Élménylexikon 2. rész: Ohm - watt - levegő

Az első részt úgy kezdtem, hogy: akárcsak bármely más hobbiból, ami körbelengi a mindennapjainkat, az e-ciginkből is szeretnénk kihozni a lehető legtöbbet, és legjobbat. Ez a vape szinte minden hozzávalójára, és velejárójára igaz. Ezúttal nem a finomhangolást, vagy a tankok alkatrészeit fogom taglalni, sokkal inkább a vape körüli dolgokra fogok koncentrálni. Hisz tudjuk jól, csak a sikerélmény vihet minket előre! De nem csak egy jól megválasztott vatta, vagy jól megépített tekerés lehet a siker kulcsa. Ezeket össze kell hangolni, hogy mikor beleszívünk az e-ciginkbe azt mondhassuk, “Igen! Ezt az élményt kerestem!” :blush:

Élménylexikon 2. rész: Ohm - watt - levegő

Ahhoz talán kétség sem fér, hogy minden mindennel szoros kapcsolatban áll. Ha megvan a tank, kell hozzá huzal, nem mindegy milyen. Ha megvan a huzal, egy hozzá illő vatta is dukál, szintén nem mindegy milyen. Ezeket a felhasználás módjához kell választani. Ha ez megvan, jöhet az íz. Na, de mi van akkor, ha valami nem olyan finom, mint amilyet az ismerősnél kóstoltunk? Minden adott, mégsem jó! De nyugi, semmi boszorkányság nincs a dologban, csupán idő kell, türelem, és kísérletezés. Hogy az ohm-watt-levegő szentháromságot összehangoljuk!

Mi, mivel függ össze?

Az ohm

Az első amit leellenőrzünk miután porlasztót/tekerést cseréltünk. Ez a huzal ellenállása, ami azt hivatott jelenteni, hogy milyen gyorsan tudnak áthaladni rajta az elektronok. Nem vehető készpénznek, de egy nagyon jó támpont. Minél vékonyabb egy huzal, annál nagyobb az ellenállása, ez miatt lassan áramlanak benne az elektronok, ebből adódóan lassan is izzik fel, ehhez kevesebb energia szükséges. A vastagabb huzalnál pedig az alacsony ellenállás miatt gyorsan áramlanak benne az elektronok, így gyorsan izzik, persze több energiával. Úgy kell elképzelni, mintha két eltérő átmérőjű csövön próbálnánk ugyanakkora, és ugyanannyi golyót átszuszakolni. A volt, avagy a feszültség pedig lenne a kéz, ami ezeket a golyókat átszuszakolja a csöveken. Ha több wattot küldünk a tekercsre, mint amennyivel használnánk, akkor is a vékonyabb a lomhább. Fizikailag így történik az izzás. Az ohm nagy hatással van a wattra, és volta is. Viszont fordítva ez nincs így. Igazi jelentősége magának az ohm értéknek használat közben nincs! De, ha már a watt is szóba került, nem mindegy mennyi az annyi…


A watt

Függ a levegőzéstől is, pontosabban a hűléstől. De talán a huzal ami jobban meghatározza a watt értléket. Ugyanis hiába a levegőzés, ha az adott huzal a levegőzéshez jól passzoló watton túlhűl, vagy épp hevesebben porlaszt a kelleténél. Fontos azt is tudni, hogyha kevesebb huzalt/tekerést teszünk az adott tankba, annak kicsit kisebb lesz az ellenállása, ezért a menetszám, és az átmérő is számít. Egy kezdőnek a watt értékkel úgy érdemes kísérletezni, hogyha a modunk jelzi az akkuból kivett feszültséget, akkor a wattot variálva, szálhuzal esetén, körülbelül 3 - 3.2 volt körüli értékről érdemes indulni. Az ohm, és a volt segítségével a mod ugyanis kiszámolja, hány vattra lesz majd szükség. DL claptonok esetén, a feszültség értéke mehet akár 4 voltig is. De ez sem törvényszerű, hisz én jelenleg is 2.6 volttal hajtom a tekercset. Kezdő koromban a voltot figyelgettem, ami szerintem egy remek kiindulópont. Ami miatt nem mindegy mennyi a watt, az a hűlés.


A levegő

A huzalunk számára is nélkülözhetetlen. Ahhoz, hogy a fentebb leírtak mellett jól is hűljön csupán a porlasztás hangját kell alaposan megfigyelnünk. Ha enyhe sercegést hallunk, akkor a legjobb a hűtés. Ha túl halk, vagy nincs hangja, akkor valószínűleg kissé, vagy épp nagyon, túlhűl, ha pedig a tűzgomb elengedése után is hallani lehet a sercegést, akkor kevés a levegő. Utóbbinál nem ritka a dry hit. A sercegés hangja, arról is bizonyosságot ad, hogy milyen lett a vattázásunk. Ha túl hangosan pattog a sercegés mellett, akkor túl kevés a vatta, ha tompán serceg, és égett ízt ad, akkor pedig sok.


Tehát, minden mindennel összefüggésben van! Az ohm-ra kicsit visszatérve: Van az, hogy valakinek pl. a 0.8 ohm körüli ohm érték jön csak be. Én is ebbe a táborba tartozom, csak kissé nagyobb szórásban. 0.6-0.8 ohm között tekerek. Mert ez az a tartomány amit szálhuzalból, és claptonból is ugyanazzal a setuppal (magméret, menetszám) létre lehet hozni. Azt pedig, hogy most szálhuzalt, vagy mtl claptont teszek e a tankba azt mindig a maximális levegőzés mondja meg, az a felső határ. De a levegőzés az amit legutoljára állítok be. Az ohm az első, az hatással van a wattra, a watt pedig meghatározza a hűlést. Ha összhang van, az pedig már vapestyle! :sunglasses:

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: Legyen szép napotok! :kissing_heart:


Előző rész

32 kedvelés

Köszönjük :+1::muscle::church: szuper.

2 kedvelés

Köszönöm. :hugs: :kissing_heart: Jó gyorsan olvasol Zoli. :sweat_smile:

1 kedvelés

Amúgy igen :joy:remélem, értem is.

2 kedvelés

Köszönöm a részéetes leírást , pont ezekre a hozzávalókra vagyok kiváncsi :slightly_smiling_face: :clap: :+1:

1 kedvelés

Ismét szuper lett, köszönjük! :blush:

1 kedvelés

Köszönöm fiúk. :smiling_face_with_three_hearts:

4 kedvelés

Köszönjük, már a tekercs hangjainak a leírása is sokat segített. Ìgy tovább :slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Célirányos kis írás volt megint.
Köszönöm

1 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts:

2 kedvelés

Nagyon köszi! Hasznos olvasmány!

1 kedvelés

Köszönjük szépen! :dash:

1 kedvelés

Rövid, lényegre törő, nagy segítség a kezdőknek. :slight_smile:

1 kedvelés

Köszönöm szépen mindenkinek a kedves szavakat, és, hogy olvastok. :smiling_face_with_three_hearts::hugs:

6 kedvelés