Gőzöd sincs, hogy mi van a füstben!

Ma már minden bizonnyal, még az analógról nemrég átálltak is hallottak valamilyen formában a rémhírekről, amik az e-cigi körül keringenek. Szerencsére a tapasztalataik alapján nem sokan gondolják úgy, hogy ismét rágyújtsanak. Hiszen az e-cigivel nem visszük be azt a rengeteg toxint amivel kezelik a cigarettát. Viszont tapasztalás ide vagy oda, így is van akitől azt hallottam, hogy Ő bizony inkább visszaszokik a cigarettára, mert (most jön a poén) „Abban legalább tudom mi van!”

Nagyon sajnálom, hogy tőlem kell megtudnia annak aki még nem tudná, hogy amíg a cigarettáról azt hiszi, hogy tudta… nos hát, rosszul tudta!

Akkor nézzük a cigarettát. A belélegzett cigarettafüst rákkeltő anyagai már 15-30 percen belül maximális koncentrációt érnek el a vérünkben. A DNS -t érintő mutációk felhalmozódása következtében alakulnak ki a rákos megbetegedések. A tüdőrák a leggyakoribb, de még 18 egyéb ráktípus van amire pályázhatunk ha ismét visszaszokunk.

A hagyományos cigarettában található vegyületek jelentős része ártalmas. A 7000 hozzá adott vegyi anyagból 4800 biztosan ártalmas, 90 pedig rákkeltő.

Csak párat sorolnék fel a mérgező illetve rákkeltő anyagok közül.

  • Arzén – Rovarölő méreg
  • Benzol – Kémiai oldószer, az egyik legfontosabb petrolkémiai és vegyipari alapanyag
  • Ammónia – WC tisztítók egyik fő összetevője
  • Hidrogén-cianid – Patkánymérgekben és a gépjárművek füstgázaiban található, a vegyiparban és a műanyaggyártásban közkedvelt
  • Aceton – Körömlakklemosó, festékhígító
  • Formaldehid – Döglött állatokat tartósítanak benne, fontos vegyipari alapanyag, 3. potenciálisan rákkeltő anyag
  • Kadmium - Gépkocsik akkumulátorában található
  • Ólom – A levegőben is megtalálható, a kipufogógáz által
  • DDT (diklór-difenil-triklóretán) - Nagy hatású rovarméreg
  • Bután – Könnyen cseppfolyósítható gáz, segíti az égést, avagy nehezen alszik el miatta a cigaretta
  • Hidrazit – Mesterségesen előállított rákkeltő anyag, maró hatású bőrirritációt, de akár bőrégést is okoz, lenyelve hasi görcsöket okoz, hányás, gyengeség, majd eszméletvesztés is jelentkezhet. Atomerőművek és nagynyomású kazánok vízkezelő anyaga (oxigénmentesít).

Fotó: vitamind.hu

Guszta, mi? És azt mondták páran, hogy tudják mi van a cigarettában… Na de még nem végeztem! Mi van benne még?

Cukor, hogy növelje a függőséget.
A cukortartalom ártalmatlanul hangozhat, ugyanakkor a cukor égése során acetaldehid is termelődik, amely pedig gyorsítja és erősíti a nikotin függőséget okozó hatását.

Kakaó, hogy mélyebben lélegezz.
A kakaófüst hatására tágulnak a hörgők, ez segít abban, hogy a tüdőbe több füst még mélyebbre kerüljön.

Mentol, hogy csökkentse a fájdalmat és az irritációt.
A mentol egyszerre tágítja és nyugtatja a hörgőket, így mélyebbre tudunk lélegezni anélkül, hogy kellemetlen, égő érzésünk lenne. Elnyomja a füst csípős ízét is, helyette hűsítő, friss érzetet kelt. Ma már kivétel nélkül az összes márkában (a normális, nem mentolosként megjelölt cigarettákban is) van hozzáadott mentol. Ez leginkább a fiatal, kezdő dohányosok számára könnyíti meg a füst letüdőzését.

Ammónia, hogy több nikotin szabaduljon fel.
Az ammónia emeli a dohánykeverék pH-értékét, azaz lúgosítja. Ez pedig segíti a nagyobb mennyiségű nikotin kibocsátását. Így a nikotin nagyobb mennyiségben éri el az agyi receptorokat, erősebb hatást fejt ki, amely súlyosabb függőséghez vezet. Ez egyben a magyarázat arra is, hogy miért „ízlik jobban” egyik dohánymárka a másiknál. Korabeli dokumentációk támasztják alá, hogy a dohányipar ezt a jelenséget már 1962-ben felfedezte.

Levulinsav, hogy tompítsa a dohány ízét.
A levulinsav nemcsak hogy elveszi a dohány durva ízét, ráadásul mintegy 30 százalékkal fokozza is a nikotin idegrendszeri hatásait.

Az irritáció csökkentése érdekében.
Az irritáción enyhítő vegyületek elég ijesztő neveket kaptak: ilyen például az „XLF-636” vagy az „XLF-755”. Kicsit parás, nem? Mint valami laborkísérlet…

A füst láthatatlanná tétele érdekében.
A dohányipar reményei szerint azzal, hogy elrejtik a füstöt, újra elfogadottabbá tudják tenni a cigarettázást. Ennek érdekében kerülnek olyan kémiai anyagok a dohányba, mint például a kalcium-karbonát, a nátrium-karbonát, a kalcium-klorid, a citromsav, a magnézium-oxid, a kálium-acetát, vagy épp a „Studio 26 keverék” és az „XTH Studio keverék”. Utóbbi kettő pontos összetevői nem publikusak!

A nikotin a függőséget a dopamin felszabadulásának befolyásolásával éri el, ezáltal fokozza az örömérzetet, oldja a szorongást, javítja a koncentráló képességet, emellett emeli a pulzusszámot, vérnyomást, cukor- és májanyagcserét, gyomorsav termelést. Belégzéssel a nikotin rendkívül gyorsan, 7 másodperc alatt eljut az agyba!

Az 1970-es évek előtt nem nagyon használtak adalékokat a cigarettákban, ma azonban egy cigaretta tömegének 10%-át teszik ki. Az adalékanyagok fokozzák a dohányzás élvezeti értékét, gyakoribb rágyújtásra ösztönöznek, fokozzák a függőség mértékét.

A dohányfüst rákkeltő radioaktív anyagokat tartalmaz. A sugárzás forrása a cigarettafüstben található radioaktív polónium 210-es atom. A polónium a mezőkön kerül be a dohányba, annak levelén ugyanis mirigyszerű szőrök találhatók, melyek összegyűjtik a levegőben, e nyomokban megtalálható anyagot. Állatkísérletekkel igazolták, hogy a polónium 210 magában is rákkeltő, továbbá a radioaktív polónium más rákkeltő anyagokkal együttműködve még több rákot okoz. Sajnos a sugárzás nem korlátozódik a dohányosra; a sugárzás több mint 75%-a a dohányfüstben található.

A dohányosok szervezete egy idő után bizonyos védettséget alakít ki, bennük idült nikotinmérgezés alakul ki. Ezt támasztja alá az a tény, hogy az erős dohányosok szervezetébe óránként 10-20 mg nikotin juthat be, ami a napi halálos dózis (20-60mg) többszöröse.

A dohányfüstben levő egészségkárosító anyagoknak nincs biztonságos szintje! Nincs olyan kis mennyiségük, aminek a belégzése ne lenne ártalmas. A gyenge cigarettát szívó ember ugyanolyan kockázatot vállal, mint a bármely más dohány terméket rendszeresen elfüstölők. Sőt! A light cigaretták még károsabbak a többinél, mivel a füstjét mélyebbre szívják, és sűrűbben gyújtanak rá.

Nos, most, hogy kiveséztük az analóg cigarettát vessünk pár pillantást a liquidre amit az e-cigink segítségével gőz formájában juttatunk magunkba.

Kezdjük a nikotinnal. Ugyanis nem mindegy, hogy analóg cigarettával visszük be a szervezetünkbe, vagy elpárologtatjuk.

