[KEZDŐ] 9. rész: Egy kicsit a keverésről és az erősségről

Az előző részben belemerültünk a tekerés és a vattázás nem is olyan rejtelmes világába. Ugye milyen izgalmas és nagyon jó hobbi? Mindig hoz magával egy kis új infót. Ezáltal mi is tudunk fejlődni. És a fejlődés mindig jó!

Ez a 10 részes cikksorozat leginkább a kezdőknek lesz segítségére, ugyanis valaki mindig kezdő valamiben. Ki a keverésben, ki a felújításban. De van, aki csak most próbálkozik az e-cigivel!

[KEZDŐ] 9. rész: Egy kicsit a keverésről és az erősségről

A keverés igazából nem igényel különösebb hozzáértést. Csak arra kell figyelni, hogy ha nagyon erős nikotinnal dolgozunk, akkor azért azzal vigyázni kell. 4 fő alkotóeleme van a liquidnek, nővényi glicerin, propilén-glikol, opcionálisan nikotin és aroma. Az alapot, azaz a növényi glicerint és a propilén-glikolt (továbbá PG és VG) az általunk kedvelt arányúan hígítjuk. Van aki a PG többletet, van aki a VG többletet kedveli. Ha összeöntöttük kellő arányban a PG-t és VG-t akkor alapos felrázás után hagyjuk 1 napot állni, a megfelelő viszkozitás miatt. Az alapot vagy nikotinosan vesszük (ez már nagyon ritka, lásd TPD) vagy boosterekkel együtt vesszük meg a mentes alapot (ez a mostani törvényes eljárás), vagy veszünk kicsit erősebb nikotinos alapot, majd azt hígítjuk. Nem nehéz hígítani, ha az egyik alap nullás, a másik pedig nikotinos akkor ugyanannyi mennyiség kell mindkettőből, hogy feleződjön az erősség. Vagy arányolva számolod ki vagy ott van a Boszorkánykonyha a weboldalon. Ami neked kényelmes azt alkalmazod. Ha elakadsz, segítünk!

Ha az alapunk rendben van jöhet az aromázás.

Minden aroma PG alapú, ezért ha keverünk, azt a PG-hez kell hozzá számolni.

Az, hogy hány százalékban hígítjuk az aromákat az már ízlésfüggő. Az átlag 10%-ban hígít majdnem mindent. De persze ettől elszabad térni, sőt! Mondhatni kötelező eltérni, hisz a keverés is hobbi, élvezet, kísérletezés. És persze lehet, hogy pont Neked lesz az a 10% vagy kevés, vagy sok.

Ha pl. 100ml liquidet szeretnénk, 10%-os hígításban, akkor 90ml alapléhez adunk 10ml aromát. Sokan úgy csinálják, hogy vesznek 100ml alaplevet, tesznek hozzá 10ml aromát, és lesz amilyen lesz. Persze így is lehet, de az már akkor nem 10%-os, és eléggé hanyagnak tűnő megoldás. No de ennek nagy vonalakban ez a menete.

Az érlelés nagyon fontos, kár kihagyni vagy megrövidíteni, az íz később jobb lesz. Az érlelési idő akár ízenként is változhat. A másik ami fontos, az a szellőztetés. Ha sima flaskába keverünk, akkor az érlelési idő alatt naponta minimum 3x ajánlott jó alaposan összerázni, majd levenni a flaskáról a kupakot és/vagy cseppentőt és hagyni kell szellőzni 20-30 percig. Ez azért kell, mert a liquid érés közben gázokat termel, amitől csípőssé válhat a liquidünk, minél erősebb a nikotin benne, annál csípősebb lesz, ha nem szellőztetjük.

Melegítős keverő esetében a több óra hosszán át kevert liquidbe a keverés utolsó perceiben ajánlatos hozzáadni a nikotint, így nem veszt az erősségből meleg hatására. Ha levettük a keverőről a liquidet amint kihűlt már gőzölhető is.

Egy naaagyon kicsit a nikotinerősségről.

Egyéni, sok éves tapasztalások következnek. A mai kínálatot alapul véve, és a mostani felhasználási szokásokat tekintve, bőven eltérhetnek a lentebb írtak. De ha valaki mégis alap szettel kezdene, és lépcsőzetesen szeretne haladni, akkor kérem gondolja át amit most fog olvasni!

Kezdjük az elején. A cigaretta dobozán feltüntetett nikotin mennyiséget 30-al megszorozva megkapjuk az esélyes liquid erősségünket. Én személy szerint kék Szofi-t szívtam dobozos cigiből, aminek 0,7% a nikotintartalma. Tehát 0,7×30 = 21! Nekem 21mg-os e-liquidet kellett vennem az átszokáshoz. Amit természetesen meg is tettem mikor átszoktam, vettem hozzá egy nagyon alap Evod USB márkájú ketyerét is, BVC porlasztóval. Ez azért is lényeges, mert abban az alap e-cigiben nem ütött akkorát a 21mg-os USA mix, mivel a tank kifejezetten szájból tüdőre való használatra találták ki. 1.6-os porlasztóval, kevés levegővel, tökéletes volt, pótolta a nikotinéhségemet.

Majd vettünk egy VTC minit, Subtank minivel. Ez azért lényeges, mert a tank kialakítása (porlasztó ohm értéke, etetőlyukak nagysága. A tank kéményének szélessége, a levegőbeömlő nagysága) miatt itt már brutális volt a 21mg. 2 napon belül meg is volt az első nikotinmérgezésem! Ezért leváltottam 18mg-ra.

Ez a régi 30-as szorzó MTL tankokra vonatkozik. DL tankoknál 15-ös szorzót alkalmaznék, utóbbi egyéni vélemény. Eleve ugye több fér a tüdőnkbe, ami hígítatlanul kerül be. Ezt értsd úgy, hogy MTL esetén a szádból a tüdődbe veszel egy plusz levegőt, amivel hígul a gőz, ezáltal az erősség is gyengül. DL tankokat használva viszont sokkal több kerül a tüdőnkbe, illetve nincs az a plusz egy lélegzetvétel. Így a 21mg igazi lórúgás, 3 lótól egyszerre! Tehát ha egyből tüdőre kapós tankot vettem volna, akkor 10,5mg-os liquid kellett volna, de mivel olyan nincs csak 9mg ill. 12mg így vennék mindkettőből, majd összeönteném, az pont 10,5mg.

Itt ért véget az egyéni tapasztalatom. Okuljatok belőle! Remélem alapul szolgálhat a helyes nikotinerősség kiválasztásában! NEM arra bíztatlak hogy 21mg-ost vegyél, csak arra próbáltam célozni hogy Te is járhatsz így ha nem vagy körültekintő!

Az a 10.5mg úgy jön ki, hogy van a 9mg, összeöntöm mennyiségileg ugyanannyi 12mg-ossal. Na de most figyelj! 12-9=3, jól figyelj! Mivel két féléről van szó, így a 9 hígítja a 12őt, a 12 pedig felerősíti a 9et, mégpedig úgy, hogy a két szám különbözete, ami a 3, feleződik! Azért feleződik a különbözet, mert felöntöttük egyiket a másikkal! Tehát a 3-ból lesz 1.5! Amit a 9hez hozzáadunk, a 12ből pedig kivonunk! Ez így 10.5! Remélem érthető, mert ezt sajnos ennél egyszerűbben nem lehet elmagyarázni.

