Mennyi károsítja az e cigi a tüdőt?

Néhány video clipet megtekintve a vape hatásairól pro-és kontra érvek, stb, elgondolkodtam néhány dolgon. Most a szubjektív véleményem jön, semmiféle tudományos alátámasztás nélkül, kérlek benneteket, így is kezeljétek. Pozitívakat nem írok, mert azokat úgyis tudjuk, inkább a potenciális negatív hatásokról értekezek. Mik is lehetnek ezek azon túl, amiket harsognak, hogy nem tudni még az aromát, glikolokat, stb.

  1. A vaporizálás során hőt alkalmazunk, így a környezettől melegebb közeg áramlik a tüdőbe. A tüdő hőérzékelése nem igazán jó, ezért pl. DL-ben kevésbé érzékelhető a forró anyag. Márpedig DL-nél megy a nagy teljesítmény, tehát a nagy hő, ill. nagy gőz. Más kérdés, hogy messzire megy a gőz és hűl útközben. Itt ugye nem nagy anyagmennyiségekről van szó, amiknek napokba, vagy órákba telne a lehűtése. Nézzük meg tehát energetikai oldalról. (Más esetkben rájöttem, ha az ember a veszélyességgel foglalkozik és nem igazán tudja hová tenni, először az energiát érdemes mérlegelni.)
    Nos, az tudvalévő, hogy egy ember azonnali harcképtelenné tételéhez (KO) min. 80 Joule (J) energiára van szükség. Ha ehhez viszonyítunk, akkor nézzük meg, a vapeléssel mit viszünk be. Tételezzük fel, hogy a DL-nél 3 másodperc egy slukk, 40 watt a cuccos teljesítménye, így elvileg 3x40=120 J energiát, vagyis egy közelről kilőtt Kalasnyikov lövedék energiájának 1/10-ét viszünk be a szervezetbe. Ez ugye elvileg meghaladja a KO küszöbértékét. Tudjuk azonban, hogy a DL-esek nem fekszenek ettől ki. Nyilvánvaló, hogy út közben az emberbe a fűtőszáltól elindult energia nagy része eloszlik a vape cumó, száj, garat, hörgők, stb. között és nem is nyelődik el teljesen az sem, ami bemement, mert a kifújt köddel sok jön ki. De azért biztosan létezhet az a hatás, amit az ellenzők “hit”.nek, vagyis ütésnek neveznek az említett organikus alkatrészek felszínét borító sejt-és szövet állományban.
  2. A légzőszerveket ért hatás szempontjából szerintem egy-egy említett “hit” hasonló lehet a szaunában beszerezhető “hit”-ekhez, csak abból 10 másodpercenként jön egy teljes légzésnyi adag. Sok esetben ott is használnak különböző olajokat, aromákat, amit szerintem kb. ugyanannyi laboratoár vizsgált, mint a vape aromákat.
    A fentiekből következik azonban, hogy a magas hőmérséklet, tehát a watt az ésszerűen elérhető legalacsonyabb értéken tartandó. Ha az magas, akkor szívjál hozzá sok friss levegőt. A légzőszervek nem nagyon könnyen égnek meg, ld. tábortűz, forró cuccok szagolása, stb. Evolúciós felkészítés nyilván volt rá, de azért erre jobb vigyázni.
    Most eddig jutottam.
2 kedvelés