Lehetséges kontakthibák, és azok esetleges elkerülése

A szettjeink tisztántartása lényegesebb dolog mint gondolnánk. A tankok tisztántartása alapnak mondható metódus, de akkor a modok tisztántartása miért nem? Ne gondoljuk, hogy ezeknek a tárgyaknak nem kell a törődés. Ha azt szeretnénk, hogy minél tovább kiszolgáljanak minket, akkor azért néha tenni kell. A tisztításnak, illetve tisztán tartásnak hatalmas jelentősége van. Nem ritka, hogy a modunk alapos kitisztításával egy nagyobb rossznak megyünk elébe. Hogy mire is gondolok pontosan? Mindjárt kifejtem…

Lehetséges kontakthibák, és azok esetleges elkerülése

Fizikai szaknyelven kontakthibának nevezzük azt a jelenséget, amikor érintkezési hiba miatt megszakad az áramellátás. De a vape világában az is kontakthibának számít, amikor különböző okok miatt akadozik az áramellátás. Mert tulajdonképpen, ha egy pillanatra is, de megszakad az áramforrás, és a fogyasztó közötti kapcsolat. Olyan kontakthibát is észleltünk már, amikor csökken a megszokott élmény, mert valami gyengíti a normál áramellátást. Ezáltal úgy érezzük, mintha már nem adná le a mod a beállított teljesítményt. Ezáltal ízvesztést, és kevesebb gőzt is tapasztalunk a megszokottnál. Ebből nagyobb gond is kerekedhet, de mielőtt túlságosan rátok ijesztek, nézzük meg a három legtöbbször előforduló kontakthibát, és azt, hogyan tudjuk mi magunk elkerülni ezeket, vagy orvosolni az ezekből keletkezett gondokat.

  • Az első, ami viszonylag gyakori, és elég látványos tud lenni, amikor a mod, és a tank 510 csatlakozója nem érik el egymást, vagy laza a lefogatás. Ilyenkor egyszerűen, hol érzékeli a tankot a mod, hol pedig nem, vagy egyáltalán nem. Elég bosszantó, de könnyen orvosolható, ugyanis a tankok alján lévő középérintkező állítható. Illetve RTA-k esetében, a laza lefogatás is ilyen kontakthibát eredményez. Vagy egy fél menettel kijjebb csavarjuk a középérintkezőt, vagy ráhúzunk kicsit a lefogató csavarra, és már meg is mentettük a helyzetet. (Amelyik tanknak fix a középérintkezője, bár ilyet már ritkán kapni, de azért még bele lehet futni, sajnos azzal nincs mit tenni. Esetleg egy másik moddal még szimpatizálhat.)

  • A második, amikor a mindennapi használat során a szennyeződések bejutnak a mod bizonyos réseibe, és a gombok alá. Ez rossz hatással van az elektronok keresztüláramlására a board-on, vagy jobb esetben csak a tank áramellátását ingatja meg, illetve a gombok használatát nehezíti meg. Ilyenkor indokolt a tisztítás, de nem mindegy mivel!

  • A harmadik az, ahol a fémek összeérnek egymással (pl.: 510 csatlakozó, akku érintkező) ott korrodálódik a felületük. Ez a fajta roncsolódása a fém alkatrészeknek viszonylag lassan megy végbe, és sokáig akár észrevétlen is tud maradni az ezáltali kontakthiba. Ennek elébe kell menni, mert teljesen használhatatlanná is válhat eszközünk!

Sok gondra megoldás lehet a isopropyl alkohol spray! Abból is a legjobb a VMD Q89 névre hallgató termék. Ez annyi alkoholt tartalmaz, hogy leoldja a szennyeződést, és gyorsan el is párolog. Ebben a kiszerelésben kapható:

Ellenben a Kontakt 60 termék amivel most én is dolgoztam, viszkózusabb, és nehezen párolog el. Bizonyos részekből maradéktalanul nem is tudott elpárologni a használata végeztével. De ez nem azt jelenti, hogy nem használt volna a modoknak, csak alaposan át kellett törölnöm utána. Személy szerint csak a Kontakt 60-at használtam már korábban is, és a Chip spray-t.

