A TPD3 már a küszöbön áll!

FIGYELEM! KÖZÉRDEKŰ KÖZLEMÉNY!

A mai napon folytattam egy beszélgetést a Liquidhall egyik tulajdonosával és magyarországi képviselőjével, Neményi Zsolttal, avagy ahogy mindenki ismeri, @Vaperfater -al. A beszélgetés fő témája a TPD3 volt. Mivel ez rendkívül fontos dolog és világviszonylatban minden Vaperinát és Vapert érint ezért Zsolt engedélyével közzé teszem az általa közölt információkat. Az Ő szavait olvashatjátok:

Pár nappal ezelőtt részt vettünk egy zárt körű megbeszélésen a horvátországi TPD koordinátorral, aki közel 1 órás előadást tartott a jövőbeli tervekről, illetve változtatásokról.
Tomislav képviseli a Közép-európai vapereket az EU-n belüli megbeszéléseken és tájékoztatja a horvát vaper közösséget az aktuális helyzetről.
A 2022-2024 között megvalósuló szabályozások az alábbiakat biztosan tartalmazzák:

  • Ízesített e-liquidek kivezetése a piacról.
  • A tagállamok egységes adózást vezetnek be ezekre a termékekre.
  • Néhány országban csak dohány ízesítés lesz elérhető.
  • A nikotintartalmú alapfolyadékok és liquidek a jelenleginél is szigorúbb felügyelet alá kerülnek. Jelenteni kell a vásárolt és eladott termékeket, folyamatos kontroll mellett lehet csak értékesíteni.
  • A gyártótól a végfelhasználóig végig követik az értékesítést.
  • A BAT és a Philip Morris harca tovább folytatódik, előbbi a hevített dohánytermékek helyett az e-cigi alternatíváit erőlteti, míg a másik az IQOS mellett fejleszt.
  • A kis kiszerelésű boosterek lehetnek nagyobb kiszerelésben, de nem lehetnek erősebbek mint eddig.
  • Folyamatos hatósági ellenőrzés a forgalmazóknál, nagy bírságok azoknak (több százezer euró) akik szabályt szegnek.

A többi téma inkább a forgalmazókra vonatkozik, ezeket ezért nem írnám le, de szinte minden lehetséges szabályt bevezetnek, melyek igen költségesek és csak a nagyobb tőkével rendelkező cégek tudják ezeket bevezetni, illetve ezeknek megfelelni.
Jelenleg is több petíció megy a weben, ezeket minden e-cigi használó felé megosztok, illetve javaslom az Ecigtesztek, vagy a Villanypára Egyesület facebook oldalát keressétek fel, heti friss hírekért.

Majd a következőket tette hozzá:

Alapból a hollandoknál már tiltott minden olyan liquid ami nem dohány ízesítésű. A németeknél már bevezették a nemzeti dolgokat, tehát csak német feliratos termék lehet a polcokon, (e-cigiboltok) Finnországban és Norvégiában tiltott termék lesz viszont a snüsszt támogatják. A WHO felé elég kemény kritikák mennek, több száz professzor, orvos áll ki az e-cigi mellett.
Gyakorlatilag most egy BAT – Philip Morris háború zajlik a háttérben mert nem ugyanazon az úton indultak el…
Ha a BAT nyerne az nekünk segít, mert ők a liquides e-cigit is kultiválják, és fejlesztik.

Azonban nagyon lényeges, hogy a liquideket a gyógyszeripar szeretné megkaparintani és a gyógyszertörvény hatályai alá helyezve elég nehéz lesz ezeket forgalmazni, de ezek egyelőre tervek.
Az tuti, hogy mindent 2022-2023-ra be akarnak vezetni, hogy legyen idő a 2024-es lezárásra.

Ez a harc talán segíteni fog nekünk, de nem gondolom hogy full tele lesz az ország e-cigi boltokkal sajna. Tomislav jelenlegi meglátása szerint is a legkedvezőtlenebb szabályozás Magyarországon van az Unión belül.


2022 már a nyakunkon… Kutya világ jön főként azokra akik ezek után fognak átállni e-cigire! Teljesen, totálisan el lesznek lehetetlenítve a kezdők! Nem utolsó sorban pedig a viszonteladók és értékesítők jövője is nagyon homályos.

A jövőben mindennél fontosabb lesz a megfelelő útmutatás és segítségnyújtás nem csak a kezdők, de minden Vaperina és Vaper számára. Ha már így elásnak minket, tartsunk hát össze!

Köszönjük szépen @Vaperfater -nek az infókat! Köszönjük a Liquidhall munkáját! Kitartást Nekik és minden még talpon lévő e-cigi webshopnak!

46 kedvelés

Na szép…Köszönjük az infót.

2 kedvelés

Azt még tudni kell, hogy kevés információ szivárog ki, tehát még könnyen érhet minket meglepetés. :pensive: Olyannyira titkolóznak, hogy ezekre az infókra tavasz óta vártam… :confused:

6 kedvelés

Emlékszem az első nagy tpd-re,akkor is mindenki be volt pánikolva,mindenki évekre előre rendelt aztán semmi nem változott.
A webshopok jelenleg is teljesen illegálisan müködnek,legalább is aki M.o-ra szállít,kétlem hogy ezután is bármi változna.
Másik nagy kérdés hogy ki fogja ezt betartatni? Most is érvényben van millió tiltás,stb de le se … vámon se sehol nem foglalkoznak vele!
Szóval szerintem aki rutinosabb ugyanúgy befog tudni mindemt szerezni külföldről mint eddig.

Nagyon szomorú,hogy a dohánylobbi teljesen el akarja nyomni a vapelést,a politika pedig enged is neki a penz miatt​:cry:
Regen is volt millio petico,tuntetes is de ameddig ők nem látnak pénzt egy “adóztatható” terméknél mint a cigi ,e-cigi stb addig ugyse engednek.

11 kedvelés

Ebben totálisan igazad van. Csak ugyebár aki “fű alatt” szerzett be eddig mindent azt nem látják. Csak abba tudnak beleszólni amit látnak. Az e-cigi eladási rekordokat dönt és nem fogy a cigaretta… Valaha a dohányipar világuralkodó volt. Több mint 140 éves a múltja, aztán jön az e-cigi ami még összesen (tényleg mindent tekintve) csak 18 éve létezik és lesöpör mindent! Átalakulna a hatalmi egyensúly. És mivel a politika nem uralja az e-cigi piacot így veszélyben érzik magukat. Véleményem szerint, ha csak az e-cigit nyomnák el az túl feltűnő lenne. Így azért más iparág és kereskedelmi egység is kapott egy pofont nehogy kiderüljön…

9 kedvelés

Az aroma ízesített e-liquidnek számít?

1 kedvelés

Nem, de arra is van jó pár szabály. Pl mostmár minden összetevőt fel kell tüntetni a csomagoláson. Pár gyártó ezért már dobozban küldi az aromát, hogy elférjen a lista valahol. Vagy a dobozon van, vagy benne egy papíron. Illetve most már nem készülhet szukralózzal aroma. A helyettesítője nem tudom mi lett.

9 kedvelés

Ne ijedjünk meg, erről már sokkal könnyebb leszokni, mint a hagyományos cigiről. Persze ha a büdzséből hiányzik majd az eddig dohánytermékekre, liquidekre befizetett áfa és jövedéki, akkor majd behajtják máson, pl üzemanyag jövedéki. Ezt úgy szeretem, amikor ennyire foglalkoznak az egészségemmel, közben doki pedig nincs. 2 éve nem jutok el kardiológia kontrollra és ez csak az egyik dolog.Nevetséges ez az egész világ. Ha mindenki az alapján kapná a fizetését amit tennie kell és amit valóban tesz, akkor ezeknek a szakértőknek és politikusoknak felkopna az álla szerintem.

14 kedvelés

Egyébként tök bírom ezt a szenvedés a dohányosokon, bezzeg, ha elmúltál 18 éves, akkor másnap halálra ihatod magad, le se fog szarni senki, a piát megvetted, csengett a kassza, meg lehet dögölni. Hányinger.

De tudom, tudom, ez mind a fiatalok érdekében van csak, mert szegények, rá fognak szokni, a statisztikák is ezt mutatják…ja nem.

A sok idiótának az irodában az persze eszébe sem jut, hogy az a x millió véper nem fog eltüni holnapután, ha kell majd vesszük pult alól az ismeretlen szart, mint annó az aluljáróban az ukrán cigit, ezt nem fogják megakadályozni, csak odaterelik az embereket szépen.

15 kedvelés

Tankcsapda, Nincsen semmi, írta Lukács László verse, részlet:

“Választott tolvajok
Azt mondják, hogy jól vagyok”

12 kedvelés

Na ez elcseszte az estémet rendesen…

6 kedvelés

Azt nem értem,miért nem jutsz el kontrollra…

OFF:Mert olyan várólisták vannak,nekem is mennem kellett kardiológiára,szevasz mondták majd jővőre januárba telefonáljak aztán talán fél év múlva tudnak időpontot adni.
Mehetek magánba teljes kivizsgálásra amit inkáb le se írok mennyi,de sok! Nagyon sok.

