Clapton versus mesh!

Azt tudni véljük ugyebár, hogy a huzal fajtáitól és annak átmérőjétől sok dolog függ. Meghatározza például a felhasználási módot, hogy melyik watt tartományban használjuk, mennyi gőzt termel, mennyi liquidet porlaszt el. Az már a tankunktól függ melyik huzalt tesszük bele. A DL claptonoknál gyakori probléma a melegedés vagy forrósodás. De az akkunak sem tesz jót, ha túl sok kraftot szeretnénk kisajtolni belőle a claptonok miatt. Egy 1 akkus modnál pedig egyenesen akkugyilkos a DL felhasználás. A személyes véleményem az, hogy a DL nem olyan egyszerű műfaj mint az MTL. De úgy néz ki, hogy ez változni látszik. Sok új és innovatív dolog született már a vapevilágban. Most a coil-ok csúcsának csúcsáról írnék egy kicsit. Jelen állás szerint a MESH az ami mindent visz!

A mesh nem egy új dolog. Eredetileg az első RTA-knál, a Genesis-eknél kanócként használták még a vatta elődjeként. A kapilláris elv alapján (a fémsodrony is így működik) kúszott fel a liquid a fémszöveten, vagyis mai nevén meshen a tekercsig. Mivel közvetlenül érintkezett a mesh az izzó tekerccsel, így nem volt mindegy miből készült. Általában SS anyagú meshek voltak már a Genesis-ben is. Az idő előrehaladtával és a technológia fejlődésével ma már a mesh a tekercsek királya!

Az elsők között az Aspire volt az a gyártó, aki még 2015-ben forradalmasította a vapelést és piacra dobta az első mesh porlasztós tankját a Cleito-t. Másban is első helyen járt az Aspire a Cleito-val. A tank kéményt nem kapott! Maga a porlasztót készítették olyan hosszúra amekkora a tartály, így kéményként is funkcionál. Ezért ízben is odavert az addig megszokott porlasztóknak.

cleito

De nem csak a porlasztókban működik ilyen jól a mesh! A méretre vágott, illetve a spulniban kapható kivitel is olyan eredményeket fog produkálni mint egy mesh porlasztó. Sok embertől hallom, hogy nem tudja olyan finomra tekerni a tankját mint amilyen ízt hoz a porlasztója. Nos, a mesh szuperképessége pontosan ez! Nem sokban tér el a gyári ízélménytől. Ami a gőzt illeti, sokkal nagyobb gőzfelhőket lehet eregetni meshel mint huzallal. De még a claptont is kenterbe veri! Ez a felületének köszönhető! A gyártók azon voltak és vannak is, hogy maximalizálják a fűtőfelületet! Erre a mesh a legjobb megoldás! Minél nagyobb a mesh felülete, annál több liquidet porlaszt el. És természetesen ebből adódik, hogy több, teltebb gőzt kapunk. És mivel több liquidet porlaszt a mesh egyidejűleg mint egy sima tekercs ezért intenzívebb az íz is!

A gyártók már rég tovább vitték a gondolatmenetet. Ugyanis az eredeti mesh az sűrű szövésű fémháló. Viszont újabban fémcsíkot lyukasztanak. Ezeket már mesh coil-nak hívják!

Így a mesh felülete maximalizálva van! A lapos és vékony kialakítás minimalizálja a térfogatot! Amiből az következik, hogy sokkal nagyobb felületen porlaszt, ám nem kell sok watt hozzá! Ezért is feltörekvő, és kedvelik olyan sokan a DL-esek körében. Finomabb ízt produkál és tartósabb is! De ez nem zárja ki azt, hogy létezik MTL változat is! Ami majdnem ugyanúgy néz ki, csak sokkal kisebb mint a DL-hez használatos meshlap. A kávája (ott fogatjuk le) nagyobb, illetve kisebb a lyukacsos felület az MTL meshek esetében. Az ellenállása azért kicsi, mert mint látható nincs sok anyag benne!

A mesh összes előnye a formájából, kialakításából származik.

  • Gyorsabb rámpaidő avagy felfutási idő. Kevesebb idő szükséges a teljes felmelegedéshez.
  • Több gőz és intenzívebb íz.
  • Egyenletesebb hőeloszlás.
  • Tartósság. Az egyenletesebb hőelosztás csökkenti az elégetés esélyét.
  • Kisebb teljesítményigény. A meshnek kevesebb energiára van szüksége az optimális teljesítmény eléréséhez.

