Vape huzalok: Kanthal, Nichrome, SS Rozsdamentes acél és egyéb

Meglehetősen sokat töprengtem azon, hogy a belélegzett gőzben mik lehetnek a károsító anyagok és milyen típusú kárt okozhatnak. Olvasom írásaitokban, hogy allergiás reakciók lehetnek Cr, Ni esetében, stb. Ez valahol arra enged következtetni, hogy a belélegzett párában jelen vannak az említett fémek valamilyen formában. Itt igazán lényeges kérdés, mi lehet az a forma? Véleményem szerint valószínű, hogy a legrosszabb eset az, ha a fém vízben oldhatatlan formájú oxidjai, vagy egyéb vegyületei 3 mikron alatti szemcséi kerülnek a tüdőbe, mert azok onnan többé nem jönnek ki. Az előbb cseréltem porlasztót. Szétszedtem, szemre, ill. nagyítóval alaposan megvizsgáltam. A fűtő szál sötét, a környezetében lévő vatta is tartalmaz a fémről levált koromszerű, ill. nagyobb darabokból álló oxidált anyagot. Nem tartom valószínűnek, hogy ez áttört volna a vattán. A gyanúm most a liquidbe került fémre terelődik. Az általatok feltett képeken is megfigyeltem és a saját eszközömön is, hogy a liquid használat közben sötétedik. Lehet, hogy csalóka, mint nincs még sok, sőt elegendő tapasztalatom se, de eddig úgy tűnt, hogy a porlasztó üzemidejével arányosan nő a sötétedés sebessége, a borostyán szín mélyülése. Ez a szín nekem ismerős, hasonló a vas III oxidációs számú vegyületeinek jellemző színére. (A króm is okozhat narancsos színt, a nikkel inkább zöldeset, ez utóbbit nem látom szerencsére). A króm, a nikkel, de főként a vas katalizátorként is használatos nagyon sok szerves kémiai folyamatban, de az adott körülmények között gondolom, főként az aromákkal vegyületet is képezhet. Ezek koncentrációja valószínűleg igen alacsony lehet, mert megkóstoltam az elsőtétedett liquidet és nem éreztem semmilyen kelátos ízt. A következő az lesz, hogy gyűjtök majd ilyen folyadékot és az itthon elérhető eszközeimmel megpróbálom kimutatni, hogy fém okozza-e az elszíneződést és az anyag teljes mértékben vízoldható-e. Utána, a tapasztalatok alapján kérlek majd meg Benneteket arra, hogy megvizsgálhassuk, melyik főtőszálak melyik aromák esetében kerülendőek. Közben megnézem, milyen további lehetőségek adódhatnak precízebb laboratóriumi vizsgálatokra, melyek elérhetők borért, pálinkáért, stb. Addig is kérlek Benneteket, akinek kedve van, tegyen félre a sötétté vált anyagból felírva hozzá a fűtőszál és a liquid paramétereit. Ugyanígy a használt fűtőszálak maradékait is. Én nem készítek tekercset, nics is mibe, de érdemes lenne kipróbálni a platina, vagy a wolfram huzalt.
Ezt nem üzleti célú, vagy máshol publikálni szándékozó célból írtam, hanem pusztán kíváncsiságból
Ha jutottam valamire, majd írok, ha valakit érdekel még, örömmel veszek minden jó ötletet, elképzelést, segítséget, ill. részvételt.

6 kedvelés