Még a hozzászokást okozó hatásért sem egyedül a nikotin a felelős. A dohányban számos olyan hatóanyag van, amelyek felerősítik az addikció hatását. Ezért van az, hogy amíg cigizünk az idő előrehaladtával egyre erősebb cigarettát vagy dohányt vásárolunk. De mikor valaki átszokik e-cigire ott nincs jelen semmilyen hozzáadott vegyi anyag. Így a hozzászokás sem alakul ki. Sőt! Eddig mindenhonnan csak azt hallottam, hogy aki e-cigire váltott az képes volt csökkenteni a nikotin erősségét.

A nikotin (ha nem dohányfüstön keresztül vesszük magunkhoz) nem tűnik túl ártalmasnak. A nemdohányzók is rendszeresen fogyasztanak nikotint, ugyanis nemcsak a dohányban, hanem számos zöldségben (például a padlizsánban és a paradicsomban) is megtalálható. Ráadásul a nikotin bizonyos esetekben akár gyógyszer is lehet. A nikotin tartalmú gyógyszerek szedése során sem volt jele rászokásnak.

A propilén-glikol egy, az alkoholok csoportjába tartozó szénhidrogén-vegyület. Az áttetsző, olajszerű folyadékban sok más adalékanyag és enzim is jól oldódik. Emellett aromáknak a természetes forrásukból való extrahálására is alkalmas.

Az élelmiszeriparban kizárólag a következő alkalmazásokra engedélyezett:
• Rágógumi (mennyiségi korlátozás nélkül)
• Aromák (max. 1 g/l)

Oldószerként és nedvesítőszerként a propilén-glikolt többek között kozmetikumokban és dohánytermékekben is alkalmazzák. Veszélytelennek számít.

A zsírok alapvető alkotóelemeként a glicerin minden élő sejtben megtalálható. Kémiai szempontból az alkoholokhoz tartozik, enyhén édes íze van. Vízkötő tulajdonsága miatt az élelmiszerek kiszáradásának gátlására használják. A glicerint kémiai úton propilénből szintetizálják. Növényi olajokból is nyerhető, erre főként a kókuszolajat alkalmazzák. Utóbbi módon készült glicerint, azaz növényi glicerint, használunk a liquidekhez. Az élelmiszerekben mennyiségi korlátozás nélkül, általánosan engedélyezett. Ez alól csak a kezeletlen élelmiszerek a kivételek és néhány egyéb termék, amelyek a törvényalkotó szándéka szerint adalékanyagokkal nem módosíthatók.

Egyebek mellett a következő termékekben használják:
• Húskészítmények
• Rágógumi
• Bevonatok
• Kakaó- és csokoládékészítmények

Ezen kívül más adalékanyagok és aromák hordozóanyagaként is alkalmazható. Veszélytelennek számít.

Az alapléhez (PG+VG) hozzáadott aromák élelmiszer aromáknak minősülnek, ezért azok szintén veszélytelennek számítanak. Kivéve a sütőaromák! Kizárólag a jól bevált helyről szerezzük be az aromáinkat!

És, hogy a gőzről is essen pár szó. Szauna, főzés… Ezekbe sem halt bele még senki. A szaunákban használatos illóolajoktól sem lesz senkinek semmi baja, ahogy egy kiadós vasárnapi ebéd készítése során, órákon át való gőz mellett tartózkodás miatt sem vitt el még senkit a mentő. Ahogy még egy szakácsot sem vitt el a nagy kaszás. Na, ennyire nem lesz semmi bajotok a gőztől!

Egy fórumon olvastam pár laikus által futtatott eszmecserét az e-cigiről. Jól kivesézték, majd az egyik fórumozó így fogalmazott : „A tüdőt nem károsítja, lerakódást nem képez, tüdőtisztítónak nevezni túlzás lenne, de az tuti, hogy sok év előzetes dohányzásnak a mocskát ki tudja vinni magával.” Szerintem jól írja! Tapasztaltam!

Természetesen senki felett nincs jogunk pálcát törni! DE! Aki már egyszer letette a voksát egy egészségesebb élet mellett, azt kérem, legalább a saját tapasztalatait gondolja át. És ne váltson vissza a rosszabbra! Csak előre, sosem hátra!

