A 18-as csapdája!

FIGYELEM!

A nyugalom megzavarására alkalmas, felkavaró sorok következnek!


Egy általános iskola mellett lakom. Ezért rengeteg 6 és 14 év közötti kisembert látok nap mint nap. Elvétve elő szokott fordulni, hogy látok cigiző kisgyerekeket is. Szerencsére ez azért nem mindennapos, és a statisztikák szerint egyre kevesebb a 17 év alatti dohányzók száma, de akkor is rossz ilyet látni… Véleményem szerint a probléma még nem szűnt meg! Sajnos ismerem az érzést, jómagam is piszok korán (jóval a serdülőkor előtt) kezdtem el cigizni, ezért ismerem az első cigi érzését. A totális képszakadás ellenére, ez egy jelképes és nagy dolog egy gyereknek. A gyerekkor utolsó metódusa, ami átvezet a serdülőkorba. 16 évesen pedig, mikor már majdnem felnőttnek számít az ember, szinte már elfogadott, ha dohányzik valaki. A bökkenő csupán annyi, hogy az a 18 év az csupán a cselekvőképességünk alsó határa. 18 év felett sajnos már mindent szabad! Még olyat is amit soha senkinek nem szabadna! Ráadásul legálisan! Egészségkárosító „élvezeteket” is magunkba vihetünk, és senki nem fog ránk szólni. De itt is van még egy bökkenő, illetve kettő. Az egyik az, hogy dohányozni nem úgy áll neki az ember, hogy a születésének a 18. évfordulóján egyszer csak ráeszmél, hogy: „Hoppá! Én már ezt is megtehetem!”. A cigizés rendszerint előbb üt be, akár a család, akár a barátok/haverok hatására. A másik és talán legfontosabb dolog pedig az, hogy a szervezetünk fejlődése nem áll meg mikor betöltjük a 18. életévünket! Erősen egyénfüggő, de átlagosan 20-26 éves korunkig még fejlődő szervezet vagyunk. AMIRE VIGYÁZNI KELL! Térjünk is a lényegre.

Ez a cikk velős lesz, és cseppet sem vidám!

A 18-as csapdája!

A 18 egy bűvös szám, de vigyázz mert becsapós. Izgatottan vártad és végre eljött! 18 éve ezen a napon születtél? Akkor most jön a VUK effektus! Tudod, mint a mesében a VUK! A neve azt jelenti: Vadászom! Utamból Kotródj! 18 évesen hírtelen rád zúdul minden ami mámort okoz. És Te persze ennek nagyon is örülsz. Pedig nem kéne… A kő leesik a már meggyötört szívedről. Nem kell titkolnod tovább, hogy dohányzol! Már senkinek, anyukádnak sem tartozol magyarázattal, az ok csak annyi, hogy 18 lettél! Viszont, ha úgy gondolod, hogy már felnőttél akkor fájdalmat se okozz Neki! Már mehetsz egyedül a kardiológiára, a szívultrahangra, a tüdőgondozóba, érfestésre, gyomormosásra, rendőrségre, gyógyszertárba, rehabilitációra. Sőt, a saját életmentő műtétedbe is beleegyezhetsz! Ugyanis amint 18 leszel, a törvény automatikusan elveszi anyukádtól és apukádtól a felügyeleti jogot és már nem tartoznak felelősséggel a tetteidért. Innentől a Te bulid! Felelős vagy azért, hogy butítod magad a cigarettával! És tegyük, hozzá, hogy talán alkohollal is… Az már csak a viszonyotok milyenségétől függ, hogy támogatnak e tovább a szüleid. És most nem az anyagiakra gondolok. A jövődre gondolok! Az egészségedre gondolok! Hogy lelkileg támogatnak e a bajban. Tudod milyen az, ha fiatalon elkezded bombázni a szervezetedet toxinokkal? Felnőtt korodban nagy eséllyel szenvedni fogsz miatta! Olyan ez mint mikor elcseszek egy sütést. Kívülről talán jól néz ki az a süti, de ehetetlen! Ha mindenki aki gyerekkora óta cigizik, látná magát belülről, többé nem nyúlna a cigihez! Pontosítok, előbb elhányná magát, aztán többé nem nyúlna a cigihez!

