Anyagok mozgásban

Az oldalt olvasgatva valószínűleg már tudjátok, hogy milyen sokat számít, ha egy tank, vagy mod eredeti. A jó anyaghasználatnak, megmunkálásnak és az ebből fakadó problémamentességnek köszönhetjük a jó élményeket is. Mint oly sok mindennek az elektromos cigaretta világában, ezeknek a tényezőknek a java is kéz a kézben jár a fizikával. A másik nagyon fontos szempont, ami megkülönbözteti a klónt az eredetitől, az a megmunkálás minősége és a másodlagos alkatrészek anyaghasználata. Hogy miért fontos ez nekünk? Lássuk!

Anyagok mozgásban

Ha jól belegondolsz, nem csak a tankjaink vannak fémből, a modjaink is telis-tele vannak fém alkatrészekkel. Használat közben a fémeknek két fontos fizikai tulajdonsága a hő,- és áramvezetés lép előtérbe. Természetesen itt a tisztafémekre gondolok, ami viszont már az eredeti és klón termékeket különböztethetik meg. Persze nem minden esetben, de azért páran láttunk már rozsdásodó klónokat, és olyan klónt is amiről nem mondtad meg, hogy nem eredeti. Megmunkálás közben további három tulajdonság: a keménység, formálhatóság és hajlékonyság is fontos.

A fémek tulajdonságait ötvözéssel tudják befolyásolni, javítani. Az általunk leggyakrabban használt fém a 316L jelölésű rozsdamentes acél, amiből nem csak fűtőszálat készítünk, de a tankjaink 90%-ának anyagát is ez képezi. Bár az SS a természetben nem az általunk ismert állapotában található meg, de mivel azok a fémek amikkel ötvözik azok tisztafémek, így összességében az így létrejött rozsdamentes acél 100%-os tisztaságúnak mondható. Itt azért meg kell jegyezzem, hogy akadnak olyan kínai webshopok, ahol nevenincs márkák termékeit árulják. Ezektől a túl olcsó dolgoktól mindig óva intünk mindenkit, mert amit nagyon kedvező áron árulnak az mindig gyanús!

A legolcsóbb fém a vas. Első pillantásra könnyen össze lehet téveszteni az acéllal és a rozsdamentes acéllal is. Ha klón terméket vásárolunk benne lehet a pakliban, hogy az nem is rozsdamentes acél, sőt… Erre vezettem vissza azt, hogy anno az egyik Kayfun V4 klónom pár hét használat után rozsdás lett. A sima vasnak, az acélnak és az SS-nek ugyanakkora a súlya, csupán a színárnyalatuk különbözik. Ilyen szempontból az internetes képekre nem mindig lehet támaszkodni, ha klónról van szó, hisz bárhonnan lekaphatnak egy eredeti termékről készült képet. Hoztam is egy példát:

Beugrottam. 9 euró volt, SS-nek titulálva. Ám itt még nem tűnt fel különösebben semmi. Úgy gondoltam vettem jó áron egy klón V4-et.

Minél jobban nézegettem annál inkább feltűnt a dedikált palást fényessége a többi, matt részhez képest. Mint utóbb rájöttem, csak a palást volt feltételezhetően SS, de mivel összerakva az összkép zavaros, így akár acél is lehetett. Minden más alkatrésze a színéből ítélve vas volt.

Itt a csavarok árulkodóak, a deck-hez képest “túl” fényesek.

Pár hét használat után tűnt csak fel az a folt a kéményben.

Ráközelítve jobban látszik, hogy az rozsda!

A vas egy kémiai elem, ha szenet adnak hozzá már kész is az acél. Ám ehhez a közönséges acélhoz még krómot kell adni, hogy rozsdamentessé, azaz korrózióállóvá váljon. A ma ismert rozsdamentes acél viszonylag fiatal kora ellenére olyannyira elterjedt anyag lett, hogy ipari és hétköznapi felhasználása hatalmasat lépett előre, hála Hans Goldschmidt német vegyésznek aki a 20. század elején (bizonyos források szerint 1890-ben) alkotta meg az SS ma ismert összetételét. A recept csupán annyi, hogy 1.2% szenet és 10.5% krómot adott a vashoz. Ezektől az arányoktól a nagykönyv szerint minimálisan el lehet térni, a szén lehet kevesebb és a króm lehet több, úgy is SS lesz a végeredmény. [1] A rozsdamentes acél működésének elve abban rejlik, hogy a krómatomok elektronokat vesznek fel a vas atomoktól, majd a felületen vékony króm-oxid réteg alakul ki. Így a felületi elektrokémiai tulajdonságok javulnak és nagyban lecsökken a korróziós hajlam. Ám az így szerzett tulajdonságai miatt, amik a nagy szilárdság és korrózióállóság, nehezebb megmunkálni. Pontosan ez okozza a legtöbb gondot a klónokkal.

