000mAh-ás (ennek nincs jelentősége, tovább bírja), 3,3V- 4,2V az akkumulátor üzemi feszültsége, 2,5V-4,1V a kiadott kapocsfeszültsége. A tűzgombban levő vörös led villogásával jelzi, hogy tölteni kell. 0,13Ω-2,5Ω közötti ellenállású porlasztókat képes kezelni. A kimeneti teljesítménye 0,15Ω-on 60W. Mi van?** Gyors számolás: I=U/R, I=4,1/0,15=27,3A, P=UI P=4,127,3=111,9W!!! Ahha, öröm az ürömben, hogy a készülék 60W-nál leszabályoz, ennél nagyobb teljesítményt nem ad le. A Smoktech nem bízik bennem, további 4 hasznos védelmet épített a modba (8 second cut-off, low voltage protection, lítium batteri protection, short circuit protection).

Tehát ez „csak” egy félmechanikus mod, minden szükséges jóval ellátva. Mindezek ellenére a későbbiekben a készüléket úgy kezeltem, mintha egy akkus mechanikus mod lenne.

Heppem, viszont, hogy 30W fölött nem használok készüléket (MTL-ben és DL-ben sem). Ettől nem vagyok hajlandó eltérni, ezért a porlasztókat félretettem és összeállítottam egy MTL és egy DL kazánt.

Uccuneki. MTL-hez 2Ω-os clapton, DL-hez meg a Smok RBA-ba telepített duál tekeréssel kialakított 0,23Ω-os clapton. A mecha az MTL 2Ω-ra 1,9A-t, a DL 0,23Ω-ra 10,8A-t fog rányomni. Biztonságos? Igen! Működik? Nem!!!

A VW üzemmódban használt készülékeknél illik figyelembe venni a tank sajátosságait, és azokhoz saccolni a tekerést. Nem baj, ha nem optimális, a wattszám csökkentésével és növelésével a gőz és az íz mennyisége bizonyos határok között változtatható, a kisebb tekerési hibák korrigálhatóak.

A mechákban nincs ilyen korrekciós lehetőség, amilyen a belehelyezett tekerés, úgy működik. A tervezésnél mi mindent kellett figyelembe vennem?

A tank sajátosságait: A lég- és a lébeömlő nyílások mérete határozza meg a tekercs átmérőjét, az alkalmazható menetszámot, ezeken keresztül az ellenállást. Egész vagy fél menetes tekerések behelyezésére alkalmas. Ezt onnan látom, hogy a deck felezővonalához képest a bekötő oszlopok két oldalon (egész menetes tekerés), vagy a képzeletbeli átmérő egyik oldanál (fél menetes tekerés) helyezkednek el.

A huzal tulajdonságait: (fajlagos-) ellenállása, teljesítményigénye, teljesítmény tűréshatárai.

A fizika törvényeit: Ohm törvénye (R=U/I, I=U/R), a teljesítmény számítás (P=U*I, ezen belül az ismert U és R alapján a teljesítmény számolásához P=U(négyzet)/R) szabályai.

Az akkumulátor tulajdonságait: A 18650-es Basen akkumulátoromra írt 40A-es terhelhetőséget nem hiszem el. Legyen kb. 30A, amely az akksin is feltüntetett írás szerint impulzív terhelés esetén értendő. Tartósabb terhelés mellett fogom használni, ez legyen 25A. A felső 5 A-t már kritikus terhelésnek tekintem, ezért a tervezésnél 20A terhelhetőséggel számolok, így mindenképpen a biztonságos határok között császkálok. A másik paraméter a kapacitás. Önmagában ez kevésbé jelentős a számomra. Azt jelzi, hogy adott terhelés mellett, mennyi ideig tudom használni a készülékemet. Viszont arra is hatással van, hogy mennyi időt tölthetek az egyes teljesítménysávokban. Ez már fontos a tervezésnél.

