K&C D.R.A.M. 4 - Az igényes RTA (élménybeszámoló)

Ezúttal egy görög gyártó, a K&C Mods csodájának élménybeszámolóját hoztam Nektek, a D.R.A.M. 4 személyében. Egy picit több mint 2 hetes teszten vagyunk túl. Jelentem kevesebb fájdalommal és csalódással járt mint a Kayfun X tesztje, de a végén egész jó barátság alakult ki köztünk. Előljáróban annyit írnék, hogy minden tekintetben magával ragadó és különleges tanknak ígérkezik. Először is muszáj megemlítenem ezt az extravagáns kis táskát amiben a pót holmijaival együtt érkezik. Iszonyat menő, azonnal leveszi az embert a lábáról.

No, de nem csupán szép! Rengeteg lehetőség rejlik ebben a tankban. Előbb csak a nyitját kell megfejtenünk. Kevés olyan tank van a piacon ami egyszerre szép, jó és csalódásmentes. Nézzük meg a D.R.A.M. 4 képes e keresztmetszetet teremteni a fent említett szentháromságban.


Szereljük össze a deck-et

A deck alkatrészei sorban: középérintkező, AFC, szigetelő, build deck a negatív érintkezővel, a pozitív érintkező, lefogató csavarok és a deck alja.

A build deck-et külön kell összeszerelnünk. Az AFC csere is csak így lehetséges, ugyanis a középérintkező alatt található.

A tankhoz összesen 3db AFC jár. 1.0mm, 1.5mm és 1.8mm-esek.

Ha teljesen szétkaptuk a build deck-et (tisztításhoz elengedhetetlen), akkor is elkerülhetetlen, hogy a deck-ből ne essen ki a pozitív érintkező. Az első lépés, hogy ezt vissza helyezzük ahova való.

Majd megfordítjuk és visszatesszük a szigetelőt is. A pereme kifelé kell nézzen, de ez is adja magát. Erre a szigetelőre nagyon ügyeljünk el ne vesszen! Könnyen leesik, ha már nincs a build deck-en a középérintkező!

A pozitív érintkező közepébe kell bele ejtenünk az AFC-t. A képen az 1.5mm-es látható.

Majd rátekerjük a menetes középérintkezőt. A rajta lévő lyukon áramlik be a levegő a tekercshez.

Kész is a build deck. Nyomokban a Kayfun rendszerű bekötés köszön vissza.

Mikor a build deck-et visszatekerjük, azért óvatosan, nehogy véletlenül elnyírjuk a rajta lévő o-ringet.

Az illeszkedés tökéletes. Az említett o-ring miatt elég passzentos, ezért nehéz ki és be tekerni. Erre tökéletes egy tekerősegéd, vagy csavarhúzó ami az etetőnyílásokba fektetve erőkarként funkcionál.

Érdemes a csavarfuratokról is pár szót megemlíteni. Négy furat van, de csak két csavar. Ez lehetővé teszi, hogy az előretekert coil-okat is le tudjuk fogatni, ugyanis azoknak nagy álltalánosságban ellentétesen állnak a lábaik. Ehhez csak felcseréljük a csavarok helyét.


Szereljük össze a tartályt

A tartály részei sorban: RTA palást ami a kémény egyik felét is képezi, az üveg betekintő, a felső fém amin a töltőnyílások és a kémény másik fele is találhatóak, végül a top cap és a drip tip. A képen láthatő delrin drip tip is gyárilag a csomagban van.

A tartály három elemét egyszerűen csak egymásra helyezzük és összehúzzuk a meneteket.

A csomagban még található egy nagyobb felső fém rész amitől 4ml-re növekszik az alapesetben 2ml űrtartalmú tartály. Illetve a kémény hossza is megnövekszik 7mm-el.

A menetes top cap is a helyére került. Próbáltam kutatni milyen indittatásból fúrt rá a gyártó két lyukat, de egyenlőre nem találtam információt. Ha valaki tudni véli, írja meg hozzászólásban. :slight_smile:

A delrin és fém drip tip között belső átmérőben nincs különbség. Egyenlőre csupán annyit hoznék fel a fém ellen, hogy szűk AFC mellett képes elég durván melegedni.

