Egyszerűen nagyszerű! Vagy mégsem? THC Tauren Elite Pro élménybeszámoló

Ezúttal egy rettentően egyszerűnek tűnő RTA járt nálam, a ThunderHead Creations, avagy rövidebben THC, Tauren Elite Pro fantázianevű kazánja. Maga a tank alig áll néhány elemből, ami a kezdők számára is impozáns lehet, hisz kevesebb dologra kell odafigyelni összeszerelésnél. Az anyaghasználatot illetően minőségi darabról van szó, erre utal a súlya is. Nem egy könnyű darab, de jó párosítás lehet egy 2 akkus, vagy center 510-el rendelkező 1 akkus moddal, hogy ne legyen fejnehéz a szett.

A tekerése is egyszerű, kezdőbarát. A vattázása viszont már más kérdés. Ezt kicsit lejjebb ki is fejtem, hogy miért és azt is, hogyan vattázzuk. Lássuk hát, mire jutottam ezzel a szépséggel.


Szereljük össze a deck-et!

Mint írtam is, nem áll sok alkatrészből, amit látunk: levegőállítő gyűrű, maga a deck, AFC és a lefogató csavarok.

A külső levegőfurat kialakítása elég érdekes. Van egy hosszú bemarás a decken, ami jobb oldalra szűkül. Adja magát dolog, hogyha jobbra tekerjük a levegőállító gyűrűt akkor ahogy szűkül a bemarás annál kevesebb és lassabb levegő áramlik a tekercsre. Nem pont emiatt a kialakítás miatt, de teljesen nyitott levegőzővel is lassabb a légáramlás a megszokottnál, bár szerintem így pont elég kellemes lehet egy MTL fan számára.

A levegőállító gyűrűt egy egyszerű mozdulattal vissza lehet tenni a helyére. Van egy kiálló kis fém rész a deck-en és a levegőállítón is, ami miatt nem forog körbe a gyűrű és így a levegőt koppig el is tudjuk zárni. Ám sajnálatos módon nem zár 100%-osan, zárt állapotban is keresztül áramlik egy kevés levegő.

A helyére tesszük a csavaros AFC-t. Elég kicsi a hely, így kézzel nem a legegyszerűbb, viszont csipesszel könnyedén megoldható. Csak óvatosan, ha kerámiacsipeszed van, nehogy a csipesz hegye elakadjon a bekötőoszlopban, mert letörik! Tapasztalat… :smiley:

A lefogató csavarok is a helyükre kerültek. Imbuszos hernyócsvarok, amikbe az 1.5-ös imbuszfejű csavarhúzó fér bele. Igen, a deck csak ennyi. :slight_smile: Véleményem szerint ez a fajta bekötőoszlop a legmegfelelőbb egy kezdő RTA-s számára, mivel nem kell csavarra tekerni a huzalt.


Szereljük össze a tartályt!

A deck egyszerűségéből már következtethetünk, hogy a tartály sem lesz bonyolultabb. Ami elénk tárul: RTA palást ami a kémény is egyben, üvegpalást, top cap és a drip tip.

Az RTA palástra ráhúzzuk az üveget, rátekerjük a top cap-et, majd rátesszük a drip tip-et. Elég egyszerű tank, a felépítése miatt, szinte túl egyszerű. Na, de azért még ne kiabáljuk ezt el! Most jön a java…


Tekerjük meg!

Eddig ez egy tök uncsi tanknak tűnik az egyszerűsége miatt, de a tekerés, vagyis inkább a vattázás azért tartogat némi izgalmat. A képen az első élhető setup látható. A huzal UD kanthal 2.5ös magra tekerve, extra hosszú Vapefly Cotton Cloud’s bajusszal. Hidd el, ennyi kell. :slight_smile: Mutatom és írom is miért…

Olyan hosszú vattát vágtam ami leér a teljes deck aljáig. Ez nem véletlen, hogy így tettem, hisz erre a tankra eddig a pillanatig az egyetlen panasz a folyás! Hallomásból ismervén a tankot, illetve felépítésre nagyon hasonlít az első Ares-re és a Fresia-ra így már előre tudtam, hogy itt nem játszik a rövid vatta, különben visszanyomja a liquid a vattát ahogy az említett tankok esetében nekem is korábban, és ezért folyt meg a Tauren Elite Pro pár Tagunknál. Le kell engedni a build deck aljáig a vattát! [1]

Hogy sikerüljön a mutatvány, az O-gyűrű aljánál vágtam el. Ha valaki 1-2mm-el feljebb, az O-gyűrű tetejénél vágja el a vattát, abból már előfordulhat szürcsögés és később folyás is.