Bármely akkumulátorról van szó, használat közben lemerül. Ugyanarra a tekerésre teljes töltöttség esetén 4,2V-ot, a lemerülés határán 3,3-3,2V-ot ad ki. Hogy jobban lássam, készítettem rá egy táblázatot:

Tehát, ha van egy 1Ω-os tekerésem, a mecha kezdetben 17,6W-al, az utolsó rugásoknál már csak 10,2W-al fogja (illetve az akksi) meghajtani. A különbség 7W, ez olyan, mint ha VW-os készülékben folyamatosan csökkenteném a W értéket.

A szélső értékek közötti különbségek szemléletesen:

Nyilvánvaló tehát, hogy a tekerésemet a felső ellenállástartományba kell, illetve célszerű terveznem, mert itt a legkisebb a különbség a teljesen feltöltött és a merülőben levő akkumulátor által leadott teljesítményben.

A szubjektumból fakadó követelmények: ha ezt a tervezésnél nem veszem figyelembe, akkor lesz egy biztonságos, és jól működő készülékem, amelynek egyetlen slukkját sem élvezem. Jómagam MTL-ben és DL-ben egyaránt az átlagos, vagy az alatti teljesítményt, az alulfűtött tekeréseket kedvelem. Ez hűvös gőzöket, megfelelő ízeket jelent számomra. Nos, mivel veszélyes vizeken járok, a tekerések elkészítését minden esetben a következő lépések szerint hajtottam/hajtom végre, ettől soha sem térek el:

  1. Tervezés (papíron, PC-n, laptopon, mobilon számolgatok, ami éppen kéznél van). Gyakorlatilag kiszámolom, hogy milyen huzal, milyen mag, hány menet legyen.

  2. A tekerés megépítése.

  3. Ellenőrzés. Megmérem a szerelőpadon és egy VW üzemmódban levő készüléken, hogy ténylegesen hány ohmos lett a tekerés. Mivel csak egész és fél menetre lehet tekerni, előfordulhat eltérés a tervezett értéktől. A huzalnak is lehet bizonyos szórása. A mérést először „szüzen”, aztán a kazánpalást felhelyezését követően ismét elvégzem. A kapott ellenállásértékkel újra számolom a szükséges és a mod által leadott teljesítményt.

  4. Ha minden OK, VW-os készüléken oxidálok, vattázok és feltöltöm a tankot. (Ezt soha nem tenném a mechán.)

  5. Ismételten ellenőrzöm a tekerést, mivel oxidálás során „vetemedhet” a tekerés, változhat az ellenállása, valamint kizárom az esetleges palástzárlatot. A kiszámolt teljesítményre állítom a modot, és éles próbaként slukkolok párat. Ha nem ízlik, akkor kezdem elölről, mivel a mechában nincs lehetőség a watt állítgatásra, korrigálásra.

  6. Ha minden rendben, csak ezután teszem a mechára, és boldogan használom.

A tervezésről konkrétabban.

Az MTL-t az „egész tekeréses” Ares tankba készítettem, amelyhez 2,5mm-es magot kellett használnom. Mivel az előzőekben írtak szerint a felső ellenállás-tartományba készültem, ezért a nagyobb fajlagos ellenállású Kanthal 28ga-s huzalt választottam 1Ω körüli értéken. 5 menetre 0,98Ω jön ki, ez megfelelő. Teljesítményigénye 8 – 11W. A teljesen feltöltött mod a 0,98Ω-os ellenállásra (P=U2/R, P=4,2*4,2/0,98=18) 18W-ot fog kinyomni, tehát kapok egy túlfűtött kazánt. Ha viszont növelem az ellenállást (a fémtömeget, ezzel együtt a terhelhetőséget), változik a modról levett teljesítmény is. Íme számokban:

A tekerés teljesítményigényénél már nem a szélső értékekkel számoltam (Igény: (W)) hanem átlagértékkel. És igen, megtaláltam a megoldást!

Szemléletesebben:

Az az ideális állapot, amikor az adott menetszámú tekercs teljesítményigénye és a mod által az adott ellenállású huzalra leadott teljesítmény találkozik, jelen helyzetben 6,75 menet. Ilyet tekerni nem tudtam, de a 7 menet megfelelőnek tűnt. Nagyon picit alulfűtött tekerést kaptam.