6 kedvelés

Mert felhívom a városmajori klinikát és azt mondják hogyha nincs panasz akkor majd keressem őket a veszélyhelyzet után.

1 kedvelés

Jah csak akkor keresd őket, ha már te vagy veszélyhelyzetben​:exploding_head:

3 kedvelés

Nem.Ha nincs panasz,“felesleges” a kivizsgálás.
Ha van panasz,adnak időpontot.
Tavaly az egyik ellátottunk is lemaradt a szokásos látogatásról.De nem zavarta,mert nincs problémája.Jól van.Jól érzi magát.Az idén nálunk nem marad el neki.Így elmegy.De sok értelmét nem látja,mert nincs panasza.Ha nem menne el és időben lemaondanánk az időpontját,tudna menni helyette olyan hamarabb,akinek van problémája.Aki meg akut,azt nagyon gyorsan ellátják vagy a kardi ambulancián vagy az sbo-n.

1 kedvelés

Megértem őket és igazából sztem is elég lenne már mondjuk évente 1 kontroll,de mivel évek óta gyógyszereket is szedek ez az 1 év sztem nem lenne felesleges. De ez van…egyelőre fogdokira spórolok. Még jó h van egy gyerekkori haverom,aki el fog látni,mert nem vagyok beoltva. Persze amikor a Korányiból megkerestek,h vegyek már részt egy kutatásban,akkor nem volt baj h nem vagyok beoltva. Bevallom férfiasan,h én fosok az oltástól,mert daganatos voltam és cukros is vagyok. Ráadásul elvileg átestem a covidon és nem viselt meg. Sokkal zavaróbb volt a karantén vége felé,h mit egyek…:smiley:

3 kedvelés

Sziasztok! Ahogy látszik egyre rosszabb a helyzet. Erre már nem lehet mit mondani. Ami jó azt tönkre kell tenni nehogy már jó legyen. Nagyon sajnálatos

4 kedvelés

Mit jelenthet mindez a jövőre nézve itthon?

  • ízesített e-liq tiltás vagy csak dohányos íz : nálunk ez már ugye adott. Vagy ez a 0mg-os és a short/longfillek tiltása is lesz? Az aromát ugye nehézkes tiltani, illetve tiltani könnyű, betartatni nem, hiszen élelmiszer-aromaként fogják akkor őket árulni. A “dohány” íz engedélye külön érdekes: mi van a kevert ízekkel? Ki dönti el, hogy egy íz dohány íz-e? Mondjuk egy RY4 innentől füstölt karamell ízűnek lesz nevezve és kész?
  • egységes adózás: itthon már ugye elég masszív jövedéki adó van rajtuk, nem hiszem, hogy az egységesítés során ennél (kezdetben) magasabb lesz, viszont nem lesz értelme külföldről rendelni, mert ott is drága lesz. Viszont talán megint megéri majd a dohányboltoknak tartani, mert lesz rá kereslet.
  • nyomonkövethetőség, szigorú kontroll: ez fogyasztói szempontból ugye az árat növeli a kereskedők adminisztrációs és egyéb terhe miatt.
  • BAT vs PM: a BAT lényegében már kapitulált Európában (a vype forgalmazása megszűnt), és ők is kijöttek a saját hevített vackukkal inkább (Glo), szóval ez a harc nekem eléggé lefutottnak tűnik.
  • az jó hír, ha belátták, hogy semmi értelme 10ml-ben maximálni a kiszerelést.
  • a gyógyszerlobbi ügyködése érdekes: nekik több céljuk is lehet: egyrészt a dohánygyárakkal karöltve az e-cigi ellen dolgozni - így megmarad a tapaszok/rágók haszna, vagy épp ellenkezőleg, elérni, hogy, ahogy írod, a nikotinos folyadékok gyártását/forgalmazását magukhoz kössék - ez nehezebb menet lehet, hiszen ehhez el kell érni, hogy az e-cigit ismerjék el mint leszokást segítő eszköz, ami totál szembemegy az eddigi TPD elvekkel, ahol ugyanakkora sátán a vape mint a smoke.

Meglátjuk mi lesz, ami szinte biztos várható, az a drágulás.

9 kedvelés

ugy látom megint tarazás lesz :confused: Kb ez mikorra varható? Hogy szamoljak.2022 eleje? Vagy a 2022 év végét még kihuzzuk?