Majd egyszerűen behelyezem a levezetésbe. Mikor a helyére igazítom elengedhetetlen, hogy a helyére segítsem csipesszel. Ilyenkor a csipesszel nyomom le a vattát a deck aljáig. Ez azért lényeges, mert mikor a vatta és a csipesz is a levezetésben van, olyankor érezni lehet mennyire lesz tömör a vatta. Ergo a csipesz szorul e a vatta mellet, vagy sem. Amikor már a helyén van a vatta olyankor megborzolom a levezetés mindkét oldalán. Majd, hogy biztosra menjek megfogom csipesszel a pufferes részt és kicsit felhúzom, majd a vatta aljánál fogva visszahúzom a helyére, hogy megbizonyosodjak róla, hogy biztosan nem szorul a levezetésben. Itt is akkor jó, ha van egy lehelletnyi ellenállása a vattának. Ha nagyon szorul dry hit lesz a vége, ha túl laza felnyomja a liquid, vagy épp betódul mellette!

Nem biztos, hogy a kép jól adja vissza, de itt az történik, hogy megitattam a puffert elég jelentős mennyiségű liquid-el, hogy megfigyeljem mennyi időbe telik lejutnia a liquidnek a vatta aljáig. Ha a deck alján lévő vatta vége száraz marad akkor szintúgy szoros vattázásról beszélünk. Az nem baj, ha nem jut villámgyorsan az összes liquid a vatta végeihez, mivel körbeöleli a levezetés ami tömörít is egy kicsit rajta, de az baj, ha száraz marad. Ha jól dolgoztunk enyhén liquides lesz a vatta vége. Azért enyhén, mert a puffer is sokat szív magába.

A második élhető setup 2.5ös magon 5 menet MTL clapton, a vattázás ugyanaz. Ez a fajta huzal a két honeycomb (az arany színű) AFC-hez passzol, mivel olyan széles körben szórják a levegőt, hogy tökéletesen tud hűlni. Ha kanthal-ból készűlt MTL clapton-unk van, akkor a keskenyebb lyukú honeycomb AFC is megfelel, ám SS vagy Ni80 esetén inkább a szélesebb lyukakkal ellátottat ajánlom, mivel ezek gyorsabban izzanak, így kell a kicsivel több levegő.

Még egy gondolat a vattázásról. Mikor teljesen leengedtük a deck aljáig, akkor a feltöltés után ha vetünk egy pillantást a vattára, akkor itt szintúgy ellenőrizni tudjuk, hogy jól vattáztunk e. Ha túl kevés, vagy esetleg nem a deck aljáig lógattuk le, hanem csak a levezetés aljáig akkor mint említettem a liquid visszanyomja a vattát, ezért folyat. Ha jól dolgoztunk a vatta vége állandóan látható marad.

Itt egy tökéletes prezentáció a fent említett jelenségre. Már pár napja használatban lévő build vattáját is visszanyomta az egyensúly arányú liquid. A bekarikázott részt, ha megfigyeljük, láthatóak a vatta szálai. Itt meg is említeném, hogy a pufferes vattázás két ok miatt lényeges ennél a tanknál:

  • A puffer miatt nehezebben ér minket dry hit, mivel abban úgymond raktározódik a liquid. [2]
  • A puffer fennakad az RTA palást falán, így nem tudja tovább tolni a liquid a vattát, ezáltal a levezetésben marad és megakadályozza a folyást.

Íme összeszerelve és megtekerve a THC Tauren Elite Pro!

A hosszabb drip tip-el nem tapasztaltam ízbeni különbséget. Cserébe mindenben elakadt… A gőz ezzel cseppet hűvösebb, viszont esztétikailag annyira nincs a toppon, ám ez inkább az egyéni véleményem.

A Tauren Elite Pro menetes dobozának alja nem csak tanktartóul szolgál, hanem helyt ad a többi AFC-nek is. Szám szerint 7-nek, plusz egy mindig van a tankban, így összesen 8 AFC jár a tankhoz. Átmérő szerint kapunk 0.8, 1.0, 1.2, 1.5, 1.8 és 2.0mm-eseket, plusz a két honeycomb, amik szemre és tapasztalat alapján egy 2.2 (a keskeny lyukú) és egy 2.5-ösnek (a széles lyukú) felelhetnek meg.

Az összes AFC-t kipróbáltam, de mivel ebbe a tankba a 2.5mm-es magméret ajánlott, hogy folyásbiztos maradjon, így az 1.5mm-es AFC-ig bezárólag kanthal-ból készült microcoil lenne a legmegfelelőbb, természetesen 2.5ös magra tekerve. Ezen felül TH-sabbak mint az 1.8-as és attól nagyobb átmérőjűek. Viszont a tank levegőjáratainak kialakítása is közrejátszik abban, hogy egy normál kialakítású 2mm-es levegőbeömlőhöz képest a Tauren Elite Pro-ban lassabban jár a levegő, ami szerintem nem hátrány, hisz könnyedén lehetséges ehhez alakítani a setup-ot. 6 menetnél többre nem érdemes tekerni, mivel a lassabb levegő nem fogja lehűteni rendesen a tekerésünket.


Összességében egy klasszikus MTL-től az RDL-ig terjedő levegőzéssel rendelkező ízkazánról beszélhetünk. Ízben totálisan rendben van, a gőz mennyisége kicsit kevesebb mint vártam, de nem vészesen. Úgy gondolom ez szokható, hisz az íz lényegesebb. Bár a levegő nem fog süvíteni benne, de cserébe minden ízt tökéletesen hoz és visz. A fent említett módon vattázva pedig abszolút folyás mentes lesz a végeredmény. Kevés dologba tudok belekötni, de azért akad három valami…

  • A drip tip-eken lévő O-gyűrűk mintha kicsit vastagabbak lennének a kelleténél, ezért szárazon küzdelem beletekerni, vagy cserélni a másik gyárira. Egy kis alappal, vagy liquid-el bekenve már jó, de akkor is szükséges némi erőkifejtés. Vagy csak már megint én vagyok gyöpszi… Egyéb, nem gyári drip tip-et viszont könnyedén fogad.

  • Az AFC. Ennél a tanknál ez külön fogalom lesz. Kicsi a hely, az AFC-k viszont ehhez képest nagyok. Kézzel nem férsz oda, a csipesszel be tudod ugyan tekerni, de mivel útban vannak a bekötőoszlopok, így csak nagyon kis fordításokat tudsz eszközölni. Csipesszel akár több perc is lehet egy AFC csere. Végülis a lényeg az, hogy megoldható. Ha csak egy adott AFC-vel használod, nem okoz majd gondot.

  • Az AFC-k száma ellenére a magméretet a vatta levezetése adja, így túl sok variációra nincs lehetőség. De talán betudhatjuk annak, hogy ez valóban egy egyszerű tank. Annyira egyszerű, hogy vagy 2.5ös magra tekert microcoilt választasz, vagy 2.5ös hézagos tekerést. Illetve 2.5ös MTL clapton is játszik, de azt csak a két honeycomb valamelyikével.

Mivel egyensúly alapot használok, így ahhoz igazítottam a vattázást. Viszont az már nem teljesen biztos, hogy VG többlettel is fel fogja tolni a liquid a vattát. A tesztet alapul véve ennél rosszabb nem történhet VG többlettel sem.

