Lesz ez még így se!

Rengeteg e-cigis csoportban vagyok jelen. És tapasztalom, hogy még mindig van olyan egyén aki nem érti, hogy mi az a TPD és miben korlátoz minket e-cigi felhasználókat. Kezdjük az elején, a TPD avagy Tobacco Products Directive lefordítva dohánytermékekről szóló irányelv. Vegyük is sorra, hogy a TPD mit is hozott nekünk az elmúlt több mint 3 évben. És mi lesz még, ugyanis a történetnek még nincs vége. Szívunk mi még, és nem csak gőzt!

2016 Május 20 után nem csak az e-cigiseket érték komoly szabályozások, csak az a helyzet, hogy a dohánytermékeket még ilyen-olyan szabályozás mellett sem fogják betiltani soha! Csak, hogy tisztán lássunk…

Első sorscsapás, 2016 május 20… Első termékszabályozás, nem csak nekünk, de ránk is vonatkozik!

Hivatalosan a dohánytermékekről szóló 2014/40/EU irányelv 2014 május 19-én lépett hatályba és 2016 május 20. óta alkalmazandó az EU országaiban. Az irányelv a dohánytermékek és a kapcsolódó termékek gyártását, kiszerelését és értékesítését szabályozza. Alkalmazási köre a cigarettákra, a cigarettadohányra, a pipadohányra, a szivarokra, a szivarkákra, a füstmentes dohánytermékekre, az elektromos cigarettákra és a dohányzási célú gyógynövénytermékekre terjed ki. Az irányelv fontos része hogy :

  • Betiltja a jellegzetes ízesítésű cigarettákat és cigarettadohányokat
  • Előírja a dohányipari szereplőknek hogy tegyenek jelentést az érintet EU országok hatóságainak a dohánytermékeikben felhasznált összetevőkről
  • Kimondja hogy egészségvédő figyelmeztetéseket kell feltüntetni a dohánytermékeken és a kapcsolódó termékeken, a kombinált (képet, szöveget és leszokással kapcsolatos információkat tartalmazó) egészségügyi figyelmeztetéseknek a cigarettásdobozok és a cigarettadohány csomagolások elő és hátoldali felületének 65%-át kell fedniük.
  • Meghatározza az egészségvédő figyelmeztetések minimális méretét és egyes dohánytermékek esetében betiltja a kis kiszerelésben történő forgalmazást.
  • Betiltja mindenfajta reklámcélú, illetve félrevezető elem megjelenítését a dohánytermékeken, az elektromos cigarettákon és a dohányzás célú gyógynövénytermékeken.
  • Uniós szintű árukövető és ellenőrző rendszert vezet be a dohánytermékek illegális kereskedelmének visszaszorítása céljából.
  • Lehetővé teszi az EU országok számára hogy betiltsák a dohánytermékek és a kapcsolódó termékek internetes értékesítését.
  • Biztonsági, minőségi és jelentéstételi követelményeket határoz meg az elektromos cigaretták vonatkozásában és előírja, hogy a gyártóknak és az importőröknek értesíteniük kell az EU országokat ha új dohányterméket kíván forgalomba hozni az EU-ban.

Második sorscsapás, 2016 december 14… Második termékszabályozás, ez már inkább ránk vonatkozik!

Ekkor lépett hatályba a 421/2016-os kormányrendelet ami szabályozza a kellékek és az utántöltő folyadékok beszerzését. Ez a kormányrendelet arra kényszeríti a Vapereket, hogy maximum 10ml-es kiszerelésben vásárolhatnak maximum 20mg erősségű liquidet. Valamint 2ml -nél nem lehet nagyobb egy tartály, legyen az akár eldobható, újratölthető, avagy olyan elektromos cigaretta ami eleve tartállyal szerelt és nem újratölthető. De még itt nincs vége.

Harmadik sorscsapás, 2017 január 1… Megadóztatják a bolti liquideket…

Ekkor lett jövedéki adóköteles minden boltban kapható utántöltő folyadék. Először 65ft volt milliliterenként, majd később még éhesebb lett állam bácsi, 2017 július 1 -től már 70ft a milliliterenkénti jövedéki adó.

Nem sokkal ezek után azt is kikötötték, hogy csak 300ml-t tarthatsz otthon, bekevert avagy kész liquidből és alapléből egyaránt. Ahogy azt is kikötötték, hogy vágott dohányból 1kg -ot, alkoholból 10l -t, és 4 karton előrecsomagolt cigarettát hozhatsz be ha esetleg kiruccansz valamelyik országba. Majd kötelezővé tették a forgalomba szánt készülékek, tankok, porlasztók és utántöltő folyadékok bejelentését. Be kell a jelenteni, be kell vizsgáltatni majd ki kell csengetni 475.000 forintot márkánként és erősségenként egyaránt. Ezért is olyan drágák a trafikos holmik, mert eleve milliókat kifizetnek a kvázi semmire (csak mert éhes a kormány) mire polcra teszik az elektromos cigarettát és a kiegészítőket illetve liquideket.

Negyedik sorscsapás, 2017 május 20… Nem tudsz rendelni a megszokott oldaladról? Döbbenet!

És mikor már azt hittük kicsesztek velünk, felkaptuk a fejünket és rájöttünk, hogy nem eléggé! Az EU-s tagállamokban érvénybe lépett a TPD azon rendelkezése miszerint nem fognak Magyarországra szállítani semmit, ami elektromos cigaretta vagy csak kelléke. A leglátványosabb bukást nem is olyan régen szerintem az Eliqua.me oldal produkálta. Mikor beszüntették a távértékesítést elfordultak tőlük a futárcégek (ahogy több webshoptól is, csak ők megoldották), nyilván nem fognak kockázatot vállalni. De még a naaaagy karbantartás elött, ami amúgy még mindig tart az oldalukon ha írtál nekik az email címükre megoldották, hogy fű alatt Budapestig eljuttatták a nikotinos alapot, ha erről nem tudtál akkor bocsánat! De már mindegy, hisz becsukták a boltot. Végleg!


Gearbest is biztosra akart menni, így merényletet terveztek a magyar vaperek ellen, 2018 november 1.-i dátummal! Innentől kezdve ami elektromos cigaretta kategóriába tartozik semmit nem küldenek magyarba. Még egy nyamvadt kerámiacsipeszt sem. Nem, hogy biztosra mentek, de ez már kicsit túlzás! És ezt vehetjük ötödik sorscsapásnak.

Ezek elkeserítőek, de még nincs vége.

Idén augusztusban történtek azok a bizonyos megbetegedések Amerikában, amikről már írtam korábban. Ezeket természetesen felkapta a sajtó. És ahogy szokott lenni erős túlzásba estek a törvényhozók. De most nem csak nálunk. Tudomásunk szerint világszerte! Amerikában is és sok más országban leszavazták az ízesített liquideket. Melania Trump kampányol is rendesen ellene. Azért valahol meg lehet érteni, mit csinál egy laikus? Tutira akar menni, persze a drogdílerekre nem szálltak rá! Holott ők tehetnek erről az egész helyzetről, nem az e-cigi, de mint mondtam a hülyék biztosra akarnak menni. De mint megtudtuk a szigorítás ellenére nem kell az amerikaiaknak feltüntetniük ahogy Ők fogalmaztak ’a folyadékpatronokban lévő anyag összetevőit’. Viszont az EU-ban fel kell tüntetni pontosan hogy mi van a liquiden.

Kína például már olyannyira profin űzi a paranoiát, hogy betiltotta az országon belüli szállítást. Ez egy gyönyörű szalagcím lenne : KÍNA BETILTOTTA A KÍNÁBAN GYÁRTOTT ECIGIK SZÁLLÍTÁSÁT KÍNÁBA!!! Ha hatásvadász lennék ezt írtam volna a cikk fejlécébe. De a valóság az, hogy a kínai cigigyár a China Tobacco is elkezdett elektromos cigiket gyártani, és mi mást csinálna egy giga mega hiper szuper nagyhatalom? Azonnal megtiltja a rendelést bárki mástól házon belülre. De persze a magyar csoportokban azt harsogták, hogy sehova nem fognak szállítani, ezt amúgy is abszurdnak gondoltam. Egy lelkes csoporttag azonnal írt is a supportnak. Ezt hálásan köszönjük! És a support válaszolt is neki. A kérdést nem tudtam meg, de a válaszból sejthető. A válaszra egy csoportban bukkantam rá, már screenshot formában, így szól :

„Hé srácok, köszönöm a figyelmet. Már kaptam néhány PM-et ezzel a kérdéssel. Gondolom, meg kell osztanom a gondolatomat erről. Elolvastam a hírt. Először: nem bonyolítunk belföldi eladásokat, és üzletünk nem működik a kínai felhasználók számára, blokkoltuk a kínai IP-címeket és a kínai böngészőket, hogy megakadályozzuk a beszállítást üzletünkbe (mert korlátozott a kiskereskedelmi ár, mint például a Vapefly-nál). Ez az irányelv az online áruházak esetében működik, amelyek belföldi piacon árulnak. Másodszor, China Tobacco újdonságot hozott ki, vicces! És ami még viccesebb, hogy a pletykák szerint, a China Tobacco elkezdett e-cigit gyártani. Az e-cigi online értékesítésének megtiltása segít nekik növelni a sajátjuk értékesítését. Harmadszor, nézze meg az egyik legnagyobb online e-cigi áruházat, az Aliexpress-t (az Alibaba-hoz tartozik), amely kínai áruház, még mindig sok e-cigi áruház online, de csak külföldi országokban. Továbbra is nyitva tartjuk a szemünket és örülünk, hogy megoszthatjuk gondolatainkat és aggodalmainkat mindenkivel.”