Az eredeti termékek mögött több milliós, de akár több milliárdos cégek, vállalkozások állnak. Ezek a gyártók a termékeik után szerzett bevételből tudják finanszírozni a folyamatos megújulást, hogy a legmodernebb gépekkel dolgozhassanak, amiknek köszönhetően a selejtes ládába nem igazán gyűlnek a hibásan megmunkált fémdarabok. De ugyanez igaz a műanyag drip tip-re és a betekintőre. Azokat is ugyanúgy meg kell munkálni. Hiába könnyen munkálható egy műanyag, ha nem a megfelelő szerszámmal teszik ezt. Általában mindegyik alkatrészhez más-más CNC gép és szerszám szükségeltetik. Ha egy klóngyártó egyetlen gépet, szerszámot használ minden alkatrész megmunkálására akkor valami sántítani fog az összeszerelésnél, még akkor is, ha a gép minden egyes alkatrész megmunkálásánál jól van beállítva.

Az o-gyűrűk jelentéktelen kis gumidarabnak tűnnek, de minél jobb minőségűek, nagy szakítószilárdságúak kerülnek a tankra az annál tovább fog minket szolgálni. Ugyanez igaz a betekintő és a drip tip anyagára is. De ne menjünk el a tankban lévő bekötőoszlopok mellett sem. A legtöbb tank pozitív érintkezőjén találhatunk egy szigetelést, bizonyos típusoknál pedig a középérintkezőn is található egy. Ezek a szigetelők ráerősítenek a biztonságosabb használatra. Méghozzá úgy, hogy nem hagyják, hogy túl nagy áram haladjon át a pozitív bekötőoszlopon. Amelyik tank középérintkezőjén is található ilyen szigetelő, azokat nagyobb magabiztossággal lehet mechán is használni. De azért a mechával csak óvatosan! Nem elég 2db szigetelő a teljes védelemhez! (A mecházás mikéntjéről ITT olvashatsz bővebben.) A szigetelőként leggyakrabban használt anyag a PTFE, azaz a politetrafluoretilén, vagy a már jól ismert PEEK, ami a poliéter-éterketon rövidítése.

Ami még érdekes lehet számunkra, az a középérintkező. Mint a modokban, úgy a tankokban is találkoztunk már réz, de akár arany középérintkezővel is. A modoknál talán feltűnöbb, ha arany, vagy arannyal van futtatva a réz vagy SS érintkező. A tankok esetében a gyártók többsége még mindig ragaszkodik az SS érintkezőhöz, de köztudott, hogy a réznek és aranynak jobb az áramvezetése. Számunkra ez annyiból lényeges, hogy ugyanazzal a moddal hajtva az SS középérintkezővel ellátott tank picit lomhábban kezd felizzani a réz vagy arany középérintkezővel ellátott tankokkal szemben. De szerencsére a lomhaság csak pár pillanatig tart, utána hozza mindegyik a tőle elvártat.

El is érkeztünk a cikk létrejöttének okához. A fém amiből készül a tankunk minél jobb elektromos vezető, annál jobb élményt nyújt az e-cigizés. A tankok pozitív és negatív bekötőoszlopa azt a célt hivatott szolgálni, hogy a közé fogott tekercs zárja az áramkört. Amig nincs tekercs egy tankban az egy nyitott áramkör, ergo meg van szakítva az áram útja. Amint tekerés kerül a tankba, lesz útja az áramnak. A tekercs mint egy híd funkcionál. Mivel az SS elég jól vezeti az áramot, ezért, ha zárlat keletkezik a tankban, azt az áramot a tank el akarja majd vezetni. Itt egy szép narancssárgán világító szemléltető példa:

A kép már több éves, gyorsan kellett lefotóznom, így nem volt rendben a fókusz. Ennek ellenére talán látszik a lényeg. Ez egy Dvarw K volt, aminek épp narancssárgán izzik a porlasztója a zárlat miatt. A fém elvezeti az áramot, ebben az esetben az lett volna a kérdés, hogy hova? Azt már nem akartam megvárni…

Maga az anyag minél tisztább, annál gyorsabban halad az áram a mod alkatrészeiből a középérintkezőkön keresztül, a tank pozitív bekötőoszlopán át a tekercsre. Így szerezhetünk kielégítő vape-élményt.

Ezzel a cikkel nem a klónokat szeretném lehúzni, mert van amiből tökéletes a klón változat is, csupán rávilágítanék miért jó (és szükséges) alaposan utánanézni a klóngyártóknak, de ennél is jobb egy eredetit birtokolni. Erre remek példa lehet még a Dwarv MTL FL klón tesztem utolsó bekezdése:

Köszönöm, hogy elolvastátok! :hugs: Legyen további szép estétek! :kissing_heart:


  1. Ám, ha 2%-nál több szenet adnak a vashoz, azt már nyersvasnak nevezik. ↩︎

21 kedvelés

Újabb szuper cikk! Köszönjük @Vaperina_Kinga ! :wink:
Egy plusz info, ha valaki gyorsan és könnyen meg akar győződni arról, hogy egy klón SS anyagból van-e vagy sem, az fog egy mágnest és ráteszi. Ha fogja, akkor nem SS!

5 kedvelés

Köszönöm @zssasa :smiling_face_with_three_hearts: Így igaz! Ezt mindig elfelejtem, most is gondolkoznom kellett. De ha jól tudom, a nikkel tartalom miatt nem vonzza a mágnes az SS-t. :slightly_smiling_face: De ha tévedek, javíts ki nyugodtan. :blush:

5 kedvelés

Jól tudod, ha jól emlékszem 7%-os nikkel tartalom felett már teljesen ausztenites lesz a kristályszerkezet és emiatt nem lesz mágneses, de szerintem ebbe ne menjünk bele jobban! :joy:
Valójában az én megfogalmazásom sem teljesen helyes, mert van olyan SS anyag amit fog a mágnes, de a vape iparban leggyakrabban használt SS316,SS304-et nem.

Más kérdés egyébként, hogy mire valaki meg tudja nézni mágnessel addigra már megvette, de legalább tuti nem fog rozsdát szívni, ha elvégzi ezt a gyors tesztet! :smiley:

4 kedvelés

Ebben egyetértek. :slightly_smiling_face:

Szép írás lett megint, mint mindig…:wink:

Köszönöm Robi. :smiling_face_with_three_hearts:

Amúgy még van benne az írásban egy cikk behelyezve, a mecharól, azt most olvasgatom… érdekes téma…:blush:

Gratulálok Kinga! Hasznos olvasmány. Mint mindig.
Ezek a magvas cikkek képezik a gerincét az oldalnak és teszik minden kezdő-haladó vaper számára nélkülözhetetlen tudásforrássá. Folytassa Vaperina! :+1:

4 kedvelés

Köszönöm Samu. :smiling_face_with_three_hearts::hugs:

Ismét jó írás! Legalább lesz mit linkelni amikor pofázom, hogy miért is jobb az eredeti mint a klón :slightly_smiling_face:
Köszönjük Kinga!

7 kedvelés

Remek írás, egyet is értek vele. Bár tartok minőségi klónokat, bizony minden szava igaz. Néha egy rossz minőségű tömítés teljesen elkaszálja a megbízhatóságot, az élményt.
Köszönjük :wink::church:

3 kedvelés

Köszönöm. :smiling_face_with_three_hearts:

3 kedvelés

Miért? Jobb? :joy:

Egyébként ja, ez is klónok egyik rejtélye, ki, mikor és miből csinálta.

2 kedvelés

Köszönjük szépen az újabb értékes információkat! Ahogy megláttam rögtön ráfüggtem. Nagyon jókat írsz, jöhet minden nap! :slight_smile:

2 kedvelés

Köszönöm :smiling_face_with_three_hearts:, igyekszem más perspektívából megközelíteni az egész e-cigi dolgot. Még biztos lesz pár ehhez hasonló írásom. :blush:

4 kedvelés

Ismét remek cikk. Annyit még hozzátennék, hogy az ss316- kicsit több, mint rozsdamentes anyag. Konkrétan saválló (sav és lúg).Ko 36,Ko38-as anyagokból vannak a tankok leginkább. Rozsdamentes, lehet egy Ko3-as anyag is, de az nem saválló. Talán régebben az autók gallytörőrácsa volt ilyen anyagból például. A fényes szín azonban nem garancia semmire, sőt! Az csak a megmunkálás típusától lesz egyre fényesebb. Pl. Polírozás. Annyira nem,a fényes szín a lényeg, hogy létezik egy eljárás (passziválás) ahol úgymond “öregítik” az anyagot. Forró lúgos kezeléssel ha jól emlékszem, ami egy kifejezetten tompa kinézetű a fényes teljes ellentéte, (oxid) réteget varázsol az ss anyagra. Azonban ez az oxidréteg még ellenállóbbá teszi az anyagot. Azonban ideális esetben, nem szabadna az ss anyagnak érintkeznie sima " vassal" ugyanis utána az érintkezési ponton rozsdásodhat az ss is. Pláne ha mondjuk sima vasból származó szikra pattan az ss-re. (flex). Ha valaki nem hiszi, karcoljon meg egy szeggel egy tankot. Ezt ugyan még nem próbáltam, de ss anyagok között élem mindennapjaimat. :wink:

7 kedvelés

Köszönöm. :blush: A kiegészítést is.

3 kedvelés

SS munkás vagy? :sweat_smile: