Fogyassz bátran, a vendéged vagy

A hét folyamán ismét elém gördült egy téma. Ahogy minden másról is érdemes beszélni ami ezzel a hobbival, illetve életstílussal kapcsolatos, úgy erről a talán mellékesnek vélt dologról is érdemes pár szót legépelni. Olyan szempontból mellékes dologról van szó, miszerint aki elektromos cigaretta használó, az egyúttal liquid fagyasztó is. Tehát aki e-cigizik az mindenképp fogyaszt valamennyi liquidet. Ez olyannyira természetes, és a felhasználás módját tekintve elkerülhetetlen dolog, (merthát mi mást gőzölnénk mint liquidet) hogy már mellékessé vált erről beszélni. De szerencsére sosem merül teljesen feledésbe, csak háttérbe szorul. Aromáról minden nap ódákat zengenek, de maga a liquid téma az amit bár mindenki nagy érdeklődéssel figyel, és beszél is róla, de hamar leül a beszélgetés. A miértek miértjét itt nem firtatja senki? Talán most van itt az ideje. Ha másra nem is, de fejtágításnak, vagy beszélgetésindítónak ez is tökéletes téma. És pont ezen okokból nem szabadna mellékesként, vagy az e-cigizés természetes velejárójaként kezelni. Szerintünk minden fontos ami e-cigi. Így hát szóljon ez a cikk most a liquidfogyasztásról!

Már hosszú ideje nem figyelem a liquidfogyasztásomat. Úgy vettem észre 10-15ml között gőzölök el naponta. De volt ez sokkal több is egy időben. Tudom milyen az, amikor görcsösen figyeljük, hogy bizonyos napi mennyiséget ne lépjünk túl. A kezdeti időkben bizonytalan voltam, hogy amit elszívok az vajon sok, vagy kevés? Ha van határ liquidfogyasztásban, akkor hol is van az a határ? Van olyan, hogy károsan sok?

Namármost! Egy szál cigaretta nagyjából 12-15 slukk. Ezt a slukkszámot ritkán tartjuk be, hisz a villanybagó nem ég el, konkrétan mintha nem lenne vége. Azt felejtjük el, hogy mikor kellene letenni, kicsit pihentetni a gőzölést. Ha DL-ből, és MTL-ből szám szerint ugyanannyi slukkot fogyasztunk, akkor is a DL tankból fogyna több. Azzal több liquidet viszünk be. Ez azonban a huzaltól függ ami a tankunkban van. Nem kell meglepődni, ha egy 1mm körvastagságú huzal elkér akár 60 wattot, ezáltal olyan gyorsan porlaszt el sok liquidet, hogy oda is lett egyetlen slukkal egy egész milliliter. Na meg a dual coil. Liquidgyilkos teremtmény! MTL tankból is szintén a huzal miatt fogy, de kevesebb. Azt pedig, hogy milyen huzalt használjunk maga a tankunk határozza meg.

Mégpedig a tulajdonságai alapján.

  • Levegőbeömlő nagysága
  • Etetőlyukak nagysága
  • Drip tip fajtája
  • Deck mérete
  • Lefogatás milyensége

Ezeken kívül még mi magunk vagyunk akik meghatározhatják a liquidfogyasztásunkat. De manapság már ritka a teljesítményorientált Vaper vagy Vaperina. Ne tessék félre érteni! Ezt úgy kell érteni., hogy én már évek óta nem láttam olyan usert, aki megszámolja a 15 slukkot és leteszi a szettjét pihenni. Egyszer voltam szemtanúja ilyen esetnek. Az indok annyi volt, hogy a kolléga már nem használ aromát. A kissé édeskés, ám üres alap nem képes rávenni arra, hogy az illetőnek a szájában lógjon egész nap az e-cigije. Így hát az aroma a második indok ami miatt sok gőzt eregetünk. Ezt nem is firtatjuk, ami finom abból több kell. Ennyi. A harmadik ami kicsit visszatartó erő lehet, az a nikotin. Ha telítődik a nikotin a szervezetünkben már nem kívánjuk a gőzölést. De ez változó, hogy kinél mikor jön el ez az állapot. A liquidnek nincs ajánlott napi bevitel meghatározva. Amilyen erősségűt szívunk, ahhoz az adaghoz hozzászokik a szervezetünk. Pont emiatt kell a frissen átállóknak a cigaretta által bevitt nikotin mennyiséget alapul venniük az első e-liquid megvételekor. A második pedig a szett amivel kezdeni fog az átálló. Ha DL, akkor kevesebb nikotin is elég lehet. Várhatóan az ízek miatt az átállás kezdetén nagy lesz a fogyasztás.

De ezekből még mindig nem derült ki, hogy mi számít sok és mi kevés liquidfogyasztásnak. A liquidnek mint írtam is, nincs napi ajánlott beviteli értéke. Így ezt csak a szokásaink, és a szervezetünk alapján tudjuk belőni, hogy a nikotinos liquidből mennyi számít soknak. Érdemes figyelni magunkra az átállás első egy hetében! Az erős dohányos szervezete hozzá van szokva a magas nikotinszinthez. A nikotinból 0.9mg/kg már halálos lehet. A PG-nek 25mg/kg, a VG-nek 1.5-2g/kg a maximális napi beviteli értéke, de ezek higítatlanul értendőek. Viszont, ha túlzásba viszünk dehidratáció léphet fel!

A dehidratáció jelei:

  • száraz nyelv és száj
  • extrém szomjúságérzés
  • kevésbé gyakori vizelés
  • szédülés
  • fáradtság
  • zavart viselkedés

De nincs ok a pánikra! Egy 80kg-os ember több mint 1 liter liquidet kell elgőzöljön ahhoz, hogy dehidratálja magát. A liquid összetevői szép lassan elvonják a vizet a szervezetből. De nem szeretnék senkit megijeszteni, ez nagyon lassú folyamat. Mi e-cigisek maximum szájszárazságot tapasztalhatunk, de azt sem mindenki. Időnként inni kell (ami alap), és nincs probléma. Aki e-cigizik az fogyasszon sok folyadékot! A csekély veszély ellenére is!

Ha Te is azon aggódnál, hogy vajon sok liquidet szívsz e el, akkor szeretnélek megnyugtatni. Nincs olyan, hogy túl sok liquid. Ahogy szívod úgy fogy! Egyedül a nikotinmérgezés tüneteivel kell tisztában lenned, hogy el tudd kerülni! A liquid egyetlen összetevője a nikotin amire több figyelmet kell fordítanod! Ha tudod mit csinálsz, nem lesz baj!

12 kedvelés

Párhuzamosan egyszerre írtunk közel 100%-ban ugyanarról ide :slight_smile:

1 kedvelés

Igen, meg is lepődtem. :blush: De remélem nem probléma. Nem tudtam, hogy erről fogsz írni egy témát. :slightly_smiling_face:

1 kedvelés

Engem nem zavar, én amúgy is más oldalról néztem. Nem tech vonalon. Itt pl. a mesh maradt ki, ami tényleg liquidgyilkos, és minden használójának maximum ez a problémája vele.

Próbáltam egyébként nem aromamentesen, hanem rossz ízű lével kevesebbet fogyasztani, de rosszabbul éreztem magam miatta, és ez el is kedvetlenített. Kipróbálom mentesen, hátha a nikotin nem, csak az íz hiányozna. Kétlem persze.

3 kedvelés

Maradtam a klasszikus megközelítésnél, hogy mindenki értse. :slightly_smiling_face: De abban igazad van, hogy a mesh az az igazi liquidgyilkos. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés