Mentol, menta, borsmenta és a többi

Sziasztok,

Nem vagyok biztos benne, hogy nem kérdeztem már rá valahol. Biztos, ami biztos, új topic, elbírja az oldal :slight_smile:

Szóval fogalom zavarban vagyok. Nem nagyon tudom, hogy mi a külömség a mentol és a menta közt. Vannak fogalmak, menta, mentol, iceberg, xtramint, spearmint, borsmenta és a többi.

A mentolos íz nekem jolly joker, de nem mindegy, hogy melyik. Az erős rágógumi ízt utálom. A fogkrémre hasonlót is. Nem tudom szívni, hánynék tőlük.

Viszont van az a mentol, ami nagyon bejön. Melyikek ezek az ízek? A mentol vagy a menta, vagy mi? ebben kicsit eltévedtem. Erre kérek segítséget :slight_smile:

Ajánlom DIY sweet mint és A&l diabolik (5%)

1 kedvelés

A menta nem erős, csak hűsit. A mentol erős, legalábbis nekem. A borsmenta édes és csupán hűs, nem tolakodó. A coolada is ilyen, csak édes érzet nélkül. A menta vagy mentolos ízek (pl a Heisenberg) amik miatt kitágul a pupillám, olyan erősen mentolos. :thinking: Utobbiaknak van TH-ja, a mentának és cooladanak nincs.

2 kedvelés

Szia. Azt eddig is sejtettem, hogy a mentol, az egy kristályos vegyület, a borsmenta meg egy növény a kertben. Az összefüggést megérted, ha elolvasod az alábbi Wikipédia oldalt: https://hu.wikipedia.org/wiki/Mentol "A mentol egy szerves vegyület, a terpénalkoholok közé tartozik. Színtelen, tű alakú kristályokat alkot. Előállítása: A borsmenta olajából nyerik. Ekkor az olaj illékony összetevőit desztillációval eltávolítják, majd a maradékot lehűtik. Ekkor a mentol kikristályosodik. Kémiai képlete: C10H20O "

1 kedvelés

Ha ittál már mojito koktélt, abban pl menta levél van. Van egy picit szúrós fűszeres mellékíze számomra, ami nem tetszik.

Mentol, az meg “hideg” mentol minden nélkül, pl kék airwaves rágógumi. Szerintem íze sincs, csak azt érzed, fagyaszt.

Amit még kifelejtettél az ánizs. Csak hogy egyszerű legyen​:smiley:
Ezt a sima fekete negroval lehet azonosítani, vagy az Ouzo itallal.

3 kedvelés

És rengeteg “mentolos” édesség az ánizs és a menthol bizonyos arányaira épül.

Nem nagyon ismerem az ánizst. A PJ Highrider Black Jack-ben van ánizs, és borszatóan nem jön be. Szerintem útálom az ánizst. Vannak mentolos aromák, amikben ugyan ánizs van, de nem venni észre azon, hogy az ánizsos?

Idejét se tudom, hogy mikor rágtam utoljára rágógumit. Az a fajta mentolos aroma, ami nem tetszik, én rágógumira asszociáltam. Lehet, hogy téves. :thinking:

Több mentolos nem jön be, pl vettem egyszer evergreen mentolos snv-t. Az Atmos Lab mentolos aromáját is útálom.

Viszont, ami bejött. Egoist Pure Mint, Solub Mint Iceberg, Mistic Juice Ice Mint.

A negrót szerettem, az Ouzo-t nem.

Hát, hogy melyik az a mentolos aroma, amit rágóguminak érzek és útálom, most már teljesen érthetetlen :thinking: :sweat_smile: Mindegyik ugyanaz valahol csak az összetevőktől más az összkép? Nincs egyértelmű olyan összetevő, ami nem tetszik, csak tapasztalat, hogy melyik az amelyik bejön?

1 kedvelés

Akkor egyértelműen ánizs amit nem szeretsz.
A tiszta menthol odavág, fagyos, nincs krémes vagy testes íze.

6 kedvelés

Azt azért nem tüntetik fel, hogy van benne ánizs… Mentolos aroma, tetszik vagy nem :sweat_smile:

A komolyabb mentolos ízegyvelegekben lehetnek olyan krémesítő, vagy lágyabb, tejes, tejszínes, vajas jellegű összetevők, amik “ánizsos” irányokba viszik el a mentholt. :slightly_smiling_face:

Na igen. Az összetevők, hogy milyen irányba viszik el… Próbálkozzak vagy vannak tippek?

Pl a Flavout Art-nak van több mentolos aromája. Menthol, Spearmint, XtraMint. Pontosabb leírás nincs, mindegyik mentol/menta… Vajon melyik ezek közül pl, ami nem az útálat kategória? Vagy más márka?

Vennék valami, de 50/50 így, hogy melyikbe nyúlok bele… Tippek?

Kössz a tippet. Ezen felül?

Ragnarok,Oni……hűs de nem az az ánizsos nem tudom mi,azt én se szerettem.

Amit küldtem annó na azt mind ajánlom :rofl:

Ezt meg bármihez
https://vape42.hu/termek/tpa_koolada_10ml.html
És még ezeket meleg szívvel ajánlom
https://vape42.hu/kategoria/mentol_aroma.html?mind

1 kedvelés

Aisu Cucumber, Aloe Vera, Cactus. Szeretem mindet. Pláne az uborkát. A többi másik kettő nekem édes. Viszont olyan hideg, hogy nem tudsz rá meginni egy pohár vizet.

A mentoloknak saját lelki világuk van. Valószínűleg ez egy gyűjtő fogalom, többféle anyag tartozhat ezek közé, “enyhén” eltérő molekula szerkezettel. Én spec. nem szeretem a mentolt, ennek ellenére van a hűtőben egy üvegben kristályos, ún. tiszta mentol, valamire kellett valamikor, aztán a maradékot sajnáltam kidobni. Biztos vagyok abban, hogy ez így, ilyen formában a Természetben nem fordul elő, mert akkor a szobahőmérsékletű, szárított növényi anyagok nem tartalmazhatnák. Nagyon illékony anyag. A növényekben ez kötött állapotban van a növényi sejtekben, ezért az szárítás után is bennük marad, pl. a menta teákban. Az ilyen kötések rendszerint valamilyen cukor molekulával történnek, ami már más színezetet ad a mentol molekula tulajdonságainak. Ezek a kémiai kapcsolatok nyilvánvalóan befolyásolják a mentol molekula rész viselkedését íz, szag és egyéb biológiai hatásainak a terén is. Pl. a tisztán előállított mentol 3-5 százalékos oldata simán képes megégetni a bőrfelületet. Ez saját tapasztalataim is igazolják. Összegzésként azt biztosan tudom állítani, hogy a növényben lévő mentol nem ugyanaz, mint a növényből kivont mentol, ezért a viselkedése is nyilvánvalóan más mind fizikai, mind kémiai, mind pedig biokémiai téren.

2 kedvelés

Szia!Csokihoz szeretném megtalàlni a megfelelő őőő…most akkor mit is?Borsmenta,fodormenta…stb…melyikkel próbàlkoznàl?A cél csak egy kis frisseség az édesség mellé valahogy olyan simulékonyan…

1 kedvelés

Inawera 2DFresh, édes mentolos mix. Évek óta nyúzom, jól bevált, nagyon kiadós(ízesíteni nem kell sok)

1 kedvelés

Az inawera csokijàhoz gondoltam…szóval próba lesz… Mondjuk 100 mili kész Csokihoz 10 mili !?Màrmint 10 mili a kész mentholból…

3 kedvelés

Édes ízekhez borsmentát tennék, mert az is édes. Bár szerintem a csoki aroma is kissé édes, így @Gumikacsa válaszát részesítem én is előnyben. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés