Nikotin és magas vérnyomás

Sziasztok. A következő a problémám. A vérnyomásom amióta beköszöntött a hűvösebb idő megemelkedett. Az utóbbi időben meg keményen beállt 160/100 -ra. Már 5 fajta gyógyszert szedek rá, és semmi. Most módosított a háziorvosom az adagomon, de még mindig semmi változás. A csomagban, amit kaptam voltak 6 mg/ml és 18 mg/ml -esre bekevert liquidek is, ezeket gyorsan félre is tettem, majd tovább hígítom őket, vagy mittudomén.
A következőket találtam én a témáról a neten, igaz az NNK írta arról a bizonyos betiltott rudiról, de miránk is vonatkozik. Nem is tudom, igazán mit tegyek? Csak a nikotin mennyiséget csökkentsem, vagy egyyáltalán túl sokat szívok?
Amikor rágyújt valaki, tulajdonképpen a nikotin mérgezés tüneteit észleli magán, amibe a megemelkedett vérnyomás is beletartozik. Két szál cigaretta után a vérnyomás kb. 10 Hgmm-rel nő és akár fél órán át ott is marad. Hosszú távon a dohányzás erekre és szervezetre gyakorolt hatása is növelheti a vérnyomást.

E-cigaretta:

A legfrissebb vizsgálatok szerint az e-cigaretta-használat, a hagyományos cigarettával megegyező mértékű érkárosodást okozhat. Nikotintartalmú e-cigi szívása megemeli a vérnyomást és merevebbé teszi az artériákat, egyes vizsgálatok azonban a nikotintartalomtól függetlenül is kimutatták a káros szív- és érrendszeri hatásokat.A legfrissebb vizsgálatok szerint az e-cigaretta-használat, a hagyományos cigarettával megegyező mértékű érkárosodást okozhat. Nikotintartalmú e-cigi szívása megemeli a vérnyomást és merevebbé teszi az artériákat, egyes vizsgálatok azonban a nikotintartalomtól függetlenül is kimutatták a káros szív- és érrendszeri hatásokat.Az elektromos cigaretta utántöltő folyadékában lévő nikotin ultrafinom részecskék formájában jut a szervezetbe. Kutatások egyértelműen alátámasztják, hogy a szállópor finom és ultrafinom részecskéi hozzájárulnak a tüdőszövet és az egész szervezet gyulladásos folyamataihoz. Az oldószerként alkalmazott propilén-glikolnak, glicerinnek, vagy ezek bármilyen arányú keverékének belégzése szem-, torok- és légcső-irritációt okozhat, a nagy mennyiségű propilénglikol ezenkívül káros hatással lehet a központi idegrendszer működésére is és magatartásbeli változást idézhet elő.

Az e-cigik a hagyományos cigarettával azonos vagy akár azt meghaladó mértékű rákkeltő és mérgező anyagoknak tehetik ki használóikat, hosszú távú használatuk tehát növelheti a daganatok kialakulásának valószínűségét. Megerősítést nyert az is, hogy az e-cigaretta használata gyengíti az immunrendszer kórokozókkal szembeni védekezőképességét, károsítja a légutak tisztítómechanizmusát, valamint elősegíti a baktériumok megtapadását és elszaporodását. Emellett egyes vizsgálatok szerint az e-cigaretta a hagyományos cigarettánál nagyobb mértékben okoz fogínygyulladást, a kilélegzett párában lévő részecskék ráadásul a használóval egy légtérben tartózkodó személyek egészségére is ártalmasak.

Nagy a nikotinmérgezés kockázata

Az elektronikus cigaretták és az új típusú termékek használata miatt az elmúlt időszakban világszerte megnövekedett a nikotin okozta mérgezések száma – mutatott rá az NNK. Mint írták, ennek egyik oka, hogy a termékeken, patronokon feltüntetett nikotinkoncentráció sok esetben jelentősen, a hibahatárnak számító 10 százaléknál is nagyobb mértékben eltér a folyadékban lévő tényleges mennyiségtől. De már a termékeken jelzett, jellemzően 3-5 százalékos nikotinkoncentráció is azt jelenti, hogy egyetlen patronban akkora mennyiségű nikotin van, mint a hagyományos cigaretta esetén 2-5 dobozban összesen.