Borítókép: vaporacast.com

21 kedvelés

Szia. Én még mindig a nikotint szeretném pótolni. Stagnálok 1.5mg-nál. A szabad perceimben szintúgy a gőzölésé a főszerep. :slightly_smiling_face: Van még olyan írásom, ami azt taglalja, hogy minek mi az egészségügyi következménye. És mi mennyi bevételt hoz, így nem a gyógyulás a céluk, hanem a vagyonszerzés. Azt is lehetne firtatni bőséggel, talán az egyik legkeresetteb cikkem volt az. :slightly_smiling_face:

Szerk.:
A pontos címe a cikknek: Öntsünk tiszta vizet a pohárba. Miért is ferdít a média?!

Ha gondolod keress rá, akár itt akár a Vaperina.blogon.

5 kedvelés

Ebben nem vagyok biztos. De ha a tekerést megemeled azzal is a TH-t növeled. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Felbunkant egy újabb gyémánt, UP nekije. :+1:

4 kedvelés

Szia, ha ezt az ismerősömnek megakarom mutatni itt,tagnak kell lennie,hogy lássa?

Szia. Nem kell, a blog szekció nyilvános. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Tegnap a rádióban hallottam egy reklámot, hogy ma már bizonyított tény, hogy nem a nikotin az ártalmas a cigiben, hanem a füst és égéstermékek elegye, ezért fontosak a füstmentes termékek. Szponzorálta a reklámot a Philip Morris. #facepalm

4 kedvelés

Szia,

Látni hasonló írásokat itt ott. Viszont csak keveset, egy két mondatot hasonlókról. Kiragadva 1-2 dolgot. Viszont ez az írás nagyon jó, elég jól kiterjedő a lényeges részletekre. :slight_smile:

Mennyire gáz. 25 évnyi dohányzás után csak akkor járok utána, hogy mi van a cigiben, amikor elhagyom :slight_smile: Nagyon durva, hogy milyen anyagok vannak benne… Ha eltűnne az e-cigi, hát nem is tudom, hogy mit csinálnék, de a cigihez biztos nem térnék vissza :slight_smile:

8 kedvelés

Ahogy egy régi kollégám mondta 25 évvel ezelőtt: a cigaretta kiválóan alkalmas eszköz arra, hogy a szervezetbe más módon nem, vagy csak nagyon nehezen bevihető ártalmas anyagokat könnyedén és praktikusan bejuttathassuk :grin:

5 kedvelés

Köszönöm! Megtisztelsz, hogy olvasol! :smiling_face_with_three_hearts: Ezzel szerintem mindneki így van, mert akkor épp nem éreztük rossznak, csak mikor jobban lettünk az e-cigi által. :slight_smile:

8 kedvelés

Magától jött az oldal olvasása. Ráakadtam és lekötött :slight_smile: Az elmúlt hetekben olvasgattam e-cigi témákban sok helyen. Száraz infók, stb. oldal-oldal után tovább a következő gugli találatra. Itt viszont itt ragadtam :slight_smile: Lekötött, nem léptem át másik gugli találatra. Én köszönöm, hogy van ez az oldal :slight_smile:

Mikor lesz valaki jobban az e-cigi által? Én a 25 évnyi cigizésből az utóbbi kb 15-öt sodrós cigivel töltöttem. Mármint sodortam. :slight_smile: Már nagyon régen nem tudtam volna elszívni egy hagyományos cigit. Kb egy hónapja e-cigizem, az első héten még előfordult 1-2 normál cigi, a második héten még a reggeli kávéhoz, azóta nem. Változást nem vettem észre eddig, mondjuk nekem semmi bajom nem volt a cigitől, észrevehetően nincs minél jobban lenni :slight_smile:

Kivéve azt, hogy a cigi írtó büdös és rossz ízű az ízesített e-cigi után. Nem volt nehéz a reggeli kávé mellé is inkább e-cigit szívni egy idő után :slight_smile:

11 kedvelés

Milyen igazad van​:thinking:Amíg szívtam magamba,addig engem sem érdekelt,csak szívtam.Mert jól esett,mert ideges voltam,stb . A 30 év alatt egy kisebb vagyont elpöfékeltem :thinking:
Jelentem alásan, 1 hete rákrúd mentes vagyok.:wink:
Nem utolsó sorban ismét egy remek írást olvashattunk.
Köszönöm :+1:

5 kedvelés