Nikotin fajtái, és azok meghatározásai

A beszélgetéseink egyik kimeríthetetlen forrása a nikotin, és annak formái, alkalmazása, illetve a szervezetre gyakorolt hatása. A legtöbbünk még mindig nikotinos liquiddel használja az e-cigijét, ami teljesen normális, hisz a nikotinreceptoraink a dohányzás óta nincsenek úgymond alaphelyzetben. Tehát sokkal nehezebb végleg búcsút intenünk a nikknek. A felhasználók 95%-a dohányzott mielőtt váltott erre a sokkal egészségesebb alternatívára. A maradék 5%, feltételezések szerint, a kíváncsiskodók tábora, akik csupán ki akarták próbálni, dohányos múlt nélkül. No de, haladjunk picit tyúklépésben.

Először dohányoztunk, azzal bevittük a nikotint. Majd átálltunk elektromos cigarettára amivel mostanra a lehetőségek egész tárháza is elénk tárult. Kezdetben szintetikus nikotint gőzöltünk, persze ízesítve, aztán teltek-múltak az évek, és a POD-ok hozták magukkal a nikotinsót. De volt egy kis gond. Egy mostanra már sokak által realizált probléma, ami miatt nehéz kellemes élménnyé varázsolni az e-cigizést. A szintetikus nikotin lehetne kicsit lágyabb, a nikotinsó pedig lehetne gyengébb… Ez a felismerés elhozta a hybrid nikotin gondolatát, amit bár még mindig nem sokan ismernek, de én személy szerint jó dolognak tartom, hisz van egyfajta problémamegoldó jellege is. Ebben a cikkben sorra veszem milyen formában találkozhatunk a nikotinnal.

Nikotin fajtái, és azok meghatározásai

Túl sok formában nincs jelen az életünkben, de így is bőven van választási lehetőségünk, ha nikotinról van szó… Ha az e-cigizésnél maradunk akkor három formáját ismerhetjük a nikotinnak, persze a cigarettában lévő dohánylevélen kívül. Most tekintsünk el az egyéb nikotinos termékektől, ami lehet akár nikotinos rágó, krém, hevítőrúd, vagy épp a sznüssz. Vágjunk is bele! Az csak természetes, hogy most is az elején kezdjük.

Természetes nikotin, avagy a dohánylevél

A cigarettában lévő dohánylevelekből származó nikotint nevezzük természetes nikotinnak. Ezt a nevével ellentétben mégsem a legtermészetesebb formájában sodorják a cigikbe, ugyanis átesik pár eljáráson, és a több mint 7000 hozzáadott vegyianyag miatt némileg sérül maga a nikotin. De ettől függetlenül töretlenül jelen van, és mintegy átlagosan 13mg található meg belőle a legerősebb piacon lévő cigarettákban. De ez az adat márkánként eltérhet. Ha kíváncsi vagy, IDE KATTINTVA olvashatsz a cigaretták nikotintartalmáról bővebben.

Három fajta dohánynövény létezik amelyből cigarettát készítenek! Az egyéb fajtákból mint pl. a Criollo, Dokham, Perique, Shade, pipadohány, vagy szivar készül. Én most csak a cigarettadohányokat veszem sorra. De érdemes megemlítenem, a Cavandish-t, ami a tévhitekkel ellentétben nem dohánynövény, hanem egy eljárás fajtája, aminek lényege a különleges szárítás és vágás, aminek köszönhetően a dohány természetes édes íze kerül előtérbe. Tehát, ha Cavandish aromát vásárolsz, az szinte biztos, hogy édes dohány. A következő három fő cigarettadohány keverékeit használja mindegyik cigarettagyártó. A cigaretta ízét az befolyásolja, hogy melyikből mennyit tesznek bele. Ez a három fő dohánynövény a:

  • Virginia, amely az amerikai államról kapta a nevét, mert ott termesztették legelőször. Magasabb a cukortartalma a többi dohányhoz képest, ám kevesebb benne a nitrogéntartalmú anyag, ezért lágyabb, finomabb, sokkal teltebb karakterű, ezért ez a fő íz,- és aromaadó komponense a cigarettáknak. Ebből sokkal többet termelnek, mint a másik két dohánynövényből.
  • Burley, ami egy mutációnak köszönhetően jött létre 1860 környékén, az Egyesült Államokban. A Virginia-hoz képest alacsony szénhidráttartalmú, és magas nitrogéntartalmú. A szerkezete szivacsos, ezért a gyártás során könnyedén felveszi az adalékanyagokat.
  • Oriental, a legkisebb, és legellenállóbb dohányfajta, amelyet a forró nyarú Balkánon, Törökországban, és a Közel-Keleten termesztenek. Sűrűn ültetik, az időjárás pedig megadja a dohány különleges aromáját, amely a tradicionális Török cigarettákra jellemző.

Mielőtt a cigarettába töltenék, a dohánylevelek az előkészítés során három folyamaton esnek át. Nedvességtartalom szabályozás, vágás, és szárítás. Ezek után jön az úgynevezett másodlagos folyamat, amikor is legyártják a filtert, a dohányt beletöltik egy hengerbe ami köré papírt tekernek, hozzáteszik a filtert, majd méretre vágják, és kész a cigaretta. Ezeken a dohánynövényeken kívül van még két kakukktojás, a White Burley, ami csak annyiban különbözik a simától, hogy fehér maga a dohánynövény virága, illetve van az Y1 elnevezésű dohánynövény, ami keresztezéssel jött létre és extra magas a nikotin tartalma. Utóbbi miatt olyan vád érte a dohányipart, hogy manipulálja a cigaretták nikotinerősségét, ezzel fokozva a függőséget. – Nem csak ezzel manipulál, de ssh… :shushing_face:

Ahogy mindegyik fajta nikotinnak, úgy a cigarettában lévőnek is van egy maximális koncentrációja, ami a halálos dózis. Bár hatalmas a szórás, de a szakértők szerint 20-60mg között tulajdonképpen bármikor túladagolhatja magát valaki, és akár bele is halhat. De ez testalkattól, testtömegtől is függ. A nikotinmérgezés a legelső cigaretta elszívása után általában azonnal jelentkezik. Utána viszonylag gyorsan megszokja a szervezet a nikotint, és kialakul az idült nikotinmérgezés, aminek köszönhetően az erős dohányosnak akkor sem lesz látszólag semmi baja, ha egy stresszes napon azt a 20-60mg közötti mennyiséget akár pár óra leforgása alatt beviszi a szervezetébe.

Most, hogy erről is szó esett már tudjuk, egy korszak lezárult! Kijelentem, mint ezen oldalon lakó, és tevékenykedő elkötelezett elektromos cigaretta felhasználók hadának ékes írnoka (ennél jobban nem tudom túlspilázni :grin:) a cigarettát már szerencsésen magunk mögött tudhatjuk. A benne lévő nikotinról az ismereteinket ezennel megszereztük!


Ugorjunk hát a szívünkhöz, vagyis inkább szervezetünkhöz sokkal közelebb álló részekhez.

Szintetikus, avagy szabadbázisú nikotin

Ez a széles körben, mint a vape iparban, mint a gyógyászatban is használt formája a nikotinnak, amit még a nikotinsó előtt minden e-cigis használt, és a legtöbbünk a mai napig használ is. A szintetikus, más néven szabadbázisú nikotint kémiai úton állítják elő, ezért tisztább mint a dohánylevélből készült nikotin, ami a termesztés során beszennyeződik. Ezt a szennyeződést csak részben tudják eltávolítani, de amilyen drága a cigi, járjon már hozzá egy kis anyaföld is. :grinning:

Évekkel ezelőtt, mikor bőven 1.5 ohm feletti ellenállás volt a trendi, még úgy számoltuk ki mennyi nikotin lenne számunkra az ideális, hogy a kedvenc cigarettánk nikotintartalmának számát megszoroztuk 30-al. Ezzel egy olyan értéket kaptunk, amivel annyi nikotint vittünk be, ami a cigaretta hatásával volt egyenértékű. Azért volt szükség a 30-as szorzóra, mert egyrészt a szintetikus nikotin a nyálkahártyán keresztül szívódik fel, nem pedig a tüdő erein keresztül a vérben, ahogy a cigarettánál, így később ér célt. Másrészt pedig, az annakidején alapnak számító 1.6 - 1.8, illetve 2, és 2.2 ohmos ellenállású porlasztókkal sokkal kevesebbet fogyasztottunk belőle. Az RTA-k esetében is az 1.5 ohm volt a népszerű. Én pl. a kék Szofi, éa a töltött cigi után (amik átlagban 0.7mg-osak voltak), 21mg-os liquiddel kezdtem, ami bár most rengetegnek tűnik, de az Evod-ban 1.8 ohmos porlasztóval, 3.8V-al hajtva három napba tellett leürítenem egy 2ml-es tartályt. De az idők a trendekkel együtt változtak.

Az egyre kisebb ellenállás miatt, ma már nem használjuk a 30-as szorzót! Helyette a testtömegindex került prioritásba. Ami annyit tesz, hogy tudósok hosszas kutatása szerint a szintetikus nikotin halálos adagja 0.9mg/kg. Ami egy 70kg-os ember esetében 63mg-ot jelent! Ami pedig átszámítva 4.5 doboz közepes erősségű cigarettának felel meg. És ebbe a 4.5 doboz cigarettába már bele van kalkulálva, hogy kevesebb nikotin jut a szervezetbe mint amennyi a cigisdobozon szerepel, hisz egy része a cigi égésekor egyszerűen el ég. Ellenben az e-cigivel nem vesztünk értékes nikotint a ketyerénk szakaszos működése miatt. - Egy régi vaper közmondás szerint: Csak akkor gőzöl, ha nyomod a gombot! :innocent:

Ha figyelembe vesszük a dohányosokban kialakult idült nikotinmérgezést, egyáltalán nem meglepő, ha valaki a mai fejlett készülékekkel is, átállóként magas nikotinkoncentrációjú liquidet gőzöl. Sokat számít a testsúly, az elszívott cigaretták száma, erőssége. De ugyanakkor az életmód sem mindegy. Illetve különböző cigarettázási szokások (mint pl. reggeli kávé mellé 2 szál cigaretta láncban). Ezek mind befolyásolják az átállót a helyes nikotinerősség kiválasztásában. De természetesen ez a szintetikus, avagy szabadbázisú nikotinra vonatkozik.


Ami már picit másabb, és eredetileg más felhasználásra lett kitalálva, az a…

Nikotinsó

A ma ismert, és oly közkedvelt nikotinsót szabadbázisú (avagy szintetikus) nikotinból állítják elő. Különböző savakat adnak hozzá, amik reakcióba lépnek a bázissal, és kész is van a nikotinsó. - Avagy ahogy a laikus írta, savakból só lesz… :wink: Az sem lényegtelen, hogy a hozzáadott savak nem maró hatásúak! A nikotinsó különlegessége, hogy sokkal lágyabb érzést nyújt, enyhébb a TH-ja a szintetikus nikotinhoz képest, ezért jóval erősebb koncentrációjút is képesek vagyunk minden gond nélkül magunkba vinni. Ez a cigarettához hasonlóan a vérben szívódik fel, nem pedig nyálkahártyán keresztül, ezért sokkal hamarabb célt ér, és kifejti hatását. Ennek, és a magas koncentrációnak köszönhetően ösztönösen kevesebbet viszünk be a nikotinsóból, mint bármelyik másik fajta nikotinból, ezért gazdaságosabb is, mint a szabadbázisú tesója. :slight_smile:

A nikotinsót eredetileg a frissen átállóknak találtak ki, és a POD-okkal hozták be a köztudatba. Azokat a dohányosokat célozták meg ezzel, akiknél tettre érett a gondolat, hogy a gőznek szenteljék a mindennapjaikat, ám még kezdetben fennáll náluk a nikotinfüggőség, és a vele kéz a kézben járó elvonási tünetek. Egy frissen átálló számára ugyanis szükséges a nagyon magas nikotintartalom, de a szabadbázisú nikotin gyakran irritálhatja a torkot, és a garatot. A nikotinsó nem irritál, viszont magas koncentrációban, ami lehet akár 50mg is, már bőven van annyi TH-ja amennyi a cigarettának is volt, esetleg még több is.

Megfelelő készülékben (általában POD-ban) és kellően nagy ellenállás + kis levegőzés kombó mellett az 50mg egyből már csak 18-20mg-nak érződik. Ami egy erős dohányosnak, akinél még fennáll a nikotinfüggőség, tökéletes élményt eredményezhet. A halálos adag ennél is, akárcsak a szabadbázisú nikotinnál, 0.9mg/kg! Mivel gyorsan célt ér, és hamar telítődik, ezért ritkán viszik túlzásba az emberek, de azért csak óvatosan!

A nikotinsót az épp átállni készülőkön kívül még azoknak szoktuk ajánlani, akik már egyszer lementek alacsony nikotin koncentrációra, ahol alig, vagy nincs is TH. Ám valami (általában a nagy stressz) miatt szeretnék, hogy jobban beüssön a nik. Véleményem szerint bizonyos élethelyzetekben ez teljesen normális reakció a stresszre, és sokkal jobb megoldás, mintha visszanyúlnának a cigihez! :heart:


Ha magas nikotintartalmat igényel valaki szervezete, de túl erős a TH, megoldást nyújthat még a…

Hybrid nikotin

Érzetre olyan, mintha lágyítottak volna a szintetikus nikotin TH-ján, viszont erősségre ott van a szeren, ahogy épp szeretjük. Ami a hatását illeti, az már kicsit érdekesebb. Ez bár szintén laborban készül, tényleg csak annyiról van szó, hogy összeöntötték a szintetikus nikotint és a niksót. A nikotin mindkét említett fajtája jól elegyedik, ezért nem kellett semmilyen extra segítség a megfelelő viszkozitás eléréséhez.

A szervezetre gyakorolt hatása mint írtam, érdekesebb. A niksó hamar kifejti hatását, ám a szintetikus nik később. Ennek a kettőnek az ötvözetéből létrejött hybrid nikotin hatása viszont azonnali, és hosszantartó! Tulajdonképpen arról van szó, hogy mire kimegy a szervezetből a niksó hatása, addigra aktiválódik a szintetikus hatása. Ezzel szintén azoknak kedveznek jobban akiknél még jelen van a nikotinfüggőség. Válthatunk kicsit magasabb koncentrációra is, ha úgy kívánja a szervezet, hisz ennek is enyhe a TH-ja. De a mértékletesség itt is nagyon fontos! A nikotin ezen fajtájáról csupán ennyi információ áll rendelkezésre, de véleményem szerint pont ennyi a lényeg is.

Ez a fajta alaplé akár otthon is elkészíthető, hasonlóan kell eljárni, mint a szintetikus esetében, de mivel mindkét fajtának megvan a maga erőssége, ezért ajánlott a Liquid vegyítő használata!


Végezetül:
Minden tettünknek van előzménye. Ahogy az elektromos cigarettára való átállásunknak is. Ezért fontosnak tartottam a cigarettának is szentelni pár bekezdést. Ami a folyékony nikotinokat illeti az erősség mindegyiknél milliliterenként értendő! Ez főként a frissen átállóknak, vagy kezdőknek elengedhetetlen apróság, hisz a mai kezdőszettek már sokkal erősebben, és többet porlasztanak el. Fontosnak tartom azt is, hogy magas nikotin koncentráció esetében, főleg az átállók, és kezdők, egy darabig figyeljék összesen mennyi liquidet visznek magukba. A nikotin felezési ideje 2 óra! Tehát, ha állandóan a szájában van valakinek, akkor könnyedén érheti kellemetlen meglepetés! A kezdeti idők úgyis a kísérletezésről szólnak, és mivel mi a Vaperinán a biztonságot tartjuk az elsődleges szempontnak, ezért mindenkit szeretnék fokozott óvatosságra inteni!


Kis érdekességek:
A 2014/40 irányelv megtiltotta a nikotin-, szénmonoxid- és a kátránytartalom feltüntetését a cigarettás dobozokon. Az indokolás szerint az ezekre vonatkozó adatok megtévesztőek, mivel a fogyasztók ez alapján úgy vélik, hogy egyes termékek kevésbé károsak. Magyarországon a 39/2013 kormányrendelet által előírt egységes csomagolás 2019-től lett volna kötelező. A kormány azonban 2018 végén 2022-re tolta ki a dátumot (21/A. § (4a) bek.).

A nikotint a májunk metabolizálja, avagy kotininná alakítja, és 1-3 hétig még kimutatható marad a szervezetünkben. A férfiak szervezete magasabb kotinin szintet tart fenn. Az az idő, ameddig a kotinin a szervezetben marad nagyban függ a nemtől, étrendtől, esetleges gyógyszerfogyasztástól, de az amerikai tudósok szerint még az etnikai háttértől is.

Az agyunkban található nikotinreceptorok valódi neve ionotróp acetilkolin receptorok, de tevékenységüket tekintve stimulálhatóak a bevitt nikotinnal.

Köszönöm, hogy elolvastátok! :smiling_face_with_three_hearts: Legyen szép napotok! :kissing_heart:

55 kedvelés

Köszönjük :blush:klassz írás ismét :blush:
Tudom már ! Virginia dohányféléket kell nézegetnem ! Megint tanultam :hugs:

9 kedvelés

Köszönjük szépen Kedves Kinga! :hugs:
Hiánypótló írás itt a Vaperinán,a Tőled megszokott színvonalon. :hugs:

6 kedvelés

Szuper írás! Köszi :wink: a szokásos érdekfeszítő és minőségi szint :+1:
A Virginia nálam mindig halvány, szalmásabb ízű csalódás volt…ami érdekes.
Török dohány kivonatot meg elképzelhető, hogy nem is szívtam még :roll_eyes:
A Cavendish-re rájöttem hogy édes…miután a múltkor vettem. Nemgyerebe.

6 kedvelés

A cavendish lesz a te ízed,én úgy gondolom.Nálam most No1

3 kedvelés

Ha hiszed ha nem…mit nézek? :grin:

3 kedvelés

A Török dohány, ha jól tudom a Vape42-ről beszerezhető. Én imádtam. :blush: Isteni íze van. Finom fűszeres dohány, Mint anno a Kretek! :yum:

4 kedvelés

Ha nem akarsz túl gyakran tekerést cserélni,akkor ezt javasolnám:
https://www.tisvapo.it/prodotto/black-cavendish-hybrid-10ml-angolo-della-guancia/

4 kedvelés

Köszön szépen fiúk! :heart_eyes:

4 kedvelés

Azt se ismerem, sajna (Kretek). Mihez hasonlít? Vagy cigarettamárkát tudsz a standardből, ami tartalmazott ilyet? Édes a török dohány? :slightly_smiling_face:

Nekem La Tabacchiera van, meg Perique is tőlük. Sajna egyik sem ízlik annyira, édesek…

4 kedvelés

Szuper írás, le a kalappal! :smiling_face:

3 kedvelés

Török mézet ettél már ? Na nekem hasonló ugrik be az ízéről,fincsi :grin:

3 kedvelés

Elhiszem.ízlések és pofonok …

3 kedvelés

Nem török, csak jó fűszeres, én ehhez hasonlítottam a török dohány aromát. :slightly_smiling_face: Nem pont olyan, csak hasonló, de a Kretek már csak az emlékeimben el. (Mikor az Így jártam anyátokkal sorozatban említették, az után sikerült megkóstolni Pesten. :slightly_smiling_face:)

A szóban forgó aroma pedig:

6 kedvelés

Biztos jó volt cigiben :+1:"sajnos" már nem dohányzom :grin:

Nekem egy különleges cigi maradt meg diákkoromból (tatárjárás után valamivel​:grin:), de az máshogy volt csemege, a Gitanes. Th bajnos!

Egyszer veszek valami török aromát, bár eszerint édesmézes az is :slightly_smiling_face: bár lehetne korrektül jellemezni ezeket az ízeket…de nem lehet. Ki milyennek érzi, mi jut róla eszébe.

Ez nagyon tetszett. Szinte mindent leírtál, aminek utána szerettem volna nézni a drága szabadidőmben, most legfőképpen a barátaim miatt, akik “unják” az ájkoszt meg azt a másikat, de szerencsére inkább kérdeznek, mint hogy pl megvegyék az 50-es elfet.

6 kedvelés

Már én sem dohányzom :hugs: Nem tudom körül írni, fűszeres dohány. Igen, édeskés is. :thinking: Nehéz. Ha most lenne, már írnám is mi jön le belőle. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Ez megtisztelő. Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts:

4 kedvelés

Én köszönöm! Elég sok időt megspóroltál nekem ezzel. :slight_smile:
Főleg, hogy mostanában nehezemre esik koncentrálni még arra is, amit szeretek. Egy 300 oldalas King könyvet is képes vagyok egy teljes hónapig olvasni (vagyis inkább 5 perc után csak bámulok magam elé), pedig egyébként lekötne.

2 kedvelés