Újra számolva: a 7 menetes tekerés ellenállása 1,33Ω, teljesítményigénye 11-15W. A feltöltött mod 4,2V-al erre (P=U2/R, P=4,2*4,2/1,33=18) 13,3W-ot nyom ki, tehát a megadott határok között. A mod szempontjából a 13,3W (I=U/R, I=4,2/1,33=3,2A) 3,2A áram leadását kéri, ami messze a 20A-os képessége alatt marad. Kezdődhet a tekerés!

A műtéthez az eszközök előkészítve:

Az oxidálás, vattázás után a végleges ellenállás 1,35Ω lett, az MTL tökéletesen működött. Megfelelő a gőz mennyisége és az íz minősége is.

A viszonylag szűk levegőzésű Ammit 25 DL kazánomba KA1 26ga huzalból 3-as magra terveztem a tekerést, a táblázat szerint:

A grafikont jobban át tudom tekinteni:

Tehát 6 menet hozza nekem a megfelelően fűtött tekerést, a 7 menet már alulfűtött.

Újra számolva: a 6 menetes tekerés ellenállása 0,87Ω, teljesítményigénye 15-20W. A feltöltött mod 4,2V-al erre (P=U2/R, P=4,2*4,2/0,87=20,3) 20,3W-ot fog kinyomni, tehát a megadott határok között (használat során ez a teljesítmény már 4V kapocsfeszültség esetén is 18,3W-ra fog csökkenni). A mod szempontjából a 20,3W (I=U/R, I=4,2/0,87=4,8A) 4,8A áram leadását kéri, ami messze elmarad a 20A-os képessége alatt. Kezdődhet a tekerés!

Az oxidálás, vattázás után a végleges ellenállás 0,89Ω lett, a DL tökéletesen működött. Hozza a számomra fontos lágy, langyos gőzöket és DL-hez képest is finom ízeket.

Legközelebb már tervezgetnem nem kellett, viszont a többi fázist soha nem hagytam/hagyom ki.

Íme a félmecha az eredeti tankkal, előtte a tartalék porlasztóval, mellette 2 oldalt az MTL és a DL tankkal.

Végeredményben a mechanikus mod használata vape-élményben többletet nem nyújt számomra. Több odafigyelést, körültekintést, gondozást és szöszmötölést követel meg. Nem lett a kedvencem, inkább a VW-os készülékeket használom. Időnként azért előveszem Maxit, leporolom, feltöltöm és nyomatok rá egy tankot. Úgy nosztalgiából. Egy másik stílus.

Elnézést a terjedelemért. Köszönöm, hogy elolvastad!

Tervezed valamilyen módszerrel a tekeréseidet, vagy empirikus úton kitapasztalt és bevált coilokat használsz?

18 kedvelés

Szervusz András ! Szervusztok !

Köszönjük eme remekbe szabott tudományos prezentációt ! Alaposan kimerítetted a mecha (félmecha) világát ! :slight_smile: Javaslom a kezdő mecha készülék felhasználóknak a poszt teljes elolvasását és megértését ! :slight_smile:

Köszönjük András !

8 kedvelés

Kabak, köszönöm! …és megszületé a mecha biblia. Kőbe vésni, kiadni kötve-fűzve. Pont. :wave:

6 kedvelés

Wow, ennek a felét sem értettem :rofl:

A mechának egy előnye van, hogy menőn néznek ki ezek a csővek. Na meg állítólag a reakcióideje jobb az elektronika hiánya miatt. De egyébként nem értek hozzá, csak okoskodok. :sweat_smile:

1 kedvelés

Köszönöm véleményed.

Amúgy egy korábbi beszélgetésünk inspirált arra, hogy leírjam, miként (túlzott óvatossággal) készítem a fél-mechába a tekerést:

És kissé csalódott vagyok. Legalább a head set binoculáromra, akarom mondani monoculáromra odaszúrhattál volna egy csípést :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Te jó ég, talán te is ilyet használsz? :flushed:

2 kedvelés

Köszönöm véleményedet. Hát azért a mecha világának csak egy töredékét érintettem, azon belül is egyféle (a saját) tervezési módszeremet. Minden esetre örülök, ha használhatónak tartod.