Mindenesetre azt mondhatom, nem csalódtam! Könnyű tekerni, a vattázás is könnyedén elsajátítható, főleg úgy, ha volt már hasonló kialakítású RGT tankod. Ha úgy kívánod TH-s is tud lenni a kisebb átmérőjű AFC-kkel, de emellett ízes is marad. Ha valaki a THC Tauren Elite Pro mellett dönt, biztosra veszem, hogy nem fog csalódni. :slight_smile:

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: További szép napot kívánok! :kissing_heart:


  1. Illetve így kell vattázni mindegyik ilyen RGT típusú tank esetében. Az RGT annyit tesz, mint Rebuildable Genesis Tank, mivel ezt a lelógatós módszert legelőször Genesis tankokra volt jellemző, csak ott fémszövetet használtak erre a célra. Ez egy koppintás, tehát csak a hosszú lelógatott mikéntjében egyezik valamelyest a Genesis-ekkel, másban nem. ↩︎

  2. Ha dry hit ér akkor a levezetésben szoros a vatta. ↩︎

20 kedvelés

Jó cikk, szokásos :hugs:alapos, érdekes… köszönjük :+1:bár nem kívánkoztam rá, de egy elég jó átlag-öszvérnek tűnik nekem.

2 kedvelés

Mint mindig, most is hozod az elvártakat… szép és részletes leírás lett, kedves Kinga. Köszönjük a türelmedet, és persze, a segítségedet…:blush::blush::blush:

2 kedvelés

ez a vatta lelógatós megoldás nem váltbe sok rta-nál íz nem jobb mint egy hagyományos rta-nál viszont lehet boszankodni…Írás jó lett! Köszi!

Szep iras.

Köszönöm fiúk! :hugs::smiling_face_with_three_hearts:

3 kedvelés

Ebben abszolút egyet értek. Jó ízű RTA egyébként, de valóban nem hoz többet. Egyszerűen jó, mint bármelyik másik, csak ez más. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Nagyon jó írás.
Nekem is még megvan még kezdő időszakomból.
Talán ez volt az első mtl kazánom.
Valóban jó ízű kazán de pontosan ezek a problémák állnak fent amiket kinga írt.

Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts: Hát, akkor itt a megoldás. :blush:

3 kedvelés

Kiköpött BSKR v2. Egy potenciális baki van még az építésben:

Ott egy picit célszerű elemelni a vattát a levegőbetéttől, különben lassan de következetesen pisilni fog :triumph:

1 kedvelés

ez sok rta-ra igaz én oda egy tűt szoktam addig be tenni amég a vattát be nem helyezem a helyére…

1 kedvelés

Mikor már nedves, én olyankor szoktam picit csipesszel elemelni. Akkor már megtartja az alakját, nem szokott vele gond lenni.

Az is jó megoldás én ezt a bizbazt használom…

3 kedvelés

Így szoktam én is. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés

Akkor nem szóltam :smiling_face_with_three_hearts:

Bár maradjon csak itt az utókornak okulásul. Volt egy-két tank, amivel megjártam miatta vidám kezdő koromban, roppant idegesítő jelenség tud lenni, hogy bármit csinálsz vele, folyamatosan könnyezik a levegőzőn, minden nyilvánvaló ok nélkül :exploding_head:

Köszönöm, hogy említetted. :smiling_face_with_three_hearts: A képeken nem látszik úgy sajnos, de liquidezés után még megsimogatom, igazgatom kicsit a vattát. Azóta emelem el, mióta elég gyakran a levegő útjába került hasonló felépítésű tankoknál. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Hát én tök másképp vattázom. Ezt is meg a Bersit is :grinning:

Kíváncsivá tettél. Ha lesz időd megmutatod? :blush:

3 kedvelés

Meg, de el is tudom mondani :grinning:
Középutas vattázást alkalmazok. Van olyan iskola, hogy ne is lógjon ki az alján, illetve van az, amit te is bemutattál. Én nem lógatom le az aljáig, csak kb 0.5-1mm re lógatom ki és a “tömködés” után még kicsit megborzolom a végeit.
És még egy, erre most jöttem rá, de nálam ez minden tank vattázásánál így zajlik: nem hagyok vállakat a vattának. Szinte egyenesen megy le a lébeömlőkig. Nem szörcsög, nem puffog.
Ha lesz időm, a következő építésnél majd fényképezkedek :upside_down_face:

1 kedvelés

Köszönöm. :blush: Ez sem rossz, sőt, egy időben majdnem minden rdta-nak ezt a vattázást javasolták, csak ebben az esetben nem mindegy a vatta állaga.

3 kedvelés