Górcső alatt a koksz

Nem rég olvastam egy cikket, miszerint azokat az anyagokat szokás nanorészecskéknek nevezni, melyek 1 és 100 közötti nanométer tartományba esnek. Ebből kiindulva elgondolkodtam, hogy a tekercsen lévő koksz is nanorészecskékből áll e amik összetapadtak (mert a nanorészecskék olyat is tudnak)? Elég hamar rájöttem, hogy nem! A koksz jobban hasonlít egy egybefüggő „takaróhoz” ami ráég a tekercsre. És mivel állandóan nedves a liquid által, így nem leválik a tekercsről, hanem rátapad majd szép lassan rétegesen egymásra rakódik, vastagszik. De a végtelenségig nem tud vastagodni, mi ezt nem hagyjuk. Mert olyannyira elrontja az ízt, hogy kénytelenek leszünk tekercset cserélni.


(Ezt ne várd meg! Cserélj tekerést időben!)

Hogy ez miért lényeges? Mert sokan úgy tartják, hogyha már kokszos a tekercs akkor a koksz egy kevés részét belélegezzük a gőzzel együtt. Nos, én úgy voltam ezzel, hogy nem tudom biztosra… Hetente cserélek tekeréseket a tankjaimban, akkor még nem vészes a dolog. Ezért nem tudtam elképzelni milyen lehet egy tényleg totál kokszos tekercs. Majd eljött az idő, tekerni kéne. Három tankot megtekertem, aztán jött volna a negyedik, a Galaxies. Francnak van ennyi! A negyediket nem tekertem meg. Fellázadtam magam ellen, kicsit vitatkoztam is a tükör elött, de a lustaság legyőzött. Ott rohad meg! Majd jövő héten a szokásos időben egy kalap alá veszem mindegyiket.

Egy héttel késöbb…

Hát ez tényleg „megrohadt”! Nézegettem, kaparásztam, törölgettem. A következő dolgokat figyeltem meg. Ami a tekercsen volt koksz, az a hő hatására megkeményedett. De nem annyira, hogy ne lehessen a tetejét megkaparni. Valamennyire azért lágy maradt. Viszont ha elér egy bizonyos vastagságot bizony lepattog róla a felső rétege. Amennyire észre vettem ez azért lehet, mert a felső réteget már nem közvetlen éri a liquid. Így ahogy felizzik a tekercs, a koksz felső rétege már ki tud száradni valamennyire, ami pattogzást eredményez.

A tekercsen a koksz kb. fél milliméter vastag lehetett, talán még annyi sincs. Ha belehúzod a friss tekerésbe a vattát, az természetesen passzentos lesz a tekerccsel. De ha a vatta liquidet szív fel az óhatatlanul a tekercset is körbeöleli. És azt jól tudjuk, hogy az aromákban is vannak édesítőszerek, összevont ízek. Ezek az édesítőszerek illetve ízek az emberi szervezetre ártalmatlanok, hisz a javuk vagy a természetben megtalálható, vagy természetazonos. Plusz ezek laboratóriumokban tesztelt összetevők, így aggódnunk nem kell. Elporlasztásuk annyival jár mint az alaplé, tehát gőzzé lesznek. Az aroma alkotóelemei a tüdőben ugyan nem rakódnak le, de kis mennyiségben a hírtelen hő hatására rátapadnak a tekercsre. Ez a koksz!

Így arra a következtetésre jutottam, hogy valóban belélegezhetünk egy minimális mennyiségű kokszot. De ne úgy képzeljük el ezt, mint egy tűzijátékot. Nem olyan sűrű a pattogása. A javát felfogja az RTA palást és a kémény. De a lepattogzott koksz, az most nanorészecske? Nem! Ezek annál nagyobbak, nem tudom hova soroljam a méretük alapján. A nano-hoz (egy méternek a milliárdod része) képest sokkal nagyobb.

De vegyük kicsit komolyan, csak a biztonság kedvéért! Ugyanis bizonyos nanorészecskék (füst, por) képesek gyulladást okozni a tüdőben! Az a minimális koksz amit akaratlanul belélegzünk lehet, hogy még nem okoz/okozott semmit, és az is lehet, hogy nem is fog okozni semmit. De fontos tudni azt is, hogy ha véletlen belélegzünk egy kis kokszot, az akár olyan mélyre is letapadhat, hogy nagyon nehezen tisztul ki. Ebből akár tüdőgyulladás is kialakulhat, ahogy a füst és por esetében is fennáll ez a kockázat.

Legyen a tekercsünk mindig naprakész!

Ezt ne várjuk meg! :arrow_down: Ahogy az előképen lévő kokszosodást se! Az RTA-kban a tekerés cseréje sokkal olcsóbb, mint porlasztókra költeni. Ha már a koksz miatt kell gyakran (sok esetben csak pár napig bírják) cserélni a porlasztót, inkább váltsunk RTA-ra. Nem bonyolult tekerni! Itt vagyunk, segítünk!


Kis érdekesség:

A koksz eredetileg egy olyan tüzelőanyag, amely a kőszén légmentes hevítése után marad vissza. Kemény, lyukacsos szerkezetű, füst és korom nélkül ég, nagy a fűtőértéke.

Régiesen, aki kokszol az tüzelőanyagot készít kőszénből.

33 kedvelés

Kéz csókolom !