Az a felnőtt, aki azt mondja nincs baja a cigitől az nincs tisztában azzal mit tesz magával! A belső kór kívül nem látszik! Talán még Ő sem érzi, de idővel majd megérzi! Olyan NINCS, hogy több mint 7000 toxin nem okoz kárt!

Erős a hangvétel? Bántó az üzenet? Pedig még finom voltam. A kiskorúak és tinik dohányzása sokkal rosszabb mint most én!


Ne hidd azt, hogy nem lesz következménye! Ne hidd azt, hogy csak mert 18 éves, vagy annál fiatalabb vagy akkor nem lehetnek egészségügyi problémáid a cigi miatt! 7 éve halt meg egy volt osztálytársam, együtt bandáztunk, együtt kezdtünk cigizni gyerekkorunkban. Nem ivott alkoholt, nem járt gyorséttermekbe, édességet is csak ritkán evett. Szerette a salátákat, a küzdősportokat és az edzőtermeket. Úgy vélte egészségesen él. Voltak szívproblémái már tinédzserként is. Ezért is kezdett el egészségesebben élni. De a cigit nem tudta letenni, még csökkenteni sem tudta. A toxinok erősebbnek bizonyultak. Évekkel később a szíve feladta. 26 éves volt… Nyugodj békében Henrik! :black_heart:


Tisztán emlékszem, mikor 18 lettem, büszkén mentem cigit venni a helyi boltba. Akkor már hosszú évek óta dohányoztam. Marika néni ezúttal már nem kérdezte meg, hogy „Anyukádnak vagy a bátyádnak lesz?” Szerintem Ő is tudta nagyon jól kinek lesz. És azt is tudhatta, hogy évekig hazudtam Neki, hogy kinek lesz a cigi. Csak szerette volna a saját lelkiismeretét megnyugtatni egy olcsó hazugsággal, amit én tálcán kínáltam Neki. Marika néni sosem dohányzott. De a férje sajnos igen. Több mint 40 évig voltak házasok mikor a férje tüdőrákban meghalt. Mához képest már kb. 21 éve eltemette. Marika néni nem dohányzott ugyan, de a passzív dohányzás Neki is tüdőrákot eredményezett. Az utolsó napjait kórházban töltötte. A férje halála után 13 évvel követte Őt… Drága jó Marika néni, nyugodjon békében! :black_heart:


Egy barátom édesanyja kereken 50 éves korában már hetek óta nyomta az ágyat, fáradékony volt. Képes volt akár 3 napon át is aludni. Mióata ismertem mindíg karikásak voltak a szemei, nem sejtettük, hogy ez egy jel… Már elhasználta az összes szabiját a munkahelyén és már rég átcsúszott a fizetetlen kategóriába. Elment a dokihoz utólagos táppénz igénnyel, cigivel a szájában. Majd kijött a dokitól, cigivel a szájában. A barátom, akit Lacikának hívtunk is bandatag volt, így természetesen vele voltunk a rosszban is. Hazakísértük Őket. Erzsi néni, Lacika édesanyja kidobta a konyhaasztalra a doboz cigit. „Vegyetek nyugodtan.” Szó se róla, mind a hatan nyúltunk egy szálért, Lacikát kivéve. Ő csak ott állt, aztán könnyes szemekkel kitört belőle: „Muternak áttétes tüdőrákja van.” Akkor belénk hasított valami, és inkább eltettük a cigit amit Erzsi néni adott. Nem adtuk vissza, mert a rabjai voltunk, csak eltettük. Erzsi nénit látszólag nem rázta meg. De valami volt a levegőben a gomolygó cigifüstön kívül. Talán már érezte, hogy hamarosan vége. Rágyújtott, de elszívni már nem bírta. Addig köhécselt és nézett minket szótlanul amíg végig nem égett a cigije. Erzsi néni 15 évesen, az első munkahelyén szokott rá a cigire. Az 35 cigifüstös évet jelent. Nem tudtuk milyen nagy a baj, kívülről az nem látszott. De sokkal nagyobb volt mint azt el bírtuk akkoriban képzelni. 2 hét múlva Lacikáék eltemették Erzsi nénit… Nyugodjon békében Erzsi néni! :black_heart:


Hullottak az emberek körülöttem. De még ekkor sem tudtam, hogy én mit veszíthetek. Nem velem történik, ügy lezárva! Könnyelmű voltam magammal szemben, ahogy ilyenkor mindenki. Csak akkor jöttem rá a helyzet súlyosságára, amikor évekkel később én is elvesztettem a legértékesebb dolgot amim valaha volt. Az egészségemet…

Mikor átálltam e-cigire utána is évek kellettek, hogy javuljon az állapotom. Immáron 7 éve e-cigizek és még mindig nem vagyok 100%-os! De a javulás folyamatos! Mert már nemdohányzó vagyok!

CSAK három embert soroltam fel a múltamból, akik már nincsenek köztünk. Mindhárman egy a dohányzás okozta betegségbe haltak bele. A haláluk pillanatában nem voltak egyidősek. De egy dolog összekötötte Őket. Akár közvetve, akár közvetlenül…

A fiatalkori dohányzás!

Még a mi időnkben sem volt olyan fejlett az orvostudomány mint most. Pláne Marika néni és Erzsi néni idejében. De aki ma fiatalkorú dohányos, rajta már jó eséllyel tudnak segíteni az orvosok. HA Ő IS AKARJA! Innen üzenném: Akarjad! Az egészséged, később pedig az életed is múlhat rajta! Rájöttek az amcsi orvosok, hogy mit okoz a gyerekek szervezetében a dohányzás. Így segíteni is tudnak. Ám ennek a felfedezésnek is volt ára!

2004 és 2008 között zajlott egy vizsgálat, amiben 1266 fiatalkorút vizsgálták meg. A publikációt a European Heart Journal nevű szaklapban tették közzé, amit angol nyelven ITT olvashattok. 13, 15 és 17 évesek dohányzási és alkoholfogyasztási szokásait vizsgálták. Én most koncentrálódnék csak a fiatalkori dohányzás következményeire.

  • Mindegyik korcsoportra és mindkét vizsgált állapotra jellemző volt az artériák merevsége. Ezzel jelentősen megugrik a stroke és szívroham kockázata!
  • Az érelmeszesedés kockázata a 100. szál cigaretta után szintén nőtt!
  • Minél korábban szoknak rá a gyerekek a cigire annál jobban érvényesülnek a dohányzás káros hatásai! Hamarabb kialakul a függőség, és szinte biztos, hogy a fiatalkorú rendszeres dohányzóvá válik.
  • A cigi nem csak a tüdőt és a szívet károsítja, de az agyat is. Így a tanulmányi eredmények is kárát láthatják a fiatalkori dohányzásnak!
  • Az elnőtt gyermekkori asztma nagy eséllyel visszatérhet a dohányzás hatására!
  • Növekszik a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) kialakulásának esélye!
  • Romlik a sportteljesítmény, ami kihat a testnevelésórákra!
  • A cigaretta rossz hatással van a bimbódzó szexuális aktivitásra is!

Ezek a veszélyek várnak egy fiatalkorú dohányosra! És az évek előrehaladtával minden csak rosszabb, krónikusabb lesz! Na de ezek azok amik nem látszanak. Mi van a külsőségekkel? Az fontos a fiatalok számára! A cigaretta a megjelenésen is csorbíthat. A most felsoroltak között lesz pár dolog ami kialakulhat már a tinédzserkor végére, de lesz olyan is amire “várnod kell” pár évet. Nézd meg mi vár rád fiatal dohányosként 10-15 év múlva, ha tovább dohányzol:

  • Pikkelysömör
  • Sárga ujjak, sárga fogak (Hiába a gyakori kéz és fogmosás, a cigiben lévő nikotin okozza.)
  • Korai öregedés, ráncokkal
  • Elvékonyodott haj (A cigiben lévő vegyszerek károsítják a hajhagymákat.)
  • Nyúzott ábrázat (1985-ben egy kutatás során új fogalom született, a smoker’s face. A dohányosok ráncos, szikár, szürkés ábrázatára utal.)
  • Megereszkedett arcbőr és petyhüdt has (Pápá baby face, üdv smoker’s face!)
  • Szürkehályog

Könnyen vagy még! Vagánykodsz a cigivel. Azt hiszed ez tesz menővé. Ki kell ábrándítsalak. Az egészség menőbb! A gyönyörű hajzuhatag, ami mindig dús, az menő. A jól belőtt séró, ami mindig vonzó, az menő. A lágy tapintás, a puha arcbőr, az menő. Az első csók ami érzéki, ez kicsit más kategória, de érted… A jó kondíció, a sportösztöndíj, a kiváló tanulmányi eredmény, ezek szintén menővé tesznek. Ezek az igazán menő dolgok. És persze az, ha nem kell a barátaidat pattintanod egy orvosi vizsgálat kedvéért. És persze az is menő, ha gondtalan lesz a felnőttkorod!

Én nagyon fiatalon szoktam rá a cigire. Akkoriban minden családtagom dohányzott. A rossz példa előttem volt. Csak egy lökés kellett. Amit „szerencsésen” meg is kaptam. Őszintén bevallom, 11 éves voltam mikor haveri körben valaki lenyúlta otthonról az apja cigijét. Elosztottuk, elszívtuk, borzalmas rosszullét következett, hányással… És mi barmok másnap és harmadnap is rágyújtottunk. Hatalmas hiba volt! Megmondom én mit kaptam a cigitől:

  • Érszűkületet
  • Memóriazavart
  • Szívpanaszokat és állandó szívdobogás érzést
  • Gyomorpanaszokat, gyomorgörcsöt, állandó hányingert és gyakori hányást
  • Izomgörcsöket
  • Hajhullást
  • Szédülést
  • Egyre romló fizikumot
  • Krónikus fáradtságot
  • És kiújult a gyerekkori migrénem is.

És ezek nem azonnal jelentkeztek ám. 14 év kellett hozzá és napi 2-2.5 doboz cigi. Szép lassan jöttek a gondok. Kedves fiatal barátom, úgy hiszem ideje elkezdeni gondolkodni hova is fajulhat a fiatalkori dohányzásod!

De ha én nem vagyok elég ahhoz, hogy észbe kapj, akkor olvasgasd az oldalon található Jobban vagyok! sztorikat. Többek közt olyan felnőttek életútjainak egy szakaszáról szólnak akik szintén korán szoktak rá a cigire, de mióta a cigarettát lecserélték elektromos cigarettára, tehát egy egészségesebb alternatívára, azóta jobban vannak! Ne feledd, az akarat benned van! Élj teljes életet! Tedd le a cigit! Ha már betöltötted a 18-at, akkor tudunk segíteni az e-cigire való átállásban!

A Jobban vagyok! kategóriát ide kattintva éred el. :arrow_down:


Sok e-cigit használó anyukát ismerek akik tanácsot kértek tőlem, hogy vajon jó ötlet e a már eleve dohányzó kamasz gyerekét átszoktatni e-cigire? Én mindig úgy kezdtem, hogy hááát….

A kamaszok és az e-cigi!

Őszinte leszek. Ha már eleve dohányzott a gyerek, akkor természetesen jobb döntés az e-cigi mint az analóg. De itt is van egy ici-pici gond. Könnyen mértéktelenné válhat a használata! Ez gyakori gond a fiatalságnál. Az e-cigi menőbb mint az analóg cigaretta, ezért tolni kell mint az ááállat! Tisztelet a kivételnek! Hadd lássa mindenki, hadd nézzenek a suli udvarán, hadd nézzenek hazafelé tartva az utcán, hadd imponálj a Neked tetsző pasinak/csajnak a hatalmas gőzökkel. Aztán hazamész, mint egy jampi (boomer kifejezés), leülsz a gamer forgószékedbe, és már koppan is a fejed a parkettán. TÚLTOLTAD! Észrevétlenül, de túltoltad! Neked ma nem jár keksz… A nikotinmérgezés nem kellemes dolog! Ésszel kell vapelni!

Az e-cigi és a liquid nem károsítja a gyermeket, sem a testét, sem külsőleg, sem a fejlődő szervezetét! Ellenben a cigaretta toxinjai a fejlődésbe is belepiszkálnak! Az e-ciginél csak a nikotin ami miatt aggódni kell és érdemes!

Ha a gyerek már eleve dohányzott, akkor persze kell Neki a nikotin. De folyamatosan csökkentve az erősséget! Rövid időn belül le kell vinni a gyereket a nikotinról is! Ezt azért írom, mert fiatalkorban még lehetséges a szövődménymentes regeneráció! Bár a nikotin nem rákkeltő anyag és önmagában (tehát e-cigiben) nem is okoz függőséget, de az emberi szervezet NEM termeli! Tehát nem oda való! Ezért kell minél előbb leszoktatni a cigiről a dohányzó tinit. Vagy ha nem megy a leszokás, akkor átszoktatni elektromos cigarettára, és ennek segítségével szépen lassan a nullára csökkenteni a nikotint!

Még azt érdemes megjegyeznem, hogy egy gyerek, egy tinédzser jó, ha pár évig dohányzott. Esetleg csak pár hónapig. Ezért több esélye van a szervezetének rövid időn belül teljesen kiüríteni a nikotint elvonási tünetek nélkül, vagy nagyon rövid ideig tartó elvonási tünettel! Majd regenerálódni! Ezzel szemben egy felnőtt, aki minimum 10 évig dohányzott már nehezebben mond le a nikotinról, sokkal több idő kell. Mert minél több ideig dohányzott valaki annál jobban hozzászokott a szervezete a nikotinhoz és sokkal tovább áll fenn az elvonási tünet! És a regeneráció is sokkal lassabb. De az sem ritka, ha bizonyos kor felett már nincs regenerálódás. A mi esetünkben az elvonási tünet enyhítésére szolgál az e-cigi. De egy tininek, akinek kiürítette a szervezete a nikotint, és már nincsenek elvonási tünetei sem, az ne e-cigizzen tovább! Ezt az egész cikket azért írtam, mert az egészség a legnagyobb kincs egy ember életében! Én már tudom…

Minden órában 3 magyar ember hal meg a dohányzás káros hatásaitól!

Az napi szinten 77 ember, éves szinten pedig 28ezer értelmetlen haláleset!

Ne Te légy a következő! Élj egészségesebben! Tedd le a cigit!

18 év felett pedig várunk a Vaperinán!

Köszönöm, hogy elolvastátok! Szebb napot Nektek! :heart:

32 kedvelés

Szia Kinga! Remekbe szabott írás lett! Gratula!

5 kedvelés

Király írás lett @Vaperina_Kinga ! :slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Szia @Vaperina_Kinga!

Szép, kerek tanulmány. Minden sorával egyetértek. Az igazi dohányos való világ.
Ismeretségi körömben nagyon sok dohányos volt, szerencsére az általad írt tragédiák nem fordultak elő.

8 kedvelés

Sziasztok. :slightly_smiling_face:

Köszönöm szépen. :heart: Én ismerek még párat, nem túl sokat szerencsére. De ebben a témában egy eset is sok. :pensive: Olyat is ismerek akinek ma már egy gégemikrofon szükségeltetik, hogy beszélni tudjon. Na de most nem ez a lényeg. :slightly_smiling_face:

Lehet hogy szuper vagy király az írás, de a mondanivaló annál lényegretörőbb. Ezt az írást 100%-ban az élet alapozta. És olyan fiataloknak szól akik már beleestek a cigi bűvkörébe. Ezért, ha Ti is úgy gondoljátok, akkor kérlek osszátok meg. :slightly_smiling_face:

Hálásan köszönöm! :heart::kissing_heart:

10 kedvelés

Ez sajnos nem így van. Nikotin ide, nikotin oda, már néhány hónap után kimutatható hatása van ha valaki rászokik az e-cigire. Szóval gyerekeknek pláne ne.
Analógról érdemes e-re váltani, nagyságrendekkel alacsonyabb a kockázat. Persze a hosszútávú hatásokról még mindíg nem sokat tudunk.

4 kedvelés

Anyósom, amikor már oxigénpalackon kellett órákat lógnia minden nap akkor azért levitte az adagot napi 3 dobozról 2-re, de a szíve már így sem bírta. Igaz így is 70±os volt, szóval panaszra nincs ok, de ilyen genetikával lehetett volna az még 10-15 év is. Ez van.

Én is 13 évesen kezdtem, annyi idősen, mint most a lányom (igaz ő már 14, de mindegy), 24 évesen abbahagytam jó 10 évre, aztán megint 3 év, majd most az ecigi.

4 kedvelés

Én is azon vagyok, hogy a gyerekek kerüljék. A cigit is és az ecigit is.

Ám ez most nekem új. :arrow_up::thinking: Mik ezek a hatások?

5 kedvelés

Az még rengeteg idő. Részvétem.

6 kedvelés

Tartalmas,érthető,lényegretörő,nagyon megfontolandó írás lett megint!Csak gratulálni tudok és nagyon büszke vagyok rád!:heart:
Én is 14 évesen kezdtem.Most leszek 47​:cry:
Mindig azt mondtam az anyukámnak aki szintén zenész,hogy én soha nem fogok rászokni!Fúj büdös bagó.A nagyszüleimnek is mindig megígértem ezt.14 éves koromig sikerült be is tartanom​:cry:Bár soha ne gyújtottam volna rá.Velem mindig az volt a gond,hiába riogattak,hogy szeretek cigizni.Mikor riogattak a tüdőrákkal,mindig az volt a válaszom,hogy :rengeteg ember hal meg úgy tüdőrákban,hogy soha nem gyújtott rá.
A lányom most 13 és fél éves…ő is mindig azt mondja,hogy soha nem fog cigizni​:thinking:

7 kedvelés

Köszönöm Viktor! Mindig van egy plusz, ha jól figyelsz. :smiling_face_with_three_hearts:

5 kedvelés

Már majdnem megrémültem :slight_smile:

Na most meg kéne mondanom annak a dokufilmnek a címét, amit én láttam, mielőtt megvettem az első készülékemet. Ez egy BBC doku volt és elég objektíven körbejárta a témát. A konklúzió az lett, amit azt hiszem mindannyian osztunk: ha analóg, akkor szokj át e-re, ha nem cigizel egyáltalán, ne szokj az e-re se.
Szóval dióhéjban a nagy körbejárás közben készült egy kontrollos teszt, laborvizsgálatokkal, tüdőkapacatis méréssel stb. Különböző leszokási módszereket teszteltek: szokj le magadtól, nikotin tapasz/tablettával és e-vel. Plusz a film készítője/narrátora aki nem szívott semmit, vállalta, hogy nekiáll e-cigizni. Rosszabbak lettek a végén az eredményei, nem durván, de kimutathatóan. A vapereknek viszont sokkal jobbak. Leszokás szempontból nyilván a “szokj le magadtól” csoport szerepelt a leggyászosabban, a másik két csoport közel azonos mértékben jól.

Banyek nem emlékszem a címére, pedig nagyon akarok :rage:

8 kedvelés

Köszönöm Drága. :heart: A mamám sosem dohányzott, de az Ő idejében (98 éves) a cigi teljesen természetes dolog volt. Ahogy az is, hogy a konyhaasztalnál ebéd közben a papa belehamuzott a levesbe. Anyu meg nemes egyszerűséggel lekakilta, hogy mi jön le nekem abból, ha Őt cigizni látom reggel a konyhában, vagy épp főzés közben. A boltba is engem zavart el cigiert. Illetve fel, mert lefelé lejtett az utca mi meg a vége felé laktunk. Ha nem akartam is az arcomba kaptam a füstöt, szó szerint. Mikor én raszoktam, akkoriban még tényleg elfogadottabb volt. Mindenki felnőtt fejjel jön rá, hogy mit hibázott a múltban. Pontosan emiatt kell (legalábbis úgy érzem kell) néha a gyerekek orrára koppintani.

9 kedvelés

Ezt én is láttam és én is ezután vettem az ecigi szettem. :laughing:

10 kedvelés

Nem ér utánozni :laughing:
Köszi, hogy megkerested :+1:

5 kedvelés

Köszönjük Ispy. :blush:

Néztem ahogy cigizik a bácsi és megfájdult a fejem. :sweat_smile:

5 kedvelés

Az attól függ mikor kezdted, mert ha én előbb, akkor te utánzol engem. :stuck_out_tongue:

2 kedvelés

Ez nekem is eszembe jutott, de arra számítottam, hogy egyszerűen átsiklassz felette :laughing:

Most, hogy tönkrement a Target Pro-m - még mindíg sírnom kell - eltemettem a dobozába és benne volt még a blokk: 2017 11. 09.

4 kedvelés

Akkor te nyertél, én 2018 márciusában vettem az ijust s-t. :laughing:

4 kedvelés