Az egyedüli hátránya a meshnek a fogyasztás! Rengeteg liquidet elpárologtat, és azt Te is tudod jól, ha szívod akkor fogy is. :slight_smile:

Amikor 2-3 éve debütált a DL mesh coil (nem a pori, hanem a lap) az ajánlások szinte kivétel nélkül VG többletet javasoltak. Ez nagyon is helytálló ma is, hisz a kialakításuk illetve az építés és vattázás milyensége lehetővé teszi a magas VG tartalmú liquidek gond nélkül történő elporlasztását! Ehhez még hozzá tartozik, hogy a DL mesh coil-oknak eleve nagyon alacsony (gyakori a 0.3 alatti) az ellenállása, ezért magas watton kell használni őket, de mégsem olyan magas watton mint egy DL claptont! Így alkalmasabbak a VG többletű liquidek porlasztására. Az MTL mesh viszont már másabb picit. Ahhoz inkább 50/50-es liquidet illetve nikotinsót javasoltak! És ezek ellenállása is közelit a 0.8 ohm felé, illetve fölé.

A mesh finomságát jellemző legfőbb adat egy 3 jegyű szám. A mikron! A mikron azaz mikrométer, az 1 méternek az egymilliomod része. A mikron szimbóluma a „μm”, de gyakran csak úgy jelzik, hogy „um”. A mikron mint méret úgy néz ki, hogy a 100as meshen hüvelykenként 100 lyuk van. A 200-as meshen értelemszerűen hüvelykenként 200 lyuk van. És így tovább… Minél nagyobb a mesh mérete (mikronban) annál kisebbek a lyukak rajta, hogy elférjenek egy hüvelyknyi részen. Egy hüvelyk az pontosan 25.4mm.

A mai piaci állás szerint a mesh messze lekörözi a claptonokat! Ízben és gőzben is minőségi javulást tapasztalhatunk, ha claptonról váltunk mesh-re. Igen, MTL clapton esetében is! Ezek a mesh coilok illetve meshlapok tartósabbak mint egy sima huzal, clapton vagy épp porlasztó. Azért az sem elhanyagolható, hogy természetesen a neves gyártók által piacra dobott meshről beszélek, vagyis írok… A neve nincs akárkik által gyártott Wishről rendelhető dolgokat és most már ide értve a mesht is, továbbra is kerüljük mint a tüzet! Ahogy a huzalokkal kapcsolatban is írtam már korábban, úgy erre is tökéletesen igaz a mondás: Olcsó húsnak híg a leve! Ezért kéretik megbízható helyről ismert gyártó meshlapjait vagy mesh porlasztóit vásárolni!

Azért arról se feledkezzünk meg, ha mesht szeretnénk használni, akkor olyan tankot kell vásárolnunk ami mesh deck-el rendelkezik. A mesh építése és a vattázása tankonként eltérhet!

Köszönöm, hogy elolvastátok! Gőzben gazdag szép napot! :kissing_heart:

49 kedvelés

Szuper hasznos írás köszi @Vaperina_Kinga :kissing_heart:

7 kedvelés

Én köszönöm, hogy elolvastad! :smiling_face_with_three_hearts:

7 kedvelés

Szia Kinga! Csúcs lett!

6 kedvelés

Csatlakozom az előttem szólókhoz príma leírás! :ok_hand:
Mindig mindent szépen érthetően prezentálsz, ezt bárki olvassa egyből megérti.:+1:

6 kedvelés

Sziasztok. Ennek szívből örülök! :smiling_face_with_three_hearts: Köszönöm! :kissing_heart:

7 kedvelés

Részletes és újabb hasznos írás!:heart_eyes: Már-már az ember ki van éhezve rá. Szép munka. :smiling_face:

6 kedvelés

Köszönöm @Sylonan :heart_eyes::smiling_face_with_three_hearts:

6 kedvelés

Az írás mint mindig, most is kiváló @Vaperina_Kinga ! :slightly_smiling_face:

Szerintem azért a meshnek több hátránya is van, de ez már nagyon egyéni.
Számomra nem ad többet ízben a mesh, mint a claptonok. Több mesh kazánt, és több fajta porlasztót is próbáltam már, és kettő kivételtől eltekintve, nekem nem adtak igazán jó ízeket.
A másik, ami engem nagyon zavart a mesh kazánoknál, hogy nagyon nagy a teljesítmény igényük.:slightly_smiling_face: Általában 40+ watton érdemes őket hajtani (DL mesh esetén), hogy számomra viszonylag jó ízt/gőzt adjanak, míg egy clapton huzallal 35 Watton vígan elvagyok.

Abban teljes mértékben egyetértek, hogy a mesh a jövő, de szerintem abból is a nagyobb ellenállasú lapok felé fognak elmenni. Már várok egy olyan tankot, amibe valami specko lap megy, és 20-40 watt között érdemes nyúzni.:slightly_smiling_face:

10 kedvelés

Kedves @Vaperina_Kinga, remek írás, de kár volt megemlíteni, hogy külön kell venni mtl-hez mesh tankot. Már ég a zsebembe a pénz. :rofl:

6 kedvelés

Így van, ez egyéni. :blush: De pl egy duál coilos Aromamizert ami 60 watton ketyeg simán kivált egy single mesh 35 wattal. :blush: Vagy legyen 40 watt. Próbáltam, csak azért mondom. Nem saját cucc, de próbáltam. Meg is szédültem a 3astól DL-ben. :sweat_smile: Mesh-el amúgy kicsit nagyobbat is üt. :slightly_smiling_face: Szerintem. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Kedves @Ispy :blush: Köszönöm a kedves szavakat. :smiling_face_with_three_hearts: Én az Intense RDA-n kívül pillanatnyilag nem is tudok mást ami meshel működne. :thinking:

5 kedvelés

Hála égnek!!! :sweat_smile:

5 kedvelés

Egyetértek Zolival. A mesh, amit képeken láttam, egytől egyig subohmos dolgok, több tíz Wattos használatra, MTL tank esetén nem látom neki az értelmét. Lehet, hogy egy kissé elfogult vagyok, de amikor kaptam egy Innokin Zenith tankot egy db 1,6 ohmos sima kanthal huzalos, és 1 db 0,4 ohmos mesh porlasztóval. Érdekes módon, a rájuk írt teljesítmények nem sokban különböztek: 10-14, illetve 13-16 Watt, valami ilyesmi. Az 1,6 ohmost 1 hétig szívtam, azután éreztem valami égett ízt, és cseréltem. Sosem tudom meg, hogy milyen lett volna a mesh, ha nem lett volna selejt, mert olyan dryhit, égett vatta íz volt, hogy mellbevágott. Már a clapton huzalra váltás is annyit jelentett nekem, hogy a liquidem olyan tempóban fogy, mintha innám. El sem tudnám képzeli, mi volna, ha átváltanék dl -re ráadásul valami mesh kazánnal? Mennyi folyadék kellene akkor? Naponta 1 dl ? Így is az eddigi 10 ml helyett már majdnem 30 ml -re nőtt a napi fogyasztásom.

9 kedvelés

A mesh hatalmas felületen párologtat, ezért kell neki a liquid rendesen. Tippem szerint 30-50ml között el lehet gőzölni napi szinten mesh-el, ha csak azt a tankot használjuk. De ez is egyéni és változó. Volt mesh tankom, amit igaz, hogy párhuzamban használtam egy másik DL tankkal de még úgy is elment vele 15-20ml naponta. Mesh MTL tervben van, a lényege ami szerintem nekem bejönne, az a tömény “harapható” gőz. :slightly_smiling_face: És persze elvileg jobb ízt is ad. De persze még nem tartok ott. :slightly_smiling_face: De a menő videósok szerint erre lehet számítani. :slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Példát vagy példákat tudsz mesh mtl tankra? Én nem porlasztora gondolván

Egyenlőre tudtom szerint csak a Damn Vape Intense RDA amivel lehet mesh-el mtl-ezni. :slight_smile:

Én erre a MESH MTL-re szintén nagyon kíváncsi vagyok.
Eddig amit összeolvasgattam róla, azt látom, hogy nem ártana 1 ohm körüli MESH szalagot fejleszteni. És kisebb méretben is.
A mostaniak elég subohm.
Nekem a tartóssága szimpi. Talán jó darabig nem kell cserélni, max leégetni.
Az álomkazán utópiám része egy ritkán és egyszerűen gondozható termék.
Kingát idézve “harapható” gőzzel :grin:

Ui: el se tudom képzelni, milyen lehet 40-80 Watton vapelni. Bár, 18-as ízbomba levessel szerintem azonnali disztroj :joy:tüdőmaradék amputeee

3 kedvelés

SZia. Jó az írás. Kérdezném, hogy ajánlod e ezt a tankot -Cleito- vagy van már jobb meshes cucc. Szűk Dl-t szeretem. Előre is köszi

2 kedvelés