A nikotinmérgezés első tünetei a gyomor- és béltraktust érintik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy hányinger és hányás jelentkezik, de hamar kialakulnak központi idegrendszeri tünetek is. Ilyen a fejfájás, a szédülés, a zavartság, a tudatállapot-változás, de kialakulhat akár alacsony vérnyomás és kóma is. Jelentkezhet emellett izombénulás, amely érinti a légzőizmokat is. Súlyos esetben a nikotin a központi idegrendszer légzőközpontján keresztül gyakorlatilag le is állítja a légzést, ami oxigénhiányos állapotot okoz. Kialakulhatnak továbbá görcs, szívritmuszavar, és fokozott izzadás is – a tünetek tehát nagyon széles skálán mozognak. Végső esetben a nikotinmérgezés halálos is lehet.

Tévhitek és további veszélyek

A elektromos cigaretták jelentette veszélyt az is fokozza, hogy sok tévhit kering velük kapcsolatban. A dohányipar például rendszeresen úgy hivatkozik ezekre a készülékekre, mint az ártalomcsökkentés és a leszokás ideális eszközére. Ezek azonban megtévesztők. „Jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az e-cigaretta-használattal valóban kisebb az esély az egészségkárosodások kialakulására” – szögezte le az NNK. Kitértek továbbá arra is, hogy leszokás támogatásában játszott hatékony szerepét szintén semmi sem bizonyítja. Az e-cigivel a szervezetbe rendszeresen bejuttatott nikotin nem csökkenti, hanem fenntartja a függőséget. „Ezzel szemben a régóta ismert, nikotinpótlást alkalmazó leszokási módszer csupán néhány hónapon keresztül és szakember irányítása mellett, kontrolláltan juttat csökkenő mennyiségű nikotint a szervezetbe” – jegyezték meg.Az esetleges utántöltés szintén fokozott kockázattal jár: ha véletlenül kiömlik és a bőrünkre kerül a folyadék, annak egyes alkotóelemei a bőrön át is felszívódhatnak – köztük a nikotin is.
Hát szóval ez van, vagy át kellene térnem minél előbb mentesre, vagy abbahagyni?

Ez mind tök jó és hasznos, de a lehet, meg okozhat, ezek nem tudományos fogalmak. Vagy a gyógyszer is gyógyíthat, de ki tudja mit is csinál? Ideje lene már valami tényleges nem propganda alapú vizsgálatot csinálni, hogy tényleg mindenki képbe kerüljön. Egyébként meg persze, ez nem életelixir, aki mást gondol, az becsapja magát.

Ha valaki hetente 4x megiszik egy pohár vörösbort, az sem egészséges, sőt, egy minimális alkohol mennyiség is káros. Pont.

Szóval mi ebből a tanulság? Ha szarul vagy, kimutathatóan gondjaid vannak, vegyél vissza, vagy - ez nem hangzik túl jól - de tedd le végleg. Csodák nincsenek, hiába ez nem analóg…

2 kedvelés

Tudományosan nem megalapozott, de nekem ha több a nikotin mint kellene felugrik a pulzusom. Amúgy is van vele gond, de észrevehető.
Megoldás volt rá a nikotin csökkentése, illetve vannak gyengébbre kevert cuccaim kifejezetten a csajokkal összeülős, beszélgetős napokra.
Simán el tudom képzelni hogy most a nagy szabadságolásban te is többet szipákoltál mint amit amúgy megszoktál.

Hozzászokott a szervezeted a gyógyszereidhez,és már nem használ.
Semmi baj majd írunk fel mást helyette​:wink:
Na tudod kinek írjanak fel gyógyszert !!!

1 kedvelés

Zolika ezt ne jelentsd ki ennyire kategórikussan. Vitt már a mentő mert 145 volt pihenösen a pulzusom.

1 kedvelés

Csak magamról nyilatkoztam hidd el!
Ezért utálom a gyógyszert és az orvosokat mert nem írom le mert az nem tűr nyomdafestéket sem pont

Tudom, sokminden felesleges.
Nekem pl. Meghallt a pajzsmirigyem. Autoimmun, nem gyógyítható. Ha nem szedném a hormont már réges rég megpatkoltam volna. Életmentő számomra.

Én inkább mozgok rendszeresen heti 5-7 órát és nem eszek régóta junk food-ot. A keringés ha karban van tartva azzal már sok más nyavalya elkerülhető. Szóval a helyes életmód és a lelki béke a kulcs…az utóbbi már nekem is kihívás manapság. A gyógyszerekben, modern oltásokban nem hiszek, csak függővé tesznek. Többségében csak a tüneteket kezelik nem pedig az okot. A mindenáron haszonleső gyógyszeripar stricije az orvos. (tisztelet a kivételeknek) Mit műveltek azzal a dokival is amenyik pár kezeléssel hatásosan regenerálta az érrendszert 10ezreknél…konkrétan a halálba szekálták.

2 kedvelés

Én valahogy a 2 között vagyok. Amíg tudom rendezni étrenddel meg mozgással, addig ok, amit nem, oda van orvos meg gyógyszer. :sneezing_face::saluting_face::smiling_face_with_three_hearts::slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Azért van nálam egy-két dolog, ami megfontolandó. Vissza kellene térni valahogy a kezdetekhez. Akkor még nem ártott meg. Választanom kell a sok kazán közül, hogy melyiket szívom. Legalábbis egyszerre mindig csak egy lehet nálam. Amióta egyszerre szívok kettőt, vagy még többet felváltva, láthatóan elszaladt velem a ló. A nikotin szintet is 3 mg/ml alatt kell tartanom az általam kevert folyadékokban. Jó lenne ennek is a felét megcélozni, ha mást nem, 2 mg/ml - nél megállapodni. Amúgy meg a Nagy Népegészségügyi Közbutításból én sem hiszek el minden szót, mivel a környezetemben csak én vagyok az egyetlen, aki nem köhögök tartósan, csak amíg szívom. Ez pedig a légutakra gyakorolt tisztító hatást igazolja, nem pedig az ellenkezőjét.

Egy szóval az ebben a fenti idézetben levő fejezet állításai nem bizonyítottak, aki ezt így leírta, annak félreérthetetlen szándékairól árulkodnak csak, hogy minden igyekezetével az ehhez hasonló termékek betiltásán munkálkodjon.
Nekem csak a nikotin bevitellel kapcsolatban kellene valami hatékonyat lépnem szerintem.

1 kedvelés

Azt kívánom barátom, hogy ne is légy rászorulva, így voltam vele én is egészen tavaly novemberig! Akkor egy sima rutin céges alkalmasságin, nem tudták megmérni a vérnyomásom, mert nem mérte a műszer, sajnos több mérővel próbálták de csak error! Egy idős orvos volt, nem hitt a szemének! Na azóta napi egy gyógyszerrel tartok ott, hogy lenyomták 150-160 környékére! De még ugye ez nem végleges! :handshake: :wink:

3 kedvelés

A 160/100-as vérnyomásod a gyógyszerek mellet ennyi, vagy azok nélkül? Ma a vérnyomás szempontjából igen csak változott a protokoll. Régen az az elv volt érvényben, hogy a vérnyomás a korral nő(most is nő csak a protokoll nem veszi figyelembe) és ha szisztolés vérnyomásod 50-es években 150, a 60-as éveidben 160 stb az rendben van és nem kell rá gyógyszer. Vegyél kicsit vissza a mennyiségből és szánj időt a mozgásra. Napi 30 perc séta igen sokat segít. Nem tudom mennyit szívsz most, két dolog ami tény, a nikotin bevitel mennyiségére oda kell figyelni, hisz simán el lehet szipákolni jópár doboz cigarettányi mennyiséget is egy nap. Amiket ide becsatoltál, azon vizsgálatok egyike sem az általunk szívott termékekre vonatkozik. Vizsgálni a cigarettát vizsgálták, amiben nem csak a nikotin van ami káros, ill. az NNK közleménye az Elfbarokra vonatkozott.

3 kedvelés

Volt, hogy én is túl sokat szívtam ami már eléggé megártott. Fel tudja vinni a vérnyomást is, de ez még a rosszullét, nikotinmérgezés előtt jelentkezik. Ez amolyan előszobája a nikotinmérgezésnek amiben szintén volt részem, sajnos hülye fejjel többször is. Ne gondold túl, csak vegyél vissza a nikotinból. Károsodást nem okoz, ez bizonyított tény, úgyhogy azért minden összehányt butaságot nem kell elhinni. Ahogy mindent, az ecigizést is okosan kell csinálni. Olvasgass a Blog - on, nem csak saját írások vannak, amik amúgy tudományosan megalapozottak, de a #blog:forditas alkategóriában találsz olyan külföldi tanulmányokat is amikre nem hat a propaganda. Meg egyébként a Jobban Vagyok! kezdeményezést pont ezért indítottuk el. A laikus “firkászok” annak írnak cikket akik többet fizetnek, ezért nem lettem újságíró. Mert nem tudnék hazudni senkinek!