1 kedvelés

Nagyon köszönöm. A Bibliától azért messze van, mint Makó Jeruzsálemtől. Egy szó sincs benne a készülékekről (felépítés, működési elvek, akkuk működése, stb.) Megtisztelő, hogy “kötve-fűzve”-re alkalmasnak tartod. :grinning:

1 kedvelés

Huhhh… Nagyon összekavartam a dolgokat? Igyekeztem kisimítani a szálakat, de sok helyen a terjedelem miatt kellett zsúfolni az információkat. Sajnálom, ha mégsem sikerült érthetően leírni.
Számomra az már öröm, hogy nem vagy mecha-kedvelő és mégis vetted a fáradtságot és elolvastad. Köszönöm.

3 kedvelés

Ja nem, csak elég távol áll tölem az egész fizikája, mondhatni nem igazán érdekel, mert a fizika sem nagyon érdekelt soha. Szóval a hiba az én készülékemben van. :+1:

2 kedvelés

Korábban már több hozzászólásban pozitívumként jeleztem neked, hogy a poénjaid nagyon bejönnek (konkrétan a csuklásig képes vagyok nevetni). Miután felraktam a műtéthez előkészített eszközökről a képet, megvillant bennem hogy a “két reflektoros fejen hordó pótszemüvegem” látványa talán újabb humoros beszólás forrása lehet :joy: :joy: :joy: :rofl:
Kinagyítva a képből:
kép

3 kedvelés

Tiborom meg van a megoldás a zselésedő szemtengelyre! :grinning: :grinning: :rofl: :rofl: :rofl:
Drága Kabak, TB támogatás igényelhető rá? :rofl:

3 kedvelés

Ha megszületik a folytatás, Mecha Saga néven kiadjuk. Értelmezését és megtanulását kötelezővé tesszük, deresre húzás és szurokba majd vasreszelékbe forgatás terhe mellett. Maaaajd ki lesz ez dolgozva alaposan.
Először is műkedvelő amatőrként kiszótárazom teljes egészében :rofl:, aztán ha sikerült agyamba vésnem, irány a mecha világ! :wink:

3 kedvelés

Ezt is megkönnyeztem. Talán készül valamilyen jogszabály. Igen, külön TB adót kell majd utána fizetni. :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 kedvelés

Remek ötlet, ilyen mélységekben nem gondolkoztam :roll_eyes: Viszont az ötlet ragyogó. Esetlen rímekbe kellene szedni sorait, úgy könnyebben tanulható… :joy: Latinul kiadva pedig oktatási anyag is lehetne :joy: :joy: :joy:

3 kedvelés

Ez nem semmi , gratulálok, esküszom neked soha még a negyedét sem tettem volna, ez számomra már nyűg , én élvezi szeretném nem vesződni vele. De köszönöm az írásod meg elgondolkodtam rajt, de így biztos tárgytalan.

1 kedvelés

Szia!

Köszönöm, hogy elolvastad, és sajnálom ha írásommal kedvedet szegtem. Számomra szórakozás volt a kísérletezés. Jómagam sem mecházok, de inkább a dinamikusan változó teljesítmény miatt.
Itt a szélsőségesen tudatos tervezést próbáltam szavakba önteni.

A gyakorlatban persze inkább a következőkkel lehet találkozni:

  1. Rutinos mechástól megkérdezni, hogy az adott eszközökre milyen setupot kell építeni.
  2. Szándékosan “túltekert” tekeréssel kezdeni és kellő óvatossággal csökkenteni a menetek számát az ideális íz/gőz effektig (ez már magában foglal némi számolgatást).
  3. VV-VW-Bypass üzemmódot ismerő moddal kikísérletezni a megfelelő setupot (a bypass nem feltétlen 4,2 V-ot jelent).

További szép napot, kellemes gőzölést!

1 kedvelés