Ultrahangos tisztítóról picit bővebben

Sziasztok!!!

A legutóbbi Live-ban szó esett az ultrahangos tisztítóról, gondoltam egy kicsit írok róla!!!

@Vaperina_Kinga már írt is róla egy cikket:

“Nekem is van, így be tudok számolni az előnyeiről.”

Kezdjük ott, hogy hogyan is működik és miért is jó az ultrahangos tisztító…

Az ultrahangos tisztítás során a szennyeződéseket nem oldószer, hanem ultrahang segítségével távolítják el. Az energia közvetítéséhez csapvizet vagy desztillált vizet használnak. Az ultrahangos tisztítás előnyei közé sorolható, hogy szinte bármilyen szennyeződést képes eltávolítani a kezelendő tárgy felületéről, anélkül, hogy a tárgyat megbontanánk szerkezetileg. Az ultrahangos tisztítás nagy frekvenciás hanghullámokat használ vizes oldatban, kemény felületek szennyeződéseinek mechanikus eltávolítására. Az ultrahang hatására a folyadékban apró buborékok keletkeznek, amik a szennyeződést mechanikusan fellazítják és végül a tartály alján leülepszik. Az apró buborékok a tárgy rejtett, nehezen hozzáférhető részeiben is kifejtik hatásukat, így alapos a tisztítás. Általában az ultrahangos tisztítók automatikusan állítják be a víz hőfokát (40-60°C körül) és a frekvenciát. A tisztítás időtartamát (néhány perc vagy több perc) mi állíthatjuk be, úgy hogy kiválasztjuk a program szerinti időt, majd ez többször is megtehetjük a szennyeződés mértékének megfelelően. A szennyeződés jellemző összetevői por, zsír, olaj, szerves anyag. A tisztításhoz nem szükséges, hogy a tisztítandó tárgyat szétszedjétek, de mégis célszerű. A folyamat a tisztítandó tárgyban nem okoz mechanikai elváltozást. A tömítéseket (O gyűrűket) nem kell kiszedni, nem okoz benne károsodást. A folyamathoz nem szükséges oldószer, azonban a behatás időtartamának csökkentése érdekében olyan oldószert alkalmazzatok, ami elősegíti az apró buborékok keletkezését. Ez lehet más esetekben is alkalmazott oldószer (mosogatószer), kisebb koncentrációban. Én általában citromlét szoktam használni, ami a makacs ízeket is eltávolítja.

Természetesen mindenféle területen használnak ultrahangos tisztítót kisebb nagyobb méretben, viszont ezeket inkább ultrahangos mosóknak nevezzük. Az ultrahangos tisztítókádak a szennyeződések eltávolítását megfelelő kémiai oldószerek alkalmazása esetén nagy hatásfokkal és igen rövid idő alatt képesek elvégezni.

Alkalmazási területek:

• Ékszeripar: gyűrűk, karkötők, nyakláncok, stb. tisztítása, polírozása
  • Optika: szemüveg- és kontaktlencsék, lencserendszerek stb. tisztítása
  • Szerszámipar: menetfúrók, menetvágók, mikrométerek, mérőszerszámok, marók, fúrók stb. tisztítása
  • Járműipar: befecskendezők, porlasztók, fúvókák, csapágyak stb. tisztítása
  • Egészségügy: tárgylemezek, kémcsövek, sebészeti eszközök, injekciós tűk, fogászati eszközök, protézisek stb. tisztítása
  • Iroda- és számítástechnika: nyomtatófejek, léptető mechanikák, kisebb nyáklapok, kontaktusok, relémechanikák, csatlakozók stb. tisztítása
  • Szolgáltatás: csapágyak, fúvókák, fogaskerekek, kisebb mechanikus szerkezetek stb. szétszerelés nélküli tisztítása

Most jöhet a tisztítás képekben

Először is itt vannak a tisztításra váró alanyok
Természetesen a tekerést, vattát kiveszem belőle és úgy liquidesen, kiöblítés nélkül mehet is.

Majd szétszedve beleteszem
De nem apró darabokban belekerül a tisztítóba, majd feltöltöm sima csapvízzel a jelölt vagyis a max szintig. Valamint én mindig teszek hozzá citromlét (40%-ost), de csak úgy 0,5dl-t.

Indulhat az ultrahangos tisztítás
Az én tisztítóm max 480mp-re lehet beállítani, de a program lejárta után vagy 3-szor csinálom meg. Ennyi idő elég nekem, mert annyira nem koszosak a tankjaim. Szemléltetésként mértem is egyet, hogy a tisztítás végére ennyire melegszik fel a víz.

Kész a program
Kiszedem kosárral együtt a kazánokat és megvárom míg lecsöpög a víz, természetesen papírtörlőre. Míg kicsöpögnek a tankok, addig kiöntöm a vizet és kitörlöm papír törlővel a tisztítót.

Ezzel a végére is értünk
Már csak a tiszta tankoknak kell megszáradni és lehet ismét használatba venni. Összességében az egész procedúra 30 percet vett igénybe, de minden esetben megéri, a tiszta kazán fontos…

Jajjjj de gyönyörűen tiszta :smiling_face_with_three_hearts:
Az ultrahangos tisztítást havonta egyszer szoktam elvégezni, de ha jön vagy megy egy kazán, akkor is.

Szerintem leírtam minden fontos információt róla, így a végén nézzünk meg egy kis videót a működéséről, hogyan is történik

A mikrofon érzékenységét felvettem maxra, hogy hallható legyen működés közben (még a zenei aláfestés alatt is), de igazából egyáltalán nem hangos, halkan dolgozik!!! Ettől nem kell megijedni, csak szemléltetés miatt csináltam így…
Előre jelzem, hogy a 3*480mp-ről csináltam egy videót, azért hogy jobban lássátok a teljes folyamatot, de azért rövidebbre vágtam (8 perc).

Remélem hasznos és alapos voltam!!! :grin:

21 kedvelés

Köszönjük az alapos bemutatást ! :blush: :+1:

6 kedvelés

Nagy gratula a Vaperina csapattagoknak!Ezek a munkák már igen magas színvonalon vannak!

7 kedvelés

Köszi a tesztet,Jó és alapos lett.

5 kedvelés

@Huszi ez nagyon király összefoglaló lett. :slightly_smiling_face: Félúton eszembe jutott, hogy csinálok egy videót az enyémről, aztán rájöttem, hogy az is van. :rofl: Köszi! :+1:

9 kedvelés

Köszönöm szépen!!! :pray::pray::pray:
A Live ezért is nagyon jó, hisz onnan is jönnek az ötletek, milyen témákról lehetne még részletesebben írni… :smiling_face_with_three_hearts:

10 kedvelés