A helyére került az egyébként 22mm-es deck. A képeken is látható léállítót pofon egyszerű nyitni és zárni, csupán a deck-et kell eltekernünk, illetve, ha már a modon van akkor a tartályt. Ha teljesen rátekerjük a deck-et a tartályra akkor a léállító alapállásban zárva van.

Tekerjük meg

A tekerőségédet, vagy csavarhúzót az etetőnyílásokba belefektetve kell lefogatnunk a tekerélsünket, így egy kb 15-20 fok körüli dőlésszöget vesz fel. Amit láthatunk az 2es magon 6 menet kanthal.

A vatta még mindig a szokásos Vapefly Cotton Cloud’s, de mivel ebbe ez kevésnek bizonyult, így előkerültek a tömörebb vatták, mint pl a Canna Cotton. A vattázás szinte kötelezően adja magát. Mindenképp el kell vezetni a vattát a vájat azon részére is ahol nincs etetőnyílás, különben könnyezni és erősen szörcsögni, rosszabb esetben folyni fog.

A Canna Cotton nem volt az igazi. Arról már korábban úgy írtam, hogy inkább DL vatta, ez most is kiütközött. Így szintet léptem, 2.5ös magra tekertem 5 menet kanthalt, és maradt a szokásos Cotton Cloud’s vatta. Már szinte túlon túl hosszúan hagytam a vattát, de végül ez vált be. Nincs se könnyezés, se folyás.

Ez a tank minden tekintetben és mindegyik tankszekcióval gyönyörű!


Kevés negatívumot tudok felhozni a D.R.A.M. 4 esetében. A megmunkálás tökéletes, az anyaghasználat minőségi. Összeszerelésnél nem akadtak gondok, nem ütköztem váratlan akadályba sem. Egyszerűen pompázatos! Aztán megtekertem…

No, de nem kell a legrosszabra gondolni, ez nem a tank hibája, csupán user error. Gondolom mindenkivel megesik néha, hogy az általa jól bejáratott és közkedvelt build bizonyos tankokban nem életképes. Így hát, most a szokásaimmal szakítva, picit eltértem a megszokottól. Ebben a tankban a 2.5ös magra tekert 5 menet kanthal ugyanolyan élményt hozott, mint másban, a 2es magon 7 menet.

Jelen tank esetében a vattázás a kulcs, de valahogy mégsem. Többet kér a huzal átmérőjéből is, hogy később a vatta mennyiségét is meg tudjuk növelni. Okos kis tank ez… :smiley: De ez nem is okoz gondot, hisz maga az AFC is elkéri azt a fém mennyiséget amit tökéletesen képes hűteni. A vatta olyan tekintetben áll a hibafaktor mögött, hogyha kevés akkor azt nem enyhe szörcsögéssel jelzi, hanem előbb utóbb folyni fog. Ezért sok kell belőle. Már olyannyira, hogy eleinte én is azt gondoltam, ezzel biztosítottam a napi dry hit adagomat. De mégsem! Ez a tank ennyit kér! 2.5-ös magon nagyon sok és nagyon hosszan hagyott vattát. Így ennél a tanknál tulajdonképpen ez lehetne az alapértelmezett setup. Persze 2es magra is lehet tekerni, hisz az 1.0-ás AFC-nek annyi is elég, de akkor kötelező a vattagát!