Mivel az imént @Janos_Groszeibl és @Zoli76 felhívták a figyelmemet egy fontos tényezőre, ezért úgy módosítanám a cikket, hogy:
A kontakt spray-k ben található egyfajta kenőolajos adalék, ami korróziógátló filmréteget képez. Ez a filmréteg az elektronikán zárlatot okozhat! Ezért a kontakt spray-k használata után át kell mosni a kezelt alkatrészeket alkohollal, vagy féktisztítóval! De, hogy egyszerűsítsük a folyamatot, Jani több éves tapasztalata alapján a fent nevezett VMD Q89 isopropyl alkohol spray-t ajánjuk modtisztításra!

A fent említett isopropyl alkohol spray gyorsabban fejti ki a hatását, és nyomtalanul el tud párologni! Viszont mivel most csak Kontakt 60-at tudtam beszerezni, ezért azzal végeztem el, a szokásos havi szintű nagytakarítást. Az alkoholos utókezelés Kontakt 60, vagy Chip spray után mindenképp ajánlott!





Egy hónap alatt annyi koszt össze szednek a modok, hogy látványos a végeredmény.

A beázás ugyan nem kontakthiba, de érdemes szót ejteni arról, hogy mikor befolyik a liquid a modba, akkor ott rárakódik az alkatrészekre, ami kezdetben szintén észrevehetetlen, és talán soha nem okoz gondot bizonyos márkáknál, amik minőségi anyagokból vannak összerakva. Viszont… Néhány mod márkára jellemző az olcsó anyaghasználat, ezeknek sem az összeszerelés minősége, sem az elektronikája nem állja ki az idő próbáját. Ezért érdemes kikérni rendelés előtt a Közösség véleményét, és havonta, vagy akár gyakrabban, de takarítani a modokat isopropyl alkohol spray-el!

Az akkuk is részesülnek a használat során némi súrlódásban, ami által mattulhatnak a pólusok érintkezői. Ez is lassú folyamat, és okozhat teljesítményromlást, és mivel akár évekig használjuk ugyanazt azt akkut, ezért érdemes néha, ha már látszik a mattulás, egy extra finom, vagy extra szuper finom (7000, vagy annál több szemcsés) polírpapírral óvatosan megsimogatni az akkuk érintkezőit. Ezt a terméket a legjobb autósboltban, vagy festékboltban beszerezni. Illetve a töltők akkufészkének az érintkezőit sem árt megsimogatni polírpapírral akkor, amikor az akkukat is!

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: Legyen szép napotok! :kissing_heart:

18 kedvelés

Nagyon jó írás ismét. Személyes tapasztalat az chip spray nem párolog el nyomtalanul nekem már okozott zárlatot modbam ami kiverte a biztosítékot. Amit én javasolnék évek óta használom:
VMD Q89 Isopropyl alkohol spray 400ml
image

7 kedvelés

Köszönöm Jani. :smiling_face_with_three_hearts: Ez is jó. :slight_smile: Én mondjuk nem használtam, de régen még a tiszta alkohollal is tisztítottuk a modokat, csak ehhez a spray-hez nem volt még szerencsém. Egyébként nekem a chip spray tökéletesen elillan pár másodperc alatt.

5 kedvelés

Csak úgy néz ki mintha elillanna de nem hagy egy finom réteget és zárlatra küldte 2 Danim is …próbáld ki fúj valamire és később fogd meg. Ott van a leírásában kenést biztosít.

4 kedvelés

Jó cikk, erről is beszélni kell. :+1:
Egyébként, a kontaktspray kezelések után ildomos egy alkoholos, vagy féktisztítós “öblítés”, és minden rendben lesz.
A legtöbb kontakt spray tartalmaz egy kenő olajos adalékot is, ami korróziógátló filmréteget képez.
Ez nem mindenhol kívánatos.

