Stabfa mod, megéri?

Biztos minden Vaper és Vaperina látott már stabfa modot, ha máshol nem is, de a neten biztosan. Ezeknek az egyedi stabfa modoknak az árára általában mindenki felfigyel. De miért is olyan drágák a stabfa modok?

Mivel ezek egyedi modok, ezért a megmunkálásért fizetnek sokan olyan sokat. Na de nem ennyi az egész. Ezekbe nem tesznek mezei elektronikát, minden esetben minőségi lap kerül bele. De ott van ugyebár az anyaghasználat. Értem ezalatt a fém felületek minőségét, amire nem jellemző az oxidáció. És a stabfa ház. Ami nem csak úgy a stabfafán terem. A stabilizált fa, avagy röviden stabfa egy különleges és bonyolult, azaz különlegesen bonyolult eljárásnak köszönheti az állagát. Ami meglehetősen időigényes is.

A stabilizálás során kitöltik a fa pólusait olyan speciális vegyületekkel amik ha megszilárdulnak a fa belsejében akkor rugalmasabbá, ellenállóbbá és esztétikusabbá teszik a faanyagot. Van erre kitalált speciális vegyszer a stabilizáló gyanta ami Cactus Juice néven van jelen a köztudatban, és igencsak közkedvelt azok körében akik otthon készítenek stabfát. Egyébként a sima gyanta is megfelelő stabilizáló anyagként tud szolgálni. Olajjal is lehet stabilizálni a fát, csak annak az a hátránya hogy megmunkálás vagy vágás során olajos lesz minden. Nem kell megijedni a festéktől sem, szép színes lesz az anyag a procedúra végére. Viszont ha mindenképp valami csicsásat szeretnénk, a legjobb megoldás ha festéket keverünk a stabilizáló gyantába, az mindegy hogy erre a célra előállított gyanta, vagy sima gyantába áztatjuk a faanyagunkat. Ekkor lesz igazán egyedi az anyag, ám ennek ellenére színes stabilizáló gyantát is be lehet szerezni.

A folyamat elég komplex, sok időbe és pénzbe kerül, persze a megfelelő felszerelés a legdrágább benne. Nem csak egy féle folyamat létezik, de nézzük a legegyszerűbbet. Aki szeretne mindegyik stabilizációs folyamatnak utána olvasni annak itt egy LINK.

Amikre szükség van :

  • vákuumberendezés
  • tartályok (műanyag vagy rozsdamentes acél)
  • csapok és csövek
  • vákuumszivattyú
  • kompresszor
  • nyomásmérő

Kitöltő anyaggal megtöltenek egy tartályt, majd behelyezik a fadarabot. Áztatják néhány órán vagy napon át, ez attól is függ mennyire kemény fával dolgoznak. Ez az hideg impregnálás. De ha felmelegített vegyszerbe áztatják a fát, az meleg impregnálás. Majd lezárják hermetikusan a tartályt és vákuummal kiszívják a levegőt. Akkor lesz sikeres a folyamat ha a faanyag belsejéből áramlanak ki a buborékok. Az annak a jele, hogy a fa belseje megtelik a stabilizáló anyaggal, avagy kitöltő anyaggal. Vákuum alatt tartják jó néhány órán át. Majd a folyamat végeztével 100 fokos hőmérsékleten megszárítják a már stabfának nevezhető fadarabot.

Milyen tulajdonságokat nyer el a fa stabilizálás után?

  • nagy sűrűség, ezáltal keménység és szilárdság
  • ellenáll a hőmérsékleti változásoknak
  • ellenáll a nedves, párás környezetnek
  • ellenáll az ultraibolya sugárzásnak
  • rövid ideig ellenáll nyílt tűznek
  • zsírral, szennyeződéssel és szerves oldószerekkel szemben átjárhatatlanná válik a fa.

Hát ezért ilyen drága egy stabfa mod! Azt túlzás állítanom, hogy elpusztíthatatlan de sokkal ellenállóbb mindennel szemben! Sűrű szerkezetű lesz a fa, könnyebb megmunkálni mivel rugalmasabbá válik, és nem marad utána forgács. A legnépszerűbb fafajták stabilizációs célra a gesztenye, nyír és juhar.

Mivel stabilizáció után a szennyeződésekkel és szerves oldószerekkel szemben átjárhatatlanná válik a fa ezért nem is kell nagyon odafigyelni a takarításra. Nem tapad meg rajta a kosz. A vape szakértők szerint ez a „sérthetetlen” állapot minimum 5 évig fenntartható. Ezt az 5 évet úgy saccolták meg, hogy nem kímélve semmitől a modot, tehát ha még vigyáz is az e-cigi használó a stabfa modjára akkor azért nagyon sok évig helyt áll majd a készülék.




9 kedvelés

6 kedvelés

Hát most mit mondjak. Létezik olyan ember akinek ez bejön ez tetszik, meg olyan akinek ez nem gyere be. Sőt ki nem állja. Én az utóbbi vagyok. Nem szívesen vennék ilyen keszüléket. Főleg nem fizetem meg, a nekem értéktelen paramétereit.

1 kedvelés

Tökre megértelek. Nekem is ritka amelyik tetszik amúgy. De ilyen az egyéni ízlés. :slightly_smiling_face:

Én se vagyok oda értük, de azért egy raksasa modot elfogadnék :slight_smile:

1 kedvelés

Nekem nagyon bejön a stabfa.Szuper a fogása,tényleg jó minőségű az anyaghasználat.


És nagyon szép is(Szerintem​:slightly_smiling_face:)

3 kedvelés

Egy jó szett nálam is lapul! Luna+Pelso V3 remek összhangban vannak! Heti egyszer átkenem méhviasszal és csilli-villi!

4 kedvelés

Amúgy azt írtam a cikkben, hogy nem szükséges ápolni, mert a stabfa időtálló. Nem “izéni” akarok, ne érts félre. Csak kérdezem. Ha elvileg időt álló, miért kenitek? Vagy én írtam totál hülyeséget? :flushed::pensive:

1 kedvelés

Időtálló az igaz, de azért megérdemli! Ki tudja hogy van lekezelve, meg ott a sok taperálás! Meg miután átkenegetem megnyugszik a kis lelkem! Szerintem minden meghálálja ha kezelgetik, ápolgatják!

3 kedvelés

Ja értem már. :blush: Csak azért érdeklődtem, mert ha rosszul tudom akkor ki kell egészítenem. Addig az én lelkem sem nyughat. Örülök, hogy vigyáztok a holmijaitokra. És köszönöm a plusz infót. :blush: Jó éjt. :heart:

2 kedvelés

Hát most hogy ez hivatalos vagy csak a fanatikus Vaperek találták ki, ezt nem tudom! Egy biztos ártani nem fog ha az ember kezelgeti! Szerintem egy ajánlást megér!

2 kedvelés

Hozzám került már olyan stabfa mod ami iszonyatosan ki volt száradva.Rendesen meg volt repedezve.Sok polír és lekezelés után gyönyörű lett.Kb 2 óra kemény munka volt.

5 kedvelés

Hatalmas pénznen is mérhető mázli, hogy nem az én stílusom.

5 kedvelés

3 bejegyzés egyesült egy létező témába: Squonk modok, rda-k, Pelso és társai

Gyönyörű :heart_eyes: