Szeretnék vaper lenni

Szia! Engedd meg, hogy bemutatkozzam. 37 év dohányzás, szintén napi 2 (nagyon stresszes időszakban + fél) doboz dohány. 4 éve már csak vapelek. Nagyon meg tudlak érteni.

Szép az elhatározás és a kitartás, szorítok neked, hogy legyen erőd folytatni. Egy éve próbálkozol, több mindent kipróbáltál, és még a vapelés mellett napi 2 doboz cigi fogy el?

Sajnos szerintem nem a megfelelő úton jársz. Ne ragaszkodj a mások által kitaposott ösvényhez, járd a magadét és előrébb jutsz. Nem vagyok Te, és Te nem vagy azonos semelyik másik emberrel. Ami másnak jó, vagy természetes, az nem biztos, hogy neked is úgy lesz (legyen szó akár a TH-ról, akár rólam, akár Tamásról, vagy másokról). És ne kapkodj (easy rider!).

A legfontosabb, hogy soha ne keresd a dohányzás “élményét” a vapelésben, mert soha sem fogod megtalálni. A kiteljesedett vapelés egy más, és sokkal magasabb szintű élményt fog nyújtani számodra (ugyan úgy mint mindannyiunk számára). Induljunk el a kályhától.

A dohányzás és főleg a napi 2 doboz fogyasztás eredménye az íz- és szagérzékelés súlyos romlása, nehéz légzés, szinte állandó torokkaparás. Állandósult a hurut, emiatt folyamatos köhécselés. Reggelente köhögési roham, slájm ürítés. Az első dohányrúd kissé fejbever (de ez jólesik), a gyors második után normalizálódik a közérzet. A szervezet nikotinszintje a fellegekben. Mivel a nikotin lebomlik, a nikotinszint óránként feleződik, az agy (észlelve a csökkenést) követeli az újabb és újabb lökést, és az agy mindig a napi legmagasabb szinthez viszonyít. Ha elmarad, akkor jön a feszültség és rossz közérzet. Miközben csak a nikotin utáni sóvárgást akarod megszüntetni, dohányzás közben mindennapossá, természetessé válnak ezek a szervezetet stresszelő hatások.

Tudom, mert átéltem. Nincs TH érzeted? Hogyan is lenne. A dohányzás közben a számos káros anyag között igen nagy mértékben lélegzel be kátrányt és szénmonoxidot. Ezek szó szerint kaparják a légutadat. A szájüregben és a torokban az érzékelő idegek eltompultak, kimerültek, érzéketlenné váltak (mondjuk egyszerűen: megkérgesedtek). Kell egy idő a regenerálódáshoz, jómagam is csak az analóg elhagyása után eltelt hosszabb idő után éreztem a TH-t.

A vapelés teljesen más. Szagolj bele jó mélyen egy doboz frissen felbontott cigarettába és közvetlenül utána egy teli hamutálba. Remélem érezni fogod a különbséget. Nos nagyjából ilyen mértékű a különbség a tiszta vapelés és a dohányzás között is. Ne hidd el nekem, tapasztald ki magad és akkor jó úton jársz.

A vapelésnek két fő célja van, a szervezet nikotinszintjének a megemelése az adott ember számára optimális szintre, és különböző ízek hadrendbe állításával egy nyugodt (kellemes) lelkiállapot kialakítása. A nikotin másképp szívódik fel a liquidből, lassabban és “csendesebben” (olyan is van köztünk, aki emiatt nikotinmérgezést is kapott, erről a témák között olvashatsz). Ennek hatására magától hétről hétre, hónapról hónapra csökken a nikotinigény. A liquidben 18mg/ml töménységű nikotinnal kezdtem, most elvagyok 1,5 - 2,5 mg/ml töménységgel. Nem akartam csökkenteni, egyszerűen így jött magától. Van olyan “volt_dohányos” köztünk, akinek már ennyi is sok.

Vaper társaim már az előzőekben megadták a készülékekre, liquidekre a javaslataikat. Dwarvod van, ami egy remek tank, sokan áhítoznak utána. A Vaperina.hu-n rengeteg tapasztalat, konkrét tanács van a használatához (tekeréshez milyen huzal, mekkora magra, hány menet, stb (jobbra fent nagyító és keresés)). Bárhogy döntesz, fogd a feltöltött készüléket, dőlj hátra, tapasztald ki. Ne csak szívj 5-10 slukkot, vagy ne csak fújj néhány gőzfelhőt, hanem éld át a vapelés élményét. Tudom, hogy elsőre furán hangzik, de ez nem analóg. Ha ezt eléred, akkor keresés nélkül is rád fog találni a TH, és azon fogsz eltűnődni, hogyan is szoríthatnád vissza.

Ha jön a gőz és érzed a választott gyümülcs, vagy deszert ízét, akkor jó a készülék. Élvezd. Ne az első pár tíz-száz slukk alatt akard elérni a tökéletességet. Később lehet és kell is folyamatosan finomítani a dolgokon. Ne légy türelmetlen. Aki már 10 éve vapel, az is még mindig kutatja a jobbat, de neki már megvan hozzá a kiindulási alap. Haladj előre kis lépésekben.