A kínai support (ügyfélszolgálat) válasza a csoporttag kérdésére.Ez azért nem semmi, nem? Korruptság a köbgyökön!

Kicsit elkanyarodtam, Melania Trump ugye mint írtam kampányol. Meg persze sok ország is, ahogy Magyarország is, csak a mi kormányunk úgy kampányol, hogy sehogy. Inkább betiltja a maradék jót is.

Hatodik sorscsapás, 2020 május 20…… A málnás a kedvenced? Akkor rossz hírem van….

Nem nagyon szívok gyümölcsös liquidet, az édes és krémeseket kedvelem. De mikor elindul a vezérhangya akkor bemegyek egy trafikba és veszek egy Mystic Juice Raspberry Sensation-t. Az olyan, hallod, azt leírni nem lehet. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint mikor gyerekként lelegeltük anyám málnabokrát, vagy ha azon már nem volt akkor átszöktünk Tibi bácsihoz a szomszédba (isten nyugosztalja) lelegelni azt a málnabokrot is. Az a málnás Mystic az pajtás az málna! Olyan amire emlékszem 20 évvel ezelőttről. Na de elég a nosztalgiából, sőt! Gyorsan el is kell hessegetnem a málnafelhőt ugyanis szokni kell a gondolatot hogy jövő év május 20 -tól nem lehet bemenni a trafikba egy kis nosztalgiára, de nem csak nekem lesz rossz hanem mindenkinek! Ugyanis minden ízesített liquidet be akarnak tiltani. Ezt a döntést azzal indokolták, hogy ugye Amerikában sok fiatal fekszik korházban rejtélyes tüdőbajokkal, sajnos nem igazán van erre gyógymód. Inkább betiltanak mindent ami vonzaná egy ici picit is a fiatalok fantáziáját.

Ficsor Zoltán a Villanypára egyesület vezetője hiába mondta a hiradio.hu -nak hogy :

„A felhasználók házilag kivont THC tartalmú olajat párologtattak el e-cigaretta készülékben. Mivel ez avasodásra is hajlamos, tartósítószerként E-vitamin acetátot kevertek a folyadékhoz, aminek a bomlásterméke okozhatta a megbetegedéseket”

Ezek a megbetegedések egyenlőre gyógyíthatatlanok. Ezt Osvai László tüdőgyógyász is megerősítette, ahogy végre azt is elmondta, hogy a kannabiszon kívül más anyagok is lehettek azokban a liquidekben. De arról nem beszélt amiről már korábban írtam, hogy a fiatalok ezeket a szennyezett patronokat illegálisan szerezték be, ez a drogterjesztés egy új formája! A részletes interjút a hirado.hu -n megtaláljátok…….

Felkerestem Neményi Zsoltot, a Liquidhall munkatársát, hogy még mire lehet számítani, ugyanis valami olyasmit olvastam, hogy meg fog szűnni a tankok, modok árusítása is. Tehát majd elvileg, ahogy azt leírták a csoportban a Liquidhall csak aromákat fog árusítani? Elég vadul hangzik.

Arra a kérdésemre, hogy mire lehet számítani Zsolt így válaszolt :

„Pontos információink még nincsenek, de EU-s szinten is szigorítások várhatóak, főként a dohánylobbi nyomására. Lázárék tervezete szerint semmit nem lehet majd a Trafikokon kívül értékesíteni, tehát a pár még működő ecigis boltnak is valószínűleg le kell húznia a rolót. A Trafikokban lesznek ecigis részlegek, remélhetőleg szakemberekkel a pult mögött ( Jávorszky Adrienn hírdetett múltkor ilyen jellegű állásokat, trafikokba keresnek ecigiseket értékesítőnek). A határokon átnyúló kereskedelmet elvileg nem lehet tiltani, hiszen Uniós alapelvekkel ütközne, de mint tudjuk a magyar törvénykezésben nem lényeges, hogy mit lehet és mit nem.”

Ez nem valami bizalom gerjesztő. Ha segíteni akarod a magyar vaper társadalmat keresd Jávorszky Adriennt, hátha még nincs betöltött állás. Hátha tapasztalt vaperek kerülnek majd a dohányboltok e-cigis részlegeibe! Ha mással nem is de ezzel tudnád egyengetni a frissen átállók útját, és el lehetne kerülni, hogy a trafikokban jelenleg semmilyen szakmai tudással nem rendelkező eladó eladjon bármit is hozzáértés nélkül! Ezer és egy üzenet kaptam már azzal, hogy ’Ehhez a készülékhez ezt a porlasztót adták el nekem a trafikban, de nem jó bele, most mit vegyek?’ és ugye a szakmaiatlanságból származó pazarlást nem téríti meg senki!


JELENTKEZZ!
(Az állást már betöltötték!)


Kapcsolódó közlemény