A gőz tudománya

Ha Vaperina szemmel nézem a telet akkor két rossz dolog van benne. Egyik az amiről már írtam is, hogy télen megdermed a liquid a tankban, vagy út közben a flaskában. Ezért a VG többlet ilyen cidriben nem annyira tanácsos, mert tele leszünk dry hit-el. Ami bár pillanatnyilag rosszabb mint a másik dolog, de legalább rövid időn belül némi PG-vel orvosolni tudjuk. Így ez trendin fogalmazva „Problem solved!” De ott van a másik dolog, ami engem személy szerint jobban zavar mint a dry hit. Mert a dry hit-et el tudjuk kerülni de azt, hogy a tankunk kondenzeljen… Na, azt nem lehet elkerülni, és télen a legzavaróbb. Illetve csak akkor tudnánk elkerülni, ha az a felület amire le akar csapódni a kondenz ugyanolyan hőmérsékletű lenne mint maga a kondenz. Ez ugyebár télen nem kivitelezhető. De várjunk csak! Helyes ez így egyáltalán? Kondenzel a tankunk? Annyira beivódott ez a szó a magyar vaper köztudatba, hogy fel sem tűnik a rossz szóhasználat. Jó szokásomhoz hívem, kezdjük most is a legelején…

Mi az a kondenzáció?


Ha a párolgás zárt térben történik, a gőz nem tud eltávozni a folyadék feletti térből. A párolgás előrehaladtával egyre több gőz képződik. Megnő a valószínűsége annak, hogy a gőzmolekulák beleütköznek a folyadék felszínébe és ott vissza befogódnak. Ez a kondenzáció a fizikában. A fedő alatt főzés is kondenzációs folyamat.

A kondenzációs reakció egy olyan szerves kémiai reakció, amely során két molekula vízkilépés közben egyesül egymással. Ez a kondenzáció a kémiában (pontosabban a szerves kémiában). Egyébként ez egy kicserélődési reakció. Így jött létre a nejlon és meglepő módon a bakelit.

De akkor most mi van? Hisz mindenki úgy tudta, hogy kondenz ül meg a drip tip-ben, az RDTA-k és RDA-k top cap-jeiben! Sőt, ha a tankok levegőbeömlő nyílásánál, ha nedvesség van a modon akkor az kondenz! Vagy nem?

Nos, ami azt illeti nem így van!

A kondenzáció a párolgással ellentétes folyamat! Ami a folyadék felületén megy végbe!


Tehát amit a tankunk körül a modon, drip tip-ben, top cap-ekben látunk lecsapódást az nem lehet kondenz!

Mivel a tankunk nyitott rendszeren keresztül párologtat (a vákuum alatt lévő tartályos részében van a liquid), tehát két útja is van a gőznek, ezért ez nem minősül zárt térnek! A gőz távozni tud a kéményen keresztül a drip tip felé, illetve a levegőbeömlőn a mod felé. Ez így egy nyitott tér, és amíg nyitott a tér, addig párolgásról beszélünk! Ha becsuknánk a levegőzőt és befognánk a drip tip-et akkor megvalósulna a gőzmolekulák befogódása vissza a vattán lévő liquidre. Az már kondenzáció lenne! De mivel ez így ebben a formában képtelenség, illetve nem rendeltetés szerű használat, így a tankunk nem kondelzelhet rá a modra a levegőzőn át. Se így, se úgy!

Ami lecsapódik a modra, az egyszerűen a liquid párája!


A liquid és a víz párologtatásában elég jelentős különbség van. Ugyanis a liquid nem alakul vízpárává, hanem mikroszkopikus PG és VG cseppekké változik, ha rászabadítjuk a tekercsünk hőjét ami többszáz fokos! És ez az a pára amit belélegzünk, és ami télen elég látványosan lecsapódik a modra.

De azért nem lesz ugyanolyan belélegezve, mint lecsadódva!

A liquid maga, illetve az összetevői külön-külön is nedvesség elvonók, másnéven hidroszkóposak! Ezért az a liquidpára ami megül a drip tip-ekben, top cap-ekben folyékonyabb mint maga a liquid! Mert már magához vonzotta a légpárát, így felvizesedik!

Miután belélegeztük a liquidpárát marad a tüdőben egy kevés a kifújás ellenére is. Ne ijedj meg, ez mindenre igaz amit belélegzünk! Az a kevés liquidpára ami lenn marad a tüdőben az lerakódást nem képez, viszont a nedvességet onnan is elvonja! Így okozva a szervezetünkben dehidratációt! Ezért fogyasszatok sok folyadékot!

A liquidpára, azaz gőz a kifújás után lefelé száll, mivel nehezebb mint a levegő, a fentebb írt mikroszkopikus PG és VG cseppek miatt. Ám ha többen e-cigizünk egy zárt helyiségben, akkor hajlamosak ezek a mikroszkopikus cseppek egymásra rakódni. Azért van az, hogy hosszabb időnyi vapelés után már vágni lehet a gőzt a helyiségben. Viszont a cigivel ellentétben az e-cigi gőze nem csípi a szemünket, mert semmi toxin nincs benne! A cigifüst légnemű, ezért keveredik a levegővel. Ez okozza azt, hogy a cigiszag távolabb elér, a gőz illata pedig csak akkor érződik, ha a közelünkben vapel valaki. A cigifüstben lévő toxinokról már írtam.

De vajon mi mutatható ki az e-cigi gőzéből kifújás után?

Még 2017-ben a Kalifornia állam Egészségügyi hivatala ellátogatott számos amerikai vapeshopba, ahol természetesen a benn tartózkodó vevőkön kívül az eladók is gőzöltek. Mintákat vettek az üzlet levegőjéből. Michael Siegel a Bostoni egyetem Közegészségügyi Karának Professzora a blogjában írt a mintavétel eredményeiről.

Az a pláne, hogy 2017 óta az összetevők mit sem változtak! Így a vizsgálat eredménye sem térhet el!

A Michael Siegel által vezetett vizsgálat eredménye:

Nikotin: Nem kimutatható
Glicidol: Nem kimutatható
Formaldehid: 7.2 ppb
Diacetil: Nem kimutatható (a standard mérés során)
2,3-pentándion: Nem kimutatható (a standard mérés során)
Acetil butiril: Nem kimutatható (a standard mérés során)
Acetoin: Nem kimutatható (a standard mérés során)
Aceton: Nem kimutatható
Etil-benzol: Nem kimutatható
m,p-Xilén: Nem kimutatható
o-Xilén: Nem kimutatható
Toluén: Nem kimutatható
Acetaldehid: Nem kimutatható
Acetonitril: Nem kimutatható
Benzo(a)pirén: Nem kimutatható
Benzol: Nem kimutatható
Kloroform: Nem kimutatható
d-Limolén: Nem kimutatható
Metilén-klorid: Nem kimutatható
Metil-metakrilát: Nem kimutatható
n-Hexán: Nem kimutatható
Sztirén: Nem kimutatható

A mért formaldehid értéke igen alacsony, a normál beltéri levegőben hasonló értékek mérhetők. Ezen felül igen kis mennyiségben etil-alkoholt és izopropanolt is kimutatott a vizsgálat. Úgy tűnik ebben a kísérletben nem sikerült kimutatni semmit!

2017-ben Siegel azt mondta ez a kutatás is alátámasztja, hogy abszolút indokolatlan a beltéri e-cigaretta használat tilalma, ugyanakkor megerősíti a korábbi kutatások eredményeit, miszerint a passzív gőzölés kártékonysága a beltéri levegő szintjén van!

Ezért nincs passzív gőzölés sem!


Kis érdekesség:
Először ugyebár külföldön hódított az elektromos cigaretta, a tanultakat és a szakszavakat is külföldről hozták a régi motoros magyar Vaperek és Vaperinák is! És mivel angolul a páralecsapódás és a kondenzáció is egyet jelent, condensation néven emlegetik, így szinte elkerülhetetlen volt, hogy ennek a szónak a magyar megfelelőjét használják akkoriban kishazánkban is!

25 kedvelés

Köszi @Vaperina_Kinga! Érdekes cikk, főleg a vége tetszett! Osztva. :slight_smile:

2 kedvelés

Köszönöm :blush:

2 kedvelés

Vannak ám linkek benne. :grinning: Csak mondom, ez az eddigi talán legtudományosabb írásom. És a legtöbb linket tartalmazó. :slightly_smiling_face:

6 kedvelés

Látszik, hogy sokat dolgoztál rajta! :slight_smile: Találtam is egy-két cikket, amit el fogok olvasni, de már csak holnap. :wink:

4 kedvelés

Nem szoktam ilyet mondani, mert nem érdemlem meg, hogy magamnak bókoljak… De erre a cikkemre most kimondottan büszke vagyok. :blush:

8 kedvelés

Köszönöm Pepe, és azt is hogy elolvastad. :smiling_face_with_three_hearts:

1 kedvelés

Ismét egy szuperül összeszedett és érthető írás.köszi Kinga

3 kedvelés

Köszönöm, hogy elolvastad :smiling_face_with_three_hearts:

1 kedvelés

Jól összeszedett, érdekes cikk lett. :grin:

A vége kifejezetten tetszett, mert én is ebben a tudatban voltam, jó a megerősítés. Sokat “vapózok” a lakásban kisgyerek mellett, családtól kapom is az ívet miatta… Jobb mintha dohányfüstöt hoznék be az erkélyről és nem mellesleg még a kislányomnak is tetszik a hatalmas gőz. :grinning:

4 kedvelés

Köszönöm szépen. :blush:

Az én lányom már kinőtt a gőzfelhőre tátott szájjal bámulásból, de világrekorder lett volna szerintem. :blush:
Mostmár ott tartunk, hogy Ő választ aromát, mert hát “Én is szagolom anyaaaa!!” :grinning:

8 kedvelés