Dohányzás megtiltása?

Sziasztok!

A média híradásait érdemes erős fenntartásokkal fogadni. Gyakran csúsztatnak, vagy túllihegnek egy-egy témát. Viszont felkaptam a fejem egy bulvárlap tényszerűnek tűnő cikkén:

“A napokban felröppent a hír, hogy az egyik nagy cég 2030-ra megszünteti a cigarettagyártást és füstmentes változatokkal és felnőtteknek szóló, hevítésen alapuló termékekkel helyettesítik majd a hagyományos cigarettát. … Nagy-Britannia pedig egyenesen célul tűzte ki, hogy 2030-ig, azaz kevesebb, mint tíz éven belül létrehozza a „dohányzásmentes” Egyesült Királyságot.”

A dohánybiznisz köztudottan jelentős profitot hoz minden benne levő cégnek. Mégis ilyesmire vetemednének? Nézzünk körül kicsit.

Már az elmúlt év őszén volt hasonló rezdülés, amikor a British American Tobacco (BAT) megpendítette, hogy a vállalatcsoporthoz tartozó BAT Pécsi Dohánygyár Kft. (BAT PD) termékkörét módosítják, bevezetik a sodródohányt és bővítenék a nikotinpárna gyártását. Az átalakítással a pécsi válna a legnagyobb nikotinpárnát gyártó gyárrá a BAT vállalatcsoporton belül.

Nos a napokban felröppen újabb hír szerint a Philip Morris tíz éven belül betiltatná a cigarettát az Egyesült Királyságban. Persze nem az emberi egészség védelme érdekében. Már érzi, hogy a fejlődés elzúgott a hagyományos cigaretta mellett? Nem tud lépést tartani az elektromos cigaretta térhódításával? Valószínűleg így lehet, mert a cég kijelentése elsőre fura, hiszen több népszerű cigimárka is náluk van, de annyira nem kell őket félteni: először is azért, mert a már Magyarországon is elérhető IQOS nevű termék is hozzájuk köthető, ami füstmentes technológiája segítségével elvileg úgy okoz dohányzásélményt, hogy jóval kevésbé alakulnak ki a dohányosokra jellemző betegségek.

Vajon az egészség szempontjából pozitív változás milyen hatással lesz ránk a gőzlérekre? Nagyobb teret, nagyobb elismertséget és lehetőségeket kap az e-cigi? Sajnos sokkal valószínűbb, hogy erősödik a dohány-lobby, a támadás az e-cigi ellen, hiszen a Hegylakó szlogenjével: csak egy maradhat - a piacon.

Nektek mi a véleményetek, milyen jövő vár ránk?

Hírforrások:

12 kedvelés

Biztosan elhúzhatott az e-cigi az analóg cigi mellett. Én is egyik napról a másikra jöttem át az e-cigire.
Szerintem az analóg cigi mellett, ahogy egyre többet, és többet szívunk… Egy idő után besokkalunk, vagy azt kezdjük érezni, és kérdezni magunktól, hogy “Mi a f@szért csinálom én is ezt?” Szerintem maga a megfogalmazása, és a stílusa is pont így történik. Mert felismerjük azt, amit előtte évekig nem akartunk, mert akkor még azon a szinten voltunk, hogy ez kell, ez jó, más alternatíva nem igazán van.
Magyarországot veszem alapul, elvileg 2 millió ember dohányzik. Gőzlérparaszt videóit megnézve, egy 2019-es vagy 2020-as videójában 250.000 vaperről beszél. Nem tudom azt, hogy mennyire valós ez a szám. De azt látom, hogy akármennyire is szop@tja az állam az e-cigi körüli dolgokat, napról napra többen állunk át. Szintén szándékos ez a megfogalmazás, a gagyi és túlárazott e-cigikkel, és a szívhatatlan e-liquidekkel, pont ezt csinálja. Ez számomra nem belerúgás, a mellette lévő törvényekkel. Nézzük az Egyesült Királyságot, ahol nem rúgtak bele, hanem még támogatják is.
Azt gondolom, hogy ez egy folyamat, amit max lassítani lehet.

A gyógyszeriparnak eléggé fáj, de a dohányiparnak nem hiszem.
Sokkal kevesebb az adó ezeken a nikotonpárnákon, és pont annyival adják olcsóbban, hogy szerintem jobban megérje nekik, mint az analog árulása. Már csak abból is, hogy mennyivel olcsóbb a tealevél, mint maga a dohány. Kevesebb papír is fogy…

Vape szinten pedig, marad a mostani helyzet a dohányipar felől. Legjobb esetben, egyre több, és több állam kezdheti el támogatni.