De mi van akkor, ha rosszat veszünk? A jobbik eset, ha gyengébbet kapunk annál mint amit igényelne a szervezetünk. Ilyenkor vagy veszel eggyel erősebbet vagy többször használod, hogy meglegyen a szükséges nikotin mennyiség. De ott van a másik véglet, ha túl sok a nikotin, és az avatatlan ember ezt a kaparó, tüdőszaggató érzést normálisnak véli. Pedig nem az, nagyon nem az! A számunkra normális nikotin mennyiség nem kapar, nem érzed úgy mintha ráültek volna a mellkasodra, a megfelelő nikotin mennyiségnél igazából nem érzel semmit, csupán megszűnik a sóvárgás a cigi után! Egy idő után persze érezheted soknak a korábban pont megfelelő nikotin mennyiséget, de ez hosszú hónapok után következik csak be. Illetve függ attól, mennyit használod az e-cigidet. Na meg persze hogy milyen szetted van. Attól is sok függ!

Akinek szinte egész nap a szájában lóg, az hamarabb elér arra a pontra, mikor kicsit soknak érzi vagy azon kapja magát, hogy nem hiányzik az e-cigije. Ez nem teljes leszokás, csupán van a szervezetedben annyi nikotin hogy pont elég. Van aki túltolja a nikotint, akár akaratlanul. Többen vannak akik úgy használnak jóval erősebb nikotin mennyiségű liquid-et, hogy azt hiszik az a normális ha kapar, mert a cigaretta is kapart. Na de ez ugye nem cigaretta, a liquidnek nem kell kaparnia! A felszívódása is más. Ebből előbb utóbb nikotinmérgezés lesz! De ez is emberfüggő. A férfiaknál ritkább, de azért előfordul. Ha figyelsz a jelekre, akkor időben tudsz megfelelően cselekedni! A kezdeti jelek: fejfájás, nehézlégzés, kicsit rosszabb esetben társulhat mellkasi fájdalom is. Ilyenkor még abszolút kezelhető és menthető a helyzet. Először is tedd le a szettedet 1-2 órára, majd cseréld le a liquidedet gyengébbre. Ha elfeledkezel róla és jobban leszel, beleszívsz akkor ismét kezdődik minden elölről. Így hát csak óvatosan! Sok folyadékot fogyassz!

Ha a fentiekhez társul gyomor fájdalom, hányinger akkor már baromi szarul lehetsz! De semmiképp ne pánikolj! Amúgy is sokkal fontosabb a pánik helyett a jó problémamegoldó képesség. Én ilyenkor már a wc mellett állva várom a megváltást! Jobb úgysem lesz, hát legyen végre vége! Készülj a legrosszabbakra! Szerencsére ritka az, akit pont egyszerre kapott el a hasmenés és a hányás is. A sorrend változó, de nem lehet elkerülni egyiket sem! Ha túl vagy rajta és kicsit összekapartad magad, csapj a hónaljad alá egy 1.5 literes ásványvizet, és sétálj egy nagyot. Hidd el, nagyon jól fog esni. Itt gondolom nem kell leírnom, hogy ezek után válts gyengébbre.

De ne csak ilyenkor fogyassz sok folyadékot, a liquid dehidratáló hatású! (Igen, a sör is folyadék!)

És mivel ez elég komoly dolog, a megfelelő nikotinerősség kiválasztását nagyban befolyásolja hogy mennyit dohányoztál, és hogy milyen szettel kezdesz!

Bízz bennem! 8 év vapelés alatt 9x volt nikotinmérgezésem!


Előző rész

Következő rész

Kapcsolódó cikk

35 kedvelés

A szellőztetésről egy kicsit többet szeretnék megtudni.Az oké ,hogy 20-30 perc alkalmanként,de mennyi ideig?1-2hét?Azt is olvastam még egyszer valamelyik csoporthozzászólásba,hogy megköti a párát a liquid szellőztetés közben,ez mennyire igaz? Nem alkalmaztam eddig a szellőztetést,de most ezt is kipróbálom.

3 kedvelés

Huh, ez jó régi cikkem. :slight_smile: Azzal egészíteném ki a fent irtakat, hogy az a 20-30 perc az a minimum! Nyugodtan lehet több is. Sőt, én van úgy, hogy egész éjszakára szellőztetem, meg másnap elfelejtem rácsukni a kupakot, nekem ez jó, mert selymes ízt kapok. Ami kedvemre való. :slight_smile:

Az érési idő alatt kell csak szellőztetni. Lehet továbbra is, de annak nincs értelme. A gázok csak addíg termelődnek a liquidben ameddíg az be nem ért. A beérés az olyan, mint a megnyugvás. Ez lehet, hogy rossz hasonlat. :thinking: A lényeg, hogy amint elegyedik az aroma az alappal, addíg tart az érési folyamat. Aroma, vagyis inkább íz függő, hogy hol mennyi az érés. Nekem már csak minimum 7 napos érési idővel rendelkező aromáim vannak. Az összetettebb, karakánabb ízeimnél van amelyik 10 nap. Ha már most is csíp a liquided, szellőztetni mindíg lehet! A séma ugyanaz, ráz-kinyit! :slight_smile:

Valóban. Megköti a párát. Ahogy a cikkben is irtam, mivel dehidratáló hatása van. De attól még nem lesz olyan, hogy pl vizesedni fog a liquid. Centiméterekről, vagy méterekről nem tudja bevonzzani a párát. De ha az üvegben kicsapódik a pára, onnan viszont simán. De bevallom, én nem sűrűn láttam még olyat, hogy párásodna a liquides flaska. Ám a bolti desztvizes liquideknél igen. De már nem hinném, hogy bárki is olyat szívna. :slight_smile:

8 kedvelés

Az a szellőztetés az érlelés miatt ajánlott, bár annyira nem is szükséges. Amikor összekeverjük a liquidek alapanyagait, akkor lassú kémiai folyamatok indulnak el, és kisebb gázok szabadulnak el, emiatt van illatuk is. Nem jelentős, de létezik. Az aromák, sokszor márkán belül is eltérő idő alatt érnek be, van aminek nem kell szinte semmi, majdnemhogy azonnal is használható, mint a legtöbb shake&vape, van amihez hetek kellenek. Viccesek például az Atmoslab cuccai, bekeverés után azonnal jók, másnapra borzalmasak, majd kb. két hét után néha istentelen finomak lesznek. Személyesen nem hiszek a keverőkben, pláne az indokolatlan mágneses dolgokban, szerencsére nem jelentős a vas az aromákban, így nem látom semmi logikus indokát, hogy mágnes legyen bennük (festékek keverése közel ugyanez a téma és művelet, ott már évek óta kiröhögik a mágneses keverőket).

A csípősségnek két oka lehet. Az egyik a rossz alap. Eliqua-nál találkoztam már ilyennel, nem tudom mit adtak hozzá még a PG/VG-hez, normál esetben ezek inkább édeskések.
A vizezett aromáktól minden kitelik, bolti tízmilisek aranyáron kivétel nélkül ilyenek voltak, érthetetlen módon. A PG VG sem annyira drága, hogy ezen kellett volna spórolni, és ott tényleg előfordult a vízpára. Most is van itt az asztalomon amit egy ismerős dühösen rakott le oda pár hónapja, majd adtam neki értelmeset. Annak a palacknak a falán tényleg vannak apró vízcseppek, most néztem meg. Részben szerencsére ilyeneket alig tartanak már a muty… nemzetthykben.

A másik pedig, ha kalaszikus felrázós módszerrel lettek keverve –én is így készítem évek óta– akkor a liquidben lévő apró, sokszor nem is látható buborékok miatt érezhető a csípős, savanykás íz. Ez a sok pici légbuborék normál esetben önmagától is kiürül, szép lassan, néha hetek múlva, főleg többlet VG-nél, de nem bonyolult eltávolítani. Sokáig alkalmaztam én is a „vákumozást”. Nem kell megijedni a szótól :slight_smile:

Venni kell egy nagyobb méretű fecskendőt, ez szinte bármely gyógyszertárban filléres tétel, igaz ott húsz milliliteres az általános, de erősködve hatvanas és százas is elő szokott kerülni. Utóbbi időben én műgyanta boltban szerzem be a nagyobbakat, mivel ott az összetevők méréséhez is ugyanezeket használják. Azok is sterilek.

A lényeg, ezekbe kell felszívni a már bekevert liquidet, kb félig feltöltve. Nagyobbaknál, nem zártaknál hátulról is bele lehet önteni a levet, kihúzva a fecskendő szárát.
Miután benne van, ki kell engedni a levegőt, be kell fogni a fecskendő hegyét, és szét kell húzni a száránál fogva. Nem teljesen, mert szétcuppantva beteríthet mindent a drága matéria :slight_smile: Ekkor látszik majd, hogy a sok addig nem látható bubi elkezd kimászni a 'vákumozott rész felé. Ezt párszor érdemes megcsinálni, és ha meguntuk, akkor kész is vagyunk. Nem kell mindenáron az összes mikorbubinak eltűnnie, az már nem zavaró, bár tényleg selymesebb ízt ad, ahogy idővel magától is így lesz.

Remélem érthető a leírás, ezt vizuálisan könnyebb megmutatni.
A liquid jelentősen amúgy nem vizesedik, de ha tenné is, inkább a TH-t növelné, mivel sokszor amúgy is desztillált vizet használnak erre. Nem arra kell gondolni mint a fent említett bolti 50% vízzel készítettnél, csak néhány cseppről van szó 100 milliliterekben, de én ezt is kerülöm. Nem szeretem a TH-t. Persze a víz, pláne a nem desztilált víz miatt, nyitva tartva pár év alatt megsavanyodhat, itt nem hinném, hogy erről van szó :slight_smile:

7 kedvelés

A desztillált víz higitási aránya (alapba) 3.5%, gyártói ajánlás alapján. De jobb ha el van hagyva!

1 kedvelés

Ezt sosem értettem. Van aki rak bele, de ma már ez a ritkább, ami érthető, mivel próbáim alapján mindenképp ront a liquideken. Korábban volt nagy divat.

2 kedvelés

Az alap gyártók az ízvisszaadásra fogták, hogy azért kell bele. De nem nagy a különbség. Ízben ici picit tisztább, ha van benne desztviz, viszont az állagon és a párologtatás milyenségén ront. Még időben rájöttek, hogy nem kell bele. 2015 második fél évétől nem gyártanak már vizes alapot.

4 kedvelés

Ízben is mindig rosszabb lett tőle. No meg nem tett jót a coilnak sem. A keverősegéd appokban viszont máig ottvan, szerencsére nullát megadva is működnek.
Tényleg csak a TH-t növeli.

Érdekes meglátás. :slightly_smiling_face: Én fentebb írtam a tapasztalatot. Mikor kivontak a vizet, vettem külön hozzá. És ugyanaz lett. Jó volt szerintem. Csak hát pattogott. :grinning:

2 kedvelés

Lehet ez is alapfüggő. Van amikor tetszik az a pattogás, de azt is elő lehet hozni víz nélkül, szélesebbre húzott coillal.

Érdekes ez a csípősség dolog is,tegnap vettem 1 új tankot,ami eddig csípős volt másik 2 tankból az most a 3.-ból nem.Lehet tankfüggő is a történet.Ami viszont nagy különbség ,hogy az első 2 tank nagyon szűk levegőzésű,az új pedig nagyon levegős,lehet ez is közrejátszhat.Jaaa mtl tankokról van szó.

4 kedvelés

Igen, ezt én is észre vettem. A Fresia-ban nekem csipősebb minden. Annak nagy a levegőzése, és nem jó bele a szálhuzal, MTL claptont igényel a kicsike. És azzal rendesen csíp. :flushed:

1 kedvelés

Szia!
Szeretnék éredeklődni, hogy meglévő alaplevet (50-50% 9mg nikotinnal) fel lehet még hígítani mondjuk sima VG-vel? Teszem azt van egy 10 ml-s aromám 60ml flakonban, amihez mondjuk fele-fele arányban adok nikotinos alaplevet és tiszta VG-t. Ilyet szabad csinálni? Elnézést, ha buta a kérdés, de nagyon kezdő vagyok a témában, és sajnos nagy eszemmel megvettem egy 500ml-s nikotinos alaplevet, de ezt a 9mg nikotint kicsit elmértem benne, így arra gondoltam, ha még ezt hígítom mondjuk sima VG-vel, talán nem lesz a liquidem annyira erős. Nekem logikusnak tűnik, csak az érdekelne, hogy másnak is az e? :slight_smile:
Előre is köszönöm a válaszokat!