Persze, ha beleszívsz és kellemetlen a gőz (vagy nincs), más rossz hatást észlelsz, akkor a konkrétumokkal együtt jelezd felénk és mindenki segíteni fog. Általános kérdésre mindenki csak azokat a határokat tudja felvázolni, amelyek között szabadon mozoghatsz (mert minden ember más), ezt már az eddig hozzászólók meg is tették. Ha a problémákra csak annyi a reakciód, hogy váltasz tankot, vagy készüléket, akkor majd egyiket sem tudod beállítani, jól használni.

Kicsi az esélye, de előfordulhat, hogy kifejezetten a dohányzás mellékhatásai hiányoznak (keserű szájíz, füstös íz, stb). Ilyenkor meg lehet próbálni a dohányízű liquideket.
A Lechter szinte kellemetlenül föstös, égett íz, ezek a dominánsak, de a háttérben ott a dohány. Usa mix még mindig száraz, karakteres dohány, de már kellemesebb. Symphony még erősebb dohány jellegű, enyhén fűszeres, alkalmasint füstös felhanggal. RY4 már kiemeli a dohány mellett a karamellt. Tobacco Brasil édeskés, már-már elemi bujasággal kábít a konyak, a kávé és a dohány kevert ízvilágával. Az analóg soha nem fog neked dohány ízt adni, csak az égett füstöt, a kátrányt. A vapelés megmutatja neked a dohány igazi ízét, illatát.

A száj PH-jától függően (mit ettél, ittál előtte) alkalmanként is változhat, hogy éppen melyik ízt érzed súlyozottan. Ha egy liquid íze az egyik pillanatban nem jó, tedd félre vegyél elő másikat. Ha később sem jó több próbálkozás ellenére, akkor mondj le róla.

Bármikor jön a dohányzás iránti vágy, fogd a készüléked és szívd a gőzt. Ha óránként, akkor óránként, ha 15 percenként, akkor 15 percenként. Nincs normaidő, nincs szabvány, kizárólag rajtad, a Te igényeiden múlik. Majd megnyugszik a szervezeted és kialakul egy biológiai ritmus.

De legyen kéznél (asztalon, zsebben) az analóg. Ha a tudatot kényszerhelyzetbe hozod (“elhatároztam, hogy nincs több analóg”), a tudatalattid automatikusan “azértsem” üzemmódba vált át és követeli hogy rágyújts. Persze így is át lehet szokni, csak hát nehezebb. Én nem akartam átszokni, csak ki akartam próbálni az aranyos elektronyos kütyüt. Óráról órára, napról napra egyre jobban tetszett az íze. Szívtam is nyakra-főre. Egyszer csak azon kaptam magam, hogy nem kívánom az analógot egyszerűen a rossz íze miatt. A teljes változás 4 nap alatt zajlott le. Isten bizony nem akartam a váltást (de még tudat alatt sem elleneztem), egyszerűen az ízek vezéreltek. De nem bántam meg, sőt ennyi idő távlatából is nagyon örülök neki.

Az analóg irányába visszahúzó erő lehet a pótcselekvés hiánya is (előveszem a dobozt, kiveszek egy szálat, elő az öngyújtót, stb). Sebaj, helyettesítsd a készüléked iránti gondoskodással. Időnként vedd elő csak úgy. Törölgesd át (ne legyen kívül liquides), nézd meg hogy áll az akksi, van-e benne elég liquid. Az e-cigi így társad lesz, mindig hűen szolgál. Nem szégyen csak úgy gyönyörködni benne. A vaping egy életstílus.

Elnézésedet a terjedelemért. Szerintem fontos, hogy ne csak akard a változást, hanem értsd is meg a dolgokat, a folyamatokat és az okokat. Úgy gondolom, hogy a megértést követően könnyebben tudod meghozni döntéseidet.

Amit írtam sok elolvasni, pedig csak zanzásítva tartalmazza az információkat. (Remélem, hogy a gondolati csapongás miatt sikerült érthetően kifejezni magam.) Nem véletlenül volt az egyik válaszban a kérdés, hogy merre laksz. Szóban jobban kifejezhetők ezek a gondolatok, és nagyon hasznos lenne, ha valaki a gyakorlatban is meg tudná mutatni a fogásokat.

Bocsánatodat kérem, ha félreértettelek és valójában csak annyi a kérdésed, hogy milyen DL kazánt vegyél, és hogyan növeld a TH-t. Ebben az esetben az elrabolt idődért jövök neked egy sörrel.

Viszont ha a témaindító bejegyzésed egészét nézem, akkor Te 1 év után sem találod még sem az MTL-t, sem a DL-t, sem az ízeket, sem a TH-t, sem a vapelést. Nem csoda, mert egyedül elég nehéz. Aki itt van (aki már hozzászólt) az már megfogta a kezedet, hogy átvezessen az első lépések nehézségein. Bízhatsz benne, hogy a jövőben is a jó irányba fognak (fogunk) vezetni.

Akárhogy is történt kellemes és élvezetes vapelést, a próbálkozásaidhoz pedig sok sikert kívánok.

30 kedvelés