4 kedvelés

Az elektronikák kimondottan nem szeretik…chip spray csak csatlakozókhoz használok…

4 kedvelés

Én nem a board-ra javaslom. Gombok alá, csatlakozókhoz. Ha az tisztán van tartva nem jut tovább a szennyeződés a board-ra. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Sajnos be jut a deszkához is az én véleményem kerülni kell a chip használatát…

6 kedvelés

Legalábbis elég időt hagyni a használata után. A vezető összetevő nehezen párolog el szűk helyekről, ha bejut.

Amúgy is, alapszabályok:

-Sohasem kontakttisztítunk benne hagyott akkuval
-Ha ekvégeztük a műveletet, hagyunk elég udőt, hogy minden elpárologjon
-mindig elolvasni, mit tartalmaz a tisztító folyadék (van-e kenőkomponens)

Ha egy modba csónyán befolyik a liquid, ultrahangos mosó is segíthet, 5-10 % alkohol, desztvíz. Utána száradási idő, elegendő, vagy sűrített levegő.

Érdemes vattás végű pálca segítségével csak a “célterületen” tisztogatni. Soha ne fújjuk direktben bele a spray-t.

5 kedvelés

Szia.
Ezt honnan szoktad beszerezni?

1 kedvelés

Igen, ezek alap dolgok. Ezeket úgy gondoltam nem írom bele, mert tényleg tök alap. Viszont a korróziógátló rétegről nem tudtam. Köszönöm a javítást fiúk. :hugs: Hamarosan javítom a cikket azok alapján amiket írtatok. :heart: Viszont nekem még mod nem ment ettől tönkre, és be sem jutott a boardhoz sem. Vagy csak valóban volt ideje teljesen elpárologni mire szét szedtem a modot. :sweat_smile: Mert volt amelyiket meg kellett gyógyítani. :blush:

4 kedvelés

Szia!
Pc-bolt de tescoba is van…

1 kedvelés

Köszönöm szépen az infót :+1: :v:

1 kedvelés

vagy csak szerencse de menjünk biztosra és kerüljük…Bocs ,hogy bele szoltam én sem tudtam csak tapasztalat enyhe szívinfarktust kaptam amikor zárlatra vágta a modokat… :slightly_smiling_face:

5 kedvelés

Semmi baj. Köszönöm! :hugs: Én még ilyet nem tapasztaltam, így nem tudtam. Mindjárt javítva lesz, és így veletek lesz teljes. :heart_eyes:

4 kedvelés

Javítottam, és ki is egészítettem egy kimaradt gondolattal! Köszönöm @Janos_Groszeibl és @Zoli76 :hugs:

4 kedvelés

Ez is hasznos:

4 kedvelés

És még ezek is:

4 kedvelés

Vásároltam isopropyl alkohol spray-t.
Alapvetően a csatlakozási pontokat(510, gombok, akksi pólusok, modban akksi pólusok) kell befújni ezzel a sprayvel?
Akksikat szerintetek mennyi idő után érdemes megcsiszolni?
Nekem most új akksijaim vannak, kb. 2 hónaposak, de már látszik karcolódás.
Töltőm már elég régi.

Nem csiszolni, maximum megtörölgetni a pólusojat, oda mondjuk jó az alkohol.
Gumit ne áztass hosszabban izopropilban, de műanyagot sem.
Az 510 aljzatot is pl. modon úgy töröld ki, hogy ruhára/szöszmentesre tegyél kis izopropilt.
Feszültség alatt lévő elektronikára ne menjen alkohol.
Az természetes, ha az akku 2 végpólusán egy idő után látszik nyom.
A palást védőfóliájára illik vigyázni.
Amúgy nem nagy vasziszt, egy kis gondosság, nem olyan vészesen érzékenyek ezek. :slightly_smiling_face:

5 kedvelés