6 kedvelés

Tényleg 2 út van, ha magas a vérnyomásod, vagy hajlamod van rá.
Kevesebbet gőzölni adott nic tartalommal, vagy redukálni, ha szeretsz sokat slukkolni.
Én a kávézást felére redukáltam pl., és azt is gyengébben.
Vape-től még nem volt nic mérgezésem.
Cigitől egyszer igen :roll_eyes: 33 éve.

5 kedvelés

én már a koffein túladagolást is kipipáltam a még izmosabb 95 előtti red bull-ból 12 doboz estétől reggelig…az utolsó 2 az a 2dl-es szénsavmentes koncentrátum volt :grin:

Ferikém nem lehet, hogy a közelgő nyugdíj okozta stressztől van?

1 kedvelés

Másfél literes Cobra? :joy:
(Nem vagyok rá büszke​:point_up:)

2 kedvelés

Nincs hányás gomb…de

sick hey arnold GIF

A magas vérnyomás, ahogy mondani szokták a csendes gyilkos, legtöbbször nem is lehet érezni. Leginkább rutin vizsgálatokon derül ki. A kor előrehaladtával az érfalak rugalmassága csökken, ezáltal a “rendszer” kevésbé hatékonyan tudja az oxigéndús vért szállítani, emiatt megnő a nyomás. Emellett még a társbetegségek is hozzáadódhatnak. A nikotin valóban emeli a vérnyomást valamennyivel, de azoknál még jobban hat, aki alapban nem fogyasztják (ezért nem is javasolt). Bevitelekor adrenalint és noredralint szabadít fel, amik ugye emelik a vérnyomást és a szívfrekvenciát is növelik. A hozzászokott szervezetre azonban kevésbé hat, mert kialakul a tolerancia. Nyilván nem vagyunk egyformák ebben sem, valaki érzékenyebbre rá, más nem annyira. A vérnyomáscsökkentőkkel kapcsolatban van olyan kollégám, akinek 15 év után hatástalan volt ami addig jó volt, sokadik fajta gyógyszer lett csak jó. Idegi alapon, ha nincs is szervi baj is lehet nagyon szép vérnyomás értékeket produkálni. Ami biztosan segíthet: magnézium, kálium, kálcium bevitel.
Nem vagyok szakértő, de kis matekkal ha 0.3mg/ml-es likvidből 30 ml napi fogyasztása 9 mg nikotin, az kb 12-13 szál normál erősségű cigarettának (0.7mg/szál) felel meg. Persze ez így nem teljesen helyes, mert nem ua a természetes és mesterséges nikotinnak a felszívódása, csak egy elméleti megközelítés.

Nem értek hozzá, viszont azon a véleményen vagyok, hogy a vapelés valóban egészségtelen az alpesi levegőhöz képest. Azonban sokkal kevésbé káros, mint az analóg. Vapelésnél megvan a lehetőség arra, hogy lépésekben csökkentsük a nikotint, amire az analógnál nincsen. Ha valaki egy adott márkájú analógot szív, az nem igazán vált másikra. A nikotin valóban nem egészséges. Azonban normál esetben ,analógról átszokott emberek vapelnek. Az analóg sok sok rákkeltő égéstermékéhez képest a vape gőz egészségtelensége, elhanyagolható. Aki csak azért szokik rá a vapelésre, mert jópofa dolognak tartja, az kicsit kevésbé hülye, mint aki az analógra szokik rá. Eleve hülye, aki rászokik a nikotinra. Jó magam is! Azonban szépen lassan a vapeléssel, csökkenthető a függőség, ha akarjuk. A vérnyomást valóban emeli a nikotin minimálisan. Azonban a stressz jobban! Meg az analóg is jobban emeli, mint a vapelés. Meglátásom szerint, ha valaki nem tud hirtelen “zen” üzemmódban élni, akkor az ésszerű nikotinbevitel vape formában különösen nem oszt nem szoroz. De valóban a leghelyesebb út, a nikotin mennyiség csökkentése. Ha hozzá tudjuk még társítani a mozgást is, akkor szignifikáns eredményeket tudunk elérni a fotelban ülős, onnan veszekedős analóg használathoz képest. Annak ellenére, hogy az a bizonyos érrendszer emberöltő alatt ment tönkre, és a tönkre menést csak a dohányzás számlájára írni igazságtalanság lenne. Mozgásszegény életmód, stressz, hulladék kaják, alkohol. …stb. Nincsen baj a vapeléssel. Az életben semmivel sincsen baj, csak a túlzással. Ha túlzásba viszünk valamit, annak mindig keményen fizetjük az árát. Legyen ez analóg, vape, kaja, pia, bármi.

6 kedvelés