Ahogy kísérletezgettem az AFC-kkel enyhe kifejezés, de feltűnt, hogy az 1.0-ással nem kell sok, hogy olyan bitang TH-t kapjunk amitől én már a falat kapartam. 2es magon is sikerült összehozni, de 2.5-ös magon még könnyebb, így a TH vadászoknak is megfelelő választás lehet ez a tank. Az 1.0-ás AFC-vel olyan lassan áramlik be a levegő, hogy olyan hatást kelt TH-ban, mintha jócskán feljebb toltuk volna a tekerést. Persze ezzel is érdemes kísérletezni, hisz ami nekem kellemetlenül TH-s azt lehet más meg sem érzi. Akárhogy is, az én tapasztalatom az, hogy 1.0-ás AFC-vel 2-es magon 1.5mm-el a levegőző felett már elég emberes TH-t lehet kicsikarni a kicsikéből. 2.5-ös magon pedig még iszonyatosabban kapar. Számomra az 1.5-ös AFC-vel minden szempontból tökéletesre vizsgázott! De ez nem jelenti azt, hogy a másik két AFC-vel rossz lenne, csupán azok nem az én ízlésemnek valóak. Az 1.8as AFC már enyhén hozza a fél DL feelinget. Ha valaki emellett dönt, akkor a 2.5-ös magméret a minimum, hisz rengeteg levegő rejtőzik ebben a szépségben.

A nagyobb tankszekciókat övező mítosz, miszerint érezhető, hogyha hosszabb a kémény, hisz ízt veszítünk vele, ennél a tanknál is felbukkanó jelenség. Nem mondanám, hogy annyira jelentősen veti vissza az íz élvezetét, hogy örök életében a cuki mini motoros oldaltáska jobb oldali fakkjában marad, de tény, hogy egy picurkát visszatart a liquid ízéből. Természetesen ennek ellenére jó, hogy van, hisz valószínűleg kelleni is fog. Ugyanis ez a tank MTL létére nagyon hamar elpárologtatja az alap szekcióba maximálisan tölthető 2ml-t, a legkissebb AFC mellett is. Egy kicsit a drip tip-ekről is írnék. 1.0-ás ACF-vel a fém brutálisan fel tudott forrósodni. A delrin állta a sarat, viszont elsőre kényelmetlen, de meg lehet szokni. A fém drip tip az 1.5-össel maximum is csak elviselhetően langyos volt pár láncslukk után, 1.8-assal viszont hűvös tudott maradni. Ami a drip tip-eket illeti, nem hiába cserélhetőek… :wink: Elviselhető mindkettő, de nem a legkényelmesebb egyik sem. Azt kívánom mindanyiónknak, hogy az legyen a legnagyobb gondunk, hogy nem kényelmes egy drip tip. :hugs:


Összességében, ha már el van találva a vatta mennyisége és esetleg ki van cserélve a drip tip is, mert az valóban nem igazán kényelmes, akkor egy igazán ízes, gőzben sem szűkölködő tankot kapunk. Ahogy fentebb írtam, rengeteg lehetőség rejlik ebben a tankban, csak meg kell találnunk a számításainkat. Mint kanthalal, mint SS-el is hozta a vártat. Bár SS-hez az 1.0-ás AFC kevésnek bizonyult. Túl gyorsan izzik, így nehezen hűl olyan kevés levegő mellett. A saját magam okozta folyáson kívül valóban csalódásmentes! A kezdeti balhé csak addig tartott amig el nem fogadtam, hogy ennek a tanknak bizony igényei vannak!

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: További kellemes estét, jó éjszakát kívánok! :kissing_heart:

17 kedvelés

Jó írás, ismét, alapossággal, köszi :hugs:amúgy szép tank :star_struck: csak hol a liquid control :grin:ugye…
Kicsit hasonlít a Dvarw-hoz (annyiban tuti, hogy mindkettőnek a tetején van a driptip).

1 kedvelés

Nanyon jó írás Kinga!
A top capen a lyuk azért van hogy ne szoruljon rá… :slightly_smiling_face:
2.5mag nálam is a bevált.

2 kedvelés

2-es magon hiába zárod a lé kontrolt hamar be pisil.

2 kedvelés

Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts: A két képen látható az etetőnyílás, az egyiken zárva, a másikon nyitva. Mint az Expro-kon. :slightly_smiling_face:

4 kedvelés

Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts: Volt egy ilyen gondolatom, de elszállt, mikor egyszer azért sikerült rászorulnia, bár igaz, hamar megindult. :slightly_smiling_face:

2 kedvelés