4 kedvelés

Szia Csaba! Üdv köztünk! :blush:

Természetesen lehet ilyet, de mivel tél van, hideg van és a VG sűrűbb, így a hideg miatt megdermed a tankban. Én azt javaslom, mivel az 50/50-es alap jó döntés volt, akkor ugyanúgy 50/50-es alappal higítsd fel nyugodtan. :slightly_smiling_face:

Ha duplázod a mennyiséget feleződik az erősség!

Tehát ha pont ugyanannyi 0ásat adsz hozzá, akkor a jelenlegi dupláját kapod mennyiségben, ám pontosan felé olyan erős lesz csak. Esetedben 4.5mg-os liquidet fogsz kapni. :slightly_smiling_face:

7 kedvelés

Szia Kinga!
Köszönöm a befogadást és a választ is! Ennek nagyon örülök, mert ez egy igen költséges bukta lett volna. De akkor így fogok eljárni, lefelezem a mennyiséget. Nem katasztrófális a helyzet, de lényegesen kevesebbet tudok így szívni, és az nem olyan jó. Most kezdtem, érthető, hogy állandóan füstölögnék. :slight_smile:
És ha már itt most van lehetőségem, még egy kérdésem lenne, amire sehol sem találtam bejegyzést: mihez kezdjek a bekevert, ám borzasztónak ítélt liquidjeimmel? Ezeket hova önthetem, hogy ne károsítsak vele semmit és senkit? Sajnos sikerült egy ilyet produkálnom, amit szeretnék úgy ahogy van, kitörölni a tér-idő kontinuumból, azaz alapvetően a létezésből. :slight_smile: Remélem nem gond, hogy itt teszem fel ezt a kérdést. :slight_smile:

7 kedvelés

Szia!
Köszönöm, ez így tökéletes akkor. :slight_smile:

5 kedvelés

Borzasztó az íze. Egy dohányos aromát vettem, de iszonyatosan émelygek tőle. Magyarán az aroma nagyon nem jött be. Hozzá még a kissé felülmért nikotinmennyiség az alaplében, és az élmény katasztrófális lett.

2 kedvelés

Mystic Juice Essence RY4 Special 12ml/120ml
Nagyon tömény az íze, de megmondom őszíntén még a szagától is rosszul vagyok (hozzá még a nikotin mennyisége…).
Ettől függetlenül lehet, hogy hagyom pár hétig állni, és azután teszek vele még egy próbát. Elképzelhető, hogy igazad lesz, és javul az íze.
Mindenesetre köszönöm a válaszod!

4 kedvelés

Ahogy Tibi is írta, lefolyó tökéletes. Senkinek nem lesz baja egyiktől sem. :slightly_smiling_face:

3 kedvelés

Köszönöm, ez így 10 pontos. Magamtól nem mertem megtenni, bár hiába kerestem, sem tiltást, sem megerősítést nem találtam erre vonatkozólag a neten sehol. Persze nem akarom én ezt literszámra borogatni sehova, de én pl. azt sem tudtam, hogy mondjuk a nikotinos alaplének olyan rövid a lejárati ideje. Gyakorlatilag van 3 hónapom az 500ml-re. Na most 9mg nikotinnal már most látom, hogy ez akár még esélytelen is lehet…
Úgyhogy emiatt is érdekelt a dolog. Ha rajtam marad a cucc, vagy elrontom vagy bármi, mit kezdhetek vele. De ez így akkor tökéletes. :slight_smile:

3 kedvelés