Ha leszoksz a cigiről, rászoksz az evésre

Nem egy ember mondta már azt, hogy a cigaretta letétele után felszedett pár kilót. Viszont az elektromos cigire való átállás is úgymond hizlal, csak az más apropóból. Most ennek jártam egy kicsit utána.

Megtudtam pár új dolgot, ami konkrétan mindent megmagyaráz!


C₁₀H₁₄N₂

A nikotin étvágycsökkentő, maga a cigaretta és a benne lévő anyagok pedig megnövelik az anyagcserét. Mivel már hozzászoktunk ehhez, így sokaknak a cigaretta elhagyása után az okoz bosszúságot, ha (mondjuk úgy) a reggeli kávé után nem történik semmi. De nem biztos, hogy ez a megfelelő metabolizmus.

Ha adott egy nemdohányzó ember, és annak az anyagcseréje 100%-os, akkor egy dohányos anyagcseréje 130-140%-os!

A nikotin hatással van az inzulintermelődésre is, ennek hatására az agy blokkolja az éhségérzetet. Ugyanis dohányzás során megnő a vércukorszint, így a szervezetünk tulajdonképp azt hiszi, hogy burkoltunk valamit. Szegény nem sejti, hogy átvertük! A nikotin egy másik hormonra, a dopaminra is hatással van, többek között ez a hormon felelős azért, hogy kellemesen érezzük magunkat. Ezzel ismét átvertük a szervezetünket!

Egy nemdohányzó ember agya a következő dolgokat jutalmazza dopaminnal:

  • 1. Étkezés
  • 2. Szex vagy ha épp szerelmesek vagyunk (én személy szerint ezt a kettőt nem kötném feltétlen össze)
  • 3. Bizonyos kábítószerek (A pszichostimulánsok! De ez abszolút kerülendő téma! A drog rossz! Értem?)
  • 4. Olyan semleges cselekvések melyekhez az agy örömérzetet társít (ilyen egy kutyát megsimogatni vagy egy poénon nevetni)

Sok oldalt átnéztem, és mindenhol az étkezés áll az első helyen.


Több mozgással és tudatos táplálkozással kordában tarthatjuk a súlyingadozást.

Az evés tulajdonképpen egy pótcselekvés, nagy általánosságban abban az időben eszik az exdohányos amikor korábban cigizni szokott. Ezzel pótolja a kézmozdulatot is és a száját is lefoglalja, ahogy a cigaretta is tette. Ezzel együtt az ízek érzékelése is intenzívebb lesz. Azok az ételek amiket dohányos korszakunk alatt is szívesen fogyasztottunk most még ízletesebbek, és mondhatni vonzóbbak lettek. Ezért ha akaratlanul is, de többet viszünk be, mert hát finom. Fentebb említettem a vércukor szintet, az is visszaesik ha már nem dohányzunk. Az evéssel pedig megnöveljük azt. És ezek mind dopamint is termelnek!

Az elektromos cigarettára átállókkal is ez a helyzet. Csak mivel a mi esetünkben még jelen van a nikotin az életünkben, így termelünk némi potya dopamint. De mivel nincs meg a cigarettában lévő több ezer toxin, így nincs ami a dopamin hatását felerősíti. Ezért van az, hogy a mi fenekünk körmérete is megnőtt, csak nem akkorára. Együtt érzünk a leszokott dohányosokkal!

A másik dolog amire felhívták a figyelmemet, az a nikotintapasz. Aki használta már nikotinpótlásra, az arról számolt be, hogy egész nap csak evett. Meg emellett ideges is volt az elvonási tünetek miatt. A Nashville-i Vanderbilt Egyetem vizsgálata a Neurology című tudományos lapban jelent meg. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy a nikotintapaszból a szervezetbe szivárgó egyes anyagok csökkentik az időskori memóriazavarok tüneteit. Hat hónapig tartott az a vizsgálat, melyben memóriazavarban szenvedő, nem dohányzó idős embereket kértek meg arra, hogy nikotintapaszt használjanak. A kísérlet végeztével a résztvevők 46%-a számolt be memóriajavulásról. A szakértők abban bíznak, hogy esetleg az Alzheimer-kór tüneteit is enyhítheti a tapasz.

A kutatásban részt vett tudósok így fogalmaztak : „A nikotintapasz nem jobb mint az akaraterő!”

Így tehát azt kell mondjam, hogy a nikotintapasz nem old meg a memóriazavaron kívül semmit.

A nikotintapaszban köztudottan sokkal kevesebb nikotin van mint a cigarettában, mert úgy gondolták, hogy majd egyenletes nikotinszintet fog biztosítani. De ismerősök beszámolója alapján olyan, mint ahogy leírták a Nashville-i kutatók. Miszerint : „A nikotintapaszok időpocsékolásnak bizonyultak, mivel a tanulmány azt találta, hogy nem segítik a dohányzókat a hosszú távú leszokásban. A volt dohányosok valószínűleg ugyanúgy visszaesnek, ha nikotinpótló kezeléseket alkalmaznak a leszokáshoz.” És ezért van az, hogy aki csak nikotintapaszt használ, nem… Inkább úgy fogalmaznék AKI NEM GYÚJTOTT RÁ NIKOTINTAPASSZAL A KARJÁN, az csak úgy falja a finomnál finomabb kajákat.

De legalább nem gátol a tapasz az evésben.

Borítókép: medicalnewstoday.com

7 kedvelés

Baccus…én állandóan eszek vagy szívok,mióta próbálom letenni az analógot​:cry::cry::cry:Nekem a másfél év szteroid is betett,mármint a súlynak,de ez e-cigi óta újra hízok​:cry:pedig a szteroidot sikerült nagy nehezen elhagynom kb.6-8 hónapja​:cry:

1 kedvelés

Bakker, az én hízékony habtestem akkor nem csak a home office miatt gömbölyödött nagyobbra :thinking:
Ma mindegy, e cigi marad és jön mellé plusz mozgás :grin:

3 kedvelés

Hát, neke illene nem tovább híznom :roll_eyes::grin:remélem tudom majd kontrollálni.
Illetve, beáll pár hét után az anyagcsere.

1 kedvelés

Szerintem már pár nap után is. De ez is egyénenként változó. :thinking:

1 kedvelés