Mindenkinek azt ajánlom, és ha teheti…ne Kínából rendeljünk dolgokat. Még ha drágább is, lássunk be a helyzetet, hogy minél több e-cigi áruház tudjon az EU-ban működni. Mert úgy érzem, hogy minden e-cigi áruház, a jelenlegi helyzetben, egy ajándék!

Tudom, hogy a nyelvezet pár helyen nem ide való. Ha gond lenne. akkor átfogalmazom! :smiley:

11 kedvelés

Szerintem nem tudom, de abban biztos vagyok. :grinning:

Ami biztos, hogy a kicsi pici kis rálátásommal, ami van, azt látom, hogy potyognak ki az emberek az ecigiből is, mert leszoknak, vagy teljesen leállnak idővel a nikotinról.

Betiltani nem tudják, itt az a kérdés, hogy legális marad a cucc vagy illegál lesz. Szerintem az ecigi és társaik a dohányosok nagy részének nem jelentenek alternatívát, mert a ciginek a legnagyobb előnye, hogy 4 általánossal is lehet használni.

8 kedvelés

Pont annyi, mint 4 általánossal cigit tölteni.

1 kedvelés

Az nem baj, ha haladnak a korral, csak vajon ennek mindenki örülni fog? Szerintem az IQOS haladás. Én úgy hiszem, ha egy dohányos IQOS-ra vált az haladás. Maga a dohányzás jövője. Ma már képcsöves Tv-t sem vesz senki, haladnak a korral. :slightly_smiling_face:

De azért arra kíváncsi leszek, hogy az 55-60 év felettiek majd hogyan boldogulnak el az IQOS-al. Oké, hogy egy negyedikes is meg tudja csinálni, és egy negyedikes is tud porlasztót cserélni, de egy negyedikes nincs tele gondokkal, flusztrációval, nem nyomasztják munkahelyi vagy párkapcsolati gondok. Egy negyedikest még minden érdekel, amire egy 55-60 év körüli egyén azt mondaná, hogy “Hagyjál már ezzel, van elég bajom.”

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy lesz majd akinek az IQOS is bonyolult lesz. :slightly_smiling_face:

6 kedvelés

IQOS, minden szempontból, a jelenlegi állapotában egy béta eszköz, amivel az igényt mérik fel, és nem az a cél, hogy minden korosztályt kiszolgáljanak.
Inkább csak arra jó, hogy megadja azt, amit kell.( Ezek a dolgok alapvetően minden új termékre igazak.)
Majd jönnek a fejlettebb, és hülyebiztos eszközök. Eltérő nikotin szintek.
De már most látszik, hogy az irány azonos lesz a normális dohányéval .Mert kapható már izesített golyó, és majd ezt követheti az, amikor magad töltheted otthon. Ezt mindenképpen meglépik… és a vape, ezért nem lesz soha annyira elterjedt, mint amikor az IQOS lesz.

4 kedvelés

Mert illegalitásba nyomják… Én amúgy a nikotinpárnáról is itt olvastam először pár hónapja :sweat_smile: nem vagyok maradi (asszem), de ez a golyós dolog is meglepett. :flushed: Már 7 éve nem dohányzom, megvan az alternatíva, amivel hobbit és célokat is kaptam. Ezért nem szoktam csak úgy utánna menni cigis dolgoknak, vagy annak alternatíváinak. Nálam amúgy fordítva igaz a mondás, 1 szónak is 100 a vége. :joy:

Megnézem azt a párnát meg a golyót.

5 kedvelés

Ebben elvileg eliquid van.

4 kedvelés

Köszönöm az infót. :blush: Mostmár ezzel is képben vagyok.

4 kedvelés

Nincs uj a Nap alatt. A dohanyhevitos megoldasok fognak valoszinuleg jobban elterjedni, szimplan es egyszeruen 2 okbol:

  1. massziv ipari tamogatas (beleertve a lobbit is)
  2. egyszerubb

Az egyes ponthoz nem akarok irni semmit, ki jobban ki kevesbe utalja, egyenfuggo.
A masodik pont viszont egyszeru teny. Amint meglesz a lehetoseg kulonbozo erossegekre es aromakra - mar most is van - (eh-eh, mintha az analognal betiltottak volna), gyakorlatilag analog cigi meggyujtasahoz valo inteligencia es hozzaertes kell a hevitos megoldashoz. A lotyis e-cigi ezzel nem fog tudni versenyezni amig nem valtozik a lotyik hozzaferhetosege es a hozzaerto helyek ujraninditasa. Es nem fog. IQOS toltet “szaz” variacioban lesz elerheto (persze dragan, de mind1) mig a lotyi marad ugy mint ahogy most van. A dolog mar reg eldontetett :disappointed:

7 kedvelés