Ismét egy alapos téma kiértékelést kaptunk ! Köszönjük Kinga Néni ! :slight_smile:

6 kedvelés

Idézném a dokimat: “Előbb fogsz gyönyörű városunk levegőjétől megfulladni a télen, mint hogy az ecigid gondot okozzon. A vonatbaleset káros az egészségre, nem ez.”

11 kedvelés

Ismét egy nagyon szép írás! Köszi @Vaperina_Kinga! :slight_smile:

5 kedvelés

Örülök, hogy tetszett! Köszönöm, hogy olvastátok! :blush:

old lady deal with it GIF

10 kedvelés

Ezt én is így gondolom. :slight_smile: Nem hinném, hogy bárki is van aki akinek a koksz miatt lett volna baja. Csak már ez is olyan rég motoszkált abban az okos fejemben, hogy kis utána járással összejött ez is. :slight_smile:

5 kedvelés

Nálam is hasonló összefüggésben merült fel. Ugye Miskolcon a légszennyezettség mértéke “kifejezetten baráti”, gyakorlatilag homokozni lehet a levegővel… :stuck_out_tongue_closed_eyes: Így aztán alaposan körbejártuk a témát. Szóba került a vape, a koksz, az aroma stb. Körberöhögött a doki, végre egy szakember aki nem csak azt mondta amit hallani akarok, hanem érvekkel tudta alátámasztani azt, miért is tettem jól, hogy átszoktam… Természetesen az lenne az igazi, ha ezt is letenném… De nem ez lesz életem legnagyobb rizikófaktora. A koksz, az aromák és a körülötte kialakult pánik ellenére sem. Ó, és köszi a cikket! :wink: Ezt majdnem elfelejtettem.

8 kedvelés

Dunaújvárosban is hasonló a szitu. Ott van a vasmű, a Dunaferr, ha így ismerősebb. :slight_smile: Rendesen sorjás a levegő. :smiley:

4 kedvelés

Mindkét néven ismerős. Testvérváros ezek szerint. :heart_eyes:

4 kedvelés

Nos, khm gyerekkoromban rákóstoltam (de ez a családi krónika legsötétebb lapjain is csak széljegyzet)… :innocent:

7 kedvelés

Úgy gondolom, maximum 10 perc egy tankot megtekerni. Ha 2 naponta megteszi valaki, nem sok az. :slight_smile: Nekem a 4 tankom 1 hetet bír. De ez már egészségügyi tekeréscsere kategória. :smiley: Kimaxolom ameddíg lehet. :slight_smile:

8 kedvelés

Kezdőként az idő akár fél óra is lehet, én magam is elszórakoztam ennyit az elsővel (sőt azt hiszem volt az egy óra is). :grinning: Majd a másodikkal is, mert az első sikeres tekerés felett érzett örömömben elfelejtettem megjegyezni mit csináltam és hogyan… :grinning: Így aztán mindent elölről… :grinning: Tudom, balfék vagyok, de ez van, ha vakon megy neki az “emberállatja”… sokszor ma sem esik jól, hogy bele kell kezdeni, de olyankor emlékeztetem magam: “hülyegyerek” aztán cigit tölteni jobb volt-e? :grinning:

10 kedvelés

Köszönöm szépen én is remek olvasmány volt,régóta foglalkoztat engem is a kokszolás,miért van ,melyik koncentrátum kokszol jobban stb stb…
Hasznos lenne egy összeállítás mely gyártok termékei lennének azok amik emiatt inkább kerülendők volnának,én egyébként többségében gyömölcsös aromákat kedvelem de újabban a desszertek is be be jönnek na és ezek nekem jobban kokszolnak nálam.

4 kedvelés

Sziasztok
Nekem a meshel nincs gond akkor ha keves levest kap csak a vatta “barnul” meg nekem sima tekeressel se volt anno fond meg mesh atallas elott szoval nem igazan ertem de jo

2 kedvelés

Amelyikben van szinezek vagy hozza adott cukor az kokszol

1 kedvelés

Meshnél én is ezt tapasztaltam. Volt hogy fél évig nem nyúltam a profile unityhez, pedig az volt a main tankom. Utána is csak azért cseréltem mert fél év azért fél év :grinning::grinning:

5 kedvelés

Nekem a mostani lap 9 honapja van bent en vihar gyujtoval leegetem a “kokszot” aztan csumi

4 kedvelés

A mesh egy oldalú, a tekercs két oldalú. A mesh-nél nincs hot spot, a tekerésnél van. A mesh egyenletesen izzik, a tekercs nem. És gyanítom gyorsabb is mint egy sima tekercs. És a lefogatás is stabilabb elvileg a meshnél. :thinking:

8 kedvelés

Most akkor,amíg nekem ez teljesen új dolog,addig jobban járok,ha minden nap ránézek?:thinking:Mostmár örülök,hogy alul töltős tankom van​:wink:Még ugye nem tudom milyen a már cserélni kell vatta és nem láttam még közelről(tudom,nagyítsam ki a képeket… @Viktor_Hajdu írnod sem kell​:wink::joy:)kokszos tekerést…Az ízre sem tudok hagyatkozni,mert számomra új liquid van a tankban,így nem tudom milyen az,ha elmegy az íze…ennek most frissen sem nagyon van íze…max.az égett ízt érzem majd meg,de addig el sem szeretnék jutni​:slightly_smiling_face:
(A “régi” ismert ízeimből már csak icikepicike van,azokat a gtx-re tartogatom)

5 kedvelés